امروز : یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۱۰:۰۹ AM
اختصاصی عبارت
در ۲ سال اخیر تعداد مگس های مدیترانه ای در مازندران رشد چشم گیری داشت؛

غارتگری از مدیترانه، دشمن این روزهای باغداران مازندرانی

مگس مدیترانه ای+عبارت
    -     کد خبر: 51573
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۲۷|۱۱:۴۵
چند سالی است که پای این حشره به باغات ایران و مازندران نیز باز شده و خسارات فراوانی را برای باغداران به همراه داشته است. شکل کار این حشرات به این صورت است که تونل هایی در میوه ایجاد می‌‎‌کنند و از گوشت میوه تغذیه می‌کنند و در نهایت به دلیل تغذیه این آفت میوه تبدیل به یک توده آبدار غیر خوراکی تبدیل می‌شود.

عبارت-گروه اقتصاد: مگس میوه مدیترانه ای یکی از مهم ترین آفات درختان میوه در سراسر دنیا است. از نظر پراکندگی جغرافیایی در مناطقی مانند آفریقا، جنوب اروپا و مناطق شبه قاره هند، غرب استرالیا و آمریکا یافت می شود. بسیاری از درختان میوه گرمسیری و نیمه گرمسیری و برخی از سبزیجات میزبانان این آفت هستند.  این آفت ها به شکل مگس هایی به رنگ زرد مایل به سفید هستند. حشرات بالغ 3.5 تا 5 میلی متر طول دارند و پشتشان تیره با لکه های خاکستری بوده، شکم زرد و بالها شفاف با لکه های زرد یا تیره است.

چند سالی است که پای این حشره به باغات ایران و مازندران نیز باز شده و خسارات فراوانی را برای باغداران به همراه داشته است. شکل کار این حشرات به این صورت است که  تونل هایی در میوه ایجاد می‌‎‌کنند و از گوشت میوه تغذیه می‌کنند. در نهایت به دلیل تغذیه این آفت میوه تبدیل به یک توده آبدار غیر خوراکی تبدیل می‌شود. مرکبات، بخصوص پرتقال، گریپ فروت و نارنگی های ژاپنی که از محصولات پراهمیت در مازندران به شمار می روند به شدت توسط این آفت مورد حمله و خسارت قرار می‌گیرند. همینطور سیب ها، انجیر، گلابی و میوه های نیمه گرمسیری دیگر نیز مورد حمله این آفت قرار می‌گیرند. در بسیاری  از کشورها قوانین سخت قرنطینه ای علیه این آفت اعمال می‌شود که در سرتاسر جهان پراکنده است. سطح آسیب اقتصادی مگس مدیترانه ای به شدت بالا است و حضور حتی یک مگس در بین میوه ها نیاز به کنترل و مبارزه دارد.

کارشناسان معتقدند این آفت به بیش از ۳۰۰ کونه گیاهی حمله می کند و مهمترین میزبان های مگس مدیترانه ای در استان مازندران شامل ارقام مختلف مرکبات، سیب، گلابی، هلو، ششلیل، انجیر، ازگیل و دیگر میوه های باغی است.

به گفته آنان مگس میوه مدیترانه ای در استان مازندران دارای سه تا پنج نسل است و در زمستان به صورت حشره کامل در باغات مشاهده می شود و در فروردین و اردیبهشت دنبال میزبان های مختلف هستند تا تخم ریزی و زادولد را آغاز کنند. از ازگیل ژاپنی و نارنج های چیده نشده به عنوان اولین طعمه های مگس های مدیترانه ای در بهار مازندران نام برده می شود.

گفتنی است یکی از دلایل طغیانی شدن این آفت ، کم توجهی برخی از باغداران به دستورالعمل های مقابله ای بدون هزینه با آن از یک سو و وجود ویلاها و خانه باغ های فاقد باغبان و متولی از سوی دیگر است و به همین خاطر نیز آسیب پذیری باغداری مازندران هر ساله در برابر این آفت بیشتر می شود.

کارشناسان بر این باورند که اگر باغداران فقط به جمع‌آوری میوه‌های پوسیده زیر درختان و دفن آن اقدام کنند تا ۶۰ درصد مقابله و پیشگیری از شیوع این آفت بدون هزینه محقق می شود ولی چنانچه این روش را همه باغداران خرد و بزرگ انجام ندهند ، خسارت آفت مگس به محصولات بسیار سنگین خواهد بود. به طوری که یا میوه ها ریزش می کنند و یا در مواردی که میوه ها ریزش نکردند، بازارپسندی را از دست می دهند.

به همین سبب در دهه اول اردیبهشت ماه عزیزاله شهیدی‌فر رئیس جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اهمیت و حساسیت مبارزه با بیماری های و آفات مرکبات و سیاه ریشه، گفت : با توجه به شیوع انواع بیماری وآفات زمان مناسب برای  اقدامات پیشگیری، مقابله و مبارزه شیمیایی اهمیت دارد و کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی نیز آماده همکاری هستند.

وی برداشت سریع میوه های نارنج موجود روی درختان حاشیه باغات، خانه سراها، ویلاسراها، پارک ها و حاشیه خیابان ها در محدوده شهرداری ها، ادارات دولتی، رعایت بهداشت عمومی کف باغ شامل جمع آوری و دفن میوه های ریخته شده در عمق ۵۰ سانتی متری خاک و حذف علف های هرز را ضروری دانست.

شهیدی فر گفت : نصب تله های جلب کننده به تعداد ۱۵ تا ۲۰ عدد در هکتار در باغات پرتقال والنسیا و باغات مختلط مرکبات و سیاه ریشه با سابقه آلودگی بمنظور شکار انبوه و از بین بردن مگس میوه مدیترانه ای مورد تاکید است.

مازندران 160 هزار هكتار باغ انواع میوه دارد كه 110 هزار هكتار آن از انواع مركبات بویژه پرتقال است و سالانه حدود 2 و نیم میلیون تن محصول از این باغ ها برداشت می شود. مگس مدیترانه ای در چند سال اخیر به دلیل تغییرات آب و هوایی و گسترش کشت درختان مخلوط در باغات کوچک و بزرگ در حال تبدیل شدن به یک معضل اصلی است و ممکن است در صورت عدم توجه تمامی مشکلات بخش باغداری استان را تحت الشعاع قرار دهد.

اخبار مرتبط
جهش تولید دستورکار اصلی جهاد کشاورزی در سال ۹۹ / خسارت ۴۷۸ میلیارد تومانی کرونا به کشاورزی مازندران / رشد ۱۸ درصدی صادرات استان در سال ۹۸ / دام های مازندران کمترین ضریب تلفات در کشور را دارند احتمال بالای تعطیلی بازار تا ۲۲ فروردین/ تورم مازندران در اسفند منفی بود/ تابحال ۱۱۰۰ واحد صنفی پلمپ شدند/اصناف و گردشگری قربانیان اصلی کرونا/بازرسی‌های روزانه در دو شیفت، تا ۱۱ شب ادامه دارد شرط کشاورزان مازندرانی برای فعالیت در دوران کرونا توصیه جهاد کشاورزی مازندران به باغداران برای مقابله با سرما و یخبندان / از محلول پاشی تا کیسه کشی سنگ، سیمان، مازندران / روایت استانی سبز اما خاکستری سفر موتورهای سرقتی از تهران تا فریدونکنار / خیال باغداران راحت شد؛ پایان دست درازی سارق حرفه ای باغ‌های کشاورزی ساری / دستگیری ۳۱ متهم خطرناک تحت تعقیب در جویبار / عامل قطعی های برق بابل چه بود؟ مرگ ‌مشکوک ببر مازندرانی در باغ وحش / سرنوشت وحشتناک ۷ زن در مینی بوس مرد بابلی / کشف ۲۹ کیلو تریاک از ماشین مرد عباس آبادی / آخرین اخبار از حادثه انفجار گاز در چالوس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو