امروز : سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱۱:۳۵ AM

دیدار کم سابقه مدیرکل فرهنگ و معاون استاندار از یک هنرمند مشهور مازندرانی + عکس

دیدار جاودانی و یونسی از خوشرو ـ سایت عبارت
    -     کد خبر: 516
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۳/۲۰|۱۱:۵۰
احد جاودانی با اشاره به تاثیرات استاد خوشرو بر موسیقی مازندران، اظهار کرد: مردم مازندران آثار استاد خوشرو را در خانه‌های خود دارند و سال‌هاست با آثار این استاد، بهتر زندگی می‌کنیم.

عبارت: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در دیدار با استاد ابوالحسن خوشرو هنرمند مازندرانی گفت: استاد خوشرو، سنت‌های مازندران را به شکل موسیقی درآورده است.

احد جاودانی با اشاره به تاثیرات استاد خوشرو بر موسیقی مازندران، اظهار کرد: مردم مازندران آثار استاد خوشرو را در خانه‌های خود دارند و سال‌هاست با آثار این استاد، بهتر زندگی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه از تولید فیلم کوتاه حمایت می‌کنیم، ادامه داد: درباره برخی هنرمندان برجسته استان نیز فیلم کوتاه تهیه می شود.

علیرضا یونسی معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران نیز با بیان اینکه استانداری از مستندسازی زندگی هنرمندان، حمایت می‌کند، اظهار کرد: مجموعه دست‌اندرکاران، در شناساندن فرهیختگان به جامعه، قصور داریم.

وی با اشاره به اینکه هنر در همه ابعاد، سختی جان انسان است، افزود: زبان جان آدمی در چهره هنر، تجلی می‌یابد.

این مسئول با بین اینکه اگر هنرمندانی مانند استاد خوشرو و استاد طیبی نباشند شاید این هنر به نسل بعدی عرضه نشود، گفت: در مقابل هنرمندان، تعهد داریم.

به گزارش ایسنا، هنرمند عرصه موسیقی مازندرانی نیز گفت: از نوجوانی علاقه‌مند به موسیقی منطقه بودم و در این زمینه، خانواده کمک بسیاری به من کردند و با رفتن به مدرسه، مشوق‌ها هم افزایش یافت.

استاد ابوالحسن خوشرو با بیان اینکه بخشی از موسیقی ما جنبه اجتماعی و بخشی هم جنبه حماسی دارد، تصریح کرد: حدود 30 سال با استاد محسن‌پور کار کردم. متوجه شدیم که موسیقی حماسی ما حرفی برای گفتن دارد.

وی با اشاره به اینکه پدرم هم اطلاعات موسیقایی داشت، ادامه داد: از شیوه‌های خواندن مطلع بود و نی خوبی هم می‌زد.

این هنرمند موسیقی مازندرانی با بیان اینکه امید ما به این است که جوانان به موسیقی محلی توجه کنند، خاطرنشان کرد: دست‌اندرکاران باید زندگی هنرمندان را مورد نظر قرار دهند. شاید در مازندران 10 نفر داشته باشیم که در سطح بالایی از موسیقی قرار دارند که پا به سن گذاشته‌اند.

همچنین معاون سیاسی استاندار مازندران نیز در این دیدار که در منزل استاد خوشرو برگزار شد، گفت: هنرمندان ما بیانگر عظمت تاریخ خطه مازندران هستند.

دیگر هنرمند موسیقی مازندران در این دیدار اظهار کرد: للـه‌وا، ساز ویژه مازندرانی‌ها است چون مردم این استان اغلب کشاورز و دامدار بودند و چوپانان و گالش‌ها به این ساز گرایش داشتند.

استاد حسین طیبی با اشاره به اینکه برخی افراد، هنر ذاتی دارند و نعمتی است که از سوی پروردگار در اختیار این افراد قرار گرفته است، افزود: باید قدر این نعمت الهی را دانست و در مسیر تعالی آن گام برداشت.

به گزارش ایسنا، دبیرخانه جشنواره  لیلم با شماره تلفن‌ها 01133350703 و رایانامه‌  info@lilemfest.com آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان حضور در جشنواره است.

همچنین این جشنواره شامل بخش‌های گروه‌نوازی، تک‌نوازی سازهای محلی در سازهای دوتار، دسرکوتن،للـه‌وا، قرنه، کمانچه‌ محلی، سرنا  و لگن و آواز محلی مازندرانی است و هنرمندان عرصه موسیقی می‌توانند آثار خود را تا 31 خردادماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال