امروز : یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۱۰:۲۸ AM
اختصاصی عبارت
به بهانه ۱۲ سالگی طرح پارک موزه دفاع مقدس مازندران در ساری؛

بزرگترین پارک موزه دفاع مقدس کشور معطل در راهروهای ادارات مازندران

باغ موزه+عبارت
    -     کد خبر: 51665
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۲۹|۰۹:۵۷
بر مبنای طرح راهبردی اولیه، این باغ‌موزه متشکل از هشت عرصه و بر گرفته از هشت سال دفاع مقدس است و مراحل عملیات والفجر ۸ و فتح فاو را روایت می‌کند. بر مبنای برنامه تعریف شده، فاز نخست پروژه ، عرصه ۸ تا ۸ آن را دربر می‌گیرد و با رویکردی نمادین، کناره اروند رود (سایت عملیات)، عبور از اروندرود (ویژگی‌ اصلی عملیات)، ورود به شهر فاو (به عنوان یک بندر استراتژیک) و پاکسازی آن را در طراحی محوطه و منظر به تصویر می‌کشد.

عبارت-گروه فرهنگ: خرداد ماه سال 87 بود که بعد از چندین سال کشمکش بر سر تامین زمین مورد نیاز برای ساخت پارک موزه دفاع مقدس مازندران در ساری، بالاخره کلنگ ساخت این مجموعه به زمین خورد.

پس از 9 سال و در چهارمین روز از دهه فجر سال 96 فاز نخست مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران در قالب 24 طرح بهره‌برداری رسید و اعلام شد تا آن روز حدود 20 میلیارد تومان برای اجرای فاز نخست این طرح ملی و دفاع مقدسی هزینه شده است.

طراحی معماری و طراحی محوطه و منظر فاز اول پروژه باغ موزه دفاع مقدس استان مازندران در زمینی به مساحت تقریبی ۱۵ هکتار شامل بخشی از رودخانه تجن و نوار ساحلی پیرامون آن در شهر ساری به عنوان مرکزی برای گسترش ارزش‌های دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفت.

بر مبنای طرح راهبردی اولیه، این باغ‌موزه متشکل از هشت عرصه و بر گرفته از هشت سال دفاع مقدس است و مراحل عملیات والفجر ۸ و فتح فاو را روایت می‌کند. بر مبنای برنامه تعریف شده، فاز نخست پروژه ، عرصه ۸ تا ۸ آن را دربر می‌گیرد و با رویکردی نمادین، کناره اروند رود (سایت عملیات)، عبور از اروندرود (ویژگی‌ اصلی عملیات)، ورود به شهر فاو (به عنوان یک بندر استراتژیک) و پاکسازی آن را در طراحی محوطه و منظر به تصویر می‌کشد.

این طرح در حال حاضر با تکمیل ضلع جنوبی ، در تکمیل ضلع شمالی متوقف شده است. این طرح با وجود گذشت سالیان از آغاز اجرایی شدن، همچنان با مشکلات مالی و نبود هماهنگی و عدم همکاری دستگاهی مواجه است.

سال گذشته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران نیز با اشاره به تعویق اتمام این طرح به مدت ۱۲ سال گفت: این طرح به طور کلی با برنامه ای اشتباه آغاز شده و نیازمند نسخه جدیدی است.

حسین حسن نژاد به دستگاه های مختلف توصیه کرد: اگر منابع مالی برای حمایت ندارید از امکانات خود جهت پیشبرد این پروژه استفاده کنید.

مدیرکل بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس مازندران نیز گفت : با وجود اینکه این طرح قبلا در مورد برآورد هزینه و تقسیم آن بین ۲۲ دستگاه در استان تعیین تکلیف شده ، اما دستگاه ها مقاومت کرده و مانع از پیشبرد طرح شده اند.

سردار عبدالله ملکی هزینه لازم برای پایان طرح را ۵۶ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: شهرداری ساری برای اتمام این طرح باید محوریت کار قرار گیرد.

رئیس وقت شورای شهر ساری نیز گفت: شهرداری برای اتمام این طرح برنامه هایی در دست اجرا و بررسی دارد،‌اما در این مسیر با مشکلاتی مواجه است از جمله اینکه سازمان بازرسی استان با تغییر کابری برخی اراضی مورد نیاز برای اجرای طرح مخالفت می کند.

این نخسین بار نبود که مشکل مالی و نبود هماهنگی مهم ترین مشکل تکمیل پارک موزه دفاع مقدس مازندران مطرح و بررسی می شود و هر بار نیز در حد حرف باقی مانده است.

چند ماه بعد و در آذرماه سال 98 معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران از اختصاص بودجه ملی برای تسریع ساخت پارک موزه دفاع مقدس در ساری خبر داد.

رازجویان با بیان اینکه پارک موزه مختص فرد خاصی نیست و مختص همه ملت ایران است، گفت: پارک موزه دفاع مقدس در ساری در دست ساخت است و خوشبختانه تمامی دستگاه‌ها برای سرانجام رساندن آن دغدغه دارند.

وی ادامه داد: کمبود مالی و نقدینگی از جمله مشکلات طولانی شدن ساخت مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس است و  باید نسبت به تغییر کاربری اراضی محدوده حاشیه پارک موزه که مورد استفاده نیست اقدام شود تا مردم از سرگردانی خارج شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران یادآور شد: پارک موزه مقدس برای تغییر کاربری اراضی محدوده حاشیه نیازمند استعلام شهرداری ندارد و می‌تواند نسبت به خرید اراضی حریم نیز اقدام کند.

این کشمکش ها همچنان ادامه داشت تا در 8 اردیبهشت ماه سال جاری و پس از 13 سال از کلنگ زنی پارک موزه مازندران، سردار عبدالله ملکی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با حضور در شهرداری ساری با عباس رجبی شهردار ساری درباره مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران ملاقات کرد.

در این جلسه که علیجان شمشیربند رئیس شورای اسلامی شهرستان ساری نیز حضور داشت پیرامون حضور شهرداری در ساخت و تکمیل مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران بحث و تبادل نظر شد.

همچنین در این جلسه مقرر شد، در اجرای مصوبات قبلی شورای اسلامی و شهرداری ساری، سازمان عمرانی شهرداری اقدامات مربوط به تکمیل پروژه محوطه‌سازی فاو نمادین در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس را هر چه زودتر آغاز شود.

همچنین مقرر شد در جلسه‌ای با حضور استاندار مازندران وضعیت زمین‌های واقع در طرح پارک موزه دفاع مقدس مازندران تعیین تکلیف شود.

در ادامه روز گذشته بود که آیت الله لایینی نماینده ولی فقیه در مازندران به بازدید پارک موزه دفاع مقدس در ساری رفت و این مکان را نماد مقاومت، ایثار و حماسه مردم دیار علویان در هشت سال دفاع مقدس بیان کرد و هدف از بازدید را مشاهده اقدامات صورت گرفته و حل مشکلات پیش‌رو برشمرد و با اشاره به برگزاری اولین جلسه شورای هماهنگی حفظ آثار دفاع مقدس در سال جاری گفت: برای پیشرفت بیشتر این مرکز باید برنامه ریزی‌های منسجم‌تری صورت پذیرد.

محمدی لائینی از مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس به عنوان محلی برای برگزاری راهیان نور استانی یاد کرد و افزود: این مکان، نمای کوچکی از دفاع مقدس است و تکمیل آن نیازمند اعتبارات زیاد است.

وی با بیان اینکه همچنین بخشی از زمین‌های اطراف نیز باید آزادسازی شود، گفت: با تکمیل اینجا، شاهد حضور خیل عظیمی از گردشگران استانی خواهیم بود.

در حالی که همه از اهمیت این مجموعه و تاثیر آن بر گردشگرپذیری مازندران و ساری سخن می گویند، مسئله آزادسازی زمین های اطراف مجموعه در تمام این سالها بزرگترین مانع بر راه ایجاد این مرکز فرهنگی در مازندران بوده.

این که چه زمانی این مسئله برطرف خواهد شد همچنان مشخص نیست اما چه خوب می شود اگر در این زمینه شفاف سازی و روشنگری انجام شود تا علاقه مندان به فرهنگ دفاع و ایثار در استان که سالها است چشم به راه تکمیل این مجموعه نشسته اند بدانند که علت این مقدار تعلل در ساخت پروژه ای فرهنگی در راستای ارزش های ایرانی اسلامی چیست و چرا بعد از 13 سال مشکلات ابتدایی هنوز بر مسیر احداث این مجموعه پابرجاست.

اخبار مرتبط
مازندران، استانی با حمل و نقل عمومی از نفس افتاده بندبازی فضای سبز شهری در مازندران روی خط فقر طبیعت زیبا و شهرهای نه چندان جذاب مازندران / جایی غیر از جنگل و دریا برای گذران اوقات فراغت وجود دارد؟ ۴۰ نوبت ضدعفونی شهر ساری در ۲ ماه / شهروندان می توانند با یک تماس مواد ضدعفونی دریافت کنند / شهرداری یک روز هم تعطیلی نداشت / قول می دهیم تا آخرین لحظه در کنار مردم باشیم بازدید نماینده ولی فقیه، فرماندار و عضو شورای شهر ساری از آرامستان بهشت رضا(ع) سازندگي پس از غبار كرونا ویدئو / مانور بزرگ ضد عفونی معابر عمومی شهر ساری بودجه سال آینده ساری ۱۷ درصد کم شد ! مردم پرنده نخرند / وحشت از کابوس انتقام / برخورد قاطع عباس رجبی با بی قانونی در شهرداری ساری انتقاد شورای شهر ساری از شهردار؛ شهرداری باید پاسخگوی شورا باشد / وقتی قائم مقام نساجی سنگ شاهین بوشهر را به سینه می زند / گلایه های فرماندار نور از مدیران دستور بگیر / عجیب اما واقعی؛ انتقال آب خزر در سکوت خبری در حال پیگیری است!

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو