امروز : یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۳۵ AM
اختصاصی عبارت
۲۲ شرور در مازندران طی چند روز گذشته دستگیر شدند؛

کوچ اوباش به کوچه پس کوچه های اینستاگرام / بازی با آبروی مازندران در چاله میدان های مجازی

اراذل و اوباش+عبارت
    -     کد خبر: 51675
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۲۹|۱۰:۵۵
متاسفانه استان مازندران در سالهای اخیر به یکی از پایگاه های این اوباش اینستاگرامی تبدیل شده و انتشار ویدئوهایی در فضای مجازی دید عمومی جامعه به مردم دلیر و مهربان این استان را دستخوش تغییراتی کرده است.

عبارت-گروه جامعه: این روزها که وارد اینستاگرام می شوید انگار درست پایتان را در وسط چاله میدان گذاشته اید. از جوان و نوجوان گرفته تا بزرگسال و گاه سالمند یک گوشی جلوی خود گرفته اند و با صورت و بدن خط خطی! عربده کشی می کنند که آهای فلانی اگر مردی و جرات داری به فلان شهر بیا تا به تو نشان دهم دنیا دست کیست! گنده لات‌هایی که صرفا بر سر موضوعات کوچک و بی ارزش برای آرام کردن خود و اینکه نشان دهند حق با آن‌هاست، برای خودنمایی هم که شده به خیابان‌ها آمده و اقدام به معرکه گیری می‌کنند.

در روزگار گذشته این اراذل بر سر کوچه ها می ایستادند و آنقدر با جماعت چشم در چشم می شدند تا به قول معروف بالاخره پرشان به پر کسی بگیرد و در خیال خود کاری کنند تا بقیه از آنان حساب ببرند. اما این روزها خیلی از این اراذل از محله‌های حقیقی به کوچه پس‌کوچه‌های اینستاگرام کوچ کرده‌اند، آنجا هم از سرما و گرمای خیابان در امان‌اند، هم بیشتر دیده می‌شوند، هم فرصت برای کل‌کل و کری‌خوانی برایشان بیشتر است.

البته اوباش گری و مزاحمت خیابانی معضل جدیدی نیست اما آنچه که این روزها خانواده ها و کارشناسان مسائل اجتماعی را بیشتر از گذشته نگران کرده، روی آوردن برخی از جوانان و نوجوانان به کارهای خلاف عرف و قانون است.

پدیده اذیت و آزار، اخاذی، ایجاد مزاحمت های ناموسی و اجتماعی و ایجاد ترس در شهروندان در فضاهای عمومی و این روزها فضای مجازی از نمونه های بارز جرم و کجروی است و برچسبی که به مجرمان این پدیده الصاق می شود اراذل و اوباش است.

فرهنگ معین، واژه «اوباش» را یک واژه عربی و آن را جمع «وَبش» می داند و برای آن مفاهیمی از قبیل فرومایگان، ناکسان، مردمان پست، بی سروپایان، سفله مردم، ولگردان، عامیان بی تربیت، بی باکان و ... ارائه می دهد.

البته اوباش گری در محله های مختلف و یا شهرها با شمایل و تیپ های گوناگون رخ می دهد اما وجه مشترک همه آنها این است که فرد اوباش با انگشت نما شدن در یک محدوده جغرافیایی، بین گروه های نا بهنجار برای خود نامی دست و پا کرده و با عربده کشی و مزاحمت های خیابانی، رعب و وحشت را در دل ساکنان محله های مختلف ایجاد می کند.

متاسفانه استان مازندران در سالهای اخیر به یکی از پایگاه های این اوباش اینستاگرامی تبدیل شده و انتشار ویدئوهایی در فضای مجازی دید عمومی جامعه به مردم دلیر و مهربان این استان را دستخوش تغییراتی کرده است.

در همین زمینه روز گذشته و تنها پس از 5 روز از معارفه فرمانده جدید نیروی انتظامی مازندران، سردار مرتضی میرزایی با هشدار به هنجارشکنان و اخلال گران نظم و امنیت عمومی، گفت: واکنش پلیس به هرگونه اعمال مجرمانه اراذل و اوباش سخت و پشیمان کننده خواهد بود.

او با بیان اینکه عربده کشی، قدرت نمایی‌ها و ایجاد مزاحمت برای مردم پذیرفتنی نیست، افزود: هرگونه اقدامی در این خصوص از جانب هر فردی با واکنش سخت و پشیمان کننده پلیس مواجه خواهد شد.

فرمانده انتظامی استان مازندران به اجرای طرح ضربتی پلیس در برخورد با اراذل و اوباش در ۴۸ ساعت گذشته اشاره کرد و ادامه داد: ماموران انتظامی استان در اجرای این طرح ۲۲ شرور را شناسایی و دستگیر کردند و از آنان چندین قبضه شمشیر، قمه، چاقو و یک قبضه سلاح شکاری غیر مجاز نیز کشف شد.

 سردار مرتضی میرزایی از استمرار این طرح و برخورد با سارقان، اراذل و اوباش خبر داد و افزود: امنیت جامعه خط قرمز پلیس است و پلیس دراین خصوص با کسی تعارف ندارد.

او با بیان اینکه برخی اقدامات مجرمانه اراذل و اوباش در فضای مجازی انجام می‌شود از اشراف اطلاعاتی پلیس فتا در این حوزه خبر داد و گفت: فعالیت‌های مجرمانه اراذل و اوباش در فضای مجازی نیز بطور مستمر رصد و با هرگونه اعمال مجرمانه در این حوزه برخورد خواهد شد.

نقطه کشترک در پرونده این دسته از افراد این است که اکثر آنان پس از دستگیری مدعی هستند که مقصر اصلی ایجاد درگیری نبوده و به دلیل پاسخ دادن به اهانت‌های طرف مقابل اقدام به درگیری کرده تا آن‌ها را سرجای خود بنشانند.

معروف‌ترین پرونده کری خوانی در فضای مجازی که سرانجام منجر به دستگیری گنده لات تهران شد، پرونده وحید مرادی بود که وی به دلیل رجز خوانی و به کار بردن الفاظ رکیک با انجام نزاعی دسته جمعی در یک مهمانی اقدام به کشتن یکی دیگر از اراذل و اوباش تهران کرده و پس از ارتکاب جرم خود سعی در فرار از کشور را داشت و سرانجام در نزدیکی مرز کشور ترکیه توسط ماموران انتظامی دستگیر شد.

علل انجام این کار توسط عده ای در جامعه بدون شک نیاز به بررسی های دقیق و انجام تحقیقات جامعی دارد اما عواملی همچون مهاجرت و اختلاف فرهنگی، فقر و بیکاری، تاثیر جنسیت، اختلالات روانی و اختلالات خلقی از علل تاثیر گذار در این زمینه برشمرده می شوند.

به هر روی چیزی که مشخص است اینکه پلیس امنیت به شدت در حال برخورد با این افراد است و با رصد اطلاعاتی دقیق و شبانه روزی در حال شناسایی آخرین تحرکات این افراد در فضای مجازی است و به محض مشاهده چنین موضوعاتی سریعا به پرونده‌ها ورود کرده و اقدام به دستگیری اوباش کری رجز خوان در فضای مجازی خواهد کرد.

امید است با ادامه این روند پای این افراد برای همیشه از فضای حقیقی و مجازی تمام کشور و بخصوص استان مازندران برای همیشه قطع شود تا بیش از این شاهد نزاع های خونین همراه با ایجاد رعب و وحشت در جامعه و از آن مهمتر انحراف نوجوانان و جوانان و تشویق آنان برای انجام اعمال شرورانه نباشیم.

اخبار مرتبط
انقلاب حفاظتی در جنگل ها / هشدار فرمانده انتظامی مازندران به اراذل و اوباش / تیراندازی زیر خط فقر / جمع آوری زباله در ساری مکانیزه می شود خط و نشان فرمانده جدید انتظامی مازندران برای اراذل و اوباش / برخورد با اشرار سخت و پشیمان کننده خواهد بود درگيري مسلحانه اوباش در وسط خیابان! / باند قاچاق مواد مخدر در چالوس متلاشی شد / سارق حرفه‌ای منازل در نوشهر به دام افتاد / دستگیری شکارچیان با ۲ قبضه سلاح و ۱ خوک! هانی کرده از مرگ گریخت دستگیری ۱۶ نفر از اراذل و اوباش جویبار در یک مهمانی شبانه / جوان آملی پسر معلول را زیر مشت و لگد گرفت! / انفجار در آمل همچنان قربانی می گیرد / کلاهبرداری سنگین یک فوق تخصص در ساری دوئل خیابانی اوباش تهرانی با پلیس رزمی کار امام جمعه نوشهر : استفاده از اراذل و اوباش برای خسارت بیشتر/ رهبر انقلاب پنج ، شش دقیقه سخن گفت تکلیف مردم روشن شد از مسیر «پسا واقعه» تا حمایت اراذل از اوباش / صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲ آذر آمار تکان دهنده دادستان ساری از آلودگی شناگاه های مازندران/ انتفاد از اداره کل محیط زیست استان

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو