امروز : یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۹:۴۲ AM
آخرین اخبار:
مدیرعامل ایران‌خودرو: پیش فروش ۱۲ مدل خودرو از یکشنبه ۱۸ خرداد۹۹/ تعهدات گذشته تا چندماه آینده به صفر می رسد پایه حقوق کارگران تغییر کرد/ حق مسکن ۲۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد انگار یک عذرخواهی هم به دولت بدهکار شدیم سرنوشت شوم ۵ خانواده در تعطیلات / برخورد مرگبار موتورسیکلت در بابلسر با ۲ کشته / پایان پرونده ناپدید شدن دختر بچه با کشف جسد / سقوط مرگبار جوان گیلانی به پرتگاهی در رامسر با لباس‌هایتان، سن خود را دست‌کاری کنید! / مسکن‌های طبیعی که می‌توانند جایگزین ایبوپروفن شوند / مصرف این قرص مغز را کوچک می کند / گروه خونی بیشتر ایرانی‌ ها چیست؟ بیا با جغدها درباره جشنواره مطبوعات تحقیق کنیم! / کاپیتان بدشانس در رویای چهارمین المپیک / احتمال بازگشت به اوج شیوع کرونا / ساز ناکوک مدیران مبارز نقش دوست سلطانی فر در انتخاب ویلموتس! / طلب قدیمی به اسم کمک قرض الحسنه زنده شد؟ / هرکس زیر آب مرا زد خودش غرق شد! / دوری ۶ ماهه انصاری از میادین تایید شد در کمین پاستور ۱۴۰۰ / مجادله استارتاپ ها و تامین اجتماعی / جرم سیاسی یک گام به پیش / حباب ۷ میلیونی جناب خودرو! نقش محافظتی ویتامین K در برابر ابتلا به کرونا هشدار مهم پلیس به برندگان فروش فوق العاده ایران‌خودرو و سایپا
اختصاصی عبارت
در آستانه روز اهدای اعضا و به بهانه هفته اهدای عضو در کشور؛

عضویت بیش از ۴۵ هزار مازندرانی در سامانه اهدا / چرا آمار اهدای عضو در مازندران کاهشی است؟

اتاق عمل+عبارت
    -     کد خبر: 51722
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۳۰|۰۸:۵۷
باید بدانید هر فرد مرگ مغزی می‌تواند با اهدای یک تا ۸ ارگان حیاتی خود مانند قلب، کبد، دو ریه، دو کلیه، لوزالمعده و روده فردی را از مرگ حتمی نجات دهد. همچنین با اهدای یک تا ۵۳ بافت یک تا ۵۳ نفر از معلولیت خارج می‌شوند و تخصیص ارگان‌های فرد مرگ مغزی نیز از سوی مرکز تخصیص عضو وزارت بهداشت بر اساس متناسب بودن آزمایشات و اورژانسی بودن وضعیت گیرنده مشخص می شود.

عبارت-گروه جامعه: اهدای عضو هدیه‌ای است که هم به گیرنده و هم به اهدا کننده، حتی اگر فرد مرگ مغزی شده باشد، جانی دوباره می‌بخشد، گیرنده با گرفتن عضو می‌تواند به زندگی ادامه دهد و اهدا کننده با اهدای عضو و اینکه عضوی از او هنوز هم نفس می‌کشد، زندگی معنوی اش ادامه خواهد داشت.

پیوند اعضاء به مفهوم مدرن و کنونی آن یعنی جایگزینی یک عضو با عضو مشابه است  در طب ایران و درسال ۱۳۱۴ با انجام پیوند قرنیه از سوی استاد صاحب نام جراحی چشم و پایه گذار چشم پزشکی مدرن درایران شادروان شمس در تهران انجام شد و با آموزش دستیاران و جراحان چشم در این بخش ادامه یافت و به دنبال آن و با کمی فاصله پروفسور خدا دوست استاد جراحی چشم دانشگاه شیراز به صورت فعال و چشم گیری این کار را دنبال کرد و پیوند قرنیه که سخت مورد نیاز بسیاری از بیماران بود در اکثر بخش‌های جراحی چشم انجام و ارائه شد.

پس از آن فرهنگ اهداء عضو و پیوند در کشور رایج شد تا جایی که در سال ۹۵ شورای عالی انقلاب اسلامی، روز ۳۱ اردیبشهت مصادف با سال‌ روز فتوای تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر جایز بودن اهداء عضو، این روز را به عنوان روز ملی اهداء عضو، اهداء زندگی معرفی کرد و از 25 تا 31 اردیبهشت نیز هفته اهدای عضو نامگذاری گردید.

در سال گذشته هزار و ۷۸ مورد اهدای عضو در کشور انجام شد و این آمار نشان می‌دهد که یک سوم تا یک چهارم اعضای افراد مرگ مغزی که سالانه بین پنج تا هشت هزار نفر را شامل می‌شوند مورد استفاده قرار گرفته و بقیه موارد اعضا به زیر خاک رفتند.به عبارتی در سال گذشته هفت هزار عضو قابل اهدا زیر خاک رفت که میشد به کمک آن ۲۵ هزار نفر که در لیست انتظار پیوند عضو در حال تحمل درد و رنج هستند را تحت درمان قرار داد.

گفتنی است ایران امروز رتبه اول پیوند اعضا در خاورمیانه را دارد و سه هزار و ۲۳۴ پیوند عضو در سال گذشته انجام شد که بیشترین آن پیوند کلیه، کبد و قلب بود.

در مازندران نیز چند سال است که اقداماتی برای نهادینه شدن این نگرش و فرهنگ انجام می‌شود. علاوه بر برنامه‌ریزی‌های مسئولان، برخی پویش‌های مردمی نیز در استان به راه افتاده تا اهمیت این فرهنگ را بیش از پیش نشان دهد. پویش مردمی «میلاد، بهار زندگی» که اوایل سال 97 توسط خانواده ذبیحی پس از اهدای عضو فرزندشان «میلاد ذبیحی» به راه افتاد، یکی از همین نمونه‌هاست. این خانواده پس از این‌که اعضای فرزند دچار مرگ مغزی شده خود را اهدا کردند، تصمیم گرفتند تا با تشکیل پویشی مردمی از همشهریان و شهروندان برای عضویت در سامانه اهدای عضو دعوت کنند.

این اقدام آنان در سوادکوه نام صدها شهروند را وارد سامانه اهدای عضو کرد. خانواده ذبیحی حتی اسفند همان سال مراسم نخستین سالگرد فرزندشان را با همکاری انجمن مردم‌نهاد توسعه پایدار آلاشت و برخی نهادها از جمله شهرداری و شورای شهرهای قائمشهر و آلاشت، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و استانداری مازندران به همایشی برای ترویج فرهنگ اهدای عضو تبدیل کردند تا بر ضرورت تقویت این نگرش و دعوت از همه مردم برای عضویت در سامانه اهدای عضو دعوت کنند.

در مجموع  حدود 45 هزار مازندرانی تاکنون در سامانه اهدای عضو ثبت‌نام کرده‌اند که از این نظر مردم این استان در زمینه اهدای عضو از پیشگامان کشور محسوب می‌شوند.

آمارها می گوید در سال 1394 در دانشگاه علوم پزشکی مازندران 18 مورد اهدای عضو ثبت شد که این رقم در سال 1395 با افزایشی 55 درصدی به 28 مورد رسید، اما سال 1396 روند افزایشی نداشت و 23 مورد اهدای عضو ثبت شد. سال 97 نیز در دانشگاه علوم پزشکی مازندران 14 مورد اهدای عضو به ثبت رسید. هرچند کاهش اهدای عضو اگر ناشی از کم شدن حوادث و مرگ مغزی‌ در استان باشد، جای خوشحالی دارد، اما این کاهش در شرایطی دیده می‌شود که میزان حوادث منجر به مرگ مغزی در استان تقریبا مانند گذشته است.

باید بدانید هر فرد مرگ مغزی می‌تواند با اهدای یک تا ۸ ارگان حیاتی خود مانند قلب، کبد، دو ریه، دو کلیه، لوزالمعده و روده فردی را از مرگ حتمی نجات دهد. همچنین با اهدای یک تا ۵۳ بافت یک تا ۵۳ نفر از معلولیت خارج می‌شوند و تخصیص ارگان‌های فرد مرگ مغزی نیز از سوی مرکز تخصیص عضو وزارت بهداشت بر اساس متناسب بودن آزمایشات و اورژانسی بودن وضعیت گیرنده مشخص می شود.

گفتنی است روزانه 7 تا 10 نفر در ایران به دلیل نرسیدن اعضای پیوندی جان خود را از دست می‌دهند، یعنی بین 3 تا 4 هزار نفر هر سال در ایران به علت نداشتن اعضای حیاتی سالم مانند قلب، کلیه و کبد عمرشان به پایان می‌رسد.

این اعداد و ارقام نشان می‌دهند که سرعت رسیدن اعضای حیاتی به بیماران نیازمند اهدای عضو دست‌کم 6 برابر سرعت مرگ افراد در نوبت انتظار پیوند عضو است؛ این در حالی است که هر سال بین 5 تا 8 هزار نفر در کشور به دلیل مرگ مغزی فوت می‌کنند و طبق آمارها اعضای بدن کمتر از 20 درصد این متوفیان اهدا می‌شود.

کارت اهدای عضو یکی از بزرگترین نماد‌های فرهنگی در زمینه ارتقای فرهنگ اهدای عضو است از زمان راه اندازی واحد‌های فراهم آوری اعضای پیوندی در کشورمان، مراکز مختلفی شروع به ثبت نام و صدور کارت اهدای عضو کردند.

در روز‌ها و ماه‌های اول تعداد ثبت نام به بیش از ۱۰۰ نفر در ماه نمی رسید، اما با شروع تبلیغات فرهنگی و برگزاری جشن نفس، تعداد بیشتری از مردم نیک اندیش سرزمینمان با این امر مقدس آشنا شدند و تعداد افراد متقاضی کارت اهدای عضو به بیش از ۵۰۰ نفر در روز رسید.

هر ایرانی می‌تواند با افزایش آگاهی خود و دیگران، بالابردن سطح اطلاعات جامعه در زمینهٔ مرگ مغزی و اهدای عضو، گرفتن کارت اهدا و شرکت در طرح سفیران به ترویج فرهنگ اهدای عضو کمک کند. به گفته پزشکان اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده، کلیه‌ها و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب است.

اهداء کنندگان عضو بخشندگان و سخاوتمندانی هستند که  فریاد سکوت بیماران نیازمند را شنیده و دست‌ها و دل‌های پر از مهرشان با آن‌ها همنوا شده و مرهمی بر زخم آنان می‌شوند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

مدیرعامل ایران‌خودرو: پیش فروش ۱۲ مدل خودرو از یکشنبه ۱۸ خرداد۹۹/ تعهدات گذشته تا چندماه آینده به صفر می رسد

پایه حقوق کارگران تغییر کرد/ حق مسکن ۲۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد

انگار یک عذرخواهی هم به دولت بدهکار شدیم

سرنوشت شوم ۵ خانواده در تعطیلات / برخورد مرگبار موتورسیکلت در بابلسر با ۲ کشته / پایان پرونده ناپدید شدن دختر بچه با کشف جسد / سقوط مرگبار جوان گیلانی به پرتگاهی در رامسر

با لباس‌هایتان، سن خود را دست‌کاری کنید! / مسکن‌های طبیعی که می‌توانند جایگزین ایبوپروفن شوند / مصرف این قرص مغز را کوچک می کند / گروه خونی بیشتر ایرانی‌ ها چیست؟

بیا با جغدها درباره جشنواره مطبوعات تحقیق کنیم! / کاپیتان بدشانس در رویای چهارمین المپیک / احتمال بازگشت به اوج شیوع کرونا / ساز ناکوک مدیران مبارز

نقش دوست سلطانی فر در انتخاب ویلموتس! / طلب قدیمی به اسم کمک قرض الحسنه زنده شد؟ / هرکس زیر آب مرا زد خودش غرق شد! / دوری ۶ ماهه انصاری از میادین تایید شد

در کمین پاستور ۱۴۰۰ / مجادله استارتاپ ها و تامین اجتماعی / جرم سیاسی یک گام به پیش / حباب ۷ میلیونی جناب خودرو!

نقش محافظتی ویتامین K در برابر ابتلا به کرونا

هشدار مهم پلیس به برندگان فروش فوق العاده ایران‌خودرو و سایپا

آرشیو
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو