امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۹:۴۱ AM
اختصاصی عبارت
تعطیلات عید فطر معضل جدید مقابله با کرونا در مازندران؛

این شما و این پدیده قرن حاضر؛ سفر هوشمند! / حیف کرونا فارسی بلد نیست

ترافیک+عبارت
    -     کد خبر: 51736
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۳۰|۱۰:۲۰
اگر این افراد بدانند که در صورت وقوع این رخداد شاید تمام رشته هایمان پنبه شود و باز برمی گردیم به شرایط اسف بار اسفند و فروردین چه؟ آیا باز بار سفر می بندند؟

عبارت-گروه جامعه: رفته رفته به انتهای ماه رمضان و عید سعید فطر نزدیک می شویم. عیدی که از سال 90 همراه با تعطیلات 2 روزه از راه می رسد تا شادی اش را برای مردم دوچندان کند. فرصتی برای استراحت و گشت و گذار پس از یک ماه روزه داری، البته هر سال غیر از سال 99.

کرونا همچنان در کشور جولان می دهد و مردم نیز یکی در میان بین ماندن در خانه و بیرون رفتن سرگردانند اما هرچه که هست اغلب کسب و کارها در کشور به ثبات رسیده اند و با اندکی تغییر کارهای خود را از سر گرفته اند. حالا که بازارها باز و زمان امتحانات مدارس هم مشخص شده، هیچ چیز به اندازه یک سفر شمال حال یک ایرانی را دگرگون نمی کند!

روزها است که عده زیادی برای رسیدن تعطیلات عید فطر که از قضا امسال با قرارگرفتن روز عید در یکشنبه تقریبا 4 الی 5 روزه هم شده روزشماری می کنند و منتظرند تا با اتمام ماه رمضان با یک سفر درست و حسابی کرونا را به آب بسپارند و به روال قبلی زندگی برگردند. هرچه باشد نوروز امسال جاده های شمالی بخصوص مسیرهای منتهی به مازندران خلوت ترین نوروز خود را پس از بازگشایی سپری کردند و مردم به اندازه تمام این سفرهای نرفته منتظر یک تعطیلات درست و حسابی نشسته اند.

اما واقعیت به شیرینی این تخیلات نیست. هنوز بسیاری از شهرهای کشور در شرایط زرد و قرمز کرونایی قرار دارند و تصور اینکه افراد زیادی قرار است در چند روز آینده از این شهرها به تمام نقاط ایران سفر کنند نیز وحشتناک است.

در این میان مازندران به سبب نزدیکی به پرجمعیت ترین شهر ایران و همچنین ادامه وضعیت قرمز در پایتخت شرایط حساس تری را تجربه می کند. به عبارتی کانون شیوع کرونا در کشور بیخ گوش این استان است و تعطیلات، 4 روز که هیچ اگر 2 روز هم باشد جاده های مازندران پر خواهد شد از خودروهایی که به خیال تمام شدن کرونا بساطشان را جمع کردند و راه سفر در پیش گرفتند.

اگر این افراد بدانند که در صورت وقوع این رخداد شاید تمام رشته هایمان پنبه شود و باز برمی گردیم به شرایط اسف بار اسفند و فروردین چه؟ آیا باز بار سفر می بندند؟

مروری داریم به برخی از هشدارهایی که در روزهای اخیر از طرف مسئولان به مردم داده شد به امید اینکه بازهم مثل ایام نوروز و تعطیلات 13 بدر شاهد همکاری خوب و مفید از آنان باشند.

20 اردیبهشت ماه قهرمان محمودی معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در همین رابطه اظهار داشت: باتوجه به این که کرونا ویروسی هوشمند است، این احتمال وجود دارد که سفرهای مردم در تعطیلات باعث شیوع مجدد ویروس در سطح استان مازندران شود؛ همچنین باتوجه به این که بیشترین مسافران شهرهای مازندران را ساکنان استان تهران تشکیل می‌دهند و درحال حاضر این استان در بالاترین سطح شیوع کرونا قرار دارد، خطر افزایش تعداد مبتلایان در استان مازندران دوچندان می‌شود.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در پایان خاطرنشان کرد: توصیه من به مسافران این است که حتی المقدور در این ایام از سفرهای غیرضروری به استان مازندران اجتناب کنند تا بار دیگر شاهد افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کووید19 نباشیم. همچنین در صورت اجتناب ناپذیری سفر، با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و دستکش، خطر ابتلا را به پایین ترین حد ممکن برسانند.

2 روز بعد دکتر حامد روحانی زاده معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسبت به احتمال افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در صورت عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در تعطیلات عید فطر هشدار داد.

وی با بیان اینکه مازندران نزدیک ترین استان ساحلی و گردشگرپذیر به حدود یک سوم جمعیت کشور است افزود: افزایش تعداد گردشگران و تجمع آنان در سواحل یا هر محیط دیگری به شیوع ویروس کرونا کمک خواهد کرد.

روحانی زاده با بیان اینکه مازندارن توانسته به خوبی بیماری کرونا را حتی با کاهش محدودیت های طرح فاصله گذاری اجتماعی مدیریت کند، افزود: نباید اجازه دهیم هیچ طرح گردشگری یا تعطیلات مسافر خیزی استان را به شرایط پیک کرونایی نزدیک کند.

وی به احتمال شمار پر تعداد ورود مسافران در ایام تعطیلات عید فطر به مازندران اشاره کرد و گفت: مازندران نسبت به عید فطر باید با حساسیت بیشتری دیده و مدیریت فاصله گذاری شود.

چندی بعد علیرضا شریعت فرماندار محمودآباد در اولین جلسه شورای اداری شهرستان در امسال، با پیش‌بینی موج گسترده مسافرت در تعطیلات عید فطر به شهر‌های ساحلی مازندران، نسبت به افزایشی شدن شیوع کرونا در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در این شهرستان هشدار داد.

او با بیان اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون به مرور نگرش مردم به این ویروس عوض شده است و در حال حاضر مردم نسبت به این ویروس خونسردانه برخورد می‌کنند، افزود: استان مازندران و به خصوص شهر‌های گردشگرپذیر آن از جمله محمودآباد از مستعد‌ترین مناطق برای شیوع ویروس کرونا است.

شریعت با اشاره به اینکه شهرستان‌های ساحلی با توجه به برداشته شدن محدودیت‌های استانی و فاصله گذاری اجتماعی در تعطیلات خرداد ماه با خیل عظیمی از جمعیت مواجه خواهند شد، افزود: در این شرایط به مراقبت بیشتری نیاز است.

فرماندار محمودآباد گفت: در حال حاضر در دوران پساکرونا به سر نمی‌بریم بلکه در دوران کرونا هستیم و لازم است پروتکل‌های بهداشتی جدی گرفته شود تا زحمات کادر درمانی هدر نرود.

او افزود: در حال حاضر وضعیت استان مازندران زرد است و اگر فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود با توجه به تعطیلات پیش رو و عدم توجه مردم به پروتکل‌های بهداشتی امکان تغییر وضعیت استان به قرمز وجود دارد.

شریعت تعطیلات عید فطر را برای شهر‌های ساحلی همچون محمودآباد بسیار نگران کننده توصیف کرد و گفت: نه تنها زیرساخت‌های سلامت و درمان شهر‌های ساحلی قدیمی و نامناسب است، بلکه شیوع دوباره ویروس کرونا خسارات سنگینی به بخش گردشگری محمودآباد وارد خواهد کرد.

فرماندار محمودآباد خواستار اتخاذ تدابیر جدی درباره ورود مسافران شد و افزود: نباید اجازه دهیم مازندران و گردشگری آن بار دیگر وارد پیک کرونایی شود.

کار به مراتب بالاتر نیز کشیده شد و روز شنبه دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باتوجه به تعطیلات پیش روی عید فطر، از مردم می‌خواهیم در این ایام از سفر خودداری کنند.

دکتر نمکی ادامه داد: ما امروز خوشبختانه وضعیت مطلوبی نسبت به قبل داریم ولی هر لحظه ممکن است این ویروس ما را غافلگیر کند بنابراین باید مراقب باشیم.

وی درخصوص سفرکردن مردم افزود: در این خصوص بازکردن اماکن متبرکه و آستان‌های مقدس را موکول کرده ایم به بعد از ماه مبارک رمضان و عید فطر که بهانه‌ای برای سفر‌های مردم نباشد و در شهر‌هایی مانند مشهد مقدس شاهد حضور پر حجم زائران نباشیم تا از افزایش شیوع بیماری پیشگیری شود

نمکی با درخواست از مردم برای رعایت کردن در تردد‌ها گفت: چنانچه مردم در اوایل خرداد این همراهی را مانند قبل داشته باشند می‌توانیم به آن‌ها بگوییم که تیرماه بسیار راحت تری خواهیم داشت، اما اگر همراهی نکنند تضمینی وجود ندارد که روز‌های سخت تری نداشته باشیم.

گفتنی است تعطیلی اماکن زیارتی بدون شک خجم مسافران شمال را بیش از پیش خواهد کرد و در این میان وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با ارائه طرح سفر هوشمند! قصد دارد تا با الزام مقررات اقدامی در جهت کنترل حجم مسافران عید فطر داشته باشد اما به راستی سفر چگونه هوشمند می شود و اصولا به چه علت ما فکر می کنیم با گذاشتن کلمه هوشمند در ابتدای هرچیزی مشکلات آن مسئله رفع و رجوع خواهد شد؟ نمونه اش همین فاصله گذاری هوشمند که این روزها شاهد آن هستیم و بیشتر به فاصله نگذاری شبیه است!

بعد از شیوع ویروس کرونا، یکی از نخستین مشاغلی که به شدت آسیب دیده و تا مرز ورشکستگی پیش رفت، صنایع وابسته به حوزه گردشگری بود اما به نظر آن ها هم اگر بدانند با ورود مسافران و اوج گیری احتمالی بیماری بازهم باید مدت بیشتری در تعطیلی به سر ببرند، راضی به این اتفاق نخواهند شد.

با این حال اما مسئولان که در آستانه عید نوروز تدابیر بسیار سخت و محدودیت‌های فراوانی را در جاده‌ها و مبادی ورودی شهرها برای جلوگیری از ورود مسافران و غیربومی‌ها اتخاذ کردند که بعضاً برخی از این رفتار با خشونت فیزیکی نیز همراه شد حال به نظر می‌رسد که این حساسیت شان رنگ باخته و به دنبال برنامه ریزی برای آماده سازی سفر هوشمند در این استان هستند.

روز گذشته در همین راستا معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از تدوین پروتکل‌ بهداشتی برای گردشگری و سفر هوشمند در مازندران جهت مقابله با ویروس کرونا خبر می دهد.

مهران حسنی روز شنبه به رسانه‌ها گفت: دستورالعمل تهیه‌شده به دانشگاه علوم پزشکی مازندران تحویل‌شده است تا بررسی و اصلاحات نهایی بر روی آن انجام شود.

وی توضیح داد: رویکرد کلی این دستورالعمل و پروتکل‌های مربوطه ، انجام هوشمندانه سفر با رعایت الزامات بهداشتی و سلامت است و تمامی اشخاص حقیقی یا حقوقی فعال در حوزه سفر و گردشگری از قبیل  تأسیسات گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و راهنمایان گردشگری موظف به اجرای تمامی مفاد آن هستند.

وی با اشاره به اینکه برای تعطیلات عید فطر حجم بالایی از مسافرت‌ها به مازندران پیش‌بینی می‌شود، گفت: لزوم اجرای هر چه سریع‌تر پروتکل‌های بهداشتی و ازسرگیری فعالیت تأسیسات گردشگری برای مسافرت مدیریت‌شده الزامی است .

همه این اتفاقات در حالی است که روسای دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل هم به‌عنوان دانشگاه‌های دوگانه بهداشتی و درمانی استان بارها نسبت به موج دوم شیوع ویروس کرونا در ین استان هشدار دادند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران چندین بار در گفت‌وگو با خبرنگاران و در جلسات عمومی اعلام کرد : در صورت عدم رعایت همگانی بهداشت و ورود به پیک دوم ویروس کرونا، آمار مبتلایان و تعداد مرگ‌ومیر افزایش می‌یابد.

سید عباس موسوی گفت : با توجه به اینکه در حال حاضر نیز تعدادی از بیماران مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمان و بیمارستان‌های استان بستری هستند ، در صورت عدم رعایت با سرعت بیشتری به پیک دوم خواهیم رسید و در صورت ورود به پیک دوم،  مراجعه بیماران افزایش‌یافته و معمولاً مرگ‌ومیر بیماران بالا خواهد رفت و درواقع این مسئله به‌نوعی آسیب جدی به‌سلامت مردم خواهد زد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز پیش تر هشدار داده بود در صورت قرارگیری در موج دوم شیوع بیماری کرونا کنترل آن برای مراکز درمانی استان بسیار سخت خواهد بود.

لب کلام اینکه نه کسی از سفر رفتن بیزار است و نه کسی در مازندران از گردشگر پذیر بودن خسته شده یا می شود اما بحث اینجا است که بعد از ماه ها تلاش همه جانبه مردم و دولت و از همه بیشتر کادر درمانی بیمارستان ها حیف است که به این راختی اجازه دهیم کرونا دوباره بر ما غلبه کند و جان عزیزان بیشتری را بگیرد. برای درک بهتر چرایی سفر نرفتن در تعطیلات پیش رو کافی است به چهره خسته پزشکان و پرستاران با دقت بیشتری نگاه کنیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال