امروز : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت : ۱:۰۲ AM
اختصاصی عبارت
هدف‌گذاری برای ایجاد ۳۵۰۰ شغل جدید در مازندران توسط کمیته امداد؛

مدد واقعی به مددجویان برای رهایی از بند مستمری

کمیته امداد+عبارت
    -     کد خبر: 51750
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۳۰|۱۱:۵۱
معاونت اشتغال و خودکفایی در کمیته امداد از سال ۱۳۷۴ به‌صورت تخصصی شکل گرفته و در همین مدت ۷۰۰ هزار خانوار از طریق ایجاد اشتغال به خودکفایی رسیده و از حمایت امداد خارج شدند که بی‌نیاز شدن آنان از مستمری ماهانه، بیش از ۲۱۰۰ میلیادر تومان صرفه‌جویی را در پی داشته است.

عبارت-گروه جامعه: پیشینه کمیته امداد، به سال های پیش از پیروزی انقلاب بازمی گردد. در آن زمان، تعدادی از انقلابیان از طرف امام خمینی مأمور شدند به خانواده های زندانیان، نیازمندان و مبارزان رسیدگی کنند. امدادگری به ویژه در سال های 56 و 57 که اعتصاب و تحصن همه جا را فرا گرفت، به منظور حمایت از اعتصاب کنندگان و زندانیان، نقش مؤثری داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی، حمایت از نیازمندان در صدر برنامه ها قرار گرفت و کمیته امداد با صدور فرمان امام خمینی در روز چهاردهم اسفند 1357، درست 22 روز پس از پیروزی انقلاب شکوه مند اسلامی ایران، تشکیل شد. این نهاد، زیر نظر مستقیم ولی فقیه و مؤسسه ای عام المنفعه، دایمی و غیرانتفاعی است که اساس نامه آن نیز به تأیید حضرت امام خمینی رسیده است.

این نهاد در طول 41 سال گذشته خدمات گسترده‌ای به محرومان و نیازمندان جامعه ارائه داده و امروزه حدود 2 میلیون و 200 هزار خانوار از حمایت‌های کمیته امداد در حوزه‌های مختلف همچون مسکن، اشتغال، بهداشت و درمان و ... برخوردار هستند.

بر اساس اعلام مسئولان کمیته توانمندسازی مددجویان مهمترین ماموریت کمیته امداد محسوب می‌شود، توانمندسازی یک مقوله چند بعدی است که برای تحقق آن باید به حوزه‌های تأمین مسکن، ایجاد اشتغال و زمینه‌سازی فرهنگی برای خانواده‌های تحت حمایت توجه شود.

معاونت اشتغال و خودکفایی در کمیته امداد از سال 1374 به‌صورت تخصصی شکل گرفته و در همین مدت 700 هزار خانوار از طریق ایجاد اشتغال به خودکفایی رسیده و از حمایت امداد خارج شدند که بی‌نیاز شدن آنان از مستمری ماهانه، بیش از 2100 میلیادر تومان صرفه‌جویی را در پی داشته است.

بر اساس ماده 83 برنامه پنج ساله ششم کشور، کمیته امداد موظف است در طول اجرای برنامه، سالانه 70 هزار شغل برای مددجویان ایجاد کند که در سال 96 به عنوان سال نخست برنامه، تعداد 170 هزار شغل برای خانواده‌های تحت حمایت ایجاد شد همچنین سال 97 تعداد 148 هزار شغل برای مددجویان ایجاد شد که این مسئله مورد تشویق شورای اشتغال کشور قرار گرفت؛ در سال گذشته نیز ۱۷۵ هزار و ۹۰۰ فرصت شغلی جدید برای مددجویان این نهاد ایجاد گردید که رکورد ایجاد اشتغال در سالهای اخیر این سازمان را جابجا کرد.

به عبارتی در نگاه درصدی به موضوع،  کمیته امداد از سال ۱۳۹۰ تا ۹۶ به طور متوسط ۲۰ درصد اشتغال کشور را ایجاد کرده است،این رقم در سال ۹۷ به ۳۰ درصد رسید و براساس اطلاعات سامانه کار و رصد، کمیته امداد با راه‌اندازی ۴۱ درصد اشتغال کشور در سال ۹۸ موفق به ثبت یک رکورد جدید در کشور شد.

81 طرح اشتغال‌زایی کمیته امداد در پلدختر به بهره‌برداری می‌رسد ...

 

در استان مازندران نیز هدف گذاری اشتغال برای سال ۹۸ حدود چهار هزار نفر بود اما با تلاش های این نهاد  برای ۶ هزار و ۲۵۳ نفر در استان کار ایجاد شد که از این میان سه هزار و ۹۰۵ نفر مرد و ۲ هزار و ۳۴۸ نفر زنان سرپرست خانوار و یا دختران تحت پوشش آنان بودند.

همچنین در سراسر کشور در سال ۹۸ حدود ۴۷۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های اشتغال مددجویان و نیازمندان پرداخت شد که از این میزان ۲۸۵۳ میلیارد تومان در چارچوب تبصره ۱۶ از محل تکالیف شبکه بانکی، حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان از طریق قانون اشتغال روستائیان و عشایر، ۳۵۰ میلیارد تومان از صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت و ۲۱۱ میلیارد تومان از دیگر منابع تامین شده است. همچنین کمیته امداد قول ایجاد 200 هزار فرصت شغلی دیگر را در سال 99 داد که در صورت انجام رکوردی جدید در کارنامه این نهاد به ثبت خواهد رسید.

در مازندران نیز به گفته رضا نوروزی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان این نهاد برای سال جهش تولید ایجاد سه‌ هزارو۵۰۰ شغل را با اجرای طرح‌های طرح اشتغال‌زایی هدف‌گذاری کرده است.

البته وی در این زمینه اظهار داشت: هدف گذاری اشتغال کمیته امداد صرفا برای ایجاد مسئولیت است و در واقعیت به دلیل پوشش اقشار مختلف و خارج از پوشش کمیته امداد ، آمارها اشتغال سالانه همواره بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بیش از هدف گذاری خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد مازندران پایدار سازی و تداوم مشاغل را مهم ترین مسئولیت این نهاد پس از ایجاد اشتغال برشمرد و گفت : متاسفانه در شرایط کرونایی مشکلاتی در حوزه فروش مددجویان شاغل ایجاد شد که رفع آن آموزش کسب و کار در فضای مجازی را فعال کردیم و تصمیم داریم با عادی شدن شرایط کرونایی نیز از این بستر استفاده شود.

به گفته این مسئول تنها 5 درصد موارد طرح های اشتغالی این نهاد با شکست مواجه می شود.

از آنجایی که اقشار تحت پوشش کمیته امداد معمولا از بین افراد کم توان از نظر مالی تشکیل شده اند، خودکفایی با ایجاد اشتغال می تواند نقش بسزایی در آینده خانواده ها و فرزندان مددجویان داشته باشد. در این دوران دیگر با مستمری های کمیته امداد و یارانه ها نمی توان در برابر هزینه ها قد علم کرد، بنابراین نیاز به اشتغال در این قشر از جامعه حتی بیش از سایر اقشار حس می شود و تداوم و پایداری مشاغل ایجاد شده نیز از نکات قابل بحث در این ماجرا است.

از طرفی بازاریابی و تامین درامد برای این افراد مشکل تر از سایر بازاریان است به همین سبب نیاز به خرید تضمینی و یا بازاریابی های اصولی برای این افراد یک مسئله جدی است.

رئیس کمیته امداد کشور چندی پیش در همین زمینه با اشاره به برنامه‌های این نهاد در حوزه اشتغال برای سال ۹۹ و تحقق شعار سال جهش تولید، خاطرنشان کرد: زنجیره تولید گوشت قرمز از طریق دام سبک و دام سنگین و گوشت بوقلمون با حمایت از طرح‌های اشتغال مددجویان در سال جاری راه‌اندازی خواهد شد. همچنین در حوزه نوغانداری، زعفران، سنگ‌های قیمتی، بازار دیجیتال و رباتیک برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام شده است.

وی به حمایت‌های این نهاد از تولیدات مددجویان پرداخت و افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده،  امسال هیچ محصول تولیدی روی دست مددجویان نخواهد ماند. همچنین تولیدات فرش روستائیان را به هر میزانی که باشد خریداری می‌کنیم.

بدون شک این خبر خوبی برای مددجویان کمیته امداد است که در آستانه راه خودکفایی قرار دارند.

روز گذشته در مازندران نیز طی یک حرکت ارزشمند سید علی اصغر رضایی ، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان در گفتگویی اظهارداشت: برای کاهش آسیب های احتمالی به طرح های اشتغال، این اداره کل با انجام آموزش های مربوط به طراحی سایت، ایجاد کانالهای فروش کالا، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و ... اقدام به ارتقای سطح مهارت های فنی مجریان اقدام و همچنین برای ارسال مراسلات و محصولات تولید شده به دست مشتریان، تفاهم نامه همکاری مشترک با اداره کل پست استان مازندران امضا کرده است.

وی افزود: هدف از امضای این تفاهم نامه، همکاری دو سویه و هدفمند در انجام ماموریت ها و فعالیتهای دو سازمان مذکور در زمینه کمک به کسب و کارها، استفاده از خدمات نوین اداره پست در ارسال بسته های محصولات مددجویی به تمام نقاط استان و کشور است.

شاید کارهای خلاقانه در محدودیت ها باعث ایجاد تغییرات بزرگ در آینده باشند و به نظر امکان خرید و فروش اینترنتی برای مددجویان کمیته امداد مازندران نیز از آن  قبیل کار ها است.

از طرفی نکته مثبت دیگر در این زمینه اینکه مشاغل مددجویان کمیته امداد جزو اشتغال خرد و آسیب پذیر است و به همین دلیل تا چهار سال پرداخت مستمری تداوم خواهد داشت.  در واقع کمیته امداد تا زمان رسیدن این شاغلان به درآمد ثابت از آنان حمایت می کند به عنوان مثال به گفته مسئولان، سال گذشته از بیش از ۶ هزار فرصت شغلی که ایجاد شده در مازندران ، تنها مستمری ۵۰۰ نفر مددجو در استان قطع گردید.

کمیته امداد امام خمینی مازندران ۷۶ هزار خانوار را با ۱۳۰ هزار نفر جمعیت زیر پوشش دارد و در حال حاضر ۲۴ هزار طرح اشتغال فعال تحت نظارت کمیته امداد در استان مازندران وجود دارد که این طرح ها در زمینه های صنعتی، کشاورزی، دامداری، شیلات، صنفی و خدماتی و .... مشغول به فعالیت هستند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال