امروز : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۵۳ AM

افشاگری جعبه سیاه تیم‌ملی در دوران حضور کی‌روش / از ماجرای توهین به کارلوس تا جا ماندن بازیکن و اقدامات علیه او

امیرهوشنگ مقدسی+عبارت
    -     کد خبر: 51764
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۳۰|۱۲:۴۴
کارلوس کی‌روش در تیم‌ملی اقتدار زیادی داشت و این اقتدار باعث شد تا حتی بعضی از مسئولان رده بالای ورزش همراه با بازیکنان و تیم‌ملی در یک رستوران غذا بخورند.

عبارت: هوشنگ مقدس سرپرست سابق تیم‌ملی ایران و همینطور سرپرست کاروان ایران در جام جهانی برزیل سال ها کنار دست کی روش بود و خاطرات زیادی از او به یاد دارد. مقدس در گفت و گو با خبرآنلاین بخشی از این خاطرات را بیان می‌کند.

اعتقاد کی روش

همانطور که می دونید حدود 5 سال در کنار کارلوس کی روش به تیم ملی خدمت کردم و شناخت خوبی از ایشان پیدا کردم و می توانم بگویم او مردی مدیر، مدبر، دلسوز و عاشق شغلش و بازیکنانش بود. همیشه می گفت بازیکنان من باید با بهترین پرواز و بهترین شرکت هواپیمایی مسافرت کنند و در بهترین هتل اسکان داشته باشند. بهترین غذا و بهترین زمین و بهترین البسه ورزشی با مارک خوب را بپوشند. نظر کی روش طوری بود که می گفت این بازیکنان هستند که وارد زمین می شوند و باید از نام ایران و پرچم ایران دفاع کنند تا مردم ایران شاد باشند و اگر امکانات برای بازیکنان مهیا باشد حتما با جان و دل در زمین می جنگند و نتیجه می گیرند. اگر تیمی نتیجه بگیرد افتخاری برای کشورش وزارت ورزش ، فدراسیون فوتبال و شخص رئیس فدراسیون خواهد بود بنابراین ما باید در خدمت باتزیکنان باشیم تا هیچ کمبودی احساس نکنند.

ماجرای حقوق های کی روش

کارلوس هیچگاه درخواستی برای خود نداشت و با وجود اینکه قر ارداد چهار سال اولش ذکر شده بود هر سه ماه حقوقش پرداخت شود یعنی معادل 375 هزار دلار، ولی همیشه با تاخیر دستمزدش پرداخت شد. گاهی اوقات نه ماه طول می کشید تا حقوقش به حسابش واریز می شد. با این حال همیشه می گفت پول تو جیبی و پاداش بازیکنان را باید سر موقع پرداخت کنید تا آنها راضی باشند چون بازیکنان باید بجنگند و از نام ایران دفاع کنند. کارلوس یک مدیر به تمام معنا بود و با هیچکس شوخی نداشت. حتی با من. یادم می آید اولین سفری که با هم داشتیم برای اردوی خارج از کشور، به من گفت اگر می خواهید با ما باشید و سر یک میز بنشینید باید 4 تا 5 کیلو وزن کم کنید! اتفاقا خیلی خوشحال شدم و تا سفر بعدی که یک ماه طول کشید، پنج کیلو وزن  کم کردم و از شکم خبری نبود. در اردو هم زیر نظر بدنساز تیم ملی کار می کردم تا به فرم ایده آل کارلوس برسم.

به مدیران وزارت ورزش گفت...

کی‌روش اصلا با کسی شوخی نداشت. در جام‌جهانی 2014 و قبل از اولین بازی ما در شهر بلوهوریزینته با هم به سالن غذاخوری تیم رفتیم و دیدیم دو نفر دارند غذا می‌کشند. به من گفت اینها که هستند و از کجا آمده اند؟ گفتم دو نفر از مسئولان رده بالای وزارت ورزش هستند. گفت هر چه من می گویم برایشان ترجمه کن. گفت بگو اگر شما می‌خواهید در سالنی که فقط برای تیم ملی و همراهان است، غذا بخورید من و هوشنگ مقدس باید بیرون از هتل و سر چهارراه غذا بخوریم! آن دو نفر بعد از شنیدن صحبت کی روش از سالن رفتند. حتی کفاشیان گفت با کی روش حرف بزند قبول کند آنها بیایند ولی گفتم قبول نمی‌کند. می‌گوید بچه‌ها راحت نیستند کسی بیاید.  خلاصه تیم ملی ایران تا به حال مربی دلسوزی مثل ایشان به خود ندیده و نخواهد دید. اگر از من بپرسند بهترین مربی که تا به حال در تیم ملی بوده و برای آینده خوب و کارساز خواهد بود، می گویم کارلوس کی روش.

مسئول فدراسیون به کی‌روش توهین کرد

با شناختی که من از اخلاق و رفتار کی‌روش دارم، او اهل شکایت نیست. باید از مدیران سابق فدراسیون بپرسید چه برخورد بدی با کی‌روش داشتند که مجبور شد از ایران به فیفا شکایت کند. تا  آنجایی که من اطلاع دارم، زمانی که کارلوس برای احقاق حقوق خود به فدراسیون ایمیل می‌فرستد، یکی از مدیران سابق فدراسیون طی دو یا سه ایمیل به ایشان جواب درستی نمی‌دهد و با جملاتش به کارلوس توهین می‌کند. این موضوع هم برای کارلوس قابل قبول نبود و به فیفا پناه برد.   طبق قرارداد چهار سال اول و دوم من اطلاع دارم که پاداش جام ملت ها در آن گتجانده شده بود. پاداش هم این بود؛ در صورتی که قهرمان شویم 500 هزار دلار، دوم 300 هزار دلار و سوم 200 هزار دلار بگیرد. من در جریان جزئیات قرارداد شش ماه آخر او که بعد از قرارداد چهارساله اش امضا شد، نیستم. ای اف سی بعد از جام ملت های استرالیا 2015 استرالیا بخشنامه کرد که در جام ملت های آینده مسابقه رده بندی حذف شده و وجود ندارد. باید کسانی در این باره پاسخگو باشند که قرارداد را تنظیم کرند. تا آنجایی که من کارلوس را می شناشم فکر نکنم بخواهد پولی که حقش نیست را از فدراسیون تقاضا کند. حتما در این رابطه با مسئولان سابق فدراسیون فوتبال به نتیجه رسیده اند که چنین درخواستی کرده. ایشان دنبال پولی نیست که حقش نباشد و سالیانه میلیون ها دلار برای فقرا و ایتام هزینه می کند و احتیاجی به پول حرام ندارد. باید کسانی که قرارداد ایشان را تنظیم کردند و امضا کردند جوابگو باشند.

کادر ویلموتس 4 سال 10 میلیون دلار!

به نظر من تیم ملی قهرمان جام ملت های استرالیا و امارات است چون اتفاقاتی که در دو بازی رخ داد فوتبالی نبود. فدراسیون فوتبال از به خدمت گرفتن کارلوس کی روش در کل ضرر نکرد چون کلی هم در آمدزایی کرد. دو بار صعود به جام جهانی و جام ملت ها حدود 20 میلیون دلار از فیفا و ای اف سی به ایران رساند. کل هزینه هشت سال کادر تیم ملی کمتر از پانزده میلون دلار بود ولی قرارداد ویلموتس و دستیارانش حدود 10 میلیون دلار بود که در نهایت تیم را در لبه پرتگاه حذف قرار داده‌اند. ویلموتس سه ماه کار کرد و حقوق یک سال را گرفت. بعد از اینکه متوجه شد احتمالا تیم ملی حذف می شود یک طرفه قراردادش را فسخ کرد و پول چهارسال را از فدراسیون درخواست کرد. خدا آخر و عاقبت فدراسیون فوتبال و فوتبال ایران را به خیر کند.

وقتی بازیکن تیم ملی جا ماند

میزبان یکی از بازی های مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل بودیم در تهران بودیم. ساعت بازی 6 بعد از ظهر بود. محل اسکان تیم ملی هتل آزادی بود و کارلوس تصمیم گرفت اتوبوس حامل تیم ساعت چهار از هتل حرکت کند.(طبق قانون بازی های رسمی باید 90 دقیقه قبل از شروع بازی تیم در رختکن حضور داشته باشد در غیر اینصورت بابت هر یک دقیقه دلاری جریمه می شود) سر ساعت چهار کارلوس از تدارک تیم پرسید همه آمدند گفت بله. اتوبوس که حرکت کرد یکی از بازیکنان تو گوشم گفت هم اتاقی من نیامده. گفتم صدایش را در نیار. بهش زنگ بزن بگو با آژانس هر چه سریعتر بیاید آزادی و در رختکن منتظر تیم باشد. زمانی که تیم وارد رختکن شد بیاید و قاطی بازیکنان شود. اتفاقا ما که رسیدیم آزادی آن بازیکن قبل از ما رسیده بود و در رختکن حضور داشت و 90 دقیقه برای تیم ملی بازی کرد. ما آن سه امتیاز حساس و حیاتی را گرفتیم. اگر کارلوس متوجه شده بود خدا می داند چه اتفاقی می افتاد ولی چنانچه بعد از بازی می فهمید دیگر ناراحت نمی شد و اتفاق خوشحال می شد.

 

یک نفر علیه من

بعد از جام جهانی برزیل تصمیم گرفتم با تیم ملی قطع همکاری کنم چون هم خیلی از کارهای شخصی ام مانده بود و هم خسته شده بودم و زمانیکه در این رابطه با آقای کفاشیان صحبت کردم گفتند حالا هم خسته هستید و هم تیم در آخرین بازیش اش بد باختی آورده، صبر کنیم تا بعد ببینم چه می شود. یک اردو داشتیم در آریقای جنوبی داشتیم که دیدم از فدراسیون زنگ زدند که آماده باشید. آقای کفاشیان گفتند مقدس حتما باشد من هم چون دیدم آقای کفاشیان در کارهای بین الملل خیلی تنهاست موافقت کردم تا جام ملت های استرالیا کنار تیم باشم. بعد از جام ملت ها هم دو بازی دوستانه با شیلی و سوئد داشتیم. قبل از این دو بازی اعلام کرده بودم باید بروم و به کارهایم برسم که این موضوع را بعد از بازی با شیلی با کی روش در میان گذاشتم که موافقت کرد. ایشان گفت بعد از رفتن آقای آیت اللهی و نبی، یک نفر به فدراسیون آمده(علیرضا اسدی دبیر کل سابق فدراسیون) که با من خیلی دشمنی می کند، می ترسم زورش به من نرسد و برای دوستان نزدیکم مشکل درست کند. من هم با شما نان و نمک خوردم و نمی خواهم به خاطر من و فدراسیون برایت مشکلی پیش بیاید. بعدها متوجه شدم آن مسئول خیلی دنبال برنامه سازی و مشکل درست کردن برایم بود ولی زورش نرسید و من هم به خدا واگذارش کردم از راه دور کما فی السابق در خدمت فوتبال بودم و هر کجا مشکلی پیش می آمد و درخواست می کردند، کمک می کردم./خبرآنلاین

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو