امروز : یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۱۰:۳۴ AM
اختصاصی عبارت
حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار قلم شی تاریخی مربوط به مازندران در خزانه نگهداری می شود؛

حفاران غیر مجاز بلای جان تمدن مازندران / کمبود سایت های حفاری در استانی با سابقه ۷۰ هزار سال سکونت

عتیقه+عبارت
    -     کد خبر: 51777
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۳۱|۰۹:۴۷
با اینکه در کل کشور در سال ۹۸ با ۶۶۵ حفاری غیر مجاز برخورد شد و ۹۱۳ نفر متخلف نیز دستگیر شده اند اما انگار کسی به این دستگیری ها توجه چندانی ندارد. شاید میزان جریمه به اندازه کافی بازدارنده نیست و شاید هم طمع به دست آوردن ثروت یک شبه این افراد را وادار به هرکاری می کند.

عبارت-گروه فرهنگ:  هفته ای نیست که در آن چند خبر از دستگیری حفاران غیر مجاز در مازندران به گوش نرسد. غیر از طبیعت استان که برای همه جذابیت های خودش را دارد، انگار تاریخ و تمدن مازندران نیز توجه افراد خاصی را به خود جلب نموده و سالها است سودجویان و سارقان آثار بسیار ارزشمند و تاریخی میراث‌فرهنگی با سو استفاده از خلوتی روستاها اقدام به حفاری‌های غیرمجاز در این مناطق می‌کنند و درصدد دست‌یابی به گنج بدون رنج و البته میراث‌ملی هستند تا آن را به خارج از کشور قاچاق کرده و ثروتی بادآورده را تصاحب کنند.

به همین علت در اجرا ماده (179) و (165) قانون برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی دولت و دستورالعمل تشکیل یگان‌های حفاظت در دستگاه‌های کشوری مصوب 4/5/79 مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا، یگان حفاظت از آثار ابنیه تاریخی در سال 84 تأسیس شد.

با اینکه در کل کشور در سال 98 با 665 حفاری غیر مجاز برخورد شد و 913 نفر متخلف نیز دستگیر شده اند اما انگار کسی به این دستگیری ها توجه چندانی ندارد. شاید میزان جریمه به اندازه کافی بازدارنده نیست و شاید هم طمع به دست آوردن ثروت یک شبه این افراد را وادار به هرکاری می کند.

گفتنی است از آنجا که جرایم علیه میراث فرهنگی همانند جرایم علیه امنیت ملی تلقی می‌شود اقدام علیه آن نیز جرم سنگینی محسوب می‌شود.

تاریخ سکونت در استان مازندران به حدود ۷۰ هزار سال پیش برمی گردد و به طور گسترده از حدود ۶ هزارسال پیش به این طرف شاهد موج بزرگ مهاجرتی از شمال شرقی و فلات مرکزی کشور به مازندران بودیم که طبیعتا هر فرد از این جمعیت می توانست آثار منقول و غیر منقول متعددی از خود به جای بگذارد.

به گفته مسئولان در مازندران سه هزار اثر تاریخی وطبیعی در استان شناسایی شده که از این میان تنها ۷۷۱ اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بسیاری از مکان های آشنا و یا دور افتاده هرساله زیر هجوم بیل و گلنگ حفاران غیر مجاز در این استان قرار می گیرند و تا امروز گنجینه های ارزشمندی نیز از تاریخ و تمدن این استان به سرقت رفته است.

استانی که برای دیدن هویت تاریخی اش شاید مجبور باشید به موزه های پایتخت سفر کنید، جولان گاه سودجویانی شده که حتی به میراث اجدادشان هم رحم نمی کنند و چیزی که حق تمام ساکنین استان و حتی کشور است را با چند دلار عوض می کنند و برای همیشه از دسترس ایرانی ها خارج می نمایند.

این حفاران حتی به امامزادگان و اماکن تاریخی نیز رحم نمی‌کنند به طوری که با تخریب دیواره‌ها و یا کف این اماکن متبرکه یا تاریخی، خسارات هنگفت فرهنگی و مادی زیادی را به آن وارد می‌کنند.

طبق آخرین آمار در شش ماه نخست سال گذشته 36 هزار و ۹۲۵ مورد بازدید و گشت از آثار تاریخی سطح مازندران انجام شد که ۴۸۰ قطعه اشیای تاریخی و میراثی از چنگال قاچاقچیان میراث فرهنگی کشف و ضبط شد. در این عملیات‌ها ۱۱۴ نفر از سوداگران میراث فرهنگی مازندران دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی تحویل شدند.

این موضوع البته نشان از این دارد که برخی از این برخوردها بازدهی لازم را نداشته زیرا به عنوان نمونه سال ۹۶،تعداد ۶۲ باند قاچاق اشیای عتیقه در مازندران کشف شد که منجر به دستگیری ۲۴۷ نفر شد و در سال ۹۷ نیز ۷۸ باند سوداگر اشیای عتیقه در داخل استان مازندران شناسایی شدند که ۳۲۷ نفز به دام قانون افتادند. اما این روند همچنان ادامه دارد و در سال 99 نیز بسیاری به همین علت دستگیر شدند.

به نظر تقویت امکانات و افزایش نیروی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی از مهم‌ترین نیازمندی‌های این حوزه است تا بتواند در حفظ و حراست از میراث فرهنگی و تاریخی عملکرد بهتر و قاطعانه‌تری داشته باشد. هرچند برای حفظ یک اثر فرهنگی و تاریخی اگر چه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری متولی اصلی آن است اما همه باید به این امر کمک کنند.

البته این کار نیاز به فرهنگ سازی صحیح از دوران کودک و در مدارس دارد تا افراد از سنین پایین با اهمیت این موضوع و ضرورت حفظ و نگهداری میراث پیشینیانشان بیشتر آشنا شوند.

آمارهای رسمی اداره کل میراث فرهنگی نشان میدهد تاکنون حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار قلم شی تاریخی مربوط به مازندران در این استان کشف و درون خزانه نگهداری می شود.

تخریب و آسیب‌رسانی به آثار و ابنیه تاریخی هم می‌تواند آگاهانه باشد و هم غیرآگاهانه، حفاری‌های غیرمجاز، سرقت اشیا تاریخی، خارج نمودن اموال تاریخی به خارج از کشور، روش‌های آگاهانه است و ساخت‌وسازهایی که در عرصه و حریم اماکن تاریخی و تخریب آثار تاریخی توسط ارگان‌های دولتی نیز از روش‌های غیرآگاهانه آسیب‌رسانی به آثار و ابنیه تاریخی است.

کارشناسان معتقدند بخشی از علت افزایش گرایش مردم به این کار کمبود سایت های حفاری درمازندران علیرغم تاریخ و تمدن غنی این استان است در حالی که در برخی مناطق کشور بیش از 800 تا 1000 سایت حفاری مشغول به فعالیت است.

در سال 99 علاوه بر کشف یک گور باستانی در روستایی از شهرستان ساری، ۶۰ قطعه شیء تاریخی با قدمت ۲ هزار سال در کلاردشت و 45 قطعه اشیای تاریخی مرتبط به دوره آهن در آمل را یافته شد.

اخبار مرتبط
آتش به جان یک بانک خصوصی در ساری / کشف جنجالی دستگاه‌های تولید ارز دیجیتال در نور / دستگیری ۲ حفار غیرمجاز در نکا / ماجرای محموله ۴ تنی روده مرغ در قائمشهر ماجرای زنده شدن دوباره مرد ۷۵ ساله بابلی پس از مرگ / جسد کوهنورد همدانی در ارتفاعات علم کوه پیدا شد / کشف عتیقه جات عصر آهن از ۳ حفار در آمل / سارق حرفه‌ای لوازم داخل خودرو در بابل دستگیر شد ماجرای پلمپ مطب دندانپزشک قلابی در بابل / ۴ سارق مغازه و خانه احمدرضا عابدزاده در مازندران به دام افتادند / دستگیری حفار غیرمجاز در جنگل های چشمه گردو / حرفه ای ترین باند سارقان سیم برق در آمل متلاشی شد ماجرای آتش‌سوزی دو واحد منزل مسکونی در بابل / دستگیری ۵ حفار غیر مجاز سوادکوه در یک عملیات تعقیب و گریز / نوروز به کام ۲۳ خانواده در مازندران تلخ شد / کشف ۱۶ تن چوب جنگلی قاچاق در سه شهر مازندران کشف موتور سیکلت قاچاق میلیاردی در نکا / آتش به جان خانه ها در ساری / شک ماموران درست بود؛ چهار متجاوز به عرصه های تاریخی و فرهنگی به دام افتادند / ماجرای باند حرفه ای سرقت در رامسر به کجا رسید؟ حفاری و لوله گذاری چاه آب آشامیدنی در « گیله كلا» ساری شبیه خون حفاران غیر مجاز به محوطه باستانی "هفت تپه بابل"/ لزوم ایجاد پایگاه باستان شناسی در بابل زمینگیر شدن سارقان اشیای تاریخی در تونل ۶۰ متری + جزئیات شهروند ساری به مصاف جنوبی ها می رود

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو