امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲:۳۶ AM
اختصاصی عبارت
بولدینگ شهرها را به عنوان پیچیده­ ترین سطح سیستم­ ها بعد از سیستم­ های ذهنی می­داند؛

طبیعت زیبا و شهرهای نه چندان جذاب مازندران / جایی غیر از جنگل و دریا برای گذران اوقات فراغت وجود دارد؟

متل قو+گردشگری+عبارت
    -     کد خبر: 51813
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۱|۰۸:۵۸
سرویس : جامعه >> شهری
برای پایداری شهر و کارکرد گردشگری آن، سرمایه های اجتماعی، فیزیکی و فرهنگی مقصد را باید به گونه ای پایدار برای توسعه گردشگری شهری مورد استفاده قرار داد. منظور از گردشگری شهری پایدار، حفظ ویژگی ها و خصایص جامعه محلّی و حفاظت و ارتقای ابعاد مختلف محیط شهری (محیط انسان ساخت، طبیعی و فرهنگی) می باشد.

عبارت-گروه جامعه:  مازندران همواره به علت جاذبه های طبیعی فراوانی که داشته، مورد توجه ویژه گردشگران قرار گرفته است. صنعت گردشگری در مازندران هرچند که به شکل مدرن سابقه طولانی ندارد اما آمال و آرزوهای مردم این سرزمین برای استفاده از این موهبت حد و مرز نداشته و صنعت توریسم در تمام این سال ها به عنوان یک فرصت فوق العاده برای اقتصاد مازندران معرفی شده است.

متاسفانه با توجه نکردن به  مسائل زیست محیطی در سالهای اخیر توسط مسافران و مردم استان، آسیب های بسیاری به مناطق بکر و طبیعی مازندران وارد شد تا جایی که عده ای را به این فکر وا داشت که در شرایط فعلی ضرر و زیان گردشگران بیش از منفعتی است که به استان می رسانند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای صاحب نام و پیشرفته، صنعت گردشگری به عنوان یکی از پایه های اصلی اقتصاد شناخته می شود.

به نظر کارشناسان یکی از مسائلی که در این سال ها صنعت توریسم در مازندران را آزار داده، تک بعدی بودن آن است. یعنی وقتی نام مازندران می آید 90 درصد افراد تصویر جنگل و دریا را در ذهن خود مجسم می کنند و دیگر هیچ. انگار نه انگار که تاریخی چند هزار ساله در این سرزمین جریان داشته و تمدن های بسیاری با فرهنگ و سنن متفاوت برای دورانی در آن می زیستند. نمونه اش فرح آباد ساری. اسکله قدیمی و رنگ و رو رفته دریای فرح آباد ساری در تمام طول سال میزبان افرادی از سراسر کشور است در حالی که مسجد جامع فرح آباد در فاصله اندکی از ساحل که مربوط به دوران شاه عباس صفوی و یکی از شاهکارهای معماری مازندران است شاید در شلوغ ترین روزهای سال نیز رنگ گردشگر به خود نبیند.

بخشی از ایراد به گردن مردم است که آشنایی لازم را با محیطی که در آن زندگی یا به آن سفر می کنند ندارند و برای گشت و گذار به دنبال جست و جو و کاوش نیستند اما عمده تقصیر بر گردن مسئولان امر است  که امکانات و خدمات لازم را برای استفاده افراد به شکل مناسب فراهم نکرده اند. حتی مردم مازندران نیز برای تفریح و تفرج خود گزینه های زیادی به غیر از همین جنگل و دریا ندارند چه رسد به مسافران. چند بنای تاریخی با امکانات مناسب در استان وجود دارد؟ چند پارک و بوستان استاندارد برای حانواده در مازندران هست؟ موزه و گالری های هنری چطور؟ آیا در تمام مازندران به غیر از خیابان معلم رامسر(حد فاصل هتل تا ساحل) مسیر دیگری را می شناسید که مردم برای عکس گرفتن در آن به شهرهای استان سفر کنند؟ همین مسجدی که به عنوان نمونه از آن نام برده شد، با بی سلیقگی تقریبا به حال خود رها شده و ظاهر آن با توجه به قدمت، اصالت و هنری که در آن به کار رفته اصلا چنگی به دل نمی زند. شاید باورکردنی نباشد اما در همسایگی دیوار به دیوار این مسجد و در کنار جاده اصلی پر شده از مغازه های خوار و بار فروشی یا مشاور املاکی هایی که شاید خودشان هم ندانند در کنار چه اثر ارزشمندی به کار مشغولند.

گردشگری اما تنها به گردشگری تاریخی، طبیعی و یا سلامت محدود نمی شود. در واقع برای گردشگری لزوما نباید افرادی خارج از آن سرزمین به آنجا سفر کنند. باید گفت یکی از مهمترین شیوه های گردشگری در جهان امروز، گردشگری شهری است.

در سال های گذشته، رشد اقتصادی شهرها از طریق صنایع تولیدی حاصل می شد. در اواخر قرن بیستم، صنایع تولیدی به تدریج اهمیت خود را به عنوان ابزار اصلی رشد شهرها، از دست دادند و به تدریج بخش خدمات به عنوان موتور محرّک اقتصادی شهرها شناخته شد. در چنین شرایطی، گردشگری به عنوان گزینه­ ای مناسب برای توسعه­ی شهرها شناخته شد، زیرا شهرها به طور بالقوه، دارای بسیاری از جاذبه­ ها مانند بناهای تاریخی، میراث فرهنگی، رویدادها و ... می­باشند. حتّی محروم­ ترین شهرها نیز به دلیل برخورداری از میراث تاریخی و فرهنگی می­توانند در رقابت میان مقصدهای گردشگری شهری شرکت کنند .

منظور از گردشگری شهری، فعالیت های گردشگری در محیط های شهری است. هنگامی که شهرها به عنوان مقصدهای گردشگری توسعه می­یابند، پیچیدگی محیط­ های شهری، آن­ها را از سایر مقصد ها (روستاها، تفرجگاه­ ها، سواحل و ...) متمایز می­سازد. بولدینگ نظریه­ پرداز آمریکایی شهرها را به عنوان پیچیده­ ترین سطح سیستم­ ها بعد از سیستم­ های ذهنی می­داند.

به عقیده کارشناسان در صورت برنامه ریزی و توسعه از پیش اندیشیده شده، گردشگری می تواند منافع مستقیم و غیرمستقیم اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی را ایجاد و سهم قابل توجهی را در توسعه ملی ایفا نماید. رشد شتابان گردشگری طی دهه های گذشته و آینده نگری های مبتنی بر آن، همراه با تأکیدی که کارشناسان کشورهای رو به رشد بر تقویت و پشتیبانی این فعالیت در جهت اهداف توسعه پایدار در این کشورها دارند، مفهوم تازه ای را تحت عنوان توسعه  پایدار گردشگری مطرح کرده است.

به نظر آنان برای پایداری شهر و کارکرد گردشگری آن، سرمایه های اجتماعی، فیزیکی و فرهنگی مقصد را باید به گونه ای پایدار برای توسعه گردشگری شهری مورد استفاده قرار داد. منظور از گردشگری شهری پایدار، حفظ ویژگی ها و خصایص جامعه محلّی و حفاظت و ارتقای ابعاد مختلف محیط شهری (محیط انسان ساخت، طبیعی و فرهنگی) می باشد.

در جهان شهرهای بسیاری مانند نیویورک و لاس وگاس وجود دارند که مردم از سراسر جهان برای بازدید از مناطق شهری آن بار سفر می بندند. اگر در اطارف کشورمان نیز دنبال نمونه بگردیم کشور امارات متحده عربی و شهر دوبی یکی از بهترین مدل های گردشگری شهری در جهان محسوب می شود که الگویی برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه شکل داده.

روز گذشته مهدی رازجویان معاون عمرانی استاندار مازندران در مراسم بهره برداری از چند طرح شهرداری ساری گفت : متاسفانه جاذبه های طبیعی ، تاریخی و فرهنگی در دورن شهرهای مازندران کاملا مورد غفلت قرار گرفته در حالی که این ظرفیت های شهری باید به نفع شهر و همچنین گردشگران مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اظهار این که فرهنگ و هویت به عنوان دو مقوله مهم باید در پیوست گردشگری شهری مورد توجه مدیران قرار بگیرد ، تاکید کرد : تقریبا در درون تمامی  شهرهای استان جاذبه های زیادی از جمله  موزه ها ،بناهای یادبود؛ مراکز هنری، تفریحی و ورزشی و طبیعی بویژه رودخانه وجود دارد که اگر برنامه ریزی شهری درست باشد همه اینها به منبع در آمد و اشتغال تبدیل می شود.

رازجویان با بیان این که نواحی شهری به علت آنکه جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیار دارند غالباً مقاصد گردشگری مهمی محسوب می‌شوند ، ادامه داد: نگاه متوازن و عدالت خوه در ایجاد طرح های خدماتی و عمرانی در همه نقاط شهری نیز مهم است که شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهر باید به آن توجه کنند.

وی با بیان اینکه ساری به عنوان قطب گرشدگری شهری از ظرفیت های بالایی برخوردار است، افزود : شهروندان باید در گردشگری شهری به لذت تفریحی لازم برسند و این امر به ایجاد خدمات ویژه گردشگری  نیاز دارد.

حال با توجه به در پیش بودن رویداد فرهنگی گردشگری ساری 2022 که این شهر را به عنوان مقصد گردشگری کشورهای عضو اکو در آن سال انتخاب کرده است، بزوم توجه به زیبایی های شهری و خدمات و امکانات شهرهای مازندران بخصوص مرکز این استان بیش از همیشه احساس می شود.

شاید با افزایش امکانات در شهرهای استان به تدریج ذائقه سفر و تفریح در مردم نیز تغییر نماید و در سالیان آتی شاهد آسیب کمتر به طبیعت برای تفریحات معمولی در یک روز آخر هفته باشیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال