امروز : چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۴:۳۷ PM
اختصاصی عبارت
گزارش عبارت از نشست ویدیو کنفرانس حسین زادگان با استاندار ولگاگراد روسیه؛

حسین زادگان: مازندران دروازه ورود به ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس/ برای پیگیری تفاهم نامه کمیسیون ویژه تشکیل خواهد شد/ استفاده از ظرفیت های فرهنگی برای ارتقاء روابط امری ضروری است/ تسهیلات عبور و مرور برای خبرنگاران و تجار دو طرف

حسین زادگان+عبارت
    -     کد خبر: 51934
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۷|۱۶:۳۰
حسین زادگان با تاکید بر ظرفیت های بندر امیرآباد به عنوان بزرگترین بندر استان مازندران اظهار داشت: خوشبختانه اتفاق خوب دیگری که میان دولت ایران و روسیه رخ داده، عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی کشورهای اوراسیا است. با توجه به شرایط موجو این دو استان باید از این ظرفیت بیشترین بهره را ببرند.

عبارت-گروه اقتصاد:  سال 97 بود که استاندار ولگاگراد روسیه در رأس یک هیأت 60 نفره اقتصادی تجاری به مازندران مسافرت داشت. طی این سفر پس از بازدید استاندار ولگاگراد از منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد با استاندار مازندران دیدار کرد و در این دیدار؛ تفاهم نامه 11 ماده ای جهت تعمیق و توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری فی مابین آندری ایوانوویچ بوچارف و احمد حسین زادگان به امضاء رسید.

این آغاز مسیری بود که مازندران و ولگاگراد در مبادلات تجاری با یکدیگر در نظر گرفته بودند. اندکی بعد احمد حسین زادگان به همراهی حسن خیریانپور و یک هیات اقتصادی از مازندران رهسپار روسیه شد تا علاوه بر پاسخ سفر بوچارف به مازندران، مفاد موجود در تفاهم نامه را شخصا پیگیری نماید.

از آن زمان تا کنون اقدامات موثری از سوی 2 طرف برای برقراری رابطه مستقیم تجاری با یکدیگر صورت گرفت و امروز نیز برای پیگیری این موضوعات نشستی ویدئو کنفرانسی میان این 2 استاندار برگزار شد.

استاندارمازندران در این نشست ویدیو کنفرانسی خواهان اجرایی شدن تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی و تجاری دوجانبه شد. وی استان مازندران و ولگاگراد را دارای ظرفیت های عظیمی از لحاظ اقتصادی و تجاری دانست و بر همکاری هرچه بیشتر این دو منطقه تاکید نمود.

 

حسین زادگان برقراری ارتباط هوایی و پروازی را در بهبود روابط دو استان موثر عنوان کرد و گفت: هم اکنون مازندران دارای سه فرودگاه بین المللی است که یکی از این فرودگاهها در رامسر به عنوان یکی از شهرهای توریستی و زیبای دنیا قرار دارد که بستر لازم برای فرود هواپیمای پهن پیکر را نیز داراست.

نماینده عالی دولت در مازندران همچنین پیشنهاد داد تا در اولین سفر هوایی بین دو استان ابتدا خبرنگاران در اولویت قرار گیرند تا بتوانند ظرفیت های دو استان را برای مردم به خصوص تجار معرفی کنند.

استاندار همچنین به تصویب طرح منطقه آزاد مازندران در مجلس اشاره کرد و گفت: این اتفاق که به تازگی به تصویب مجلس ایران هم رسیده است می تواند زمینه ساز افزایش ارتباط و مبادلات ارزان تر و آسان تر با کشورهای همسایه به خصوص روسیه و استان ولگاگراد باشد.

وی افزود: موضوع مهم دیگر اینکه با توجه به موقعیت استراتژیک مازندران، این استان می تواند پل ارتباطی بین ولگاگراد با کشور های خلیج فارس و 31 استان ایران باشد. این اتفاق با خطوط راه آهنی که تا خود بندر امیرآباد نیز کشیده شده است بسیار راحت و قابل دسترس است.

حسین زادگان با تاکید بر ظرفیت های بندر امیرآباد به عنوان بزرگترین بندر استان مازندران اظهار داشت: خوشبختانه اتفاق خوب دیگری که میان دولت ایران و روسیه رخ داده، عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی کشورهای اوراسیا است. با توجه به شرایط موجو این دو استان باید از این ظرفیت بیشترین بهره را ببرند.

گفتنی است ایران در سال ۱۳۹۵ به کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان ایران و این اتحادیه را مطرح کرد؛ پیشنهادی که از جانب اعضای آن نیز مورد استقبال قرار گرفت و طی دو سال مذاکرات متعدد و ارزیابی کمی و کیفی اقلام و میزان تعرفه ترجیحی آنها، بالاخره این موافقتنامه در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شهر آستانه قزاقستان به امضا رسید.

در حال حاضر، اعضای این اتحادیه روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان هستند که عضو اتحادیه گمرکی اوراسیا نیز هستند. همچنین درباره اهداف این اتحادیه اقتصادی می‌توان به تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای مستقل هم سود عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی اشاره کرد.

 

حسین زادگان در ادامه این نشست ویدئو کنفرانسی با همتای روس خود پیشنهاد کرد تا این جلسات به صورت منظم بسته به شرایط هر ماه و یا هر 3 ماه یک بار برگزار شود تا دو طرف از اقدامات یکدیگر مطلع شوند.

استاندار مازندران همچنین پیشنهاد ایجاد یک کمیسیون ویژه پیگیری تفاهمات استان مازندران و استان ولگاگراد را در این جلسه ارائه کرد و اعضای این کمیسیون را در سطح معاونین و روسای اتاق بازرگانی دو استان عنوان نمود.

دو طرف همچنین بر موضوع برگزاری نمایشگاه ظرفیت های اقتصادی پس از پایان اپیدمی کرونا تاکید کردند.

سپس نوبت به اندری ایوانوویچ بوچاروف استاندار ولگاگراد روسیه رسید تا به تمجید از ظرفیت های مازندران بخصوص در حوزه کشاورزی بپردازد.

وی با اشاره به نقاط قوت اقتصادی در استان مازندران افزود: ایران و روسیه دو کشور دوست و نزدیک هستند و ما باید بتوانیم از این موضوع نهات استفاده را ببریم. من مطمئن هستم که به ویژه در بخش کشاورزی همکاری های فوق العاده ای با مازندران خواهیم داشت که موجب رشد و پیشرفت دو استان خواهد شد.

بوچاروف راه اندازی سرای تجاری مازندران در ولگا گراد را اتفاقی مهم در پیشرفت مبادلات بین این دو استان قلمداد کرد و گفت: با شیوع ویروس کرونا وقفه کوتاه در روابط تجاری دو استان ایجاد شد که امیدوارم با مدیریت خوبی که در کنترل و مدیریت این ویروس در دو استان انجام شد ،بتوانیم‌ روابط دوجانبه را بار دیگر گسترش دهیم.

وی اجرایی شدن تمام تفاهم‌نامه دو جانبه را در حوزه سازمان اقتصادی اوراسیا منوط به هماهنگی با روسیه دانست و خواهان حضور استاندار مازندران در کارگروه مشترک ایران و روسیه شد و از پیشنهاد استاندار مازندران برای تشکیل کارگروه پیگیری تفاهم نامه و نمایشگاه تجاری دو جانبه استقبال کرد.

 

پس از این صحبت ها بار دیگر استاندار مازندران به ارائه پیشنهادات خود پرداخت و ارائه تسهیلات اقامتی و حمل و نقلی به افرادی که از طرف مقابل به استان های مازندران یا ولگاگراد سفر می کنند را گامی مهم در راستای افزایش همکاری بین این دو منطقه عنوان کرد.

حسین زادگان همچنین استفاده از ظرفیت رادیو و تلویزیون استانی دو طرف در ساخت برنامه هایی با موضوع معرفی جاذبه های گردشگری و اقتصادی دو استان را امری ضروری دانست و گفت: این قبیل کارها موجب آشنایی با فرهنگ و آداب رسوم دو طرف نیز می شود و از طرفی به امر گردشگری نیز کمک شایانی خواهد کرد.

وی افزود: برای نمونه در مازندران خط راه آهنی وجود دارد که در جنگ جهانی دوم به آن پل پیروزی لقب دادند، بدون شک دیدن این راه آهن با مسیر جنگلی و کوهستانی زیبایش علاوه بر جاذبه های طبیعی برای مردم ولگاگراد که نقش بسزایی در جنگ جهانی دوم ایفا کردند سرشار از خاطره و نوستالوژی است.

استاندار مازندران در انتها پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی دو استان را با حضور هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع دستی دو طرف در استان هدف ارائه داد که مورد استقبال بوچارف استاندار ولگاگراد روسیه قرار گرفت.

براساس اخرین امار در سال ۹۷ ولگا گراد حدود ۶۳ میلیون دلار صادرات به ایران داشت و بیش از این میزان نیز کالاهای غیر نفتی شامل مرکبات و کیوی از مازندران به ولگاگراد صادر شد.

اخبار مرتبط
پایان انتظار صادرکنندگان مازندران با پایانه های صادراتی بی پولی گردشگران خطرناک تر از کرونا / صنعت توریسم در مازندران ورشکست می شود؟ اختصاص یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به گردشگری مازندران مدیر کل جدید دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران منصوب شد استاندار: ۹۰ درصد پرتقال کشور از مازندران صادر می‌شود/پایانه صادراتی راهی برای فروش محصولات کشاورزی / ۶۰۰۰ هکتار زمین جهت بهسازی به افراد کم زمین واگذار می‌شود/اعطای ۷ الی ۱۰ هزار میلیارد از سوی بانک ملی برای فعال سازی واحد‌های تولیدی دلیل تغییر فوری روابط عمومی استانداری، توقع بالای من بود/ دانستن حق مردم است/ مدیر باهوش روابط عمومی اش را تقویت می‌کند حسین زادگان: تحقق توسعه مازندران نتیجه تلاش و همت نیروی انتظامی است / هوشمند سازی پلیس عاملی اثرگذار در کاهش سرقت‌ها / کاهش ۱۶ درصدی شرارت، ۳۱ درصدی قتل و ۵۶ درصدی نزاع دسته جمعی در مازندران روزشمار منطقه آزاد مازندران در دولت تدبیر و امید / از ربیع فلاح تا حسین‌زادگان اعلام آمادگی فتاح، برای توسعه پروژه های بنیاد مستضعفان در مازندران حسین زادگان هشدار داد / هیچ دستگاهی اجازه رفع محدودیت‌های کرونایی را ندارد

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو