امروز : یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۱۳ PM
اختصاصی عبارت
بررسی وضعیت کسب و کارهای مازندران پس از گذر موج اول اپیدمی کرونا؛

کدام مشاغل بعد از کرونا زودتر به شرایط عادی برگشتند؟ / از فروش بیشتر تا کاسبی های کم رونق و بی جان

مشاغل کرونایی+عبارت
    -     کد خبر: 52038
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۱۱|۰۹:۱۶
مشاغلی مانند خیاطی و کفاشی که برای ما ایرانی ها از اهمیت بالایی نیز برخوردارند این روزها مشغول رسیدگی به کارهای مشتریانی هستند که بعضا از پیش از عید نوروز منتظر بازگشایی این اصناف بودند.

عبارت - گروه اقتصاد: زمانی که صحبت از ویروس کرونا می‌شود بسیاری از افراد این‌گونه فکر می‌کنند که ویروس کرونا قرار است تمامی کسب و کارها را از بین ببرد و آن‌ها را نابود کند. اما در واقعیت تمام بحران‌ها نه‌تنها کسب و کارها را نابود نمی‌سازنند بلکه می توانند باعث فروش بیش‌تر خدمات و محصولات در برخی از شغل‌ها نیز ‌بشوند. برای مثال این روزها سوپرمارکت‌های آنلاین فروش چند برابری را تجربه کرده‌اند چراکه بیش‌تر مردم ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و در مکان‌های شلوغ و آلوده رفت و آمد نداشته باشند. اما به هر حال بعضی از کسب و کارها هم مشکلات زیادی را تجربه کرده‌اند و فروش آن‌ها در این ایام به حداقل مقدار ممکن رسیده است.

اکنون و پس از عبور از موج ابتدایی ویروس و در آغاز دوران بازگشایی کسب و کارها، بلعکس زمان تعطیلی که به یکباره همه واحدها به طور مساوی و در یک زمان تعطیل شدند، مشاغل نوبت به نوبت و یکی پس از دیگری شروع به کار کردند اما با توجه به شرایط موجود کدامیک از آنان زودتر از بقیه به میزان فعالیتش پیش از همه گیری ویروس باز خواهد گشت و کدامیک زمان بیشتری برای بازگشت به شرایط پیشین خود نیاز دارد؟

بعضی از مشاغل مانند سوپرمارکت ها، داروخانه ها و فروشگاه های لوازم بهداشتی که در این ایام نیز مشغول فعالیت بودند را که فاکتور بگیرید تقریبا تمام اصناف و کسب و کارهای دیگر در این دوران با تعطیلی های خواسته و ناخواسته ای مواجه شدند که این اتفاق برخی را تا آستانه ورشکستگی نیز کشانده است.

 

 

در استان مازندران برخی از اصناف و مشاغل حتی در دوران اوج اپیدمی نیز از خود مقاومت نشان می دادند و استقبالی از تعطیلی ها نمی کردند. از جمله این مشاغل، ساخت و سازگران ساختمانی بودند که تنها چند روز در تعطیلات نوروز مجبور به تعطیلی شدند و پس از آن دوباره به فعالیتشان ادامه دادند. آن ها از آن دسته مشاغلی هستند که کرونا تاثیر چندانی در فعالیتشان نداشته و حالا که اوضاع بیماری در کشور کمی تحت کنترل در آمده، سرشان از گذشته نیز شلوغ تر شده است.

از دیگر مشاغلی که پس از دوران قرنطینه و تعطیلی ها خیلی زود توانستند به روزهای قبل از ویروس بازگردند، مشاغل خدماتی بودند. از سرایدار و کفاش و خیاط گرفته تا تعمیراتچی ها. مشاغلی مانند خیاطی و کفاشی که برای ما ایرانی ها از اهمیت بالایی نیز برخوردارند این روزها مشغول رسیدگی به کارهای مشتریانی هستند که بعضا از پیش از عید نوروز منتظر بازگشایی این اصناف بودند. آرایشگاه ها نیز که بازار شب عید را از دست داده بودند با بارگشایی مجددشان کمتر وقت سر خاراندن پیدا می کنند زیرا رشد مو هیچ ارتباطی با کرونا ندارد و همیشه نیاز به اصلاح و آرایش و پیرایش آن احساس می شود.

اما تعمیراتچی ها اوضاعشان باید از این هم بهتر باشد. تعمیرات از هر نوعی در ایران از آن دست فعالیت هایی است که همیشه مشتری های بسیاری دارد. از تعمیر ماشین گرفته تا تعمیرات تلفن همراه و لوازم خانگی در این ایام روزهای شلوغی را سپری می کنند. از یک طرف عده ای به علت تعطیلی ها و قرنطینه تعمیرات لوازمشان را به این دوران موکول کردند و از طرف دیگر بسیاری از خودروها یا لوازم برقی در همین ایام دچار مشکل شدند که آن ها را نیز باید به صف مشتریان تعمیرگاه ها اضافه کرد. به همین سبب بازگشت آن ها پس از ویروس کرونا آنقدرها با مشقت همراه نبود و خوشبختانه خیلی زود اوضاع برایشان به روال سابق بازگشت.

فروشندگان نیز که در این دوران خلاقیت هایی را برای حفظ مشتری از خود بروز می دادند حالا با خیال راحت کرکره های دکانشان را بالا می برند و شروع به فعالیت می کنند. از آنجایی که فلسفه وجود فروشگاه ها برطرف کردن نیاز آدمی است پس جای تعجب ندارد که آن ها نیز پس از بازگشایی به نسبت اهمیت و ضرورت کالاهایی که به فروش می رسانند زودتر یا دیرتر به چرخه بازار بازگردند.

 

 

مشاغل دیگری نیز هستند که پس از پایان موج اولیه ویروس به حالت گذشته بازگشتند و برخی نیز اوضاعشان از قبل هم بهتر شده اما در طرف دیگر بسیاری از مشاغل نیز یا هنوز مجوز از سرگیری فعالیتشان را دریافت نکردند و یا علیرغم دریافت آن همچنان بازارشان رمق قبلی را ندارد.

آموزشگاه ها بخصوص آموزشگاه های هنری از آن دسته مشاغلی هستند که کمابیش همچنان در حالت تعطیلی کامل به سر می برند و بازگشایی اسمی آنان نیز نتوانسته مراجعین زیادی به خود جلب کند. هرساله در این ایام سال به سبب شروع تعطیلات تابستانی، پیک ثبت نام در کلاس های هنری محسوب می شد.

هرچند تولیدات هنری نه در این ایام و نه در هیچ دوران دیگری رنگ تعطیلی به خود ندیده اما ارائه اغلب آثار هنری نیاز به مکان های پر تجمع دارد و همین مسئله باعث شده تا بسیاری از هنرمندان در این روزها همچنان خانه نشین باشند. تئاترها، نمایشگاه ها و گالری ها، کنسرت ها و ... از آن دست فعالیت هایی بشمار می روند که هنوز مجوز شروع دوباره فعالیتشان را دریافت نکرده اند.

برگزار کنددگان مراسم و ورک شاپ ها نیز به کل بازارشان تخته شد و از 4 ماه پیش تا حالا و شاید حتی چند ماه دیگر اجازه برگزاری هیچ مراسمی را نخواهند داشت.

سینماها هم همچنان تعطیل است و تولید فیلم و سریال به علت مسائل بهداشتی مختل شده. با پایان یافتن مجموعه «زیرخاکی» و تعطیلی فیلم برداری فصل دو این سریال به علت شیوع کرونا، این مجموعه تبدیل به سومین اثر پس از «پایتخت» و «نون خ» شد که این بیماری جلوی اتمام آن را گرفت.

البته به غیر از این، تالارهای پذیرایی، استخرها، اماکن سرپوشیده ورزشی گروهی مانند والیبال، بسکتبال، فوتبال و … اماکن ورزشی مربوط به ورزش‌های تن به تن نظیر کشتی، کاراته، تکواندو و … از دیگر مشاغلی هستند که هنوز در تعطیلی کرونایی به سر می برند و مشخص نیست از چه زمانی دوباره کارشان را از سر بگیرند.

باشگاه های پرورش اندام و بدنسازی نیز که به تازگی فعالیتشان را از سر گرفته اند طبق مشاهدات عینی با ریزش شدید مراجعین روبرو شده اند تا حدی که بعضی از آنان اعتقاد دارند در شرایط فعلی تعطیلی برایشان به صرفه تر از فعالیت به این شکل است.