امروز : شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۵۵ AM
اختصاصی عبارت
با وارد شدن به مرحله تازه از همه گیری کرونا، نیاز به تصمیمات و رفتارهای جدید از سوی مسئولان به شدت احساس می شود؛

سایه کرونا تا ابد بر سر ما نمی ماند / آیا مسئولان برنامه ای برای دوران پس از همه گیری دارند؟

کرونا+عبارت
    -     کد خبر: 52089
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۱۲|۱۰:۴۶
سرویس : سیاست >> دولت
در حال حاضر شرایط به گونه ای شده که انگار ادارات و نهادهای کشور کرونا را به عنوان یک حقیقت مطلق پذیرفته اند و خود را چنان در اعماق چاه این ویروس می بینند که انگار هیچ امید و یا پلنی برای گذر از این دوران و ورود واقعی به دوران پسا کرونا ندارند. گویی قرار است سایه این بیماری تا ابد روی سر ما سنگینی کند.

عبارت-گروه سیاسی: همه چیز در دنیا، ظرف یک یا دو هفته می‌تواند متحول شود. این چالشی است که یک ویروس ایجاد کرد و حالا همه با آن آشنا هستیم و تبعات آن را حس کرده‌ایم. قرنطینه خانگی، تعطیلی غیرمنتظره بسیاری از کسب و کارها و مراکز تفریحی و تفریحی، فاصله گذاری اجتماعی، ضرورت استفاده دائم از برخی اقلام بهداشتی، برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت غیر حضوری و آنلاین در کنار دورکاری در سطح گسترده و … همه و همه بخشی از تجربیات همزیستی مردم با بیماری کووید ۱۹ بوده است.

اما ایران پس از کرونا چگونه خواهد بود؟ این سوالی است که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده. ویروس همه گیری که در چند ماه کشور را فرا گرفته و امروز چشم انداز ثبات در زندگی مردم را مخدوش کرده است.

در اینجا موضوع کسب و کار مردم و اوضاع معیشت آنان نیست بلکه مسئله مورد بحث تغییرات احتمالی است که باید در سازمان ها و ادارات یا حتی سیاست های کلان کشور مورد توجه قرار بگیرند.

در حال حاضر شرایط به گونه ای شده که انگار ادارات و نهادهای کشور کرونا را به عنوان یک حقیقت مطلق پذیرفته اند و خود را چنان در اعماق چاه این ویروس می بینند که انگار هیچ امید و یا پلنی برای گذر از این دوران و ورود واقعی به دوران پسا کرونا ندارند. گویی قرار است سایه این بیماری تا ابد روی سر ما سنگینی کند.

مدیران ما در مرحله اول که واکنش مناسب به این همه گیری بود نسبتا خوب عمل کردند و هرطور که بود و با تمام مشکلات و مسائل موجود توانستند جو روانی حاصل از آن را در جامعه مدیریت و کارهای ابتدایی برای مقابله با این ویروس را آغاز کنند وگرنه بدون شک اوضاع می توانست بسیار غم انگیز تر از شرایط فعلی باشد.

اما همین عملکرد خوب انگار شارژ باتری مدیران ما را تمام کرد به نحوی که اگر در حال حاضر از بعضی از آنان سوال کنید که برنامه سازمان، نهاد و یا شرکت تحت مدیریت شما پس از کرونا به چه صورت خواهد بود اغلب می شنوید کو تا کرونا تمام شود.

این اما به نظر صحیح نمی آید. هر چیزی از لحظه آغاز به پایانش نزدیک می شود پس حالا که همه می دانند کرونا نیز مانند تمام اتفاقات این کره خاکی ماندگار نیست باید از حالا به آینده پس از این بیماری فکر کرد و تغییرات احتمالی را برای آن در نظر گرفت. زیرا اگر بنا بود اتفاقاتی از این دست هم باعث به وجود آمدن تغییر در ساختارهای اساسی جامعه نشوند پس دیگر چه چیزی باید پیش بیاید که این امر رخ دهد؟

به عنوان نمونه یکی از موضوعاتی که بدون شک در مدیریت کشور پس از ایام کرونا نیز دیده خواهد شد همین ویدئو کنفرانس ها و جلسات مجزی است که این روزها بازارش داغ تر از همیشه است. ابزاری که شاید سالها در حال خاک خوردن بودند خیلی سریع خود را به عنوان کاربردی ترین تکنولوژی قرن 21 برای برقراری ارتباط مطرح کردند و گره از بسیاری از مشکلات این دوران گشودند.

مسئله بعدی در نظر گرفتن پتانسیل دورکاری در ادارات کشور است. البته برای جا انداختن دورکاری پیش از هر چیز باید سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای لازم فراهم شوند. خیلی مهم است که کار هوشمند طوری انجام شود که مطمئن شویم همه کارشان را تنها بدون حضور فیزیکی تمام و کمال انجام می‌دهند. این یک فرهنگ مشخص و مسلم نیست و باید ایجاد شود و رشد یابد. به هر حال، سرمایه‌گذاری در این تغییر تکنولوژیک و فرهنگی که شرکت‌ها الان مجبور به ایجاد آن شده‌اند، به زودی به یک «نرمال تازه» تبدیل می‌شود و بعد از بحران الگویی برای مدل‌های جدید کار کردن خواهد بود

همچنین به‌کارگیری عادت‌های جدید بهداشتی و ابلاغ آن به کارکنان می تواند از جمله اثرات مثبت از تجربیات مقابله با این بیماری باشد.

البته مثال هایی از این دست بسیارند اما سوال همه کارشناسان این است که آیا دولت برنامه‌ای برای مدیریت دوارن پسا کرونا دارد؟ در این باره حرف و های ضد و نقیض زیادی توسط کارشناسان بیان شده است.

نمی توان به کرونا اشاره کرد و از تاثیراتش بر اقتصاد کشور چیزی نگفت. یکی از مهمترین تاثیرات این ویروس برای کشور ما، افت شدید قیمت و تقاضای نفت در بازارهای جهانی است. در کنار افت تقاضا نفت، تولید کشور نیز افت کرده و از سوی دیگر وضعیت صادرات به صورتی نیست که بتوان برای نجات اقتصاد کشور در دوران پسا کرونا به آن امید داشت. دولت برای تأمین هزینه‌های بیماری کرونا و تبعات آن، با موافقت مقام معظم رهبری مبلغ یک میلیارد یورو از ذخایر صندوق توسعه ملی برداشت کرد و این اتفاق در حالی رخ داد که مرکز پژوهش‌های مجلس در سال گذشته و پیش از شیوع ویروس کرونا، یعنی بدون در نظر گرفتن هزینه‌ها و تبعات اقتصادی آن، پیش‌بینی کرده بود که دولت در سال ۹۹ با کسری بودجه ۸۶ هزار میلیارد تومانی مواجه خواهد شد.

با این اوصاف همچنان ادارات و سازمان ها وقتی از برنامه هایشان برای پسا کرونا می گویند بیش از هرچیزی امید به گرفتن بودجه و اعتبار از دولت دارند. بودجه و اعتباری که اگر به آنان نرسد مشخص نیست چگونه قرار است به اهداف سازمانی خود در سال 99 که سال جهش تولید نیز نام گرفته نزدیک شوند.

چه واکسن این بیماری زودتر کشف شود و مردم با صرف هزینه کمتری از کرونا عبور کنند یا اینکه درمان مؤثر در زمان مورد نیاز یافت نشود، در نهایت این بیماری تمام خواهد شد. سوال این است که تجربه زندگی با این بیماری چه درس‌هایی برای دولت به همراه خواهد داشت؟ آیا دولت از این پس خود را برای بحران‌های پیش بینی نشده آماده می‌کند؟

درس‌هایی که از این بحران می‌گیریم باید شیب منحنی یادگیری را سریع تر ‌کند و در نهایت انعطاف‌پذیری شرکت‌ها و سازمان ها را بالا ببرد. چراکه این عمل به کار هوشمند، ایجاد فرهنگ اطمینان، بالا بردن مهارت‌ها و کشف مسیرهای تازه منجر خواهد شد. همه اینها کمک می‌کنند در چنین بحرانی زمینگیر نشویم و در عوض، از درس‌هایی که از آن می‌گیریم قدرت بیشتری به دست آوریم.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو