امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۳۰ PM
اختصاصی عبارت
تنها در سال گذشته، ۴۵ معدنکار در سراسر ایران طی حوادث مرگبار جان باختند؛

آژیر قرمز برای از جان گذشته ها و فرش قرمز برای بازرسان

کارگر معدن+عبارت
    -     کد خبر: 52429
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۳۱|۰۸:۵۷
در حال حاضر حجم ذخایر قطعی معدنی در مازندران بیش از یک میلیارد تن تخمین زده می‌شود اما به دلیل فرسودگی تجهیزات، نبود صنایع فراروی، بالا بودن هزینه‌های تعمیر و نگهداری فقط ۱۷ نوع ماده معدنی با ظرفیت ۲۲ میلیون تن در استان برداشت و استخراج می‌شود که زغال‌سنگ و فلورین عمده تولیدات را تشکیل می‌دهند

عبارت-گروه جامعه:  هجدهم اردیبهشت در یک معدن سنگ لاشه در سوادکوه مازندران، حادثه سقوط قطعه سنگ رخ داد که در طی آن، یک راننده بیل مکانیکی آسیب جدی دید. راننده مصدوم را به بیمارستان منتقل کردند و پای او به علت آسیب‌دیدگی شدید قطع شد.

پیگیری‌ها در ارتباط با علت این حادثه نشان می‌دهد که فقدان تجهیزات ایمنی مشکل‌ساز شد؛ کارگران این معدن کوچک می‌گویند: بیل مکانیکی مجهز به حفاظ نبود و درنتیجه در اثر سقوط سنگ، راننده آن به شدت آسیب دید.

این کارگران با بیان اینکه فقدان تجهیزات ایمنی موجب بروز حوادث شغلی در معادن می‌شود، افزودند: کار در معدن سخت و پرخطر است منتها کار در معادن کوچک به مراتب خطرسازتر است؛ این معادن غالباًً فاقد تجهیزات ایمنی هستند و نظارت مرتب و اصولی نیز صورت نمی‌گیرد. باید بازرسان کار از معادن کوچک مرتب بازرسی به عمل بیاورند تا از این قبیل حوادث جلوگیری شود.

آنها تأکید کردند: به علت شیب پایدار معادن لاشه سنگ و فقدان تجهیزات و استراتژی پایدار ایمنی، هر لحظه در معرض خطر نقص عضو یا حتی مرگ قرار داریم!

كار در معدن به عنوان حرفه اي سخت و تخصصي همواره با آسيب ها و خطرات ناشي از عدم رعايت اصول و نكات ايمني قبل و حين كار كشف و استخراج همراه است ، حرفه اي كه استفاده از نيروهاي تخصصي تحصيلكرده در آن به عنوان يك الزام قانوني مي تواند بخش زيادي از مشكلات را حل كند.

دو منطقه مهم معدني كشور در سلسله جبال البرز و زاگرس قراردارد و مازندران به عنوان استاني كه بخشي از كوههاي البرز را در خود جاي داده است حدود 250 معدن دارد كه هم اكنون 120 مورد آن فعال است و 16 نوع ماده معدني از آنها استخراج مي شود .

بنا به اعلام سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران ، سالانه 12 ميليون تن مواد معدني از معادن استان توسط بيش از سه هزار معدن كار استخراج مي شود و اين استان از حيث دارا بودن معدن و توليد مواد معدني جزو استان هاي برتر كشور است .

اما وضعیت ناایمن معادن مازندران با به‌کارگیری تجهیزات قدیمی و فرسوده ضرورت راه‌اندازی کمیته و پایگاه ایمنی را در استان که در گوشه و کنار آن معادن زیادی فعال است، الزامی می‌سازد و لازم است سازمان صنعت و متولیان امر در این زمینه پیش‌دستی داشته باشند.

در همین رابطه چند روز قبل کامران اصغری در کمیسیون ایمنی معادن در تعاون نور با اشاره به اینکه سال قبل ۲۸ هزار کارگر ساختمانی در استان مازندران دوره های آموزشی را فراگرفته اند، افزود: طرح تشدید بازرسی از کارگاه های معدنی و پرخطر در استان اجرا می شود.

وی کاهش حوادث ناشی از کار را از برنامه های راهبردی بیان کرد و گفت: هدف ارائه آموزش ها کاهش ناشی از حوادث است و برگزاری کلاس ها سبب می شود تا سطح ایمنی کارگاه ها افزایش یابد.

مدیرکل تعاون مازندران با اظهار اینکه نرخ حوادث ناشی از کار در مازندران پایین تر از دیگر مناطق و کشور است، افزود: کارگاه های ناامین و دارای نواقص توسط بازرسان بر اساس ماده ۱۰۵ قانون کار تعطیل می شوند.

این سخت گیری ها می تواند بسیار بیشتر از چیزی باشد که حالا هست زیرا کارگران معدن با این کار سخت و درآمد ناچیز حداقل چیزی که باید داشته باشند امنیت جانی در محل کار است. طوری نشود که مردم بیچاره برای تکه ای نان جانشان را در دست بگیرند و به زیر زمین یا درون کوه بروند.

معادن بی‌شماری در حوزه زغال‌سنگ، فلورین، سرب، باریت، سیلیس، پوکه معدنی و سنگ‌های تزیینی در مازندران فعالیت می‌کنند که گرانی ادوات و تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی نظیر کامیون و لودر سبب شده تا تعداد بالایی از معادن مازندران غیرفعال و یا غیراقتصادی شوند و باید به مشکلات محیط زیستی و منابع طبیعی و معارضان محلی نیز اشاره کرد.

در حال حاضر حجم ذخایر قطعی معدنی در مازندران بیش از یک میلیارد تن تخمین زده می‌شود اما به دلیل فرسودگی تجهیزات، نبود صنایع فراروی، بالا بودن هزینه‌های تعمیر و نگهداری فقط ۱۷ نوع ماده معدنی با ظرفیت ۲۲ میلیون تن در استان برداشت و استخراج می‌شود که زغال‌سنگ و فلورین عمده تولیدات را تشکیل می‌دهند

طبق قانون تمامی فعالیت‌های معدنی باید بر اساس خدمات مهندسی صورت گیرد چون نبود ایمنی در معادن موجب روز حوادث دلخراش و غیر قابل جبرانی می‌شود که گاهی اوقات مانند اتفاق معدن یورت دامنه کشوری به خود می‌گیرد.

حوادث در معادن به صورت هر روزه رخ می‌دهند اما اغلب منجر به معلولیت دائمی یا مرگ نمی‌شوند. این است که همه این حوادث در سطح رسانه‌ای منتشر نمی‌شود. در عین‌حال به علت نبود یک سامانه در خصوص حوادث کار مشکلات دو چندان است. خیلی از این حوادث در اثر پیگیری‌های موردی خبرنگاران منتشر می‌شود و تعداد خیلی بیشتری اصلا منتشر نمی‌شود. بنابراین ما نمی‌توانیم به آمار واقعی موجود اعتماد کنیم. اما طبق برخی اظهارنظرات و بررسی ها تنها در سال ۹۸، ۴۵ معدنکار در سراسر ایران طی حوادث مرگبار جان باختند.

امیدواریم که طبق گفته کامران اصغری بازرسی های امسال روندی جدی تر به خود بگیرند و بازرسان قوانین را بدون تعارف و مماشات با صاحبین این صنعت پولساز به اجرا در بیاورند. متاسفانه در برخی بازرسی‌های ادارات کار از کارگاه‌ها شاهد هستیم که کارفرما تمام شرایط را به صورت مصنوعی کنترل کرده و عملاً برای بازرسان کار فرش قرمز ایمنی کار پهن می‌کنند. غالباً نیز فردای بازرسی شرایط کارگاه به همان حالت ناایمن قبل بازمی‌گردد و بازرسی‌ها بی‌نتیجه می‌شوند.

ریزش سقف، انفجار، برق‌گرفتگی، گازگرفتگی و حوادث ناشی از برخورد ماشین‌آلات ازجمله علل مرگ معدنچیان است. طبق ماده ۹۱ قانون کار؛ کارفرمایان و مسئولان کلیه واحدهای موضوع ماده (۸۵) این قانون مکلفند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای تأمین حفاظت و سلامت و بهداشت کارگران در محیط کار، وسایل و امکانات لازم را تهیه و در اختیار آنان قرار داده و چگونگی کاربرد وسایل فوق‌الذکر را به آنان بیاموزند و در خصوص رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی نظارت نمایند. افراد مذکور نیز ملزم به استفاده و نگهداری از وسایل حفاظتی و بهداشتی فردی و اجرای دستورالعمل‌های مربوط کارگاه هستند.

اما نبود تشکل‌ها و اتحادیه‌های کارگری و ناظران ایمنی و بهداشت از بین خود کارگران موجب شده تا دست کارفرمایان در پنهانکاری آمار و عدم رعایت موارد ایمنی باز باشد. در دنیا بر ظرفیت‌‌ها و تشکل‌های کارگری برای نظارت حساب زیادی بازمی‌کنند اما بخش زیادی از کارگرانی ایرانی امنیت شغلی و تشکلی که به آن اتکا کنند، ندارند و در نتیجه امکان دفاع از خود و مهیا کردن شرایط ایمن‌تر در معادن را نیز نخواهند داشت که امیدواریم مسئولین به این مسئله نیز توجه بیشتری داشته باشند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو