امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۹:۵۳ AM
اختصاصی عبارت
آیت‌الله محمدباقر لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران با اعضای شورای قضایی استان دیدار کرد؛

حجت الاسلام اکبری: به دنبال برگزاری دادگاه علنی برای مفاسد اقتصادی در مازندران هستیم / آیت الله لائینی: مبارزه با فساد باید ریشه ای باشد نه مقابله با شاخ و برگ ها

آیت الله لائینی + حجت الاسلام اکبری+عبارت
    -     کد خبر: 52490
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۲|۱۵:۴۲
رئیس کل دادگستری مازندران همچنین از مصالحه و سازش در ۱۰ پرونده قتل عمد در استان مازندران طی سال گذشته خبر داد.

عبارت-گروه جامعه: امروز 2 شنبه حجت الاسلام اکبری رئیس کل دادگستری استان به همراه جمعی از فعالان دستگاه قضایی در استان به مناسبت هفته قوه قضائیه با آیت الله لائینی نماینده مقام معظم رهبری در مازندران و امام جمعه مرکز استان دیدار کردند و در خصوص فعالیت های این دستگاه از سال گذشته تا کنون به گفتگو پرداختند.

حجت الاسلام اکبری در این دیدار مهمترین معضل مردم در دستگاه قضایی را زمان بر بودن رسیدگی به پرونده ها عنوان کرد و گفت: در سال گذشته مجموعه قضات دادگستری استان با تلاش و کوشش شبانه روزی و افزایش اوقات رسیدگی و همینطور استفاده از بعدازظهر ها و همچنین روزهای تعطیل توانستند بخشی از این مطالبه مردم استان را برآورده بکنند و بسیاری از پرونده ها که مدتی بود در انتظار رسیدگی بودند را به سرانجام برسانند.

وی افزود: به همین سبب استان مازندران در کاهش میزان موجودی پرونده ها رتبه سوم کشور و با احتساب اجرای احکام ها رتبه پنجم کشور را به دست آورد.

رئیس کل دادگستری استان در ادامه تصریح کرد: از سال گذشته و ابتدای سال جاری، موجودی پرونده های دادگاه تجدید نظر در استان از 18 هزار و 150 فقره تا پایان خرداد ماه به 8570 پرونده رسید. یعنی بیش از 55 درصد پرونده های معوق در این بخش رسیدگی شد.

وی ادامه داد: در مجموع تمام پرونده های موجود در دادگستری های استان از 200 هزار پرونده در خرداد سال گذشته به 146 هزار پرونده در خرداد سال جاری رسید. این در حالی است که استان مازندران از ابتدای اسفند تا انتهای فروردین ماه به طور جدی درگیر مسئله کرونا بود اما دادرسی ها تعطیل نشد.

اکبری همچنین اعلام کرد که شوراهای حل اختلاف استان مازندران نیز در زمینه کاهش پرونده های باقی مانده توانستند رتبه دوم کشور را به دست بیاورند.

رئیس کل دادگستری مازندران همچنین از مصالحه و سازش در 10 پرونده قتل عمد در استان مازندران طی سال گذشته خبر داد.

وی همچنین افزود: در سال گذشته تعداد 83 هزار و 326 پرونده قابل صلح و سازش به شوراهای حل اختلاف در استان ارجاع شد که در این مدت 10 هزار و 837 پرونده از آن ها منتهی به صلح شد که از این جهت می توان گفت با تمام توصیه های دینی و فرهنگی این میزان 13 درصدی صلح و سازش در استان مطلوب نیست و رتبه مازندران در کشور در این زمینه مورد رضایت ما نمی باشد.

حجت الاسلام اکبری در خصوص برخورد با برخی جرایمی که منجر به فساد اقتصادی می شود نیز گفت: با پیگیری هایی که از گذشته انجام شد خوشبختانه در سال جاری شعبه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال در نظام اقتصادی در استان مازندران تشکیل شد و ریاست آن بر عهده رئیس دادگاه انقلاب ساری قرار گرفت. در حال حاضر نیز چند پرونده در آن در حال رسیدگی است که انشاالله اگرفضا معین بود می خواهیم برخی از این دادگاه ها را به صورت علنی برگزار کنیم.

آیت الله محمدباقر لائینی نماینده محترم ولی فقیه در مازندران نیز پس از تبریک هفته قوه قضائیه به تمامی فعالان این عرصه و همچنین اشاره به اهمیت این قوه در سرنوشت مردم گفت: برخورد با فساد در قوه قضائیه بسیار با اهمیت است زیرا این فسادها است که جلوی رشد اقتصادی و رونق تولید را گرفته است. اتفاقات اخیر در مسئله بازداشت یکی از مدیران ارشد قوه قضائیه در سال گذشته هم موجب تلخ کامی فعالان در این قوه بود و هم شیرین کامی. باید هم نیمه پر لیوان را دید و هم نیمه خالی. این که در دستگاه عدالت همچین مفاسدی پیدا می شود واقعا جای ناراحتی دارد اما خوشنودی این است که ببینینم قوه قضائیه برای مبارزه با فساد از درون خودش شروع کرده و اسیر حزب و جناح نشده است.

وی افزود: حرکت مبارزه با فساد در دوران ریاست آیت الله رئیسی بر قوه قضائیه شتاب و قوت خوبی گرفت و مایه امیدواری جامعه شد. البته بعضی به درست یا غلط این کار را مبارزه با شاخه و برگ می دانند و نه ریشه. شاخه و برگ نمود بیرونی درخت است و هرقدر هم که آن اصلاح شود تا زمانی که ریشه در خاک باشد باز این درخت زنده می ماند به همین سبب ما باید بیشتر تلاش کنیم تا تمام مبارزات ما با فساد ریشه ای باشد.

نماینده ولی فقیه در استان همچنین ادامه داد: مقام معظم رهبری بیش از 10 سال است پرچم مبارزه با فساد را برافراشتند چندان رضایت خاطری از آنچه که در این عرصه اتفاق افتاده هنوز ندارند. چنان که در پیامی که برای افتتاح مجلس یازدهم فرستادند نیز فرمودند هنوز آن عدالت مطلوب به دست نیامده است. پس بنابراین ما با رسیدن به نقطه نظر ولی فقیه نیز همچنان فاصله داریم.

آیت الله لائینی در بخش دیگری از سخنانش افزود: باید به سمتی برویم که پرونده ها کمتر تولید شوند. نباید طوری باشد که برای یک شکایت ساده هرکدام از طرف ها جداگانه پرونده تشکیل دهند و یا از یکدیگر شکایت نمایند. نیاز است تا نگاهی به روند بررسی پرونده ها در درون سازمان داشته باشیم تا اگر نقصانی هست رفع و رجوع شود.

اخبار مرتبط
از فساد ارزی ۷۲ میلیون دلاری تا دستگیری فرزند مدیر ارشد مازندرانی حجت‌الاسلام اکبری: مازندران در مسیر اتمام پرونده های معوّق/ دادگاه مبارزه با اخلال گران اقتصادی در مازندران فعال شد/ از دستگیری ۱۹ نفر و مسدود شدن حساب ۱۵ میلیاردی یک شرکت صوری تا پرونده شهرداری ساری در دستگاه قضایی و بازداشت ۶ قاضی در استان گزارش تصویری عبارت از دیدار نماینده ولی فقیه در مازندران با اعضای شورای قضایی استان حجت الاسلام اکبری: هیچ بانکی نباید برای بدهی واحد تولیدی را تعطیل یا تملک نماید / قوه قضائیه با موانع تولید مقابله می کند قوه قضاییه: علت مرگ قاضی منصوری هنوز مبهم است اکبر طبری در کدام دوره قوه قضاییه به احمدی‌نژاد وام داد؟ برای من و آملی لاریجانی احراز نشد طبری متخلف است/ حق می‌دهم کسی با این حرفم قانع نشود/ بر حرفم درباره توبه مجرمین پافشاری دارم قاضی‌زاده: رئیسی به شدت مخالف حضور در انتخابات است حکم اعدام برای عامل شهادت سردار سلیمانی/ بازداشت ۶ نفر در پرونده هواپیمای اوکراینی/ پرونده قتل رومینا با قاطعیت رسیدگی می شود/ فساد قضات در دست بررسی/ جریانات سیاسی پرونده طبری را دستمایه تسویه حساب‌های گروهی قرار ندهند فهرست متهمانی که از کشور فرار کرده‌اند + پرونده ها

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال