امروز : چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۳۸ PM
اختصاصی عبارت
نگاهی به تغییر ترکیب نمایندگان مازندران به زیان استاندار؛

دوستی کی آخر آمد، دوستداران را چه شد

نمایندگان مازندران در مجلس یازدهم + عبارت
    -     کد خبر: 52493
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۳|۲۰:۵۰
سرویس : سیاست >> مجلس
در مازندران نیز همچون سراسر کشور موج نارضایتی ازعملکرد نمایندگان موجب شد که برای نخستین بار بعد از انقلاب ترکیب مجمع نمایندگان مازندران کاملا تغییر کند. زمستان سرد و ساکت ۹۸ بهترین فرصت برای محافظه کاران و اقتدارگرایان این استان به شدت سیاسی بود تا بعد از سالها، دوباره به نوعی «یکپارچگی قدرت» دست یابند و با شعار مخالفت با سیاستهای دولت راه خود را به بهارستان هموار کنند.

عبارت-گروه سیاسی:  مدتی کوتاه از آغاز به کار مجلس یازدهم گذشته اما در همین چند جلسه برهمگان روشن شده که پارلمان جدید شمشیر را برای دولت دوازدهم از رو بسته است.

مجلسی که از دل ردصلاحیت های بی سابقه و کاهش جدی مشارکت شکل گرفته حالا به نبرد فکری و عملی با دولتی برخاسته که از دل بالاترین سطح مشارکت مردم در انتخابات برکرسی قوه مجریه تکیه زده است. بنابراین این سوال واقع بینانه است که؛ «چگونه چنین مجلسی را یارای ایستایی در برابر چنین دولتی است؟» پاسخ این سوال را باید در عملکرد عجیب دولت دوم حسن روحانی و عدم برآورده شدن توقعات از «فراکسیون امید» در مجلس دهم جستجو کرد.

آن ها که دل در گرو گرهگشایی پسابرجامی داشتند با مشارکت گسترده خود در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و مجلس دهم اصلاح طلبان و رواداران را راهی دو قوه اصلی کشور کردند و همان ها اینبار با عدم مشارکت درانتخابات، رقیب را به پارلمان فرستادند.

در مازندران نیز همچون سراسر کشور موج نارضایتی ازعملکرد نمایندگان موجب شد که برای نخستین بار بعد از انقلاب ترکیب مجمع نمایندگان مازندران کاملا تغییر کند. زمستان سرد و ساکت 98 بهترین فرصت برای محافظه کاران و اقتدارگرایان این استان به شدت سیاسی بود تا بعد از سالها، دوباره به نوعی «یکپارچگی قدرت» دست یابند و با شعار مخالفت با سیاستهای دولت راه خود را به بهارستان هموار کنند.

با این حساب پیش بینی میشود که در یکسال باقی مانده از دولت دوازدهم رویارویی نمایندگان استان با دولت مرکزی و استانداری تشدید خواهد شد. مخالفت با انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی، اعتراض به کاهش نرخ رشد اقتصادی و افزایش بیکاری، مخالفت با سیاستهای دولت درحوزه مسکن، شیوه برخورد با ماجرای منطقه آزاد در صورت مخالفت شورای نگهبان با آن، اختلاف نظر فرهنگی و سیاسی با احمد حسین زادگان و زمینه سازی برای استقرار گفتمان اصولگرایی جهت کسب آرای ریاست جمهوری برخی از چالشهای پیش روی این دو قوه در یکسال آتی خواهد بود.

احمد حسین زادگان از چند جهت متفاوت ترین استاندار مازندران است. نخست اینکه اولین استاندار ساروی بعد از انقلاب است و دیگر آنکه اولین والی مازندران در دو دهه اخیر است که به شکلی روشن و آشکار تمایلات سیاسی اصلاح طلبانه دارد. از جهتی دیگر هیچ استانداری به اندازه او با معضلات و مشکلات طبیعی دست به گریبان نبوده است. از سیل نوروزی 98 تا طوفان کرونا در عید99 ، خسارات فراوانی بر مازندران تحمیل شد و این مصائب به علاوه نارضایتی عمومی نسبت به عملکرد دولت و البته تحریمهای ترامپ و خروج آمریکا از برجام فرصت رشد دلخواه و مدنظر حسین زادگان را از او گرفت و نهایتا وی را در وضعیتی شکننده قرار داد.

از میان دوازده نماینده مازندران در مجلس دهم دامادی(نماینده ساری)، رضیان(نماینده قائمشهر و سوادکوه)، اسماعیلی( نماینده نور و محمودآباد)و احمدی لاشکی (نماینده نوشهروچالوس) از دوستان و حامیان حسین زادگان در مجمع به شمار می آمدند و شاعری ( نماینده شرق استان)، نیازآذری(نماینده بابل) یوسفیان ملا (نماینده آمل)، نانواکناری(نماینده بابلسر و فریدونکنار) و شریعت نژاد (نماینده تنکابن و رامسر) نیز با او مخالفتی نداشتند و عمدتا با گفتگو مسائل میان خود را حل و فصل می کردند.

ادیانی(نماینده قائمشهر و سوادکوه)، نجفی(نماینده بابل) و علی اصغر یوسف نژاد (نماینده ساری) هم در زمره منتقدان سیاست های حسین زادگان بودند و در بسیاری موارد به شکلی علنی مخالفت خودشان با وی را نشان می دادند یا بعضا زیرپوستی شرایط را برای تحقق تصمیمات استاندار ناهموار میکردند.

اما در ترکیب جدید، به زحمت میتوان دوست و هم نظری برای حسین زادگان یافت. از میان این 12 نماینده تنها 1 نفر در زمره ی همراهان وی به شمار می آید و مابقی یا منتقد او هستند یا در بهترین حالت نسبت به او بیطرفند و همین «ترکیببندی متضاد» کار را برای استاندارمازندران در یکسال باقی مانده از عمر دولت دوازدهم دشوارتر خواهد کرد.

زارعی، شریعتی، علیپور و سعادتی دقیقا در نقطه مقابل تفکر سیاسی و اجتماعی دولت، به ویژه اصلاح طلبی شناخته شده همچون «حسین زادگان» قرار دارند.

 

غلامرضا شریعتی اندراتی( بهشهر، نکا و گلوگاه)

 نماینده جدید شرق استان یعنی «شریعتی» که از دل نیروهای نظامی برخاسته تندروتر از «شاعری» و نقطه مقابل رویکردهای کلان استاندار و دولت روحانی است.

او به ویژه در حوزه های فرهنگی و سیاسی کار را برای حسین زادگان سخت خواهد کرد. از طرفی دیگر او برای بسیاری همچنان ناشناخته است و باید منتظر ماند و دید آیا در دوران نمایندگی نیز همچون ایام انتخابات از الگوی اقتدارگرایانه خود پیروی خواهد نمود یا خیر؟

 

منصورعلی زارعی کیاپی( ساری و میاندرود)

یکی دیگر از منتقدان جدی نماینده عالی دولت در استان از قضا همشهری اوست. «زارعی» که بالاخره بعد از چند تلاش ناکام، موفق شد به مجلس راه یابد، گذشته پرچالشی با استانداری فعلی مازندران دارد و به نظر میرسد شدت مخالفت وی با حسین زادگان از بقیه نمایندگان بیشتر باشد.

از ناکامی زارعی در دوره فرمانداری حسین زادگان تا ناکامی حسین زادگان در دوره فرمانداری زارعی، تاریخچه رابطه این دو را بسیار چالش برانگیز کرده است. حسین زادگان اصلاح طلبی جدی و مخالف سرسخت سیاست های اصولگرایان تندرو است و از آن طرف زارعی اصولگرایی سفت و سخت و دشمن جدی تفکر اصلاح طلبی است.

 

کمال علیپور خنکداری (قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ)

«علیپور» نماینده قائمشهر که از معدود منتخبان مجلس یازدهم با «سابقه نمایندگی» است نیز از نظر شدت محافظه کاری به زارعی تنه میزند و در چند سال گذشته همواره جزو مخالفان سیاست های دولت بوده است. او نیز همچون زارعی به شکلی تشکیلاتی با اصلاحات سر ناسازگاری دارد و اگرچه ممکن است سیاستمدارانه به دولت در استان روی خوش نشان دهد اما در بزنگاه ها بیشک در برابر روحانی و کارگزارانش خواهد ایستاد.

 

مهدی سعادتی (بابل)

«سعادتی» منتخب مردم بابل همچون «شریعتی» سابقه نظامی دارد و در ردیف مسئولان دولت احمدی نژاد است که گفته میشود همچون بسیاری از اصولگرایان بعد از خانه نشینی وی در دوران ریاست جمهوری و رفتارهای سیاسی و رسانه ای اش در چند سال اخیر از وی فاصله گرفته است.

سردار سعادتی نیز در حوزه های مختلف در نقطه مقابل حسین زادگان و گفتمان عمومی دولت روحانی قرار دارد و با توجه به عضویتش در کمیسیون امنیت ملی حال می تواند تاثیر بیشتری بر عملکرد دولت در سال پایانی اش بگذارد.

 

محمدعلی محسنی بندپی (نوشهر، چالوس و کلاردشت)

در این میان «محسنی بندپی» تنها حامی گفتمانی استانداربه شمار می آید. وی که تنها غیراصولگرای راهیافته به مجلس از مازندران است، به واسطه سابقه خانوادگی اش به خصوص رویکرد برادرش انوشیروان محسنی که همینک استاندار تهران است؛ اصلاح طلب به شمار می آید اما نگاهی دقیق به اظهارات وی در دوران رقابتهای انتخاباتی نشان می دهد که بیش از اصلاح طلبی به نوعی رواداری اعتدالی پایبند است و به قول معروف نمی خواهد خودش را توی دردسر بیاندازد. بنابراین حسین زادگان نمیتواند آنچنان که روی دامادی یا رضیان حساب باز می کرد به پشتیبانی و حمایت محسنی بندپی دلخوش کند.

 

علی بابایی کارنامی(ساری و میاندرود)

مابقی منتخبان مردم مازندران فعال نسبت به حسین زادگان بی طرف هستند. بابایی کارنامی نماینده ساری اگرچه در زمره اصولگرایان قرار دارد اما اقتدارگرایی و جزمیت زارعی یا علیپور را ندارد. به علاوه آنکه سابقه سالها آشنایی او با حسین زادگان شرایطی را فراهم آورده که به نظر نمیرسد او چندان مایه گرفتاری استانداری باشد اما در جمع حامیان حسین زادگان هم نیست.

 

کیوان مرادیان کوچکسرایی (قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ)

مرادیان کوچکسرایی نیز تا حدی شبیه به بابایی کارنامی است. وی نیز همچون بسیاری از اعضای ترکیب جدید پیشتر در دولت احمدی نژاد جزو مدیران ارشد بوده و به همین خاطر به صورت ذاتی در نقطه مقابل حسین زادگان قرار دارد. اما پیشبینی میشود شدت عمل چندانی در برابر او نداشته باشد.

 

علی کریمی فیروزجایی(بابل)

کریمی فیروزجایی نیز همچون علیپور سابقه نمایندگی دارد و البته برخلاف نماینده قائمشهر در جمع اصولگرایان تندرو نیست و از نظر رفتار و منش سیاسی بیشتر شبیه فردی همچون محمدرضا باهنر است تا علیرضا زاکانی. او که بعد از یوسف نژاد نماینده ساری دومین نماینده مازندران است که به هیات رییسه راه یافته و بعنوان نخستین رییس مجمع نمایندگان مازندران در مجلس یازدهم انتخاب شده است بیش از آنکه مخالف حسین زادگان باشد نسبت به او بی طرف است. اما بعید است اگر نظر کلی اصولگرایان مجمع مثال برخالف حسین زادگان باشد، او به هواخواهی این استاندار ساروی برخیزد.

 

رضا حاجی پور (آمل)

حاجی پور که پس از چندین دوره موفق شد اقتدار یوسفیان ملا را به چالش بکشد و بعنوان نماینده صنعتی ترین شهرستان مازندران راهی مجلس شود در زمره اصولگرایان میانه رو قرار دارد و اظهاراتش در دوران انتخابات کمتر رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته است. بسیاری معتقدند او نیز در جمع منتقدان سیاسی و فکری استانداری قرار ندارد و رابطه اش با استانداری بیشتر بر اساس توجه استانداری مازندران به حوزه انتخابیه اش متمرکز خواهد شد.

 

علی اصغر باقرزاده(بابلسر و فریدونکنار)

«باقرزاده» نماینده منتخب مردم بابلسر و فریدونکنار را می توان در جدول اصولگرایان منعطف قرار دارد. پزشکی که بعید است مایه آزار و گرفتاری حسینزادگان شود .

به نظر می رسد استاندار مازندران بعد از محسنی بندپی می تواند روی حمایت باقرزاده نیز حساب کند. هرچند مفسران سیاسی معتقدند باقرزاده هنوز از پختگی لازم در حوزه سیاسی برخودار نیست و نمی تواند در بین نمایندگان تاثیرگذار مازندران در حوزه ملی قرار گیرد.

 

ولی الله فرزانه(نماینده نور و محمودآباد)

فرزانه هم پیشتر از مدیران ارشد دولت احمدی نژاد و معاون استانداری مازندران در دوره طاهایی بوده است. فرزانه از آن دست نمایندگان است که تندروی و تنش با حسین زادگان را انتخاب نخواهد کرد و سعی می کند بیشتر با مطالبه گری و استفاده از ظرفیت استاندار شرایط را برای حوزه انتخابیه خود مساعد کند.

 او که برادرش به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی استان در جمع اعضای شورای اداری حسین زادگان قرار دارد به این دلیل هم که شده سر دشنه را به نیت زخم زدن بر دولت در استان تیز نخواهد کرد اما نمیتوان روی او به عنوان یک حامی حساب باز کرد. فرزانه از آن دست نمایندگانی است که تا پایان دوره نمایندگیاش چندان سر از کار او در نخواهید آورد.

 

شمس الدین حسینی( تنکابن و رامسر)

و اما حسینی نماینده تنکابن و رامسر که بهترین سابقه را در میان نمایندگان منتخب استان دارد و نخستین کسی است که با سابقه وزارت از این استان به مجلس راه پیدا می کند.

او نیز همچون بابابی کارنامی، زارعی، مرادیان سوادکوهی، سعادتی و فرزانه در لیست مدیران احمدی نژاد است. به همین دلیل و با اتکا به همان دلایلی که برای نمایندگانی چون مرادیان یا فرزانه برشمردیم بنای مخالفت با حسین زادگان را نخواهد گذاشت اما شکی نیست که هرازگاهی به سیاست های گوناگون دولت در استان و یا مدیران استانی خواهد تاخت. به نظر می رسد با توجه به دوری مسافت، چندان فرصت تقابل پیاپی با استانداری را نداشته باشد. اما به دلیل نقش و جایگاهش در مجلس رابطه او با استانداری حائز اهمیت فراوانی خواهد بود.

 

برخی از تحلیلگران معتقدند حتی اگر هر 12 نماینده منتخب نیز دشمنان قسم خورده استانداری بودند آنقدر زمان باقی نمانده که حسین زادگان خود را نگران آنها کند. اما در نقطه مقابل کم نیستند مفسرانی که پیش بینی کرده اند ترکیب جدید مجمع، اجازه ثبت شدن موفقیت های چندانی را به استاندار نخواهد داد و سعی می کند او را از جایگاه «حاج مجیدی» خود به زیر بکشد.

در این میان نیز برخی کارشناسان مواجهه نمایندگان مازندران در مجلس دهم با استاندار را به رابطه جزر و مدی ماه و دریا تشبیه می کنند. این یعنی هرگاه حسین زادگان بخواهد خودی نشان دهد نمایندگان نیز خودی نشان می دهند تا توازن برقرار شود و هرگاه او بر سر مسئله ای کوتاه بیاید آنها نیز کوتاه خواهند آمد. هرچند با اطمینان نمی توان گفت کدام پیش ِ بینی یا برآیند کدام پیشبینی ها در رابطه استانداری و مجمع نمایندگان مازندران واقع خواهد شد اما آنچه تقریبا تردیدی در آن نداریم این است که کار برای حسین زادگان سخت تر شده و حاال این مجلس است که دست بالاتر از دولت را دارد. از سویی دیگر سابقه و شهرت حسین زادگان به اینکه شطرنج باز ماهری در زمین سیاست است به منتقدان و مخالفان جدی او اجازه نخواهد داد ضربه هایی کاری به وی وارد کنند اما حداقل در این یکسال ترکش های بسیاری در تن حاج مجید به یادگار خواهد ماند. مردم عادی اما امیدوارند هر اتفاقی که رخ می دهد نتیجه اش به بدبختی بیشتر آنها منجر نشود.

آرزویی که تجربه نشان داده دستیابی به آن بیشتر به رویا می ماند تا واقعیت.

اخبار مرتبط
ماجرای شرکت ها کذب محض است ماجرای تفاهم نامه ۱۰بندی بین نمایندگان ساری در مجلس یازدهم / اتفاقی بی سابقه بعد از انقلاب در مرکز استان غافلگیری درانتخابات هیات‌رئیسه ‌کمیسیون‌ها/یک مازندرانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن شد/ ردپای ۴ زن در هیات رئیسه کمیسیون‌های تخصصی/ نمایندگان مازندران در هیات رئیسه کمیسیون‌ها چه کسانی هستند؟ علی کریمی فیروزجایی رییس مجمع نمایندگان مازندران شد مرغداران در به در تامین نهاده ها در بازار آزاد / اخراج ۷۰ کارمند دانشگاه شمال آمل / نمایندگان مازندران محیط زیست را شوخی فرض می کنند / سواحل و ضعف اجرای مقررات بهداشتی رونمایی از پرمشتری‌ترین و کم طرفدارترین کمیسیون تخصصی مجلس / مازندرانی ها در کدام کمیسیون ثبت نام کردند؟ تقدیر نمایندگان مازندران از تلاش های استاندار در مقابله با شیوع کرونا نامه کارگری رئیس مجمع نمایندگان مازندران به رئیس جمهور مازندران بزرگ و ۱۷ نماینده‌اش/ از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و درگذشت امام تا ادغام ریاست‌جمهوری و نخست وزیری «قایم باشکِ» کرونا و نمایندگان مازندران! / قرنطینه آزمایشی یک شهر در مازندران / بازهم نامه ای دیگر از نماینده جدید ساری برای دولت / سالن ورزشی قائمشهر نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا می‌شود

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

آزادی کناری
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
خوبه غافلگیر شدین و مجلس انقلابی قوه قضائیه انثلابی رییس جمهور اگر انقلابی بشه تازه میشه بهمن 57 و باید آستین بالا زد گندکاری شما ها رو درس کرد