امروز : دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۸:۵۲ AM
یادداشت عبارت
به بهانه خطرات پیرامون جنگل ها و اظهارات عجیب رئیس حفاظت از محیط زیست؛

آخرش باید یقه طبیعت را بگیریم!

عیسی کلانتری+عبارت
    -     کد خبر: 52500
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۴|۰۹:۱۴
اما در واقعیت هر ساله با شروع فصل گرما قسمت وسیعی از جنگل های کشور به دلیل کمبود امکانات، نیروی انسانی متخصص، تجهیزات تخصصی اطفا حریق و همچنین نبود متولی مشخص طعمه حریق می شوند و به گونه ای این موضوع به تراژدی تلخ و سریال ادامه داری تبدیل شده که هرگز تمام شدنی نیست.

یادداشت عبارت- آصف بادام:  شاید بتوان از عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از عجیب ترین افراد حاضر در دولت روحانی نام برد که هر از چند گاهی با اظهار نظرات عجیب خود باعث تعجب و شاید ناامیدی بسیاری از فعالان حوزه محیط زیست و علاقه مندان به طبیعت در کشورمان می شود.

سال گذشته وی با امضای طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان نام خود را در تاریخ معاصر محیط زیست ایران جاودانه کرد. او در تاریخ 18 مهر ماه به فاصله ۲۴ ساعت و شاید کمتر از مخالفت رسمی «اداره کل منابع طبیعی مازندران» با طرح انتقال آب خزر به کویر، نامه‌ای به وزارت نیرو نوشت و در آن با طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران موافقت نمود. این چراغ سبز از سمت بالاترین مقام حفاظت از محیط زیست کشور به وزارتخانه نیرو حواشی و جنجال فراوانی داشت و تاثیراتش تا مدت ها بر افکار عمومی مشهود بود.

ماجرا تمام نشد و چندی بعد کلانتری درباره انتقال آب دریای خزر به «دریاچه ارومیه» نیز گفت «برخی افراد موضوع انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه را سیاسی می‌کنند در حالی‌که این موضوع در حیطه اختیار وزارت نیروست و به هیچ کسی ربطی ندارد»!

کاش ایشان متوجه بود که نه این دریاچه و نه حتی هیچ تخته سنگی در این کشور ارث پدری کسی نیست که بخواهد برای آن به تنهایی تصمیم بگیرد و نظرات مردم و ساکنان این منطقه را سیاسی کاری بداند. جالب است وزیر اسبق کشاورزی که بار‌ها به برخی اشتباهات خودش و مدیران هم‌سنگش در اجرای برخی طرح‌ها در گذشته اذعان کرده، طرحی را تأیید و امضا کرد که تاکنون نیز برخی با قوت و قدرت بر اشتباه بودنش تأکید دارند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در پاسخ به پرسشی درباره اثرات مخرب انتقال آب از دریاچه خزر از جمله نابودی جنگل‌های هیرکانی، گفته بود «شما اگر یک سنگی را هم از محیط جابه جا کنید، تاثیرات زیست محیطی خواهد داشت اما دولت موظف است آب شرب و بهداشتی شهروندان را در تمام کشور تامین کند». البته بد نیست بدانید مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد در صورت اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان، دست‌کم ۱۰۰ هکتار جنگل هیرکانی و بیش از ۳ میلیون تُن خاک منحصر به فرد در مسیر لوله‌گذاری طرح نابود خواهد شد.

اما انگار سر ناسازگاری کلانتری و جنگل ها همچنان ادامه دارد. او در آخرین اظهار نظرش پس از آتش سوزی های گسترده در سراسر کشور و نابودی چندین هکتار از جنگلهای با ارزش بلوط در رشته کوه زاگرس گفت: آتش‌سوزی جنگل‌ها عادی است و مردم را نباید نگران کنیم!

وی در ادامه افزود: کل آتش‌سوزی‌های ما در ۱۳۰ میلیون هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی سالانه ۱۶ هزار هکتار است. من نمی‌گویم که نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشیم، ولی اتفاق خاصی هم نیفتاده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که با توجه به وضعیت پوشش جنگلی کشور آیا این موضوع اهمیت حفاظت از آن‌ها در برابر تخریب و آتش‌سوزی‌ها را دو چندان نمی‌کند، اظهارکرد: سالانه در کل دنیا ۴۳۰ میلیون هکتار از جنگل‌ها دچار آتش‌سوزی می‌شود. برای مثال با تمام امکاناتی که آمریکایی‌ها در اختیار دارند سالانه صد‌ها هزار هکتار از جنگل‌های کالیفرنیا در آتش می‌سوزد. در کشور سوئد نیز سال گذشته ۱۶ هزار هکتار از جنگل‌ها به دلیل آتش‌سوزی خسارت دید بنابراین نباید خیلی مردم را نگران کنیم.

به نظر منطقی است. به هر حال چون در آمریکا و استرالیا و کجا و کجا آتش سوزی رخ می دهد پس چیز مهمی نیست و رسانه ها نباید به قولی روی این مسئله کلید کنند! اصلا شاید اگر با این دید به تمام مسائل محیط زیستی و غیر محیط زیستی نگاه کنیم دیگر هیچ مشکلی برایمان سخت و لاینحل به نظر نرسد.

مثلا وقتی همه چیز گران شد بگوییم در ونزوئلا هم هر روز همه چیز گران می شود پس جای نگرانی نیست. یا اگر درصد بیکاران جامعه روز به روز بالا می رود با استدلال منطقی متذکر شویم که در گینه بیسائو نیز اوضاع به همین صورت است پس مردم را نگران نکنیم! البته پیشنهاد می کنیم که در مسائلی مانند خسارات جانی زلزله و آمار کشته شدگان تصادفات و بسیاری از این دست سراغ نمونه های جهانی نروید چون در آن زمینه ها خود ما کشوری هستیم که بقیه مردم دنیا باید ما را ببینند و نگران کشور خودشان نباشند!

معاون رییس جمهور در بخشی دیگر از صحبت‌های خود ضمن اشاره به کمبود امکانات اطفای حریق تصریح کرد: کل هلیکوپتر‌ها شاید بیشتر از ۱۰ فروند نباشد. اگر بخواهیم این تعداد هلیکوپتر را در کل کشور پخش کنیم به هر ۱۶ میلیون هکتار یک هلیکوپتر می‌رسد.

وی افزود: کنترل هلیکوپترهایی که سبد آب را در مناطق کوهستانی و دره‌ای صعب‌العبور حمل می‌کنند، بسیار دشوار است و ما نمی‌توانیم به خاطر دو هکتار مرتع جان چهار انسان را به خطر بیندازیم.

البته آقای کلانتری راست می گویند ما باید در اسرع وقت از ایشان و همکارانشان عذرخواهی کنیم که اولا چرا بالگرد اطفاء حریق تهیه نکردیم و در اختیارشان قرار ندادیم. دوما چرا مانور برگزار نکردیم و آموزش لازم را به خلبانانمان ندادیم تا برای یک عملیات اطفا حریق ساده که سال ها است در دنیا به این شکل انجام می شود جانشان به خطر نیفتد. اصلا به ما هم می گویند مردم؟ چرا انقدر مسئولینمان را اذیت می کنیم؟

شاید برایتان سوال باشد که اگر از هواپیما و بالگرد برای اطفای حریق جنگل‌های مناطق صعب‌العبور استفاده نکنیم، پس آتش را چگونه خاموش کنیم؟ یا اینکه باید چه راه حلی برای حریق های پیش رو در تابستان داغ 99 اتخاذ کرد؟ معاون رئیس جمهوری در پاسخ به سوالی با همین مضمون گفت: در مرحله اول باید بپذیریم که آتش بخشی از طبیعت است و طبیعت می‌تواند خود را کنترل کند.

بله اینطور که پیداست آخر باید برویم و یقه طبیعت را بگیریم و بگوییم ای مادر طبیعت این چه بازی است که در آورده ای؟ خجالت نمی کشی هرروز یک جایت را آتش می گیرد و مسئولین عزیز ما را به تکاپو می اندازی؟ زودتر خودت را کنترل کن تا ندادیم کنترلت کنند!

اما در واقعیت هر ساله با شروع فصل گرما قسمت وسیعی از جنگل های کشور به دلیل کمبود امکانات، نیروی انسانی متخصص، تجهیزات تخصصی اطفا حریق و همچنین نبود متولی مشخص طعمه حریق می شوند و به گونه ای این موضوع به تراژدی تلخ و سریال ادامه داری تبدیل شده که هرگز تمام شدنی نیست.

آتش سوزی های گسترده و سریالی در حالی مراتع و جنگل های کشور را از بین می برد که هنوز به سبک انسان های اولیه با وسایل ابتدایی مانند بیل و کلنگ به مقابله با چنین بحران و حوادثی می رویم.

شاید به نظر آقای کلانتری یک یا دو و یا 16 هزار هکتار جنگل در سال عدد زیادی نباشد اما برای مردمانی که با این جنگل ها به دنیا آمده و زیسته اند حتی یک درخت ارزشی ناگفتنی دارد. از جنگل های انبوه زاگرس که فقط تعدادی درخت با فاصله از هم باقی مانده اما نگذارید تا استان های شمالی هم به سرنوشت شوم سرزمین های غرب فلات ایران دچار شوند. این سرزمین ها بدون جنگل نه فقط طراوت بلکه هویت خود را نیز از دست خواهند داد.

در همه جای دنیا مخصوصا در کشورهایی با آب و هوای مشابه ایران به جنگل ها به عنوان سرمایه ملی نگاه می شود و سالانه بودجه های عظیمی برای حفظ و گسترش آن ها از طریق جنگلکاری اختصاص می یابد. در ایران اما نه تنها مسئولین بلکه مردم نیز به تبع آنان برای این سرمایه خدادادی ارزشی قائل نمی شوند و با ریختن زباله و روشن کردن آتش و یا حتی قاچاق چوب تیشه به ریشه این نعمت الهی می زنند.

شاید این جملات اغراق آمیز به نظر برسد ولی وقتی می‌بینیم در این همه آتش سوزی رخ داده هیچ تجربه‌ای کسب نکرده‌ایم و هیچ امکاناتی به امکانات مهار آتش سوزی جنگل های ارزشمندمان نیافزوده‌ایم، درخواهیم یافت با داستانی حقیقی مواجهیم نه بزرگ نمایی کمبودها. حقیقتی تلخ که چه بخواهیم و چه نخواهیم به زودی بار دیگر با حریقی گسترده در یکی دیگر از جنگ های کشورمان خودنمایی خواهد کرد و به یادمان خواهد آورد که آتش سوزی جنگل های بلوط هم هیچ درسی برایمان به همراه نیاورد.

کاش بیشتر در این خصوص صحبت می شد که وظیفه سازمان حفاظت از محیط زیست در این مواقع چیست؟ مجموعه‌ای که سکاندار آن معاون رئیس جمهور است، ولی شعار رئیس جمهور مبنی بر «محیط زیستی ‌ترین دولت تاریخ کشورمان» هم موجب نشده تا تفاوتی میان برخورد مسئولانش با تخریب منابع طبیعی و محیط زیستی کشور با سالهای گذشته را شاهد باشیم.

کیست که نداند با توجه به خشکسالی های فراگیرو گرمای شدید هوا و همچنین گردو غبار بر جنگل هایمان، استعداد آتش سوزی درختان بسیار بیشتر و بیشتر می شود و کوچکترین خبطی به کمتر از ده ها هکتار خاکستر شدن تمامی نخواهد یافت؟ پس چرا کسی کاری نمی‌کند؟ آیا تنها کمبود بالگرد داریم یا همانگونه که آتش سوزی اخیر نشان داد، کمبودهایمان به اندازه‌ای است که بالگرد در جمعشان گم است؟! 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو