امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱:۱۷ AM
اختصاصی عبارت
سیر تا پیاز ماجرای پدرخوانده مازندرانی قوه قضائیه؛

تبر به تنه ی طبری رسید

اکبر طبری+عبارت
    -     کد خبر: 52519
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۴|۱۳:۳۰
نام اکبر طبری در فاصله چهارماه پس از برکناری‌اش در اواخر سال ۱۳۹۷ بارها تکرار شد تا آنکه اطلاعات سپاه او را ۲۳ تیرماه سال گذشته بازداشت کرد. جالب اینکه این اتفاق تنها چند روز پس از اظهار نظر رئیس قوه قضاییه با این مضمون که "دست مفسدان را از مچ که نه، بلکه از بازو قطع می‌کنیم" به وقوع پیوست.

عبارت-پرونده ویژه: وقتی با سر تراشیده، لباس آبی راه راه و دستبند به دست از پله های دادگاه بالا می رفت احتمالا به حضور پررنگ 20 ساله خود در این قوه فکر می کرد. به روزگاری که اتاق کار او نزدیک دفتر رئیس قوه بود و در دستگاه قضایی چنان نفوذ داشت که به گفته برخی طبق یک قانون نانوشته، حرف او در حکم دستور رئیس قوه قضائیه بود و نامش هرجا که می آمد گره از کار قانون گریزان می گشود.

در ۲۰ سال گذشته که قوه قضائیه بارها از سوی منتقدانش با اتهام هایی مواجه بوده، اکبر طبری، معاونت اجرایی ریاست و مدیرکلی امور مالی این نهاد را بر عهده داشته. اما در تمام این سال‌های پر حاشیه قوه قضائیه، او توانسته بود خود را در سایه نگه دارد و به ندرت عکس و خبری از او به رسانه‌ها درز کرده بود.

تنها جایی که نام او را در سال های گذشته می شد یافت، اسمش در کنار امضای ابلاغیه ها و نامه هایی بود که در سایت معاونت مالی، پشتیبانی و امور اداری قوه قضائیه موجود است. البته این سایت از خرداد سال گذشته بروز رسانی نشده.

نخستین بار، خبرگزاری فارس، سال ۱۳۸۶ در مطلبی با عنوان تغییرات گسترده در قوه قضائیه نوشت که "اخبار تأییدشده حاکی است که طبری، مدیرکل امور مالی قوه قضائیه به‌زودی تغییر می‌کند".

اما بر خلاف گمانه‌زنی‌های فارس، اکبر طبری نه تنها برکنار نشد، بلکه پس از انتصاب صادق آملی لاریجانی به جای محمود هاشمی شاهرودی او به سمت "مدیر کل امور مالی و همچنین معاون اجرایی حوزه ریاست" انتخاب شد. وی این سمت را تا روز 28 اسفند سال 97 بر عهده داشت. او به دلیل ازتباط نزدیک با اصولگرایان رادیکال برای خود حاشیه امنی متصور بود اما سرانجام، او هفت روز پس از آغاز به کار ابراهیم رئیسی، نخستین مقامی بود که رئیس جدید قوه قضائیه برکنار کرد.

نام اکبر طبری در فاصله چهارماه پس از برکناری‌اش در اواخر سال ۱۳۹۷ بارها تکرار شد تا آنکه اطلاعات سپاه او را ۲۳ تیرماه سال گذشته بازداشت کرد. جالب اینکه این اتفاق تنها چند روز پس از اظهار نظر رئیس قوه قضاییه با این مضمون که "دست مفسدان را از مچ که نه، بلکه از بازو قطع می‌کنیم" به وقوع پیوست.

نام علی‌اکبر اتباعی طبری از اوایل خرداد 98 وقتی به صورت جدی‌ در رسانه‌ها مطرح شد که علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس ایران از او به عنوان «بیچاره‌کننده دو رئیس قوه قضائیه» و «مایه بدنامی» و «زد و بند» نام برد.

پس از اشاره زاکانی، روز ۵ تیرماه خبرگزاری ایرنا در گزارشی با عنوان «فردی که زاکانی «عنصر فاسد» خواند، همراه آملی لاریجانی به مجمع تشخیص رفته است»، اطلاعات موجود در فضای رسمی کشور را درباره فردی به نام اکبر طبری، از مسئولان دفتر رئیس پیشین دستگاه قضایی جمع‌آوری و ارائه کرده بود. این گزارش با واکنش خشمگینانه دفتر صادق لاریجانی مواجه شد. این دفتر در بیانیه‌ تهدیدآمیزش که ۷ تیرماه 98 صادر شد، ضمن تکذیب حضور طبری در مجمع تشخیص، تصریح کرد برخی از اتهامات مطرح در مورد طبری «قبلاً در دادسرا بررسی شده و کذب بودن آن محرز شد» و صادق لاریجانی نیز در دوران حضورش در قوه قضاییه « خود مستقلاً آن‌ها را بررسی کرده و خلاف بودن آن‌ها برای وی محرز شده بود».

اما هرچه که بود قوه قضاییه تحت ریاست ابراهیم رئيسی اعتبار چندانی برای گواهی و رسیدگی‌های صادق لاریجانی قائل نشد و دستور رسیدگی به اتهامات آقای طبری را صادر کرد.

 

*اکبر طبری کیست؟

 

اکبر طبری یا همان علی اکبر اتباعی طبری فرزند احمد متولد سال 1338 در روستای متی کلای شهرستان بابل است و تحصیلات او در زمینه مهندسی است. به گفته برخی وی اواخر دهه 60 از بابل به تهران کوچ کرده و بدون داشتن تحصیلات مرتبط و یا تجربه حقوقی در قوه قضائیه مشغول فعالیت می شود.

آقای طبری در بیست سال گذشته، صاحب مناصب مختلفی در حوزه‌های مالی و رفاهی این قوه بوده است. او در دوره شاهرودی، مدیر امور مالی و مدیر امور خدماتی و رفاهی بوده ولی در دوره لاریجانی به دفتر رئیس قوه قضاییه رفته و ابتدا مدیرکل امور اجرایی و سپس معاونت اجرایی دفتر او شده است.