امروز : دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۹:۵۰ AM
شفاخانه / ۱۲۷
بسته ویژه دانستنی های روز سلامت در عبارت؛

درد ناگهانی در پا چه دلایلی دارد؟ / علائمی که نشان می‌دهد تیک عصبی دارید / سن عقلی دختران با پسران چه تفاوتی دارد؟ / ۳ اشتباه رایج که باعث افزایش وزنتان می‌شود

شفاخانه عبارت + عبارت
    -     کد خبر: 52527
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۸|۱۰:۰۴
«شفاخانه عبارت» بسته ویژه خبری حوزه ی سلامت است که به صورت روزانه توسط تحریریه عبارت تهیه و منتشر می شود. با خواندن این ستون شما از به روزترین مطالب مرتبط با سلامت مطلع خواهید شد.

نوشیدنی که شما را «لاغر» می‌کند

نتایج یک بررسی جدید حاکی از آن است نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز می‌تواند با خنثی کردن ژن‌هایی که بدن را در ساخت چربی کمک می‌کند، کاهش وزن حاصل از رژیم ناسالم را کاهش دهد.

محققان در دانشگاه ایلینویز، ایالات متحده، اثرات مصرف کافئین بر روی موش‌ها را آزمایش کردند؛ آنها دریافتند که معادل چهار فنجان قهوه باعث کاهش روند ذخیره چربی می‌شود.

در این بررسی مشخص شد، موش‌هایی که محرک را مصرف می‌کردند، در چهار هفته 22 درصد چربی بدن کمتری داشتند.

براساس پژوهش‌های انجام شده بر روی موش‌ها، نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز می‌تواند چربی شما را پس از خوردن غذای ناسالم کاهش دهد.

این آزمایش نشان داد که کافئین بدن را از تولید چربی خون در بدن متوقف می‌کند و به این معنی است که سلول‌های چربی در داخل آنها کمتر از حد طبیعی ذخیره می‌شوند.

به گفته دانشمندان این امر می تواند به این دلیل باشد که اثرات کافئین باعث کاهش عمل در ژن می‌شود که در افزایش وزن نقش دارد.

محققان دانشگاه ایلینویز تصریح کردند که نوعی چای گیاهی به نام چای ماته دارای مزایای سلامتی است و دریافتند که کافئین ناشی از قهوه همان تأثیر را دارد.

نتایج این تحقیق برای درک نقش نقش چای و کافئین به عنوان راهکارهای بالقوه برای جلوگیری از اضافه وزن، چاقی و همچنین اختلالات متابولیکی متعاقب این بیماری می‌تواند برای انسان مقیاس شود.

 

زنگ ساعت، دشمن سلامتی شما

این موضوع به ساعت بیولوژیکی بدن و سیکل خواب فرد بستگی دارد که باعث می شود او در ساعت مشخصی آرام آرام هوشیار و در نهایت کاملا بیدار شود. بیدار شدن به این شکل و به این آرامی به طور قطع با بیدار شدن ناگهانی با صدای زنگ ساعت بسیار متفاوت است.نتایج تحقیقات علمی در موسسه سلامت ژاپن نشان می دهد؛ احتمال تپش قلب و فشار خون در کسانی که با صدای ساعت زنگ دار و به صورت ناگهانی از خواب بیدار می شوند بیشتر از افرادی است که به آرامی خودشان بیدار می شوند.به طور طبیعی احتمال سکته مغزی و قلبی در صبح ها به دلیل بالا بودن فشار خون  بیشتر از زمان های دیگر است و وقتی یک شوک غیر طبیعی و ناگهانی مثل صدای زنگ ساعت به فرد وارد می  شود این احتمال بیشتر از قبل می شود. وقتی در خواب عمیق هستید، شنیدن صدای زنگ ساعت به طور ناگهانی باعث ترشح آدرنالین و دیگر هورمون های

 استرس در بدن شما می شود و همچنین به دلیل بالا بودن فشار خون در صبح، ترکیب این عوامل در نهایت باعث سکته قلبی  می شود.

 چگونه بدون زنگ ساعت بیدار شوم؟

1- داشتن یک برنامه روتین برای بیدار شدن بهترین راه حل است. همچنین می توانید در اتاقی بخوابید که صبح ها نور طبیعی به داخل اتاق می تابد و این افزایش آهسته نور و داشتن یک برنامه منظم باعث می شود شما به آرامی و بدون زنگ ساعت بیدار شوید.

2- اگر اتاق تان  امکان دریافت نور خورشید را ندارد از ساعت هایی استفاده کنید که ابتدا نور طبیعی تولید می کند بعد زنگ می زند.

3-از ساعت هایی استفاده کنید که زنگ افزایش شونده دارد .این ساعت ها باعث می شود دست کم، شما به آرامی بیدار شوید و آن شوک اولیه را ایجاد نمی کند.

 

درد ناگهانی در پا چه دلایلی دارد؟

گرفتگی پا زمانی ایجاد می‌شود که عضلات آن به شدت منقبض شود به طوری که از شدت انقباض درد شدیدی فرد تجربه خواهد کرد. این اتفاق معمولا در عضلات ساق زیر زانو اتفاق می‌افتد، با این حال عضلات کف پا نیز ممکن است به طور ناگهانی دچار انقباض و درد شود. این انقباض و درد از چند ثانیه تا دقایقی ممکن است  ادامه داشته باشد و حتی به مدت 24 ساعت حساس بماند.

معمولا گرفتگی عضلانی زمانی که  در حال استراحت هستید رخ می‌دهد، به خصوص  هنگام خواب شبانه که ممکن است  حتی  موجب بیدار شدن ناگهانی فرد شود.

علت گرفتگی عضلانی همیشه شناخته شده نیست. در بسیاری از موارد گرفتگی عضلات پا در شب بدون هیچ دلیل شناخته شده رخ می‌دهد و معمولا بی ضرر است. به طور کلی، گرفتگی عضلات پا در شب به احتمال زیاد به خستگی عضلانی و مشکلات عصبی مربوط می‌شود. خطر ابتلا به گرفتگی پا در شب با سن افزایش می‌یابد.

زنان باردار نیز با احتمال بالاتری تجربه گرفتگی عضلات پا در شب را دارند. در موقعیت‌های نادر، گرفتگی عضلات پا در شب با یک اختلال زمینه‌ای مانند بیماری عروق محیطی (تنگی عروق سبب کاهش جریان خون به اندام)، دیابت یا تنگی نخاعی همراه است.

عملکردهایی که هنگام گرفتگی عضلانی باید انجام شود

اگر گرفتگی ها خیلی به ندرت و هر از چند گاهی پیش  آید، نیاز به هیچ اقدامی نیست،  ولی چنانچه مرتبا دچار حملات گرفتگی عضلانی می شوید،باید برخی نکات را رعایت کنید. حتما در خوردن داروهای خود با پزشک مشورت کنید. اگر داروهای خاصی را مصرف می کنید ، ورزش های مناسب  انجام دهید تا دچار گرفتگی عضله نشوید.

آخرین تمرین کششی را پیش از رفتن به رختخواب انجام ندهید. حتما   حرکات ورزشی را ۳ بار در شبانه روز انجام دهید.  برخی افراد با بهبود حملات گرفتگی عضلانی، دیگر این تمرینات را رها می‌کنند. برخی افراد حتی پس از ترک تمرینات اعتقاد دارند که تعداد دفعات و شدت حملات گرفتگی عضلانی، نسبت به گذشته به طور چشمگیری کاهش یافته است.

 

سن عقلی دختران با پسران چه تفاوتی دارد؟

نسیم رزمخواه دکترای روانشناسی درباره تفاوت سن عقلی دختران با پسران اظهار کرد: به طور طبیعی رشد دختران در کودکی سریع‌تر از پسران اتفاق می‌افتد.دختران زودتر به بلوغ می‌رسند و عاقل‌ می‌شوند.به طور مثال توانایی یک دختر پنج ساله با پسر پنج ساله قابل مقایسه نیست.بسیاری از مسئولیت‌ها را به دختر پنج ساله می‌توان سپرد، زیرا ساختار مغزی‌اش تکامل پیدا کرده است، اما پسر پنج ساله این توانایی را ندارد.

او بیان کرد: ساختار رشد مغزی در دختران سریع‌تر تکمیل می‌شود که این موضوع یکی از عللی است که موجب می‌شود دختران زودتر به سن تکلیف برسند. محققان این موضوع را با اسکن مغزی روی داده‌های دریافتی بدست آورده‌اند. در دختران روند بهینه‌سازی مغز سریع‌تر از پسران اتفاق می‌افتد به طوری که این روند در دختران از سن ۱۰ سالگی و در پسران از ۲۰ سالگی آغاز می‌شود، بنابراین روند مغزی زنان و مردان باهم یکسان نیست.

این روانشناس افزود: سن عقلی دختران نسبت به پسران جلوتر است و دختران زودتر به بلوغ عقلی می‌رسند. به طور معمول یک دختر در مقایسه پسر، پنج تا شش سال جلوتر است، به طوری که به یک دختر خانم ۲۲ تا ۲۳ ساله می‌توان بسیاری از مسئولیت‌های کاری و زندگی را سپرد، اما این موضوع در مورد پسران کمتر صدق می‌کند، زیرا رشد آنها دیرتر کامل می‌شود.

 

علائمی که نشان می‌دهد تیک عصبی دارید

حدود 25 درصد از کودکان و 1 درصد از بزرگسالان تیک عصبی را تجربه می‌کنند. این اختلال معمولاً پسرها را بیشتر از دخترها درگیر کرده و سن شیوع آن در 7 سالگی است ولی گاهی در اوایل بلوغ و بزرگسالی نیز ظاهر می‌شود. تیک‌ها در حالت عادی عمری کوتاه دارند و تقریباً تا یک سال بعد از ظاهر شدن بهبود می‌یابند

 

تیک‌ها چند نوع هستند و چه علائمی دارند؟

1. تیک‌های ساده که به دو گروه حرکتی و صوتی تقسیم می‌شوند:

تیک‌های حرکتی با علائمی چون لرزش سر و گردن، چشمک زدن، پرش شانه و... ظاهر می‌شوند.

تیک‌های صوتی که با علائمی چون سرفه، پاک‌سازی گلو و ایجاد آواهای مبهم همراه است.

 

2. تیک‌های پیچیده که مانند تیک‌های ساده به دو گروه حرکتی و صوتی تقسیم می‌شوند:

تیک‌های حرکتی پیچیده بیش از یک گروه عضلانی را درگیر می‌کنند و علائمی چون ضربه زدن به خود، گاز گرفتن خود، پریدن، حرکت دادن و چرخیدن در هنگام راه رفتن و... دارد.

تیک‌های صوتی پیچیده نیز با علائمی چون صحبت‌های مبهم، تکرار کلمات و تکرار حرف‌های دیگران، بروز پیدا می‌کنند.

 

تیک‌ها گاهی به‌ سختی قابل‌ مشاهده و گاهی آن‌ قدر شدید و ناتوان‌کننده می‌شود که باعث بی‌قراری، خستگی، اضطراب و استرس و در موارد شدیدتر متوقف کردن فعالیت‌های روزمره در فرد می‌شوند.

 

۳ اشتباه رایج که باعث افزایش وزنتان می‌شود

داشتن اندام مناسب، تغذیه کافی، وزن ایده آل و پوست شفاف از مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه بشری است. انجام برخی اشتباهات در این زمینه منجر به بروز انواع بیماری‌ها و اضافه وزن در افراد می‌شود.
 

مصرف مواد غذایی در پایان شب
بسیاری از افراد بر اساس باورهای اشتباه به خوردن مواد غذایی به خصوص وعده‌های سنگین و پر حجم مانند مصرف سالاد کاهو همراه با سس مایونز فراوان یا سیب زمینی سرخ کرده در ساعت‌های شب می پردازند و نمی دانند که خوردن این وعده‌های غذایی چه بلایی بر سرشان می آورد. اما بهتر است بدانید که مصرف غذا در زمان نامناسب مخصوصا قبل از خواب در هنگام شب باعث افزایش بی رویه وزن خواهد شد. طبق نظر بیشتر متخصصان تغذیه و رژیم درمانی اگر افراد تا دو ساعت قبل از خواب مواد غذایی مصرف نکنند و با اندکی احساس گرسنگی به رختخواب بروند می توانند شاهد کاهش وزن   خود باشند.
 

مواجهه مستقیم با نور در شب
یکی از مهم‌ترین عادت های زندگی جامعه بشری قرار گرفتن آنها در معرض نور هنگام شب یا در موقعیت‌های تاریک است برای مثال کسانی که به عنوان راننده هنگام شب در جاده ها و خیابان ها به حرفه رانندگی مشغول هستند و یا افرادی که در رختخواب با گوشی موبایل بازی می کنند نسبت به بقیه افراد زودتر در معرض ابتلا به انواع سرطان‌های گوناگون به خصوص سرطان چشم، پرخاشگری، اختلالات روانی، افزایش استرس، بی خوابی یا بد خوابی و چاقی بیش از حد قرار می گیرند.


تنظیم نکردن ساعت خواب
یکی از مهم‌ترین نیازهای موجود در بدن انسان خواب کافی است. باید بدانید که هر انسان در طول شبانه روز برای تقویت نیروی بدنی و سیستم ایمنی خود به مدت ۶ الی ۸ ساعت استراحت کافی احتیاج دارد. اما گاهی اوقات مشغله‌ کاری و عوامل مختلف باعث بر هم خوردن تعادل ساعت خواب انسان می‌شود که این عدم همانگی و تعادل می تواند انسان را به بیماری های گوناگونی مانند: کم خوابی، تشدید استرس یا اضطراب، افزایش وزن و بالا رفتن چربی در بدن مبتلا کند.

 

کاهش تب با لیمو ترش

مصرف آب لیمو باعث کاهش تب در افراد بیمار می شود. به عنوان مثال اگر چند قطره از اسانس لیمو یا مقداری آب لیمو را به آب سرد اضافه کنید، سپس با استفاده از یک دستمال آن را روی پیشانی تب دار قرار دهید، این کار باعث کاهش تب و تقویت نیروی بدن خواهد شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو