امروز : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۳۸ AM
یادداشت عبارت
درپی بازداشت برخی افراد در مجموعه مدیریت شهری ساری به دلیل فساد مالی؛

مدیریت شهری تمام شیشه ای، اکسیر مبارزه با فساد در شهرداری

ساری+عبارت
    -     کد خبر: 52562
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۱۲|۰۹:۲۰
سرویس : جامعه >> شهری
اگر نگاهمان کمی عمیق و ریشه‌ای باشد می‌توانیم به روشنی درک کنیم ریشه اصلی مفاسد و مشکلاتی که امروزه در کشور با آن روبرو هستیم، نبود شفافیت است؛ این مفاسد و مشکلات ریشه در فقدان زیر ساخت‌هایی دارند که شفافیت راهکار تحقق و مقابله با آن هاست.

یادداشت عبارت - محمد تیموریدر روزهای اخیر بازداشت برخی افراد در مجموعه مدیریت شهری ساری به دلیل فساد مالی بحث عوامل گسترش فساد در شهرداری ها را به موضوع روز افکار عمومی در استان تبدیل کرده است.رجبی شهردار ساری که مبارزه با فساد مالی در شهرداری را آغاز کرده است برای کارایی بهتر باید بحث شفافیت را در دستور کار قرار دهد. شهرداری‌ها از جمله نهادهایی هستند که با تنوع کارکردی مواجه هستند این تنوع از خدمات شهری تا شهرسازی و مبلمان شهری و حتی امور ورزشی و اجتماعی را در بر می‌گیرد. طبیعتا در این سطح تعامل با شهروندان و ارائه خدمات گوناگون، اگر شفافیت لازم در قوانین و روندها برقرار نباشد امکان فساد افزایش می‌یابد.عدم شفافیت در شهرداری و یا شورا از عوامل مهم فساد می باشد بطوری که باعث حس عدم اعتماد شهروندان به شهرداری و مدیریت شهری می شود و کاهش کیفیت سیستم های ارائه کننده خدمات در شهرداری را باعث می شود. از آنجا که شهروندان در تصمیمات اتخاذ شده برای شهر ذی‌نفع هستند، بنابراین حق آنهاست تا از میزان هزینه‌هایی که صرف شهر می‌شود و نیز میزان درآمدهای شهر مطلع باشند. در واقع شفافیت تنها یک روند نیست، بلکه یک چارچوب ضروری برای آینده است که بر مبنای آن شهروندان می‌توانند به صورت آزادانه به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

بسیاری از مفاسد در تاریکی اتفاق می‌افتند و شفافیت یعنی تاباندن نور  به جاهای تاریک. باید بدانیم در دنیا بحث شفافیت محدود به بخش دولتی و مدیریتی نیست و بخش‌های خصوصی و شرکت‌ها نیز اطلاعات فعالیت خود را در معرض دید عموم قرار می‌دهند. شفافیت یعنی حق اعطای اطلاعات به مردم است به شرطی که اطلاعات داده شده در زمان و مکان مناسب، با قالب و کیفیت مناسب و به مخاطب مورد نظر ارائه شوند؛ زمانی که این شروط به طور همزمان به وقوع بپیوندند، می‌توانیم بگوئیم که شفافیت حاصل شده است. معنای شفافیت هم با توجه به تغییرات مهم در عرصه‌های اجتماعی و فناوری امروزه تغییر کرده و اگر در گذشته ((دسترسی به اطلاعات)) را مترادف شفافیت می‌دانستیم امروزه ((استفاده پذیری از اطلاعات)) مصداق آن تلقی می‌شود. شفافیت سریع ترین، کم هزینه ترین، و قابل اعتماد‌ترین سازوکار برای مبارزه با فساد چه در امر پیشگیری و چه در امر کشف جرم است.شفافیت به مثابه نور عمل می‌کند و بدون فهم شفافیت قدم از قدم نمی‌توان برداشت، همانند خانه‌ای تاریک و بی نظم که بدون نور، هر قدمی (حتی با نیت اصلاح) می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ لذا شفافیت مانند نوری است که مسائل را روشن کرده و ابهامات را از بین می‌برد.

اگر نگاهمان کمی عمیق و ریشه‌ای باشد می‌توانیم به روشنی درک کنیم ریشه اصلی مفاسد و مشکلاتی که امروزه در کشور با آن روبرو هستیم، نبود شفافیت است؛ این مفاسد و مشکلات ریشه در فقدان زیر ساخت‌هایی دارند که شفافیت راهکار تحقق و مقابله با آن هاست، لذا شفافیت امکان بروز جرم را کاهش داده و احتمال کشف آن را افزایش می‌دهد و بدین ترتیب سبب کاهش ارتکاب جرم خواهد شد. شفافیت در شهرداری و انتشار عمومی اطلاعات مربوط به مجوزها و معاملات در شهرداری می‌تواند به کاهش فساد بینجامد. در این میان آنچه می‌تواند به کاهش فساد در حوزه واگذاری پروژه‌های شهری به پیمانکاران منجر شود؛ گردش آزاد اطلاعات شهری و ایجاد شفافیت در رویه‌ها، نظارت‌ها و مسئولیت‌ها در زمینه قراردادها و مناقصه‌ها است. تمامی آگهی های مناقصه نیز باید به روز در  سایت شهرداری و سازمان های تابع شهرداری باشد تا عدالت در ارائه خدمات شهرداری به پیمانکاران رعایت شود.ذره بین به دست بگیرید و سایت شهرداری ساری و سازمانهای شهرداری را خوب بگردید تا آگهی مناقصه پیدا کنید!!! آیتم مربوط به مناقصه ها باید در صفحه اول سایت سازمانها باشد تا هیچ پنهان کاری و زد و بندی صورت نگیرد. با این شرایط شرکتها  مجبورند برای اطلاع از آگهی های مناقصه شهرداری به پایگاه اطلاع رسانی مناقصات کشور مراجعه کنند و قطعا آنانی که با رابطه از آگهی ها مطلع هستند امکان بهتری برای برنده شدن دارند.

عدم تقویت مشارکت افکار عمومی و همچنین نبود مطبوعات آزاد و رسانه های مستقل در جامعه به گسترش فساد در جامعه کمک می کند. رسانه‌هاي گروهي به‌مثابه چشمان تيزبين جامعه و ركن چهارم دمكراسي، نقش نظارتي و آگاهي بخش دارند و بر اين اساس با نقش آفريني فعال و روشنگرانه، جايي براي رخ‌نمايي فساد و مفسدان باقي نمي‌ ماند. رسانه های جمعی یک فضای مدنی برای بیان شکایات و مشارکت در افکار عمومی فراهم می سازند. رسانه ها با فراهم ساختن اطلاعات در مورد فساد، در ایجاد فضای شفافیت در جامعه مشارکت می کنند و فساد را، هم در سطح فردی و هم در سطح سیستماتیک، کاهش می دهند. اما شفافیت به تنهایی برای کاهش فساد کافی نیست. دسترسی گسترده به اطلاعات باید با “توانایی پردازش اطلاعات و انگیزه هایی برای عمل بر اساس اطلاعات پردازش شده” همراه شود که در این راستا اهمیت آموزش های شهروندی و حقوق شهروندی ضروری است.همچنین تقویت سامانه 137 و انتشار ماهانه پیام های ثبت شده شهروندان در این سامانه در رسانه ها یا پرتال شهرداری،یکی از گام های موٍثر در شفاف سازی هر چه بهتر شهرداری است.

شفافیت یکی از اصول هشت گانه حقوق شهروندی است و حق همه شهروندان است که از فعالیتهای شورا و شهرداری اطلاع داشته باشند و گزارش عملکردهای این دو نهاد باید هر شش ماه یک بار به اطلاع عموم رسانده شود امری که اکثرا مغفول مانده است.به عنوان نمونه اگر اعضای شورای شهر نماینده واقعی مردم هستند و اعتقاد به شفافیت دارند به طور مشخص میزان پاداش های خود را در سال قبل اعلام کنند.شفاف اعلام کنند که از بابت حق عضویت در کمیسیون های ماده 5 و ماده 100 و سایر کمیسیونها چه میزان پاداش گرفته اند؟ همچنین برخی مدیران و پرسنل شهرداری عضو این کمیسیونها میزان پاداش های خود را اعلام کنند.یکی از دلایل نزاعها و درگیری ها برای عضویت در کمیسیونهای شوراهای شهر، پاداش ها و منافعی است که کمیسیونها برای اعضای شورای شهر دارد.

برای مبارزه با فساد در مدیریت شهری باید فرایندها و  گلوگاه های فسادزا در شهرداری شناسایی شود.یکی از کارآمدترین روش‌ها برای مقابله با فساد در مدیریت شهری و احیا و ارتقای سطح اعتماد متقابل مردم و شهرداری قرار دادن شهرداری در اتاق شیشه‌ای از طریق ابزارهای شفافیت است. مدیریت شهری ساری برای شفافیت بیشتر و مبارزه با فساد باید شعار «شهرداری و شورای تمام شیشه‌ای» را در دستور کار قرار خود قرار دهد.تدوین سند راهبردی مبارزه با فساد در شهرداری و تشکیل کمیته شفافیت از اقدام های موثر در این زمینه است. در این راستا شهرداری باید اقدام به راه‌اندازی سامانه شفافیت کند و اطلاعات گوناگون مربوط به قراردادها، مزایده‌ها و مناقصه‌ها و همچنین حقوق مدیران شهرداری و رزومه آنها را بر روی این سامانه بارگذاری کند. انتشار قراردادهای بالای پانصد میلیون تومان برای عموم، گزارش عملکرد مالی شش ماهه شهرداری و سازمانهای تابع آن، گزارش عملکرد شش ماهه شورا و شهرداری کمک زیادی به ایجاد شفافیت در مدیریت شهری می کند و این حق شهروندان است که از فعالیتهای شورا و شهرداری اطلاع داشته باشند. شفافیت صرفا بارگذاری اطلاعات نیست.شهروندان باید آگاهی داشته تا بتوانند این موارد را از مسئولان مطالبه کنند.در واقع شهروندان آگاه می‌توانند با استفاده از این اطلاعات شهرداری را برای اتخاذ تصمیم‌های آگاهانه کمک کنند. اینها پیش نیازهای لازم برای ایجاد شفافیت است.برای تحقق این امر باید به آموزش های شهروندی اهمیت داد و آن در اولویت قرار گیرد.اکسیر شفافیت نیاز،ضرورت و الزام مبرمی است تا بیماری فساد را در مدیریت شهری از بین ببرد و در این راستا مشارکت همگانی و جریان سازی رسانه ای را می طلبد.

محمد تیموری- پژوهشگر و وروزنامه نگار

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین