امروز : دوشنبه ۵ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۲۲ PM

دست پر دولت برای مسکن‌سازی در مازندران

مسکن + عبارت
    -     کد خبر: 52711
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۱۷|۱۱:۳۴
در حالی که عده‌ای این روزها افزایش بی رویه قیمت مسکن در کشور از جمله استان مازندران را به بی‌توجهی دولت به حوزه مسکن ارتباط می‌دهند ، آمارهای رسمی دستکم خلاف این ادعا را در این خطه شمال کشور نشان می‌دهد.

عبارت:طبق آمار رسمی معاونت زمین و مسکن راه و شهرسازی استان مازندران در هفت ساله دولت تدبیر و امید در این خطه شمال کشور ۲۸ هزار و ۶۹۷ فقره پروانه ساخت مسکن از سوی شهرداری ها در سطح ۵۸ شهر مازندران برای ساخت ۹۸ هزار و ۴۸۹ واحد مسکونی صادر شده است.
همچنین بر اساس این گزارش در این مدت  ۲۳ هزار و ۸۷۵ فقره از پروانه های صادره برای ساخت مسکن  ۷۸ هزار واحد مسکونی در شهرهای استان مازندران به نتیجه رسید و شهرداری ها برای این  تعداد واحدهای مسکونی پروانه پایان کار صادر  کردند.

به عبارتی به طور میانگین در هفت سال گذشته از شهریورماه سال ۹۲ و آغاز استقرار دولت یازدهم تا پایان سال ۹۸ هفتمین سال حضور دولت دبیر و امید و سومین سال عمر دولت دوازدهم به طور میانگین سالانه بیش از ۱۱ هزار واحد مسکونی در شهرهای استان مازندران ساخته شد.
بر اساس این گزارش پیش بینی می شود تا پایان دولت دوازدهم در مرداد ماه ۱۴۰۰ با احتساب ۹ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی که سال گذشته کلنگ آن به زمین زده شد و پروانه های صادره از سوی شهرداری ها ، ساخت مسکن در این دولت به حدود ۱۰۰ هزار واحد برسد.
علاوه بر این ، بر اساس داده های ارایه شده از سوی مرکز آمار و اطلاعات بانک مسکن ایران که در بهمن ماه سال گذشته منتشر شد، استان مازندران در پرداخت تسهیلات مسکن شهری پس از استان های تهران، خوزستان و اصفهان رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است به گونه ای که حداقل در ۹ ماهه سال گذشته حدود ۵.۵ درصد از تسهیلات مسکن پرداختی از سوی بانک های مسکن ایران مربوط به بانک مسکن استان مازندران بود.
بانک مسکن در ۹ ماهه سال گذشته پیش از شروع ویروس کرونا  برای ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور تسهیلات خرید پرداخت کرد که سهم استان مازندران حدود ۶ هزار و ۱۴۷ فقره یعنی کمی بیش از شش درصد و میزان تسهیلات پرداختی این بانک در سراسر کشور پنح هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود که سهم استان مازندران حدود ۲۸۸ میلیارد تومان حدود ۵.۵ درصد مجموع تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده است.
ساخت مسکن مازاد بر نیاز 
معاون زمین و مسکن اداره کل راه و شهرسازی مازندران گفت : براساس پروانه های ساخت صادره از سوی شهرداری های ۵۸ گانه استان مازندران در هفت ساله اخیر دولت دکتر روحانی  ۲۸ هزار و ۶۹۷ فقره پروانه احداثی برای ساخت ۹۸ هزار و ۴۸۹ واحد مسکونی صادر شده است.
سید مهدی راهگشای در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : براساس  آمار رسمی ارسالی از سوی شهرداری ها استان ، آنها در این مدت برای ۲۳ هزار و ۸۷۵ فقره از کل پروانه های ساخت صادره ، پایان کار صادر کردند که منجر به ساخت قطعی ۷۸ هزار واحد مسکونی در این شهرها شد.
به گفته وی ، این پروانه های پایان کار با احتساب حدود ۲۸ هزار واحد مسکونی مهر باقی مانده از دولت گذشته است که در دولت تدبیر و امید با پرداخت تسهیلات به مرحله پایان کار رسید و به متقاضیان واگذار شده است.
وی اضافه کرد : به طور میانگین در این دولت سالانه ۱۱ هزار واحد مسکونی در سطح شهرها ساخته شد که این ساخت و سازها کمی بیش از نیازی است که براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ و بعد خانوار محاسبه شده است.
راهگشای افزود : براساس این آمار ساخت مسکن در دولت یازدهم و دوازدهم کمتر از قبل از این دولت نبوده ، بلکه تا حدودی نیز ساخت و سازها بیشتر شده است.
وی با اشاره به افزایش قیمت مسکن در استان مازندران همانند سایر استان های کشور دلیل این گرانی را ناشی از تقاضاهای کاذب و تا حدودی مرتبط با افزایش نرخ ارز و سکه و حتی رونق بورس دانست.
معاون اداره کل راه و شهرسازی مازندران گفت : بررسی آمار ما که مطابق با سرشماری نفوس و مسکن ، نرخ رشد جمعیتی ، بعد خانوار و ازدواج هاست ، نشان می دهد ما در استان کمبود عرضه مسکن نداریم ، بلکه با احتساب این که ۱۰ درصد از این واحدهای مسکونی دارای پایان کار هم اکنون خالی هستند، ما مازاد بر نیاز مسکن در شهرهای استان داریم.
جمعیت استان مازندران طبق سرشماری سال ۹۵ حدود سه میلیون و ۲۸۳ هزار نفر اعلام شد که ۵۳ درصد از این جمعیت در شهرها و ۴۷ درصد در روستاها سکونت دارند و حدود ۶۲۴ هزار واحد مسکونی در شهرها و حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها سرپاست .
بر اساس آمار در روستاهای استان مازندران نیز حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی جدید با تسهیلات بانکی احداث و همین تعداد نیز مقاوم سازی شد./ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

آرشیو