امروز : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۲۸ PM

صنوف مازندران در مرز تعطیلی دوباره

کرونا+عبارت
    -     کد خبر: 53745
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۱۹|۱۶:۵۲
هنوز چند وقتی از بازگشایی و از سرگیری فعالیت دوباره بازار و صنوف در مازندران نگذشته است که روند صعودی ابتلا به بیماری کرونا باعث شده تا بار دیگر کرکره صنوف در شهرهای قرمز پایین کشیده شود و تداوم آن احتمال تعطیلی مابقی شهرها را نیز قوت بخشیده است .

عبارت: اسفند سال گذشته با بروز بیماری کرونا بعد از تعطیلی بخش های آموزشی ، بازار و صنوف را در تمامی مناطق کشور تعطیل کرد تا بدینگونه زنجیره انسانی انتقال بیماری کنترل شود . 

این تعطیلی بازارها و صنوف تا ۲۳ فروردین ادامه داشت و پس از کاهشی شدن نمودار ابتلا به بیماری بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا ابتدا مشاغل کم خطر فعالیت خود را از سر گرفتند  که در مازندران در آن برهه زمانی بنا به اعلام آمار از سوی سازمان صنعت ، نهاد متولی این امر حدود یکصد هزار واحد صنفی فعالیت خود را آغاز کردند . 

البته این بازگشایی صنوف همراه با رعایت پروتکل های بهداشتی تعریف شده از سوی ستاد مقابله با مبارزه با کرونا بود .

اما در این میان مشاغل پرخطر ، مشاغلی که در فضاهای بسته و یا اینکه در ارتباط نزدیک با افراد قرار دارند تعطیل ماندند که بنا به اعلام آنزمان اتاق اصناف ایران مشاغل پرخطر فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای به غیر از فروشگاه‌های سوپرمارکتی، بهداشتی و شوینده، پاساژ و مجتمع‌های تجاری و بازارهای مرکزی مسقف، آرایشگاه و سالن‌های زیبایی، آموزشگاه‌های رانندگی، رستوران، اغذیه‌فروشی، طباخی و فست‌فود، گرمابه، سونا و ماساژ، روزبازارها و نمایشگاه‌ها، مراکز بازی و تفریحی و گیم‌نت، باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی، تالار پذیرایی و سالن مراسم، قهوه‌خانه، چایخانه و تریا از مشاغل پرخطر بود .

براساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا در مازندران تعدادی از مشاغل پرخطر شامل ۹ هزار شغل شامل آرایشگاههای زنانه و مردانه و گیم نت ها از ۲۱ اردیبهشت فعالیت خود را آغاز کردند و مابقی صنوف بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا کمتر از یک ماه اخیر آغاز به کار کردند . 

در مازندران ۱۶۰ هزار واحد صنفی وجود دارد که تعطیلی کرونایی باعث بروز خسارت های میلیاردی به این بخش از اقتصادی استان زده است . 

اواسط اردیبهشت امسال پیک نخست این بیماری در مازندران روند نزولی به خود گرفته بود که بدنبال آن بنا به تصمیم مسئولان مقابله با این بیماری محدودیت های کرونایی کمتر شد اما عواملی همچون حضور پرشمار گردشگران به این استان که بدنبال آن نادیده گرفتن فاصله های اجتماعی را به همراه داشته است این بیماری را وارد فاز افزایش کشاند که در هفته اول تیرماه هشدارهای مسئولان مبنی بر پیک دوم شیوع کرونا را اعلام کردند  و بنا به اعلام مسئولان علوم پزشکی استان در حال حاضر بیش از ۷۰۰ نفر از مردم استان مازندران به دلیل علائم مشکوک ابتلا به ویروس کرونا بر روی تخت های بیمارستانی استان بستری هستند و پنج شهر استان در شرایط قرمز قرار دارند .

بیم و امید صنوف 

رییس اتحادیه آرایشگران مردانه ساری با اشاره به اینکه صنف او از جمله صنوف پرخطر که در مرحله آخر بازگشایی قرار داشت گفت : ۵۰۰ جواز آرایشگری مردانه در ساری صادر شده است که با فعالیت این تعداد یک هزار نفر شاغل هستند . 

سید هادی ساداتی افزود : تا قبل از بروز بیماری کرونا ماهانه ۲۰ تا ۷۰ میلیون ریال درآمد هر یک از آرایشگران بود که با تعطیلی چند ماهه آرایشگران بدون درآمد ماندند . 

وی ادامه داد : تعطیلی آرایشگاهها از ۱۵روز قبل از عید نوروز امسال انجام شد که دقیقا در روزهای مهم کاری صنوف از جمله صنف آرایشگران به شمار می رود و این تعطیلی تا همین چند وقت قبل ادامه داشت . 

رییس اتحادیه آرایشگران ساری با اشاره به اینکه اکثر شاغلان در این صنف از خود محل کسب ملکی ندارند و در واحدهای اجاره ای فعالیت می کنند ، گفت : به طوریکه در زمان کرونایی و تعطیلی آرایشگاهها ، بسیاری از همکارانم حتی آنهایی که پیشکسوت و در سن بالا بودند برای کسب درآمد به کارگری روی آوردند .. 

ساداتی که خود نیز سابقه کار ۲۲ ساله در آرایشگری دارد و حق بیمه خود را به صورت ازاد پرداخت می کند، افزود : با تمامی این مشکلات در زمینه اجاره ای بودن مکان کسب ، پرداخت حق بیمه آزاد تعطیلی کرونا فشار مضاعف تری را بر بدنه مشاغلی همچون آرایشگران وارد کرده است که در صورت تعطیلی دوباره باردیگر مشکلات بیشتر می شود .

البته پیشتر مسئولان سازمان صنعت مازندران از جمله رییس این سازمان طی گفت وگویی با خبرنگار ایرنا از وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی توسط صنوف ابراز رضایت کرد و گفته بود البته بسته به شرایط بیماری کرونا و تصمیمی که مسئولان بهداشتی و ستاد مقابله با کرونا می گیرند برای ادامه فعالیت یا عدم فعالیت این بخش از اقتصاد جامعه تصمیم گیری می شود . 

خسارت های کرونایی بار مضاعف بر دوش صنوف 

رییس اتحادیه صنف رستوران داران ساری با اشاره به خسارت های زیاد تعطیلی در ایام کرونا بر این صنف گفت : با توجه به اینکه این بیماری در اواخر سال گذشته و در آستانه سال نو رخ داد بسیاری از هم صنفی های من خرید های لازم برای شب عید برای میزبانی از مراسم ها و جشن ها را انجام دادند .

محمدرضا یونسی افزود : به طوریکه رستوران داران برای امادگی هر چه بیشتر از ماهها قبل کرونا خریدهای لازم از جمله مرغ و گوشت را خریدند اما کرونا و تعطیلی صنوف باعث شد تا این اقلام فاسد و دور ریخته شود . 

وی ادامه داد : حتی برخی از هم صنفی ها بیش از یکصد میلیون تومان از این ناحیه متضرر شدند خسارتی که هنوز هم جبران نشده است و با وجود ثبت نام در سامانه پرداخت خسارت کرونایی اقدامی صورت نگرفته است . 

رییس اتحادیه صنف رستوران داران ساری گفت : در این میان بسیاری از رستوران داران برغم تعطیلی واحد خود زیر بار هزینه پرداخت بیمه و دستمزد نیروهای خود رفتند تا این نیروها آسیب نبینند در حالیکه مجموعه تعطیل بود .

وی از احتمال بازگشت دوباره تعطیلی صنوف به عنوان دغدغه روزهای اخیر تمام فعالان در این بخش عنوان کرد . 

تعطیلی بازار و صنوف در شهرهای قرمز

معاون اداره کل پدافند غیر عامل استانداری مازندران گفت : با روند افزایشی بیماری کرونا در استان ، بنا به تصمیم کشوری بازار و صنوف در شهرهای قرمز بار دیگر تعطیل شد و اکنون در پنج شهر مازندران نیز این تعطیلی صورت گرفته است . 

حسینعلی محمدی افزود : در زمینه رعایت نکات بهداشتی از سوی وزارت بهداشت پروتکل های هر صنف ارائه شد و صنوف با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانستند فعالیت بکنند.

وی ادامه داد : هر چند این پروتکل های بهداشتی از سوی اکثر صنوف رعایت شده است اما نادیده گرفتن برخی موارد از سوی بخش های دیگر جامعه شاهد افزایش بیماری در مازندران هستیم و همانطور از قبل گفته شد در صورت افزایش بیماری بار دیگر محدودیت های کرونایی بر می گردد .

معاون پدافند غیر عامل مازندران اضافه کرد : اکنون و با شرایط پیش آمده بازار و صنوف در شهرهای قرمز استان  رامسر ، آمل ، بهشهر، نوشهر و بابل اجرا شده است و پیش بینی می کنیم در دیگر شهرها که شرایط قرمز اعلام شد بار دیگر صنوف و بازار تعطیل شود . /ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال