امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۰:۱۵ AM
گفتگوی عبارت
گفتگوی عبارت با احمد مظفری دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران؛

سن اعتیاد در کشور ۲۴ سال است / تنها در دهه ۶۰ کاهش آمار اعتیاد را شاهد بودیم / نرخ شیوع اعتیاد در مازندران نصف میانگین کشوری / «طرح یاری گران زندگی» مهمترین برنامه ما است

احمد مظفری دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران +عبارت
    -     کد خبر: 53768
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۲۲|۱۴:۴۰
مظفری از «طرح یاری گران زندگی» به عنوان مهمترین برنامه این شورا برای مبارزه با مواد مخدر در مازندران نام برد و اضافه کرد: این طرح ۳ ویژگی بسیار مهم را در خود جای داده است. اول پیشگیری از ابتلا به اعتیاد در جامعه، دوم درمان مصرف کنندگان و کاهش آسیب های اجتماعی و سومین ویژگی هم حوزه حمایت و سیانت از بهبود یافتگان در جهت مانایی درمان و پیگیری مسائل مربوط به اشتغال آنان می باشد.

گفتگوی عبارت: احمد مظفری دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران در گفتگو با خبرنگار عبارت با اشاره به شیوع مواد مخدر در میان بعضی از نوجوانان این استان اظهار داشت: این میزان مقدار آنچنانی نیست و بر اساس برآوردهای ما میزان سن اعتیاد در کشور در حال حاضر به 24 سال رسیده است. البته این میزان هم بسیار نامناسب است.

وی همچنین در خصوص نرخ شیوع اعتیاد در حال حاضر گفت: در سراسر کشور تعداد 1 میلیون و 800 هزار نفر به صورت مصرف کننده دائمی و 1 میلیون و 600 هزار نفر هم به صورت تفننی از مواد مخدر استفده می کنند.

مظفری تصریح کرد: نرخ شیوع در جمعیت فعال و عمومی 5/4 درصد است که این نرخ در استان مازندران 2/6 درصد اعلام شده است که نشان می دهد ما نسبت به میزان متوسط کشوری در شرایط مناسبی قرار داریم.

دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان افزود: قرار بود بر اساس برنامه ششم توسعه و تا پایان این برنامه بتوانیم شاهد کاهش 25 درصدی نرخ مرگ و میر و نرخ شیوع موادمخدر باشیم. اطلاعات و آمار اما به ما نشان می دهد به دلیل اینکه دستگاه‌ها و سازمان ها در حوزه پیشگیری تا حدی کوتاهی کردند و اقدامات پیشگیرانه و آموزشی و آگاهی بخشی خوبی را به اجرا در نیاوردیم، هم شاهد روند افزایشی نرخ شیوع بودیم و هم در میزان مرگ و میر نسبت به سال های گذشته افزایش را تجربه کردیم.

وی همچنین به هفته مبارزه با موادمخدر اشاره کرد و گفت: نمی‌توان تنها یک هفته را برای مبارزه با موادمخدر در نظر گرفت و ما باید در تمام سال با این مسئله به همین شکل مقابله کنیم. مهمترین مسئله هم ارائه برنامه برای پیشگیری و آموزش و آگاهی بخشی به افراد جامعه است و در همین راستا کمیته های شورا برنامه هایشان را شروع کرده اند.

مظفری از «طرح یاری گران زندگی» به عنوان مهمترین برنامه این شورا برای مبارزه با مواد مخدر در مازندران نام برد و اضافه کرد: این طرح 3 ویژگی بسیار مهم را در خود جای داده است. اول پیشگیری از ابتلا به اعتیاد در جامعه، دوم درمان مصرف کنندگان و کاهش آسیب های اجتماعی و سومین ویژگی هم حوزه حمایت و سیانت از بهبود یافتگان در جهت مانایی درمان و پیگیری مسائل مربوط به اشتغال آنان می باشد. 

او ادامه داد: مجموعه این فعالیت ها اگر دستگاه های استان پای کار باشند و کمک بکنند می تواند ما را به نقطه امیدوار کننده ای در این مسیر برساند. بر اساس همان برنامه ششم توسعه 60 دستگاه در مسئله مبارزه با مواد مخدر نقش دارند یعنی برای 60 دستگاه و نهاد وظیفه تعریف شده که در این حوزه فعالیت داشته باشند. خیلی از آن ها مانند دستگاه های درمانی، فرهنگی، آموزشی و... طبق همین سند بودجه نیز دریافت می کنند پس طبیعی است که باید بیشتر در این زمینه فعالیت انجام دهند.

وی البته از اقداماتی همچون اعطای 12 میلیارد تومان وام اشتغالزایی به معتادان در سال گذشته گفت اما این مقدار را کافی ندانست.

دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران در خصوص میزان گرایش بانوان به اعتیاد در سالهای اخیر نیز چنین گفت: بر اساس آمارهای کشوری مقداری نرخ شیوع اعتیاد در بانوان افزایش پیدا کرده که به تبع این مورد شامل مازندران نیز می شود. باید بگویم که متاسفانه ما کاهش نرخ شیوع مواد مخدر در کشور را تنها در دهه 60 تجربه کردیم و به غیر از آن در تمام ادوار این نرخ سیر صعودی را دنبال نموده است. به هر روی در حوزه بانوان نیز اداره کل امور بانوان فعالیت های حمایتی و توانمندسازی را آغاز کرده و قرار شده تا ما نیز در بحث آموزشی بیشتر به این حوزه توجه نماییم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال