امروز : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۲۴ AM
شفاخانه / ۱۳۶
بسته ویژه دانستنی های روز سلامت در عبارت؛

عوارض جبران ناپذیر مصرف همزمان گوشت و ماست! / تست سلامتی بدن در ۵ ثانیه / چگونه آب بنوشیم تا سالم بمانیم ؟ / تفاوت بیمه سلامت با تامین اجتماعی چیست؟

شفاخانه عبارت + عبارت
    -     کد خبر: 53776
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۲۲|۲۲:۳۱
«شفاخانه عبارت» بسته ویژه خبری حوزه ی سلامت است که به صورت روزانه توسط تحریریه عبارت تهیه و منتشر می شود. با خواندن این ستون شما از به روزترین مطالب مرتبط با سلامت مطلع خواهید شد.

چگونه آب بنوشیم تا سالم باشیم ؟

 

به نقل از عصر ایران شاید نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای را بهترین اقدامی در نظر بگیرید که می توان در ابتدای روز انجام داد اما به گفته کارشناسان سلامت، یک لیوان آب انتخاب درست است.

پس از چند ساعت عدم مصرف غذا و نوشیدنی، مصرف آب به عنوان نخستین اقدامی که پس از بیدار شدن از خواب انجام می دهید می تواند آبرسانی به بدن را انجام دهد، در شرایطی که به گوارش و سوخت و ساز بدن نیز کمک می کند. آب به عنوان بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی برای بدن شناخته می شود و مصرف آن به میزان کافی در طول روز برای حفظ عملکرد درست بدن اهمیت دارد.

یک توصیه خاص در مورد این که میزان آب مصرفی روزانه یک فرد چقدر باشد، وجود ندارد اما آغاز روز با نوشیدن آب می تواند فواید جالب توجهی را ارائه کند.

بدن پس از چند ساعت خواب شبانه می تواند نسبتا کم آب شده باشد. نوشیدن یک فنجان قهوه نخستین اقدامی است که افراد بسیاری پس از بیدار شدن از خواب انجام می دهند. اما انتخاب آب روش موثرتری برای تامین آب مورد نیاز بدن است. حتی اگر روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز می کنید، در کنار آن یک لیوان آب نیز بنوشید.

آبرسانی به بدن به عنوان نخستین اقدامی که هنگام صبح انجام می دهید به شکل گیری عادتی سالم منجر شده و می تواند روتینی را شکل دهد که به افراد در دریافت آب کافی طی روز کمک کند.

نوشیدن آب موجب کالری سوزی چشمگیر نمی شود اما با این اقدام می توان به سوخت و ساز درست و مطلوب بدن کمک کرد. آبرسانی به بدن می تواند به خلاص شدن از باکتری های بد موجود در بدن کمک کند و همچنین امکان رشد و تکثیر باکتری های خوب در روده بزرگ را فراهم کند

با نوشیدن آب، دفع ادرار و مدفوع بیشتر و راحت‌تر صورت می گیرد که از روش های طبیعی بدن برای دفع مواد زائد و سموم است.آبرسانی مناسب فواید دیگری برای بدن انسان دارد که از آن جمله می توان به نرمی و لطافت پوست و حرکت روان مفاصل اشاره کرد. افزون بر این، نوشیدن آب کافی می تواند به مبارزه با خستگی که اغلب هنگام صبح احساس می شود، کمک کند.

تشنگی ممکن است به سادگی با احساس گرسنگی اشتباه گرفته شود و این شرایط می تواند به پرخوری و در نهایت افزایش وزن منجر شود. نوشیدن آب کافی می تواند به فرونشاندن تشنگی و تقویت احساس سیری که از پرخوری پیشگیری می کند، کمک کند. همچنین، آب ساده بدون کالری است و موجب افزایش وزن شما نمی شود.

 

 

تفاوت بیمه سلامت با تامین اجتماعی چیست؟

 

شاهرخ رامزی درخصوص تفاوت سرانه پرداخت حق بیمه در سازمان بیمه سلامت با سازمان‌های بیمه‌گر دیگر بویژه سازمان تامین اجتماعی گفت: تمامی افرادی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند، به نوعی شاغل بوده و همه این افراد بر اساس سابقه کار و اِشِل حقوقی، سطح دریافتی‌های متفاوتی دارند و اینگونه نیست که براساس حداقل حقوق مصوب قانون کار، حقوق دریافت کنند.

حق بیمه متفاوت در دو سازمان بیمه‌گر پایه

وی با بیان اینکه در سازمان تامین اجتماعی مبنای سرانه حق بیمه افراد ۹ درصد حقوق و مزایا است، تاکید کرد: همین موضوع سبب می‌شود درآمد سازمان تامین اجتماعی نسبت به سازمان بیمه سلامت به مراتب بیشتر باشد؛ زیرا طبق بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه، سازمان بیمه سلامت در حوزه کارمندی (صندوق بیمه‌ای کارکنان دولت) هفت درصد حقوق و مزایا را به عنوان حق بیمه دریافت می‌کند. همچنین از طرف دیگر ۳۴ میلیون نفر از بیمه‌شدگان در بیمه سلامت به صورت رایگان از خدمات بیمه‌ای استفاده می‌کنند و به همین دلیل لازم است به این تفاوت‌ها در سازمان‌های بیمه‌گر پایه توجه کرد.

 

چگونگی پوشش خدماتی درمانی و دارویی از سوی دو سازمان بیمه‌گر پایه

وی در خاتمه با اشاره به اینکه در ارائه خدمات درمانی نیز هر دو سازمان بیمه‌گر "بیمه سلامت" و "تامین اجتماعی" تابع مصوبات شورای عالی بیمه خدمات درمانی هستند، افزود: به همین دلیل در سایر موارد مانند تعرفه خدمات و پوشش‌های درمانی و دارویی تفاوتی با یکدیگر ندارند. به عنوان مثال در بخش سرپایی سهم بیمه سلامت ۷۰ درصد و سهم بیمار ۳۰ درصد و در بخش بستری سهم بیمه ۹۰ درصد و سهم بیمار ۱۰ درصد است که این روند برای بیمه تامین اجتماعی هم همین‌گونه است.

 

بهبود وضعیت پرداخت‌ها در بیمه سلامت

وی با اشاره به اینکه علی‌رغم تمام تفاوت‌های موجود میان این دو سازمان بیمه‌گر، در حوزه پرداخت‌ها به موسسات طرف قرارداد، سازمان بیمه سلامت به مراتب بهتر از سایر سازمان‌های بیمه‌گر عمل کرده است، گفت: روند پرداختی‌های ما به گونه‌ای بوده است که بیمه سلامت در سال ۹۸ به جهت سیاست‌ها و نظام مدیریتی درست، پرداخت‌های به روزی داشته و به روز بودن در پرداخت مطالبات در طول سال‌های گذشته از اولویت‌های ما بوده و در این راستا تلاش شده است.

 

 

تست سلامتی بدن در 5 ثانیه

 

هموروئید یا بواسیر یک بیماری شایع است که بیشتر انسان‌های بالغ در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. این بیماری معمولا با خارش شدید، درد و خون ریزی خود را نشان می‌دهد. از عوامل دخیل در ابتلا به بیماری هموروئید می‌توان به رژیم غذایی کم فیبر، یبوست مزمن، استرس و فشار‌های عصبی، افزایش فشار خون به دلیل اعتیاد بیش از حد به الکل و عارضه‌های کبدی مانند سینوزیت کبدی یا چربی کبد اشاره کرد. اگر در مدفوع خود خون دیدید احتمال اینکه این خون نشانه‌ای از بیماری هموروئید باشد بسیار زیاد است، ولی اگر در گذشته سابقه این بیماری را نداشتید باید برای اطمینان از سلامت سیستم گوارشی خود به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ چرا که ممکن است خون در مدفوع شما علامت بروز سرطان روده بزرگ یا دیورتیکولوسیس باشد.

تست خواب

بسیاری از افراد به علت مشغله‌های کاری زمان بسیار اندکی را به خوابیدن اختصاص می‌دهند به همین علت هنگام رفتن به رختخواب در کمتر از ۵ دقیقه خوابشان می‌برد که این عامل تنها نشانه بی خوابی زیاد است. بی خوابی می‌تواند باعث بروز بیماری‌های گوناگونی از جمله فشار خون بالا، افزایش وزن و دیابت نوع دوم شود. حتما به میزان ۸ ساعت در شبانه روز استراحت کنید تا روز خود را با انرژی بیشتری شروع کنید.

تست نفخ

اگر بیشتر از دو هفته نفخ معده را احساس کردید و یا در طول شبانه روز سیری و سنگینی زیادی داشتید ممکن است به سرطان تخمدان مبتلا شده باشید. این علامت اولین نشانه بروز سرطان تخمدان است.

 

 

عوارض جبران ناپذیر مصرف همزمان گوشت و ماست!

 

فاطمه نجات بخش متخصص طب سنتی گفت: آگاهی از تداخلات مواد غذایی با یکدیگر، همیشه یکی از موضوعات کلیدی در حوزه تغذیه بوده است. مصرف برخی مواد غذایی از جمله گوشت با گروه لبنیات می تواند به شدت مضر و خطرناک باشد. یکی از معروف ترین مداخلات مضر خوراکی مصرف گوشت ماهی با ماست یا دوغ است.

او تاکید کرد: افراد از هیچ گونه مواد خوراکی لبنی از جمله شیر بلافاصله پس از اتمام وعده های غذایی خود استفاده نکنند؛ چراکه می تواند انواع ضعف شدید، لک و پیس، سردی معده و ناراحتی های عصبی را در فرد تشدید کند.

او بیان کرد: افراد می توانند 2ساعت بعد از صرف وعده های غذایی که هضم شده و از معده خارج شده اند، شیر مصرف کنند. پس از آن نیز تا زمان استراحت 1ساعت فاصله داشته باشند تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

این متخصص طب سنتی در پایان گفت: افراد قبل از خوردن شیر از مصرف ترشیجات و مواد غذایی شور پرهیز کنند. تنها خوراکی که مصرف آن با شیر مشکلی را برای بدن ایجاد نمی کند خرما است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال