امروز : سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۳۵ AM
اختصاصی عبارت
بررسی خسارت سیلاب تابستانه در استان؛

مشقات یک مهمان ناخوانده برای مازندران

سیلاب در مازندران  + عبارت
    -     کد خبر: 53860
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۲۸|۱۰:۲۹
عصر چهارشنبه بود که اولین اخبار سیلاب تابستانی۹۹ از لاریجان یه گوش رسید. در آن منطقه بارش باران سیل آسا به سردهنه های زراعی و باغی خسارت جدی وارد کرد و منجر به تلفات جانی هم شد و یک کشته روی دست شهرستان گذاشت.

عبارت - گروه جامعه:  «سیل‌»؛ ردپای تازه تغییرات اقلیم در تغییرات آب و هوای ایران است. ردپایی که آن را می‌توان در هر جای ایران دید؛ از شمالی‌ترین نقطه تا جنوبی‌ترین نقطه ایران، از مناطق پرباران گرفته تا مناطق خشکی که سال‌ها با کاهش بارندگی و کمبود آب مواجه بوده‌اند. کارشناسان عامل بروز این سیل‌های پی‌در‌پی را تغییرات آب و هوایی می‌دانند. تغییراتی که به واسطه گرمایش زمین و افزایش تولید گاز کربن در زمین پدیده آمده است، اما عامل همه این پدیده‌ها انسان است. انسانی که حالا سیل خانه‌اش را ویران می‌کند و گاه جانش را می‌گیرد. سیل؛ فریاد خشم زمین است از جفای انسانی.

گرچه استان‌های شمالی ایران همیشه مظهر سرسبزی و بارش بوده، اما به واسطه تغییر اقلیم که ریشه در فعالیت و دخالت بیش از حد انسان در طبیعت دارد، تقریبا از نیمه دوم سال 97 با بارش‌های بی‌سابقه‌ای علیرغم تجربه کاهش بارندگی در سال‌های اخیر روبه‌رو شده است. کاهش بارندگی‌ها در استان‌های شمالی به قدری بوده که کشاورزی و حتی کشت برنج در برخی از مناطق سه استان ساحلی خزر تحت تاثیر آن قرار گرفته است. با این وجود، بارش‌های ناگهانی ورق را برگردانده و از نیمه مهر ماه سال 97 مردم استان‌های شمالی کشور به‏ویژه مازندران شاهد بارش‌های عظیم و بسیار شدید اما در بازه زمانی کوتاه مدت بودند. به گفته کارشناسان، این بارش‌ها در 17 سال گذشته و جاری شدن این حجم آب در رودخانه‌های استان در 150 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

سیلاب‌های مهرماهی در سال 97 اما حدود 700 میلیارد تومان به تاسیسات زیربنایی، کشاورزی، واحدهای مسکونی، تجاری و راه‌های اصلی و فرعی مازندران خسارت وارد کردند و بر اثر این واقعه 9 نفر جان باختند، 2 هزار و 650 واحد مسکونی خسارت دیدند که از این تعداد 82 واحد به طور کلی تخریب و به 2 هزار و 570 واحد هم بین 30 تا 60 درصد خسارت وارد شده است. با این حال اما سیل در استان‌های شمالی به همین‏جا ختم نشد و با آغاز بارش‌های بهاری، استان‌های شمالی چون استان گلستان و 24 استان دیگر در سراسر ایران در فرودین‏ماه سال 98 با وقوع سیل با خسارت‌های بسیاری مواجه شدند.

سیلاب 98 نیز گذشت اما در تابستان داغ 99 وقتی کسی انتظار بارش باران را نداشت، مهمان ناخوانده این سال‌های مازندران بازهم راهش را به این استان همیشه سبز پیدا کرد. درست است مازندران تمام سرسبزی‌اش را مدیون این بارش‌ها است ولی این روزها که کشاورزان چشم‌انتظار به بار نشستن محصولات‌شان این بارش‌ها با این شدت خسارت به بار می‌آورد.

البته هواشناسی مازندران نیز طی اطلاعیه و اخطاریه‌ای در ارتباط با شدت بارش‌ها، احتمال وقوع سیلاب‌های محلی ناگهانی در دره‌ها ومسیل‌های استان، اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل ها و احتیاط در صعود به کوهستان هشدار داده بود اما باز هم بارش‌ها خسارت‌های خود را به همراه داشت. از انسداد راه‌ها گرفته تا خسارت به محصولات کشاورزی و زیرآب رفتن شالیزار تا فوت یک نفر براثر بالا آمدن رودخانه از جمله مسائلی بود که شاهدش بودیم.

پراکندگی روستاها و کم توجهی به مدیریت بحران در این مناطق، انحراف جریان رودخانه ها براثر تخریب و دست اندازی های غیر اصولی بشر همگی دست به دست هم می دهد تا مازندران برابر حوادث شکننده و آسیب پذیر باشد.

عصر چهارشنبه بود که اولین اخبار سیلاب تابستانی99 از لاریجان یه گوش رسید. در آن منطقه بارش باران سیل آسا به سردهنه های زراعی و باغی خسارت جدی وارد کرد و منجر به تلفات جانی هم شد و یک کشته روی دست شهرستان گذاشت.

بارندگی های شدید و سیل آسا در نواحی مرکزی و شرقی مازندران جاده مهم ارتباطی دامغان – گلوگاه و بهشهر – گرگان را برای ساعتی بست و جریان سیل سبب ورود گل و لای به سطح جاده اصلی و ترانزیتی شد. و همچنین  در نواحی مرکزی و شرقی مازندران جاده مهم ارتباطی دامغان – گلوگاه و بهشهر – گرگان را برای ساعتی بست و جریان سیل سبب ورود گل و لای به سطح جاده اصلی و ترانزیتی شد.

در حوزه غربی مازندران نیز بیشتر خسارت ها به بخش جنت رودبار که منطقه کوهستانی است، وارد و موجب قطع آب آشامیدنی در این منطقه شد. در منطقه کوهستانی بلده نور نیز بارش های سیل آسا به حوزه راه های ارتباطی آسیب زد اما خوشبختانه این حادثه تلفات جانی و آسیب جدی نداشته اما سبب نفوذ آب به سطح جاده و اختلال در تردد حاشیه نشینان شد.

اما  تحلیل بارش‌ها در ایستگاه های باران سنجی وزارت نیرو نشان می دهد که بیشترین بارش ها در شهرستان بهشهر و منطقه عباس آباد بوده است. به صورت دقیق‌تر بیشترین بارش ها در ایستگاه های عباس آباد- بهشهر به میزان ۹۸.۵ میلی متر، تازه آباد- پاسند ۳۵ میلی متر، برما – ارتفاعات گلوگاه ۲۸ میلی متر بود که به ترتیب برابر ۱۱.۵ و ۳.۵ درصد باراش سالانه در این مناطق بوده است.

به هرروی گرچه به گفته دانشمندان و محققان تغییرات اقلیم در ایران همچنان وقایعی چون سیل را به همراه خواهد داشت، عده‌ای جاری‌شدن سیل را به آغاز دوره ترسالی در ایران مربوط کرده‌اند. با این حال بسیاری از کارشناسان این موضوع را رد می‌کنند و معتقدند که سیل و خشکسالی با هم می‌آیند. طبق بررسی های سالانه ۲۸ حادثه از ۳۲ حادثه طبیعی در مازندران رخ می دهد که سیلاب، زلزله، آتش سوزی، رانش و ریزش سنگ هر ساله در مناطق مختلف خسارت های کلانی برجای می گذارد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو