امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۱۲ PM
اختصاصی عبارت
تحلیلی بر احتمال حضور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری و نقش مازندرانی ها؛

بازگشت پوپولیسم زیر سایه اعتدال

احمدی نژاد+عبارت
    -     کد خبر: 53948
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۱|۰۹:۰۶
این روزها دوباره بحث حضور احمدی نژاد جدی شده است به ویژه آنکه سلسله مصاحبه های او در حوزه های مختلف از سیاست گرفته تا فرهنگ و اقتصاد بوی انتخاباتی دارد و به نظر می رسد این سیاستمدار سمنانی قصد دارد دوباره چهره خود را نزد افکار عمومی زنده کرده و با ادامه دیدارها، مصاحبه ها و سخنرانی ها، به اصطلاح بدل به جنس پررونق ویترین سیاست کشور شود.

عبارت-گروه سیاسی: کمتر از یکسال دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و احزاب و گروه های مختلف سیاسی درحال وزن کشی نیروها جهت کاندیداتوری قوه مجریه هستند. اصلاح طلبان که با حمایت از روحانی و سکوت سیدمحمد خاتمی به شدت نزد افکارعمومی بی اعتبار شده اند حالا عارف و جهانگیری را گزینه های مناسب نمی دانند و حرف از حضور کسانی نظیر معین و صفایی فراهانی می زنند. بخش معتدل  تر اصلاحات تمایل بیشتری به ظریف یا قاضی زاده هاشمی دارند و سعی می کنند با واقع بینی به میدان سیاست ایران بنگرند، زیرا معتقدند صفایی فراهانی یا معین از سد شورای نگهبان نخواهند گذشت.

 در اردوگاه اصولگرایان وضعیت به مراتب بهتر است. آنها که با دراختیار گرفتن مجلس و رد اعتبارنامه تاجگردون فعلا بر توسن قدرت یکه تازی می کنند به عملکرد بد دولت تدبیر و امید دلخوش دارند و همین کارنامه را برای پیروزی خود در دو جبهه ریاست جمهوری و شورای شهر کافی می دانند. چهره هایی نظیر فتاح، بذرپاش یا جلیلی اصلی ترین گزینه های اصولگرایان هستند هرچند هنوز به تصمیم قطعی نرسیده اند اما ناظران معتقدند گزینه نهایی این جناح از میان فتاح و جلیلی انتخاب خواهد شد. برخلاف اصلاح طلبان که با کاهش مشارکت احتمال رای آوری شان کم می شود، اصولگرایان همیشه بدنه رای ثابتی دارند و چندان از کاهش مشارکت ناراحت نخواهند شد.

در این میان اما اعتدالیون و احمدی نژادی ها قرار دارند که وضعیت گروه نخست بغرنج و حال گروه دوم مساعد است. هواداران محمود احمدی نژاد با تضعیف دولت روحانی و به ویژه با شکست برجام بعد از خروج آمریکا جان تازه ای گرفته اند و معتقدند اگر صلاحیت احمدی نژاد تایید شود هیچ رقیبی نخواهد داشت و می تواند با پشتوانه طبقات محروم جامعه و استفاده ایجابی از عملکرد سلبی دولت روحانی رکورد شکنی کند و نخستین سیاستمداری باشد که برای سومین دوره راهی ساختمان خیابان پاستور می شود. خود احمدی نژاد هم با دست پس می زند و با پا پیش می کشد. اطرافیان قسم خورده او یا سکوت اختیار کرده اند یا از این حرف می زنند که برای پرداختن به انتخابات ریاست جمهوری خیلی زود است.

خود احمدی نژاد هم در گفتگویی تصویری با یک شبکه فارسی زبان بر همین مسئله تاکید کرده و می گوید: یکسال فرصت زیادی است و فعلا قصد ورود به انتخابات را ندارد. تحلیلگران اصولگرا اما نظر دیگری دارند و با اطمینان از حضور رییس جمهور دولت بهار در انتخابات قوه مجریه سخن می گویند. اینکه آیا احمدی نژاد در انتخابات حاضر خواهد شد یا در صورت حضور چقدر شانس دارد را باید به آینده موکول کرد. با کوتاه شدن توالی رخدادها در ایران، حتی یکماه دیگر را هم به سختی می توان پیش بینی کرد، چه برسد به یکسال آینده.

 اما این روزها دوباره بحث حضور احمدی نژاد جدی شده است به ویژه آنکه سلسله مصاحبه های او در حوزه های مختلف از سیاست گرفته تا فرهنگ و اقتصاد بوی انتخاباتی دارد و به نظر می رسد این سیاستمدار سمنانی قصد دارد دوباره چهره خود را نزد افکار عمومی زنده کرده و با ادامه دیدارها، مصاحبه ها و سخنرانی ها، به اصطلاح بدل به جنس پررونق ویترین سیاست کشور شود. اما حضور احتمالی وی در انتخابات بیش از هر کسی، مازندرانی ها را شاد خواهد کرد. ناگفته پیداست که اصلی ترین و نزدیک ترین یاران وی در دوران انتخابات ریاست جمهوری مازندرانی بودند و حتی انتخاب های وی برای راضی نگه داشتن بدنه کلی اصولگرایان نیز عموما از مازندران صورت می گرفت که مرحوم «علی کردان» نمونه بارز آن است. از طرفی دیگر «اسفندیار رحیم مشایی» همچنان اصلی ترین چهره در تفکر احمدی نژاد است. این شخصیت پربحث مازندرانی در کنار افراد دیگری نظیر «سید حسن موسوی کیاسری» ؛ رییس دفتر احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری یا «شمس الدین حسینی»؛ وزیر اقتصاد احمدی نژاد که همینک نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی است در کنار سیاستمدارانی نظیر علی اکبر طاهایی، سعادتی، شفقت، سید محمد کریمی و... از یاران وفادار به احمدی نژاد هستند که برخی در سایه و بعضی به صورت آشکارا از وی پشتیبانی خواهند کرد. اگرچه حسن روحانی در انتخابات نخست ریاست جمهوری اش رای بالایی از مازندران به دست آورد و به خصوص ساروی ها حمایت چشمگیری از او کردند اما احمدی نژاد هم در دوران ریاست جمهوری رابطه بسیار نزدیکی با مردم و کارگزاران مازندرانی داشت و بعد از کناره گیری از قدرت بیشترین سفرهای استانی خود را به مازندران ترتیب داده که همین مسئله نشان دهنده نگاه ویژه او به این استان ساحلی است.

بررسی و پایش افکار عمومی هم به روشنی نشان می دهد که احمدی نژاد پایه رای قدرتمندی به خصوص در روستاهای مازندران دارد و در صورت تائید صالاحیت رای بالایی در مازندارن کسب خواهد کرد. اما سوال اصلی این است که چرا مازندرانی ها تا این اندازه به احمدی نژاد و تفکر او علاقه دارند. مازندارن همواره جزو ثروتمندترین استان های کشور بوده است و حتی روستاییان آن هم عموما از مشکلات شدید مالی رنج نمی برند و تعداد ضعفای این استان با استان های دیگری نظیر سیستان و بلوچستان، ایلام، هرمزگان، لرستان، کهکلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و ... قابل قیاس نیست. بنابراین فقر نباید دلیل اصلی حمایت مازندرانی ها از این شخصیت تاثیرگذار سیاسی باشد. بسیاری معتقدند ریشه این پیوند را باید در رفتار سیاسی او جستجو کرد. مازندرانی ها که همیشه از اختلافات بیش شهری و قومی و عدم اتحاد سازمانی رنج می برند به دنبال کسی هستند که ترکیب مدیریتی استان را از شکل همیشگی و روال جاافتاده خود خارج کند و مدیرانی خارج از پوشه همیشه ثابت مدیریتی در مازندران انتخاب کند. در واقع آنها احمدی نژاد را به چشم سیاستمداری شجاع می بینند که پای حرف خود می ایستد و بر اساس سفارش و هدایت مراجع کلان تصمیم گیری یا همان پدرخوانده های سیاسی استان تصمیم گیری نمی کند.

حضور چهره های جوان در پست های مدیریتی مهم مازندران در دوران ریاست جمهوری وی نمونه آشکار نیاز مردم این استان به تغییری شگرف و بنیادین است. برخلاف دولت احمدی نژاد که به جوانانی نظیر «هادی ابراهیمی» اعتماد می کرد دولت روحانی علاقمند به راه اندازی مدرسه پیرمردها است و همین تقابل آرا بیشترین شانس را برای اعتماد مردم مازندران به احمدی نژاد و تفکر وی ایجاد کرده است. شاید ترکیب جدید مجمع نمایندگان مازندران مقدمه ای باشد بر آنچه مازندرانی ها در انتخابات ریاست جمهوری می خواهند. از 12 نماینده جدید استان مازندران 7 نفر از مدیران سابق احمدی نژاد بوده اند و با شعارهایی از جنس تفکرات وی پا به عرصه گذاشتند و موفق شدند شکستی سنگین را بر طرفداران روحانی و تفکر وی تحمیل کنند. بسیاری این ترکیب را مقدمه ای بر پیروزی احمدی نژاد در مازندران در صورت تایید صلاحیت و حضور در عرصه انتخابات می دانند.

اظهارات اخیر تحلیگران سیاسی از دو جناح احتمال حضور وی در عرصه انتخابات را پررنگ تر از گذشته کرده است. عباس امیری فر، از چهره های بسیار نزدیک به احمدی نژاد گفته بود که شک ندارم برای انتخابات  ریاست جمهوری سال 1400 می آید و پیش بینی می کنم مانند سال۹۶  که دست در دست بقایی برای انتخابات ثبت نام کرد این بار همراه با آقای الهام وارد این رقابت ها خواهد شد. اینطور که من رصد می کنم آقای الهام تنها چهره نزدیک به احمدی نژاد است که احتمال تایید صلاحیت شدن را دارد و از آنجا که او تا امروز درباره تخلفات و رفتارهای محمود احمدی نژاد سکوت کرده می تواند او را معرفی کند و پشت سر او قرار بگیرد. صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران و فعال فضای مجازی نیز احتمال حضور وی را بسیار زیاد می داند اما آنچنان که ذکرش رفت نزدیکان وی همچنان در هاله ای از ابهام سخن می گویند. نمونه متاخر علی اکبر جوانفکر از یاران غار احمدی نژاد است  که  پیش از این تلویحا خبر از ورود احمدی نژاد به انتخابات داده بود، اما درپاسخ به احتمال حضور وی در انتخابات آینده گفت: از آنهایی که منتشر کردند بپرسید، زیرا  ایشان هنوز تصمیمی در این زمینه ندارند  و من هم بی خبرم و نمی خواهم در این زمینه صحبت کنم.

این فضای مه آلود در واقع نوعی سبک و سنگین کردن افکار عمومی در تیم تبلیغاتی احمدی نژاد است. طرحی که از طرفی تلاش پنهان برای تایید صلاحیت او را ادامه خواهد داد و در سوی دیگر تدارکات لازم برای ورورد او به عرصه را فراهم می آورد.  فارغ از احتمال حضور یا غیبت وی در انتخابات 1400 آنچه کتمان ناپذیر است این که هر روز از محبوبیت روحانی در مازندران کم می شود و به محبوبیت احمدی نژاد افزوده. بنابراین چندان سخت نیست اگر پیش بینی کنیم در صورت تایید صلاحیت احمدی نژاد به احتمال زیاد رای بالایی در مازندران خواهد داشت.

اخبار مرتبط
معاون احمدی نژاد دفتر روزنامه را به هم ریخت / ماجرای حضور پر تنش بقایی در «شرق» معاون احمدی‌نژاد قصد فرار از کشور را داشت؟ /حمید بقایی در زندان نیست ضرغامی: آملی لاریجانی نمی‎تواند بگوید فساد طبری به من ربطی ندارد / نگران میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ هستم/ احمدی نژاد از نظر محبوبیت جزو دو سه نفر اول کشور است/ دوران خلع لباس یک روحانی به خاطر اندیشه‌اش گذشته است کدام نمایندگان مجلس تحت تاثیر و نفوذ احمدی نژاد هستند؟ /روایت سم پاشی علیه قالیباف از سوی احمدی نژادی ها واکنش کدخدایی به شایعه لابی احمدی‌نژاد با شورای نگهبان هدایایی که احمدی نژاد در دوران ریاستش گرفته کجا برده؟/ او قانون قبلی را تغییر داد تا هدایا مال خودش باشد رقابت دو وزیر احمدی نژاد برای ریاست کمیسیون اقتصادی/ عزت الله اکبری و شمس الدین حسینی نماینده های مازندران برای ریاست بر یک کمیسیون/ پزشکیان هم برای ریاست خیز برداشت/ دو عضو پایداری طالب ریاست کمیسیون اصل ۹۰ +جدول اکبر طبری در کدام دوره قوه قضاییه به احمدی‌نژاد وام داد؟

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

قیم قومی
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۶
پوپولیسم اگه فحشه مال مامان و بابای دروغگوته ولی اگه نوعی سیاسته تو 8 سال علیه احمدی نژاد توطئه کردی منتظر باش پوپولیسم دروغ های تحصلی مسافرت خارح درس در پاریس و ... با صدا خود بشنوی اونوقت همین اقتصادی سر ئاکن جاودانی رو ازت می گیرن بی شعور دروغگو
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو