امروز : سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت : ۱۱:۴۵ PM
اختصاصی عبارت
مرگ ۱۲ نفر در مازندران بر اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی در سه ماه؛

تلوتلو خوران در آغوش مرگ

مشروبات الکلی  + عبارت
    -     کد خبر: 54014
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۷|۱۱:۴۵
در مازندران ابتدا ۲۰ روز پس از اولین مشاهده بیمار مبتلا به کرونا در کشور و در تاریخ ۲۰ اسفندماه، به گفته دکتر علی عباسی رئیس پزشکی‌قانونی‌استان، ۱۲ نفر در مازندران بر اثر مصرف الکل جان خود را از دست دادند. این در حالی بود که در مدت مشابه سال قبل هیچ گونه فوتی ثبت نشده بود.

عبارت - گروه جامعه: این روزها اخبار مرگ افراد جوان و سالمند بر اثر مصرف مشروبات الکلی به خبری روزمره در رسانه ها تبدیل شده. مرگی دردناک كه باید تلنگری به تصمیم‌گیران و مسئولان جامعه برای ورود به شرایط بحران باشد.

متاسفانه در سال‌های اخیر گاهی شاهد بروز مسمومیت‌های جمعی ناشی از متانول و عوارض مصرف نوشیدنی‌های الکلی تقلبی در کشور بوده‌ایم. اما بزرگ‌ترین حادثه مسمومیت جمعی بر اثر مصرف متانول در کشور همزمان با بروز بحران شیوع ویروس‌کرونا (کووید-۱۹) در برخی استان‌ها مشاهده شد، به طوری که از اول اسفنده ماه ۱۳۹۸ تا ششم اردیبهشت امسال بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت بیش از چهارهزار نفر به علت مسمومیت حاد بر اثر مصرف متانول به بیمارستان‌ها و مراکزدرمانی کشور مراجعه کردند و در این فاصله زمانی کوتاه، براساس آمار سازمان پزشکی‌قانونی کشور، ۷۹۶ مورد مرگ بر اساس شواهد و مستندات بالینی و آزمایشگاهی در اثر مسمومیت با متانول در کشور گزارش شده است.

در مازندران ابتدا 20 روز پس از اولین مشاهده بیمار مبتلا به کرونا در کشور و در تاریخ 20 اسفندماه، به گفته دکتر علی عباسی رئیس پزشکی‌قانونی‌استان، ۱۲ نفر در مازندران بر اثر مصرف الکل جان خود را از دست دادند. این در حالی بود که در مدت مشابه سال قبل هیچ گونه فوتی ثبت نشده بود.

سپس مدتی بعد سازمان پزشکی‌قانونی مازندران اعلام کرد"در فاصله زمانی دهم اسفند ۹۸ تا دهم فروردین سالجاری ۲۵ نفر در استان بر اثر مصرف الکل جان خود را از دست دادند."

به طورکل در سال 98 طبق آمارهای‌رسمی ۳۵نفر بر اثر مصرف مشروبات‌الکلی تقلبی در استان جان باختند که از این تعداد ۳۰نفر مرد و بقیه زن (۱۸نفر متاهل) بوده و شهرستان‌های آمل با ۸، نور با ۶ و قائم شهر با ۵مورد بیشترین و بابل و نوشهر هر کدام با یک نفر کمترین مورد ثبت شده را به خود اختصاص دادند.

این در حالی است که این رقم در سال۹۷،تنها ۹نفر گزارش شده بود!

البته عوامل مختلفی در بروز همه‌گیری اخیر مسمومیت با متانول در کشور دخیل بوده‌اند. یکی از این عوامل که به ویژه در روزهای اول شیوع ویروس کرونا در کشور و به علت هراس مردم از ابتلا به این ویروس نوپدید و ناشناخته، سبب تشویق افراد به مصرف مشروبات الکلی شد، گسترش برخی شایعات و اخبار کذب در فضای‌مجازی مبنی‌بر پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در اثر مصرف خوراکی مشروبات الکلی بود.

از طرفی بر اساس توصیه‌های انجام شده توسط مقامات بهداشتی کشور مبنی بر ضدعفونی دست‌ها و سطوح با استفاده از عوامل ضدعفونی‌کننده و گندزدا از جمله فرآورده‌های بر پایه اتانول (الکل طبی یا الکل اتیلیک)، به عنوان یکی از مهمترین روش‌ها برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، افزایش نیاز و کمبود مقطعی اتانول در کشور رخ داد.متاسفانه در این میان برخی افراد سودجو و فرصت‌طلب با توجه به کمبود اتانول در کشور، از متانول (الکل متیلیک) برای تهیه فرآورده‌های ضدعفونی و یا مشروبات الکلی تقلبی استفاده کردند.

آن‌گونه که پزشکان متخصص پزشکی قانونی می‌گویند؛  برخی از جایگزین‌های اتانول در مشروبات دست‌ساز مانند متانول یا الکل چوب، سبب می‌شود مشروب ساخته‌شده، حالت مستی مشابه الکل خوراکی را در مصرف‌کننده ایجاد کنند و عوارضی همچون تهوع و استفراغ، دردهای شکمی، اختلالات کبدی و کلیوی، کوری، اختلال هوشیاری و حتی کما و مرگ را به دنبال دارد. اما چگونه؟

تمامی بررسی ها در رابطه با این مشروبات الکلی مرگ آفرین در نهایت به حضور "متانول" در آن ختم می شود، البته افزودنی های غیر مجاز و بی ربطی مانند دیازپام، هیستامین و به‌خصوص آمفتامین‌‌ها که ریسک بالایی دارند را هم نباید فراموش کرد و همه این ها برای کاهش هزینه تولید مشروب دست‌ساز است.

افرادی که نوشیدنی‌های‌الکلی مصرف می کنند، با شرایط پس از مصرف آشنایی دارند، از این‌رو، هر تجربه‌ای غیر از آن باید مورد توجه قرار گرفته و فرد در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بیمارستان مراجعه کرده یا انتقال داده شود. پزشک می تواند با تجویز اتانول که با توقف تولید اسیدفرمیک مانع از مسمومیت می شود، مسمومیت با متانول را درمان کند. درمان هرچه زودتر آغاز شود، نتایج بهتری نیز کسب خواهد شد.

اما متاسفانه ماجرا ادامه دارد و مزه ‌مرگ در کنار مشروبات‌الکلی همچنان حس می‌شود. به گفته پزشکی‌قانونی مازندران در سه ماهه امسال ۱۲نفر در اثر مصرف مشروبات‌الکلی تقلبی جان خود را از دست دادند، در حالی که این رقم درمدت مشابه سال گذشته یک نفر گزارش شده بود. اما خوشبختانه بر اساس آمار این روند روبه کاهش است و در 3ماهه نخست،فروردین با 8 مورد بیشترین و اردیبهشت با 3 و خرداد با یک مورد در رتبه های بعدی قرار دارند.

باید توجه داشت که عمده مشروبات الکلی در ایران به‌صورت غیرمجاز و تقلبی ساخته می‌شود و هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد و همین مسئله احتمال دستکاری های خطرناک در این فراورده را بیش از پیش می نماید. اما مهمترین اقدامات در جهت پیشگیری از بروز مسمومیت با متانول، عدم مصرف هر گونه مشروبات الکلی یا فرآورده‌های الکلی است زیرا مشروبات الکلی پلمپ شده نیز در اغلب موارد در کارگاه های زیرزمینی تهیه و پلمپ می شوند، بنابراین به خانواده ها هشدار می دهیم مراقب فرزندان، نوجوانان و جوانان خود باشند و توصیه‌ها و هشدارهای لازم را به آنان اعلام کنند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال