امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۰۷ PM

طوایف بزرگ آمل برنامه‌های عزاداری محرم را لغو کردند

عزاداری محرم+عبارت
    -     کد خبر: 54079
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۱۳|۱۳:۵۸
سرویس :
برخی از طوایف بزرگ شهرستان آمل که این روزها از قرمزترین مناطق کرونایی مازندران محسوب می شود به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله ویروس کرونا اعلام کرده‌اند که امسال هیچگونه برنامه‌ای برای برگزاری آیین‎های عزاداری ماه محرم ندارند.

عبارت: مازندران از معدود مناطق کشور است که پیوستگی طایفه ای و قومی بیشتر در برگزاری مناسک خودنمایی می کند. آمل هم پرطایفه ترین شهرستان مازندران محسوب می شود و عصبیت قومی و قبیله ای در این منطقه بیش از سایر مناطق غلیان دارد و یکی از پارمترهای اثرگذار بر مناسبات مختلف حتی مسایل سیاسی شهرستان است.

نیاکی ، اسکی ، آملی، بهرستاقی ، امیری ، شاهاندشتی ، لاسمی ، مشایی ، دلارستاقی، سنگچالی، مشایی از طایفه های بزرگ آمل هستند. یکی از سنت های عزاداری ماه محرم در این شهرستان ، رقابت طوایف در علم کشی و دسته روی است.

برخی طایفه‌ها بزرگ آمل که هر کدام دارای بزرگ ترین مساجد و پرتعداد ترین تجمعات عزاداری در ایام ماه محرم هستند ، این بار به دلیل شیوع ویروس کرونا و وضعیت قرمز شهر آمل با انتشار اطلاعیه های جداگانه تاکید کرده اند که امسال از برگزاری هرگونه تجمع در ماه محرم خودداری می کنند.

اطلاعیه طایفه اسک امل

اطلاعیه تکیه اسک آمل

 

این طوایف که مساجد و تکایایشان سال های قبل در ماه محرم و صفر هر شب میزبان چندین هزار عزادار سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) بود ، اعلام کرده اند که برای حفظ جان شهروندان تصمیم عدم برگزاری تجمع در ماه محرم را اتخاذ کردند.

در روز های اخیر هیات امنای برخی طوایف شهرستان آمل همچون  طایفه "سادات نیاکی ، اسکی ، لاسمی و ایرایی" با انتشار اطلاعیه هایی هرگونه مراسم تجمعی عزاداری همچون روضه خوانی ، مداحی ، سینه زنی ، اطعام دهی و دسته روی در مساجد طایفه مذکور را به دلیل شیوع ویروس کرونا لاعلام کردند. 

اطلاعیه تکیه سادات نیاکی
 

 طایفه های مختلف آمل که از طوایف بزرگ این شهرستان محسوب می شود برای رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت خودخواسته برنامه عزاداری ماه محرم را لغو کردند. 

یکی از اعضای هیات امنای تکیه طایفه سادات نیاکی آمل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت :  تصور می کردیم مخالفت هایی در برابر لغو مراسم جمعی و حضوری عزاداری ماه محرم رو به رو شویم، اما خوشبختانه به دلیل سطح آگاهی مردم از شرایط حاد کنونی این تصمیم گیری با استقبال خوب تمامی اعضای طایفه نیاکی و حتی جوانان همراه بود.

سید مالک بنی هاشمی گفت: لغو مراسم عزاداری به دلیل شرایط حاد شیوع کرونا در مازندران به خصوص شهرستان آمل اتخاذ شد تا هم کمکی بر حال کادر درمانی باشد و هم به دلیل کشنده بودن ویروس کرونا امنیت عزاداران تامین شود. 

 

طایفه ایرایی آمل

وی با بیان اینکه اولویت اصلی حفظ سلامکت و جان مردم است ، افزود: با وجود اینکه عزاداری اباعبدالله الحسین از بزرگ ترین آیین های مذهبی شیعیان برای بزرگداشت اهل بیت است ، اما شرایط کنونی ایجاب می کند که از هرگونه تجمعی خودداری شود. 

این عضو هیات امنای تکیه طایفه نیاکی شهرستان آمل گفت: باید همه شرایط فعلی را درک در در مقابله با ویروس کرونا همکاری کنند و هیچ عضوی از جامعه از این قاعده مستثنی نیست. 

بنی هاشمی اظهار داشت: هم اکنون در حال مذاکره با دیگر ریش سفیدان سایر طوایف شهرستان آمل هستیم تا آنها را نیز برای مقابله با ویروس کرونا همراه کنیم. 

وی بر برگزاری مجازی و از درون منازل عزاداری ماه محرم تاکید کرد و گفت: در این باره صدا و سیما می تواند نقش مهمی ایفا کند و با نمایش عزاداری تکایا و مساجد سراسر استان در سال های قبل هم عزاداری را به خانه مردم برده و هم آنها را تشویق به ماندن در منازل خود کند. 

به گفته او شرایط بسیار جدی است و کوچک ترین اشتباهی می تواند به قیمت جان عزیزانمان و به خصوص جوانان تمام شود. 

 

لاسمی

یکی از آیین های پرشکوه ماه محرم در میان طوایف شهرستان آمل ، برگزاری تعزیه است. تعزیه خوانان مشهور مازندران عمدتا از شهرستان آمل هستند و به همین دلیل هم سال های قبل گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور و مازندران برای دیدن تعزیه به آمل سفر می کردند./ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو