امروز : چهارشنبه ۵ آیان ۱۴۰۰ ساعت : ۳:۳۰ AM
اختصاصی عبارت
عبارت وام های اشتغال روستایی را بررسی می کند؛

دست بده داریم اما چشم بینا نه!

اشتغالزایی روستایی+عبارت
    -     کد خبر: 54118
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۱۶|۱۰:۰۵
مازندران دارای ۳ هزار و ۶۰۰ آبادی و ۲ هزار و ۲۰۰ دهیاری است و بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند.

عبارت - گروه اقتصاد:

در شرایطی که تحریم های ناجوانمردانه ی ایالات متحده هرروز سنگین تر از قبل می شود، ایجاد فضای کار و تولید می تواند نقش اساسی در برون رفت از این هجمه ی دشمن داشته باشد. رونق تولید مساوی است با اشتغالزایی و در پی آن بالا رفتن سطح زندگی مردم. اما نباید فراموش کرد در استان هایی مثل مازندران که جمعیت زیادی از ساکنان آن را روستاییان تشکیل می دهند توجه به اقتصاد و اشتغال روستایی نکته ی کلیدی در این ماجرا می باشد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دوازدهم سال گذشته اعلام کرد که سهم اشتغال روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر از ۳ درصد سال‌های قبل اکنون به ۲۳ درصد رسیده است. این موضوع می تواند خبر خوبی برای استانی باشد که 47 درصدش را روستانشینان تشکیل می دهند. البته بار‌ها و بار‌ها در مورد اشتغال روستایی حرف‌های زیادی شنیده‌ایم و مسئولان هم هر بار مدعی می‌شوند، توانسته‌اند بخشی از بیکاری‌ها را با همین نوع از اشتغالزایی‌ها رفع و جوانان را مشغول کاری کنند. مدتی پیش هم معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری با اشاره به اجرای طرح اشتغال روستایی و پرداخت ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای این منظور مدعی شده بود حدود ۱۴۵ هزار فرصت شغلی ایجاد و اجرا شده است.

با اینکه مسئولان همیشه از آمار و ارقامی صحبت می‌کنند که بیانگر اوضاع خوب و شرایط ایدآل است، اما وقتی به صورت میدانی این مباحث پیگیری می‌شود متوجه می‌شویم، اقدامی در این سطح و گستردگی صورت نگرفته و روستا‌ها با بیکارانشان همچنان چشم به راه یک منجی نشسته‌اند.

مشکل اصلی اما در نظر گرفتن یک راه حل برای تمام روستاهای کشور است. در کشوری پهناور که در هر قسمتش قومیتی با فرهنگ خاص خود زندگی می کند و حتی آب و هوای مناطقش بسیار متفاوت است پیچیدن یک نسخه برای حل معضلات کمی دور از ذهن به نظر می رسد. وقتی همه چیز با بودجه و اعتبار تعریف می‌شود، حتماً نتیجه‌ای در پس آن نخواهد بود. برای مرتفع کردن معضل بیکاری در روستا‌ها باید اول روستا و روستانشینی در هر منطقه مورد بررسی قرار گیرد و سپس در مورد مشاغلی صحبت کرد که بتواند علاوه بر ایجاد درآمد برای ساکنان آنجا، مسیر پیشرفت و ارتقا را هم در نظر داشته باشد.

مازندران دارای 3 هزار و 600 آبادی و 2 هزار و 200 دهیاری است و بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند.

به گفته ی خسرو طالبی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران در سال 97 و 98 بیش از 700 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی کم بهره به روستائیان استان اختصاص یافت. در این که توجه به روستاها باعث جلوگیری از رشد مهاجرت به شهرها می شود و گاهی حتی مهاجرت معکوس را در پی دارد شکی نیست اما با این مقدار سرمایه در روستاها می توان کارهای بسیار بزرگی انجام داد.

متاسفانه بسیاری اشتغال روستایی را فقط محدود به کسب و کارهای خانگی و کارهای کوچک و کم اهمیت می دانند اما در بسیاری از کشورهای با اقتصاد قوی مثل چین و ژاپن صنایع بزرگ با همکاری روستاییان قطعات مورد نیاز خود را در روستاها تولید کرده تا هم از نظر اقتصادی برایشان به صرفه باشد و هم اشتغالی پایدار و بر پایه ی تخصص را در روستاهایشان گسترش داده باشند. در کشور ما نیز با نیاز سنجی و بررسی شرایط استراتژیک هر منطقه می‌توان برنامه‌ریزی مناسبی برای توسعه اشتغال پایدار روستایی انجام داد.

به عنوان نمونه توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی در روستاهای مازندران می‌تواند گام بزرگی برای ریشه کن کردن بیکاری در خارج از شهرهای استان باشد. علاوه بر این با توسعه این صنایع از خام فروشی محصولات کشاورزی استان جلوگیری می‌شود. آن هم در شرایطی که بسیاری از کارشناسان خام فروشی را آفت کشاورزی مازندران می‌دانند و تحول استان در این زمینه را الزامی می‌دانند.

البته طرح های دولت در این زمینه همچنان ادامه دارد و می‌توان به آینده آن امیدوار بود. مدتی قبل کامران اصغری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران از تخصیص چهار هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار تسهیلات روستایی ازسال ۹۶ تاکنون خبر داد.

پس از آن نیز حسن خیریان پور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران خبر از پرداخت سه هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در 4 ماه ابتدایی سال 99 و تصویب ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال در ۱۰ روستای شهرستان بابل داد.

با توجه به اقدامات دولت در این زمینه می‌توان گفت نظر دولت بر این است که برای گذر از تاثیرات تحریم باید توجهمان را به این جمعیت کمتر دیده شده در کشور معطوف کنیم و از این پتانسیل ارزشمند بهره ببریم. این مسئله نشان از این دارد که در سالهای آتی خبرهای بهتری در این حوزه مخابره می شود و روستاییان نیز دیگر برای کارهای روزمزد و کم درامد دست به دامان شهرنشینان نخواهند شد.

گفتنی است تنها در سال 97 تعداد افرادی که از طریق تسهیلات اشتغال روستایی در مازندران مشغول به کار شده اند 3 هزار نفر اعلام شده است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال