امروز : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۱۰:۳۲ PM

حال ناخوش اهالی فرهنگ / ۹۰۰ پرونده خسارت کرونایی برای فعالان حوزه فرهنگ و هنر در مازندران

عباس زارع+عبارت
    -     کد خبر: 54167
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۲۱|۱۷:۱۸
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت که تاکنون حدود ۹۰۰ پرونده خسارت کرونایی برای فعالان حوزه فرهنگ و هنر استان تشکیل شده است تا بخشی از آسیب‌های این بخش جبران شود.

عبارت: عباس زارع روز سه شنبه به مناسبت روز خبرنگار در بازدید از دفتر ایرنا مرکز مازندران با اشاره به شیوع ویروس کرونا در استان از سی ام بهمن ماه سال گذشته ، افزود : اگرچه به ظاهر شیوع این ویروس تا حد زیادی به بنیان اقتصادی کشور و استان ها خسارت زد ، ولی در حوزه فرهنگی نیز این خسارت ها به خاطر تاب آوری کمتر حوزه فرهنگ و هنر ملموس تر بوده است.
وی از بخش موسیقی و هنرهای نمایشی به عنوان خسارت دیده ترین بخش های حوزه فرهنگ و هنر مازندران یاد کرد و توضیح داد : علتش هم این بود که اجراهای این دو بخش تقریبا به طور کامل تعطیل شد در حالی که تنها ممر درآمدشان همین اجراها بود که حتی پیش از شیوع کرونا هم وضعیت چندان مناسبی نداشت.

زارع با اعلام این که در مازندران حدود ۷۰ گروه نمایشی فعالیت دارد ، گفت که حدود ۵۰ گروه از این تعداد دارای مجوز هستند و بقیه هم اگر چه مجوز نداشتند ولی فعالیت می کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران آمار گروه های موسیقی شناسایی شده و دارای مجوز استان را هم در حال حاضر ۱۴۱ گروه اعلام کرد و افزود که تعداد گروه های موسیقی استان بسیار زیاد است و کار شناسایی و دادن مجوز به آنان از سال گذشته شروع شد و همچنان ادامه دارد.

وی فضای گردشگری استان را مهم ترین عامل تعدد و تکثر گروه های نمایشی و موسیقی و به طور کلی فعالیت های فرهنگی و هنری دانست و توضیح داد : کرونا از اسفند ماه سال گذشته به صورت جدی بر فضای گردشگری مازندران اثرگذاری کرد و صنعت گردشگری تا حدود زیادی تعطیل شد در نتیجه این وضعیت به طور طبیعی بر فعالیت های فرهنگی و هنری در استان مانند فعالیت گروه های موسیقی و نمایشی اثرگذاری جدی داشت.

زارع با اعلام این که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با مساعدت استاندار مازندران و سایر نهادها با وجود محدودیت هالی مالی حوزه فرهنگی ، کمک هایی را هر چند ناچیز به دست اندرکاران این حوزه جدای از تسهیلاتی که برای آن پرونده تشکیل شده ، انجام داده است ، گفت : با پیگیری های انجام شده مقرر شد تسهیلات کم بهره به دست اندرکاران حوزه فرهنگی استان از سوی برخی بانک های عامل پرداخت شود.

وی رتبه استان مازندران در تشکیل پرونده برای جبران خسارت کرونایی فعالان حوزه و فرهنگ را چهارم در کشور اعلام کرد و افزود : گذشته از تسهیلاتی که به صورت کشوری برای اهالی فرهنگ و هنر در نظر گرفته شد ، در سطح استان نیز اقدامات مختلفی برای کمک به فعالان این عرصه تاکنون صورت گرفته است که از جمله آن پرداخت کمک های نقدی هر چند اندک بوده است.

زارع محدویت مالی را مهم ترین مشکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمک و حمایت از فعالان عرصه فرهنگ و هنر استان برشمرد و گفت : میزان بودجه فرهنگی ارشاد استان در سال جاری حدود هشت میلیارد ریال است که نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش دارد و طبیعی است که این وضعیت دست ما را برای حمایت و کمک بسته است. / ایرنا

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال