امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۴:۳۹ PM
اختصاصی عبارت
آخرین آمار از وجود حدود چهار هزار و ۹۹۰ هکتار بافت فرسوده در شهرهای مازندران حکایت دارد؛

این شهر که جان فرسود از او

بافت فرسوده+عبارت
    -     کد خبر: 54187
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۲۲|۱۱:۴۸
سرویس : جامعه >> شهری
نکته اینجاست که شهرهای قدیمی استان با بافت ارزشمند تاریخی که می توانست از مزیت های گردشگری این شهرها به شمار بیاید، امروز در صدر لیست شهرهای دارنده بیشترین بافت فرسوده قرار گرفته اند و با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند. گفتنی است در مجموع شهرهای مازندران حدود چهار هزار و ۹۹۰ هکتار بافت فرسوده دارند که بازسازی و بهسازی این میزان خود نیازمند اعتبارات چند هزار میلیاردی است.

عبارت - گروه جامعه: معماری مازندران به دلیل اقلیم متفاوت یکی از معماری‌های جذاب و کاربردی در ایران بوده است. اما نداشتن برنامه‌ای منسجم و جدی برای حفظ بناها و بافت‌های تاریخی و همچنین سهولت ساخت وسازهای مدرن با هویتی نامشخص، میراث معماری مازندران را به سمت ویرانی برده.

از جمله معماری های جالب و ارزشمند مازندران «بافت تاریخی» شهرهای این استان است که جزئی ازشناسه و خاطره مردم هر منطقه به شمار می رود. شهرها موجود زنده‌ای هستند که به مرور زمان از هسته مرکزی خود جدا و در سایر مناطق گسترده می‌شود. هر بخش از شهر ویژگی‌های خاصی را دارد که مدیریت شهری باید ضمن شناسایی بر مبنای آن برنامه‌ریزی و طرح‌های مختلف را اجرا کند.

بافت تاریخی شهرها به دلیل برخورداری از مولفه‌هایی چون قدمت تاریخی، ساختار محلات و اصلوب ساخت و ساز، سند هویت مردمان آن محسوب می‌شود، بنابراین تصمیم‌گیری درباره آن نیازمند اتخاذ تدابیر ویژه از سوی مدیران شهری است.

باید بدانید که مطابق تاکیدات قانون برنامه سوم توسعه (ماده 166) و قانون برنامه چهارم توسعه (ماده 115) دولت ملزم به در پیش گرفتن سازوکارهای مدیریتی خاص برای اداره بافت تاریخی شهرها و اعطای وظایف و مسئولیت های بیشتر به نهادهای محلی گردیده است.

در مازندران اما به سبب توجه نکردن به این امر در سالهای متمادی، امروزه بافت تاریخی شهرها به طور کامل از بین رفته و نامگذاری آن تنها به دلیل وجود چند تک بنای خاص در آن مناطق است. از آن بدتر اما این که قسمت اعظمی از بافت تاریخی شهرها در این سالیان به «بافت فرسوده» تبدیل شده و بجای هویت بخشی و جذب گردشگر، یکی از معضلات اصلی شهرهای این استان شمالی به شمار می رود.

متاسفانه عقب ماندگی بازآفرینی شهری در مازندران مشهود است و شهرداران مناطق مختلف نتوانسته اند از فرصت های موجود برای بهسازی بافت های فرسوده استفاده مناسبی داشته باشند. هرچند گشت و گذار در محله ‌های قدیمی همیشه خاطره انگیز و آرامش بخش بوده اما مدتی است بافت‌های فرسوده و قدیمی شهرها به تهدیدی جدی برای جان ساکنان آن تبدیل شده. کوچه های باریک و بن بست، خانه های ناایمن و ... از جمله معضلاتی است که بخش بزرگی از شهروندان استان مازندران هرروز با آن مواجه اند.

طبق آخرین آمارها 38 شهر مازندران دارای «بافت فرسوده» هستند که این تعدد شهرها ضرورت توجه به بهسازی بافت‌های فرسوده را افزایش می‌دهد. به استناد آمارهای منتشر شده از سوی شرکت عمران و مسکن‌سازان مازندران، در بین شهرهای استان، «ساریِ» 3هزار هکتاری با حدود ۶۳۹ هکتار بافت فرسوده رکورددار این بافت در شهرهای مازندران است. پس از ساری، آمل با ۴۰۱ هکتار بافت فرسوده از 2 هزار و 823 هکتار مساحد محدوده شهری، بابل با ۳۲۰ هکتار بافت فرسوده از 3 هزار و 36 هکتار محدوده قانونی شهر و قائمشهر با ۳۱۷ هکتار بافت فرسوده از 2 هزار و 700 هکتار محدوده قانونی شهری در رتبه‌های دوم تا چهارم ایستاده‌اند. شهر کلارآباد نیز با ۱۸ هکتار بافت فرسوده کمترین میزان این نوع بافت را در مازندران به خود اختصاص داده است.

نکته اینجاست که شهرهای قدیمی استان با بافت ارزشمند تاریخی که می توانست از مزیت های گردشگری این شهرها به شمار بیاید، امروز در صدر لیست شهرهای دارنده بیشترین بافت فرسوده قرار گرفته اند و با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند. گفتنی است در مجموع شهرهای مازندران حدود چهار هزار و ۹۹۰ هکتار بافت فرسوده دارند که بازسازی و بهسازی این میزان خود نیازمند اعتبارات چند هزار میلیاردی است.

همین حالا که این مطلب را مطالعه می‌کنید در استان مازندران نزدیک به 500 هزار نفر از جمعیت 3 میلیون و 200 هزار نفری در بافت فرسوده شهرها زندگی می کنند که یعنی چیزی حدود یک‌ششم جمعیت استان و همین مسئله اهمیت آن را چند برابر کرده است. بافت فرسوده‌ای که در شرایط بهتر و با مدیریتی هوشمندانه‌تر می‌شد از آن به عنوان یکی از جاذبه‌های جذب گردشگر در استان بهره برد.

هیچکس نمی تواند انکار کند که حفظ و مرمت میدان شهرداری رشت تا چه میزان در جذب گردشگر .و رونق اقتصادی مردم این شهر اثر گذار بوده اما به رقم چنین تجربه های در شهرهایی مانند رشت، شیراز، اصفهان و ... ما همچنان مشغول بررسی هستیم تا همین تک بناهای باقی مانده نیز در باد و باران و طوفان مستهلک تر از چیزی که هستند بشوند.

به عقیده کارشناسان ورود «بخش خصوصی» به نگهداری و بهره بری از این اماکن می تواند چاره ای برای بهبود وضعیت فعلی باشد. هرچند این کار نیز کمابیش از سال گذشته شروع شد اما هنوز تا رسیدن به بازدهی مناسب راه زیادی دارد. از طرفی خود ساکنین این محلات نیز با نظارت و حمایت شهرداری ها می توانند به بازسازی و احیای منازل و محله های خود کمک کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از این ساختمان‌ها و ساختارهای قدیمی با اندکی بازسازی و مدیریت، قابلیت استفاده به عنوان موزه، گالری نقاشی، بازارچه صنایع دستی و یا با اخذ تمهیداتی قابلیت استفاده به عنوان مهمانسراها و سفره خانه‌های سنتی را دارند و از آنجایی‌که این مکان‌ها عمدتا مورد علاقه گردشگران قرار می‌گیرند می‌توانند منبع درآمد خوبی نیز برای شهرداری‌ها باشد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو