امروز : یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۸:۵۱ AM
اختصاصی عبارت
سالانه ۴۰۰ تن انواع گیاهان دارویی در مازندران برداشت می شود؛

ثروتی له شده زیر پای بی توجهی

گیاهان دارویی+عبارت
    -     کد خبر: 54269
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۲۹|۱۰:۳۵
در حال حاضر در بیش از هزار هکتار از اراضی مازندران گل و گیاهان دارویی کشت و سالانه ۴۰۰ تن انواع محصولات از آن برداشت می‌شود. از طرفی درصد قابل‌توجهی از اراضی مازندران یعنی بیش از ۳۰۰ هزار هکتار از آن، شیب‌دار هستند و به تأکید کارشناسان توسعه کشت گیاهان دارویی می‌تواند این مزارع را به اراضی مثمر و اقتصادی مبدل کند.

عبارت - گروه اقتصاد:  از غربی‌ترین نقاط مازندران و کوه های رامسر تا شرقی‌ترین نقطه‌ این استان جایی در میان دشت‌های گلوگاه پر است از گیاهانی با خواص اعجاب انگیر که از روی بی‌توجهی ما اغلب در زیر پا له می‌شوند. حال این‌که این ثروت عظیم علاوه بر مزیت‌های اقتصادی، منبعی است برای تولید اشتغال در استان سبز اما محروم مازندران.

استفاده از گیاهان دارویی به منظور درمان با تاریخ زندگی انسان هم زمان بوده است. انسان در تمام دوران تاریخی چاره ای جز توسل به گیاهان نداشت. اگر چه در نیم قرن گذشته استفاده از داروهای شیمیایی و سنتزی به شدت رواج یافت ولی به سرعت آثار زیان بار آنها بر زندگی آنها سبب گرایش مجدد به گیاهان دارویی گردید.

بد نیست بدانید استان مازندران، کلکسیونی از گیاهان دارویی است. برای مثال بابونه، آویشن، گل‌گاوزبان، اسطوخودوس، بومادران، گل محمد، نعناع، کاسنی تنها بخشی از گل و گیاهان دارویی است که در استان کشت و تولید می‌شود. در برخی جوامع علمی، از گیاهان دارویی حتی به عنوان طلای سبز نام برده می‌شود و این گیاهان قابلیت‌های بسیار بالایی در ایجاد اقتصادی پویا و درآمد حاصل از تولید ناخالص ملی دارد.

مازندران با داشتن تنوع ژنتیکی و اقلیمی بسیار زیاد می‌تواند به عنوان اهرمی بسیار بزرگ در زمینه توسعه کشت و پرورش، فرآوری و صنعت گیاهان دارویی در کشور مطرح شود. طبق آمارها بیش از ۸۰۰ نوع گل و گیاه دارویی در استان تولید می‌شود که توسعه کشت این گیاهان می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی به افزایش درآمد خانوار روستایی، پیشگیری از مهاجرت به شهرها و جلوگیری از فرسایش خاک نقش به سزایی ایفا نماید.

در حال حاضر در بیش از هزار هکتار از اراضی مازندران گل و گیاهان دارویی کشت و سالانه ۴۰۰ تن انواع محصولات از آن برداشت می‌شود. از طرفی درصد قابل‌توجهی از اراضی مازندران یعنی بیش از 300 هزار هکتار از آن، شیب‌دار هستند و به تأکید کارشناسان توسعه کشت گیاهان دارویی می‌تواند این مزارع را به اراضی مثمر و اقتصادی مبدل کند.

 در این سال‌ها اما توجه ویژه‌ای به این مسئله در کار نبود و بسیاری از گونه های ارزشمند گیاهی استان زیر پای چهارپایان له شد بی آن‌که حتی یک نفر بهره‌ای از آن ببرد. در حال حاضر سهم تبادلات گیاهان دارویی و فرآورده‌های مرتبط با آن در دنیا بسیار بالا بوده این در حالی است که مازندران با وجود ظرفیت های فراوان در این حوزه نگاه محدودی در این زمینه دارد و حتی در نمودار سهم درآمدهای اقتصادی این حوزه جایگاه ناچیزی را اشغال کرده است.

به کارگیری گیاهان دارویی در صنایع دارویی، غذایی و آرایشی- بهداشتی و سایر فرآورده‌های مرتبط با آن‌ها، علاوه بر اثرات مفیدی که در توسعه فرهنگ مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و ترویج آنها دارد، می‌تواند به عنوان پتانسیل بالقوه در ایجاد درآمدهای ارزی و کاهش واردات مواد اولیه داروهای شیمیایی و سنتتیک بکار گرفته شود.

متصخصان می گویند کشت انبوه گیاهان دارویی نیازمند بررسی الگوی کشت است اما آنچه که در حال حاضر در مازندران صورت می گیرد بیشتر به صورت هیجانی بوده به طوری که موج کشت کلزا، شبدر و باغات در بین کشاورزان رواج پیدا کرد.

فعالان این حوزه اما نخستین معضل خود را فراوری می‌دانند. برای مثال در این سال‌ها متأسفانه به بسته‌بندی گیاهان دارویی توجه‌ای نشده است و فقط به کیسه پلاستیکی و یا برچسب زدن روی آن و فروش در عطاری های قدیمی سطح شهرها بسنده کردیم درحالی‌که در کشورهای دیگر بسته‌بندی این محصولات سبب ترغیب مصرف‌کننده برای خرید می‌شود.

از طرف دیگر تجربه نشان داده که کشاورزان بازاریان خوبی نیستند و برای رشد یک تجارت نیاز به به خدمت گیری بازاریابان مجرب در این زمینه به شدت احساس می‌شود. چرا نباید استانی با ظرفیت مازندران در زمینه پرورش گیاهان دارویی به صادرات آن بی‌توجه باشد در حالی که تجارت این گیاهان در کشورهای پیشرفته تجارتی میلیون دلاری است؟

کشت گیاهان دارویی و تولید آن‌که می‌تواند در خودکفایی دارویی، اشتغال و توسعه بخش کشاورزی نقش به سزایی داشته باشد نیازمند داشتن برنامه جامع و هدفمند است تا این گونه‌های ارزشمند در طبیعت از بین نرود. کارشناسان معتقدند در اراضی شیبدار آماده سازی زمین برای کشت ضرورتی ندارد و گیاهان دارویی نیز کم آب بر هستند، پس در زمانی که کم‌آبی کشور و مازندران را تهدید می‌کنند، کشت این نوع گیاهان کم‌آب‌بر در این استان می تواند صرفه اقتصادی به همراه داشته باشد.

وجود انواع گل و گیاهان دارویی و شمار زیادی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان کشاورزی، ضرورت راه‌اندازی کلکسیون گیاهان دارویی را در استان مازندران الزامی می‌سازد. رزماری، اسطوخودوس، نعناع فلفلی، لوئه ورا، استویا، ترخون، اناربچه و غیره ازجمله گیاهان دارویی است که به‌صورت خودرو در مازندران می‌روید.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال