امروز : شنبه ۳ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۲۳ AM
اختصاصی عبارت
تعطیلات محرم به پایان رسید اما عواقب سفرها به مازندران در هفته های آتی نمایان می شود؛

چو فردا شود فکر فردا کنیم؟

جاده + ترافیک + عبارت
    -     کد خبر: 54531
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۱۰|۱۲:۵۵
به‌طور کلی ایران به ۳۱ استان تقسیم شده و جمعیت مازندران مطابق آخرین سرشماری کمتر از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است. با توجه به نسبت جمعیت مازندران به کل ایران بستری شدن روزانه تقریبا ۱۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در این استان بسیار فراتر از میانگین استانی کل کشور است.

عبارت - گروه جامعه:  همزمان با فرا رسیدن تعطیلات آخر هفته گذشته که به تاسوعا و عاشورای حسینی سنجاق شده و یک فرصت چهار روزه مسافرت را فراهم کرده بود، قابل پیش بینی بود که در صورت عدم ممانعت جدی مسئولان شاهد موج جدیدی از مسافرت ها باشیم؛ رخداد نگران کننده ای که بدون هیچ مانع موثری اتفاق افتاد و حالا باید مناظر پیامدهای مخرب آن بمانیم.

پیش‌تر سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری پنج‌شنبه ششم شهریور وضعیت ۱۳ استان ایران، از جمله مازندران را از نظر میزان شیوع کرونا قرمز اعلام کرد. سیما سادات لاری همچنین گفت ۱۵ استان دیگر در وضعیت هشدار قرار دارند.

همزمان، عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه استانی ستاد فرماندهی مدیریت و کنترل کرونا گفت با وجود کاهش ۲ درصدی مرگ و میر بر اثر بیماری کووید۱۹ در موج دوم شیوع ویروس، وضعیت بسیاری از شهرستان‌های مازندران قرمز است و این وضعیت در برخی شهرستان‌ها مانند رامسر از قرمز نیز فراتر رفته است.

به‌طور کلی ایران به ۳۱ استان تقسیم شده و جمعیت مازندران مطابق آخرین سرشماری کمتر از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است. با توجه به نسبت جمعیت مازندران به کل ایران بستری شدن روزانه تقریبا ۱۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در این استان بسیار فراتر از میانگین استانی کل کشور است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و توصیه‌های بهداشتی در مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر گفته بود: «اگر هوشیار نباشیم و نکات بهداشتی در مراسم عزاداری رعایت نشود فاجعه‌آفرین خواهد بود.»

این درحالی بود که با نزدیک شدن ایام سوگواری محرم این نگرانی وجود داشت که تجمع عزاداران در حسینه و مساجد منجر به افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا شود. البته این نگرانی در حالی با صدور دستورالعمل و پروتکل های بهداشتی از سوی متولیان بهداشت و درمان کشور تا حدی بر طرف شد که از آن سو اساساً تدبیری برای مدیریت سفرهای تعطیلات آخر هفته و تاسوعا و عاشورا اندیشیده نشده بود.

پیش‌تر و در همین رابطه شاهد آن بودیم که برخی مدیران و مسئولان محلی اعم از استانی و شهرستانی بر آن شدند تا به صورت مستقل و با اتخاذ تصمیم های جزیره ای ضمن ممانعت از سفر افراد غیر بومی به شهرستانشان از بروز هر گونه مشکلی جلوگیری کنند، اما ورود قاطع برخی مسئولان کشوری به این مسئله اجازه پیشبرد چنین طرح هایی را از آنها گرفت.

به طور مثال پیش از آغاز سفرهای آخر هفته که پیش بینی می شد تا پایان روز یک شنبه نهم شهریور ادامه داشته باشد، برخی مدیران محلی استان مازندران از اتخاذ تدابیری برای ممانعت از ورود افراد غیر بومی به این استان خبر دادند.

ممنوعیت سفر به استان مازندران و دیگر گمانه زنی و خبرها که به نظر تحققشان می توانست به حذف بخش زیادی از نگرانی ها منجر شود، در حالی مطرح شد که بلافاصله سردار سید تیمور حسینی جانشین پلیس راهور ناجا نسبت به آنها واکنش نشان داد و گفت: تمهیدات پیش‌بینی شده برای تسهیل در تردد شهروندان در جاده های بین شهری مانند تعطیلات گذشته بوده و هیچ تغییری نداشته است.

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا تصریح کرد: خبری که در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر ممنوعیت تردد به استان مازندران اعلام شده نادرست است چرا که پلیس همواره در تعطیلات برای شهرهای شمالی محدودیت‌های تردد را اعمال می‌کند تا شهروندان کمتر در ترافیک باقی بمانند.

جدا از این مورد ما شاهد آن بودیم که ستاد ملی کرونا و دیگر متولیان امر نیز نسبت به این مسئله مهم چندان با حساسیت و اقتدار ورود نکردند و به طور مشخص ستاد ملی کرونا در این رابطه صرفاً به صدور یک اطلاعیه و یک درخواست ساده مبنی بر پرهیز از سفر در ایام تاسوعا و عاشورا خطاب به عموم مردم اکتفا کرد.

این سهل انگاری های غیر قابل بخشش موجب شد تا موجی از مسافر از مناطق مختلف کشور به ویژه شهر تهران خود را به سواحل دریای خزر و استان های شمالی کشور به ویژه استان مازندران برسانند و در همین زمینه گزارش های تصویری متعدد نشان داد که مسافران بدون هراس از آنچه کرونا ممکن است بر سر خود و عزیزانشان بیاورد، بیشتر به فکر خوش گذرانی بودند؛ شرایطی که یکی از مسافران در پاسخ به چرایی وقوعش به خبرنگار «همشهری» گفته بود: «آمدیم و کرونا تا دو سال دیگر هم نرفت، ما باید بمانیم خانه و بپوسیم؟».

اما پای درد دل مردم بومی شمال که بنشینیم، همه‌شان متفقاً از این وضعیت ناراضی‌اند. آن‌ها نمی‌خواهند اژد‌های آرام‌تر شده کرونا در شمال، دوباره قد علم کند. هرچند مسدود کردن کامل جاده‌های مناطق تفریحی در چنین شرایطی خواسته گزافی نبود، اما زحمات چندین ماهه کادر درمان و خون چند ده شهید سلامت، اقلاً می‌طلبید که امتیازات ویژه نظیر یک‌طرفه کردن جاده‌ها و باز بودن سواحل و تفرجگاه‌ها برای ناقضان سلامت جامعه در نظر داشته نشود.

اکثر این مسافرت‌ها هم تفریحی است. زیرا حجم گسترد‌ه سفر به شهر‌های توریستی مازندران، توجیه حضور افراد د‌ر زاد‌گاهشان برای شرکت د‌ر مراسم عزاد‌اری را غیر موجه می‌کند. چراکه با چنین توجیهی د‌ر نهایت بتوان ۱۰ د‌رصد از بار ترافیکی جاد‌ه‌های هراز و چالوس را به بومیان شمالی ساکن د‌ر د‌یگر شهر‌های کشور نسبت د‌اد، اما بی‌ترد‌ید بیش از ۹۰ د‌رصد این ترافیک به مسافرانی مربوط بود که برای گذراند‌ن تعطیلات راهی این شهر‌ها شد‌ه‌بود‌ند. همین مسئله موجب شد تا طبق روال تعطیلات عید فطر با ترافیک سنگین د‌ر جاد‌ه‌ها به ویژه جاد‌ه‌های منتهی به شهر‌های ساحلی مواجه شویم. این سفر‌ها د‌ر حالی اتفاق می‌افتد که بنا به تأکید مد‌یران بهد‌اشتی کشور رفتار‌های اینچینی حد‌ود پنج روز تا یک هفته بعد تأثیرش را د‌ر بیماران سرپایی، ۱۵ روز بعد بر بار بستری و یک ماه بعد بر بار مرگ و میر بیماری نشان می‌د‌هد؛ اتفاقی که پس از تعطیلات عید فطر موجب شد تا آمار ابتلا، بستری و مرگ و میر به شکل فزایند‌ه‌ای افزایش یابد و چیزی حد‌ود یک ماه بعد از این تعطیلات د‌رست د‌ر روز‌های د‌اغ تیرماه، روزانه با بیش از ۲۰۰ مورد مرگ مواجه شد‌یم.

به هر روی این نابسامانی بار دیگر در سواحل دریای خزر رقم خورد و حالا در حالی که دیگر کار از کار گذشته با انتقاد مقام های مسئولی نظیر یکی از معاونان وزیر بهداشت مواجه شده است. به طور مثال قاسم جان‌بابایی معاون وزیر بهداشت در بازدید از مراکز درمانی مازندران، با نگرانی از افزایش سفرها به این استان، گفت: از تمامی مردمی که در این تعطیلات به مازندران سفر کردند گلایه داریم.

وی با اشاره به اینکه ما نگران افزایش آمارهای ابتلا به کرونا پس از این سفرها هستیم، خاطرنشان کرد: کادر درمانی با تمام توان مشغول خدمت رسانی به مردم هستند اما با بی توجهی عده‌ای از مردم، آن‌ها هم خسته می‌شوند.

جانبابایی همچنین تاکید کرد: باید برای افرادی که پروتکل‌ها رو رعایت نمی‌کنند و مسافرت انجام می‌دهند، مداخلات جدی‌تری صورت بگیرد.

به هر صورت آنچه در رابطه با سفرهای پرشمار در تعطیلات اخیر به مناطق شمالی کشور رخ داد را می توان از چند بعد بررسی و مورد نقد قرار داد.

نفر بعدی منصورعلی زارعی نماینده ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی بود که به این سفرها، هرچند دیر اما واکنش نشان داد.

وی در انتقاد از تشدید مسافرت‌های مردم به شهرهای شمال کشور گفت: عزاداری‌های شهر مازندران هر ساله بسیار با شکوه بود و با راه افتادن دسته‌ها به خیابان، جمعیت عزادار زیادی را به برون از خانه می‌کشاند. این سبک عزاداری‌ها امسال تعطیل شد تا از شیوع ویروس پیشگیری کند اما مسافرت‌ها به این شهرها مشکلاتی را به وجود آورده است.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس با بیان اینکه «قبل از تعطیلات از مردم خواستیم که به شهرهای شمالی سفر نکنند» گفت: مردم به این نکات گوش نکردند. با اینکه ورود به ساحل دریاها ممنوع بود اما عده زیادی به ساحل رفتند. وضعیت شیوع کرونا قبل از تعطیلات قرمز نبود، اما تجمع اخیر مسافران وضعیت را وخیم خواهد کرد.

زارعی گفت: دستگاه‌های اجرایی در مورد سفر به شمال کم‌کاری می‌کنند. مثلا دو هفته پیش که یک روز تعطیل بود، جاده را در روزهای پنجشنبه و جمعه بسته بودند، در حالی که باید چهارشنبه این کار را می‌کردند. در همان روز چهارشنبه مسافر بسیاری وارد شهر شدند و به نوعی تجمع‌های خطرناکی را رقم زدند.

واکنش ها و گلایه های مقام های مسئول آن هم پس از وقوع مسافرت های پیش‌بینی شده و نیز گزارش های دریافتی از سواحل مازندران به خوبی نشان می دهد که جمع کثیری از شهروندان بدون توجه به آسیب های سفر در شرایط کرونایی اقدام به این کار کرده اند. شاید باید بگوییم انگار میان بعضی از شهروندان و برخی مسئولان در تشدید شرایط کرونایی کشور نوعی رقابت به وجود آمده است و معلوم نیست انتهای این رقابت ما را به ته کدام دره پرت خواهد کرد.

اما لطفا به این نکته توجه کنید که  کادر درمانی بیمارستان‌ها به دلیل ساعت‌های طولانی و شیفت‌های متوالی خسته شده‌اند و اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود "پاییز و زمستان سختی خواهیم داشت". زمستان در راه است!

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

آرشیو