امروز : سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت : ۱۱:۱۵ PM
اختصاصی عبارت
به بهانه کشف ۲۵ قلم شیء عتیقه در بهشهر؛

در جـسـتجـوی گنـج

عتیقه+عبارت
    -     کد خبر: 54568
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۱۲|۱۱:۱۵
با اینکه در کل کشور در سال ۹۸ با ۶۶۵ حفاری غیر مجاز برخورد شد و ۹۱۳ نفر متخلف نیز دستگیر شده اند اما انگار کسی به این دستگیری ها توجه چندانی ندارد. شاید میزان جریمه به اندازه کافی بازدارنده نیست و شاید هم طمع به دست آوردن ثروت یک شبه این افراد را وادار به هرکاری می کند.

عبارت-گروه فرهنگ:  هفته ای نیست که در آن چند خبر از دستگیری حفاران غیر مجاز در مازندران به گوش نرسد. غیر از طبیعت استان که برای همه جذابیت های خودش را دارد، انگار تاریخ و تمدن مازندران نیز توجه افراد خاصی را به خود جلب نموده و سالها است سودجویان و سارقان آثار بسیار ارزشمند و تاریخی میراث‌فرهنگی با سو استفاده از خلوتی روستاها اقدام به حفاری‌های غیرمجاز در این مناطق می‌کنند و درصدد دست‌یابی به گنج بدون رنج و البته میراث‌ملی هستند تا آن را به خارج از کشور قاچاق کرده و ثروتی بادآورده را تصاحب کنند.

آخرین نمونه اش همین کشف ۲۵ قلم شیء عتیقه در بهشهر. سرهنگ محمدرضا کردان فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران در رابزه با این کشفیات جدید گفت: با گزارش مردمی مبنی بر نگهداری دستگاه فلزیاب و اشیای تاریخی  از سوی فردی در خودروی شخصی، بلافاصله موضوع در دستور کار فرماندهی یگان قرار گرفت. در خودروی این فرد دستگیرشده، تعداد ۲۵ قلم شیء تاریخی، از قبیل ۱۱ عدد خنجر، ۹ عدد النگو، چهار عدد انگشتر مفرغی و یک دست‌بند مفرغی، به همراه یک دستگاه فلزیاب و متعلقات کشف و ضبط شد.

همانطور که متوجه شدید اصلا به دلیل تعداد بالای این قبیل افراد است که در اجرا ماده (179) و (165) قانون برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی دولت و دستورالعمل تشکیل یگان‌های حفاظت در دستگاه‌های کشوری مصوب 4/5/79 مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا، یگان حفاظت از آثار ابنیه تاریخی در سال 84 تأسیس شد که اگر نمی شد این اشیاء قیمتی تازه کشف شده نیز به هزاران شیء دیگری که از اموال حاشیه نشینان سابق دریای خزر به تاراج رفته می پیوست. این تنها یک نمونه در همین هفته جاری بود تا بیشتر متوجه وخامت اوضاع شوید، اگر بخواهید به تمام طول سال توجه کنید بیشتر به قرمز بودن وضعیت مازندران در این زمینه پی خواهید برد.

با اینکه در کل کشور در سال 98 با 665 حفاری غیر مجاز برخورد شد و 913 نفر متخلف نیز دستگیر شده اند اما انگار کسی به این دستگیری ها توجه چندانی ندارد. شاید میزان جریمه به اندازه کافی بازدارنده نیست و شاید هم طمع به دست آوردن ثروت یک شبه این افراد را وادار به هرکاری می کند.

گفتنی است از آنجا که جرایم علیه میراث فرهنگی همانند جرایم علیه امنیت ملی تلقی می‌شود اقدام علیه آن نیز جرم سنگینی محسوب می‌شود.

تاریخ سکونت در استان مازندران به حدود ۷۰ هزار سال پیش برمی گردد و به طور گسترده از حدود ۶ هزارسال پیش به این طرف شاهد موج بزرگ مهاجرتی از شمال شرقی و فلات مرکزی کشور به مازندران بودیم که طبیعتا هر فرد از این جمعیت می توانست آثار منقول و غیر منقول متعددی از خود به جای بگذارد.

به گفته مسئولان در مازندران سه هزار اثر تاریخی وطبیعی در استان شناسایی شده که از این میان تنها ۷۷۱ اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بسیاری از مکان های آشنا و یا دور افتاده هرساله زیر هجوم بیل و گلنگ حفاران غیر مجاز در این استان قرار می گیرند و تا امروز گنجینه های ارزشمندی نیز از تاریخ و تمدن این استان به سرقت رفته است.

استانی که برای دیدن هویت تاریخی اش شاید مجبور باشید به موزه های پایتخت سفر کنید، جولان گاه سودجویانی شده که حتی به میراث اجدادشان هم رحم نمی کنند و چیزی که حق تمام ساکنین استان و حتی کشور است را با چند دلار عوض می کنند و برای همیشه از دسترس ایرانی ها خارج می نمایند.

این حفاران حتی به امامزادگان و اماکن تاریخی نیز رحم نمی‌کنند به طوری که با تخریب دیواره‌ها و یا کف این اماکن متبرکه یا تاریخی، خسارات هنگفت فرهنگی و مادی زیادی را به آن وارد می‌کنند.

طبق آخرین آمار در شش ماه نخست سال گذشته 36 هزار و ۹۲۵ مورد بازدید و گشت از آثار تاریخی سطح مازندران انجام شد که ۴۸۰ قطعه اشیای تاریخی و میراثی از چنگال قاچاقچیان میراث فرهنگی کشف و ضبط شد. در این عملیات‌ها ۱۱۴ نفر از سوداگران میراث فرهنگی مازندران دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی تحویل شدند.

این موضوع البته نشان از این دارد که برخی از این برخوردها بازدهی لازم را نداشته زیرا به عنوان نمونه سال ۹۶،تعداد ۶۲ باند قاچاق اشیای عتیقه در مازندران کشف شد که منجر به دستگیری ۲۴۷ نفر شد و در سال ۹۷ نیز ۷۸ باند سوداگر اشیای عتیقه در داخل استان مازندران شناسایی شدند که ۳۲۷ نفز به دام قانون افتادند. اما این روند همچنان ادامه دارد و در سال 99 نیز بسیاری به همین علت دستگیر شدند.

به نظر تقویت امکانات و افزایش نیروی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی از مهم‌ترین نیازمندی‌های این حوزه است تا بتواند در حفظ و حراست از میراث فرهنگی و تاریخی عملکرد بهتر و قاطعانه‌تری داشته باشد. هرچند برای حفظ یک اثر فرهنگی و تاریخی اگر چه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری متولی اصلی آن است اما همه باید به این امر کمک کنند.

البته این کار نیاز به فرهنگ سازی صحیح از دوران کودک و در مدارس دارد تا افراد از سنین پایین با اهمیت این موضوع و ضرورت حفظ و نگهداری میراث پیشینیانشان بیشتر آشنا شوند.

آمارهای رسمی اداره کل میراث فرهنگی نشان میدهد تاکنون حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار قلم شی تاریخی مربوط به مازندران در این استان کشف و درون خزانه نگهداری می شود.

تخریب و آسیب‌رسانی به آثار و ابنیه تاریخی هم می‌تواند آگاهانه باشد و هم غیرآگاهانه، حفاری‌های غیرمجاز، سرقت اشیا تاریخی، خارج نمودن اموال تاریخی به خارج از کشور، روش‌های آگاهانه است و ساخت‌وسازهایی که در عرصه و حریم اماکن تاریخی و تخریب آثار تاریخی توسط ارگان‌های دولتی نیز از روش‌های غیرآگاهانه آسیب‌رسانی به آثار و ابنیه تاریخی است.

کارشناسان معتقدند بخشی از علت افزایش گرایش مردم به این کار کمبود سایت های حفاری درمازندران علیرغم تاریخ و تمدن غنی این استان است در حالی که در برخی مناطق کشور بیش از 800 تا 1000 سایت حفاری مشغول به فعالیت است.

در سال 99 علاوه بر کشف یک گور باستانی در روستایی از شهرستان ساری، ۶۰ قطعه شیء تاریخی با قدمت ۲ هزار سال در کلاردشت و 45 قطعه اشیای تاریخی مرتبط به دوره آهن در آمل را یافته شد.

اخبار مرتبط
ساری، شهری که در تاریخ جا ماند مازنـدران، گنجینـه ای پیش چشمـان ما قاچاق لوازم آرایشی؛ پرسود برای دلالان و پرخطر برای مردم کشف ۲۵ قلم شیء عتیقه در بهشهر / دستگیری ۳ قاچاقچی مواد مخدر در میاندورود / کشف موتور سنگین میلیاردی قاچاق در جویبار / سارق سابقه دار کابل های مخابراتی در شرق مازندران زمین گیر شد کشف طلاجات سرقتی ۶۰۰ میلیونی در چالوس / قاچاقچی های عتیقه در ساری منهدم شدند / تصادف ۵ خودرو در روزی که هراز رنگ خون گرفت / غرق شدن مرد ۷۰ ساله ساروی در کانال آب ماجرای زنده شدن دوباره مرد ۷۵ ساله بابلی پس از مرگ / جسد کوهنورد همدانی در ارتفاعات علم کوه پیدا شد / کشف عتیقه جات عصر آهن از ۳ حفار در آمل / سارق حرفه‌ای لوازم داخل خودرو در بابل دستگیر شد ماجرای کشف اشیاء عتیقه ۲ هزار ساله در کلاردشت / بازداشت کلاهبردار ۳۰۰ میلیاردی در محمودآباد / انهدام باند مخوف ۵ نفره سرقت در فریدونکنار / کشف ۸هزار و ۵۰۰عدد قرص غیرمجاز در تنکابن حمله وحشیانه شکارچیان غیرمجاز به ۴ محیطبان در میانکاله ! / کشف ۵۸قلم عتیقه در خانه یک میاندرودی / ماجرای پرت شدن راننده ایسوزو به ته دره / کشف ۴ کیلو تریاک فقط در یک خودرو کلاهبرداری ۵۰ میلیاردی در بابلسر لو رفت / مرگ یک کوهنورد دیگر ارتفاعات علم كوه / سقوط مرگبار یک کارگر از طبقه یازدهم ساختمانی در محمودآباد / ماجرای دندان پزشک قلابی و دستگیری اش در بابل / عتیقه فروش میاندرودی به دام افتاد کشف و ضبط عتیقه جات با قدمت عصر آهن و ساسانی در قائمشهر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال