امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۳:۳۰ PM
یادداشت - عالین نجاتی
تحلیلی بر چرایی ناکامی دولت روحانی در بیان دستآوردهایش و افزایش اعتماد عمومی؛

سیاهچاله عمیق بین حقیقت و واقعیت / منتقدان قدرتمند و حامیان متزلزل

روحانی+عبارت
    -     کد خبر: 54593
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۱۲|۱۵:۱۷
سرویس : سیاست >> دولت
برخلاف منتقدان و مخالفان دولت که از روز نخست انتخاب روحانی تابحال به شکلی منظم بر سر مبانی و اعتراضات خود اصرار می‌ورزند، هواداران روحانی هر روز در حال بدل شدن به مخالفان وی هستند.

یادداشت روز - عالین نجاتی: کمتر از یکسال به پایان کار دولت تدبیر و امید باقیمانده است. دولتی که هوادارانش آنرا بدشانس‌ترین دولت بعد از انقلاب و منتقدانش بدترین دولت بعد از انقلاب می‌دانند.
اما در ماه‌های اخیر تحلیلگران هوادار دولت و بسیاری از تحلیلگران بی‌طرف معتقدند آنچه می‌توان بر سرش به توافقی عمومی (میان موافقان و مخالفان) رسید این واقعیت است که «تحریم‌ها» در ایجاد شرایط فعلی کشور «نقشی اساسی» و انکار ناشدنی دارند، پس نباید همه‌چیز را به گردن دولت انداخت.

در نگاه اول این تحلیل منصفانه و واقعی به نظر می‌رسد اما این همان تحلیلی است که من با آن سر ناسازگاری دارم و معتقدم در این رویکرد دامنه موافقان و مخالفان تعمداً تنگ شده و به بیانی دیگر تحلیلی از روی شکم سیری به دست داده است تا دلخوشکنکی باشد برای مردم و دولت.
اگر به واقعیت موجود در فضای سیاسی و اجتماعی کشور، [که هر دو به شدت متأثر از فضای اقتصادی است] نگاهی بیاندازیم به روشنی درخواهیم یافت که بخش بزرگی از منتقدان اثرگذار و با برنامه‌ی دولت و بسیاری از مردم(که هر روز به تعدادشان افزوده می‌شود) به هیچ عنوان نقشی برای تحریم‌ها قائل نیستند و بارها با صدای بلند این عقیده را فریاد زده‌اند. بنابراین نمی‌توان گفت موافقان و مخالفان بر سر نقش تحریم‌ها در ایجاد مشکل برای کشور هم‌نظرند. در ادامه نشان خواهم داد که چگونه مخالفان «حسن روحانی» دلیل اصلیِ همه‌ی مشکلات کشور را دولت وی و حامیانش می‌دانند و مطلقا هیچ سهمی برای تحریم‌ها قائل نیستند.
آنها حتی بدشانسی‌های دولت تدبیر و امید در ۷ سال گذشته مثل:
▪️ورشکستگی هزاران میلیاردی موسسات مالی و اعتباری که کاملا از دولت قبل به ارث رسیده و به اعتراضات اجتماعی و خیابانی انجامید. نهایتا نیز میلیاردها تومان از پولی که متعلق به همه مردم بود برای جبران خسارتی که عده‌ای سودجو پدید آوردند به هدر رفت.
▪️ظهور پدیده‌ی شوم و خطرناک داعش که اقتصاد و امنیت منطقه را با مخاطره‌ای بی‌سابقه مواجه کرد و برای کشور هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی تراشید.
▪️سیل بی‌سابقه در یک سده‌ی اخیر که همزمان بیش از ٢٠ استان را درگیر کرد و هزاران میلیارد خسارت به‌جا گذاشت.
▪️انتخاب احمق‌ترین و عجیب‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ ایالات متحده که نه‌تنها از برجام خارج شد، بلکه با خروج از اکثر معاهدات بین‌الملی نظم جهانی را مختل ساخت.
▪️چندین زلزله جدی با ابعاد وسیع که علیرغم خسارات جانی و مالی فراوان، زخم کهنه خانه‌های غیرمهندسی را آشکار ساخت.
▪️بحران‌های اجتماعی و امنیتی آبان ۹۶ که وسیعترین اعتراض سراسری بعد از انقلاب به‌شمار می‌آمد.
▪️ماجرای تلخ هواپیمای اوکراینی و حواشی بعد از آن
▪️و نهایتاً کرونا که تیر آخر را به پیکر کم جان دولت تدبیر و امید روانه کرد و شرایطی را به وجود آورد که هیچ کشوری برای آن آمادگی نداشت، چه رسد به ایران که تحت بی‌سابقه ترین تحریم‌های تاریخ قرار دارد.

بنابراین مخالفان روحانی و مردمی که گوش به دهان آنها دارند نه‌تنها بر سر نقش تحریم‌ها بر اقتصاد ایران با حامیان یا بی‌طرفان نسبت به دولت همدل نیستند، بلکه بر سر بدشانسی روحانی هم با حامیانش سر جنگ دارند. آنها می‌خواهند همه‌چیز را به گردن دولت بیاندازند و تابحال نیز در این زمینه موفقیت چشمگیری داشته‌اند.

نظر مخالف من با تحلیل روز، این حقیقت را که تحریم‌ها نقشی اساسی و بسیار جدی در شرایط دشوار کشور دارند کتمان نمی‌کند. من خود دلیل اصلی بحران اقتصادی و افزایش بی‌اعتمادی عمومی را «تحریم‌های بی‌سابقه و همه‌جانبه آمریکا» و «بی‌کفایتی ساختاری و بی‌توجهی دولت به پایگاه اجتماعی‌اش» می‌دانم و برای هر دو تقریبا نقشی یکسان قائلم اما عامه‌ی مردم نظری برخلاف من دارند.
تقریبا همه صاحب‌نظران متفق‌القول‌اند که بعد از خروج آمریکا از برجام، هر روز اثر منفی تحریم‌ها بر اقتصاد ایران بیشتر و بیشتر می‌شود. اما در نظر مردم، هر روزی که می‌گذرد نقش تحريمها کمرنگ‌ و کم‌رنگ‌تر شده و نقش منفی دولت پررنگ‌تر می‌شود. این همان سیاهچاله ای است که دولت حسن روحانی را در آن گرفتار کردند و بی تحرکی رسانه‌ای دولت نیز بر آن دامن زد.

بنابراین سؤال اصلی این است که "چرا دولت نمی‌تواند این واقعیت را که تحریم‌ها دلیل اصلی مشکلات هستند به نفع عملکرد خود برای مردم توضیح دهد و بگوید اگر مثلا دولت دیگری بر سر کار بود، وضع به مراتب بدتر می‌شد؟"
من سعی خواهم کرد در ادامه به این سوال پاسخ دهم. بی‌شک این پرسش، پاسخهای فراوانی دارد. لکن به عقیده من باید دلیل اصلی ناکامی دولت در بیان دستآوردهایش را در آنچه در ادامه می‌آید جستجو کرد.
منتقدان و مخالفان سیاسی روحانی که عمدتاً در جمع اصولگرایان رادیکالی نظیر: جبهه پایداری، اهالی مشهور به دلواپسان، انصار حزب الله و نظایر آن طبقه‌بندی می‌شوند معتقدند:
اولا تحریم‌ها نهایتا ۲۰درصد در شرایط فعلی کشور اثرگذار است و دلیل اصلیِ ۸۰ درصد مشکلات همچون گرانی، رکود، بیکاری و کاهش اعتمادعمومی؛ ضعف و وادادگی دولتی است که به‌جای تکیه بر اقتصاد مقاومتی، چشم‌اش به دست اجانب است و همه‌ی تخم‌مرغهایش را در سبد برجام گذاشته.
ثانیاً دلیل تحریم‌ها نیز اعتماد بی‌جای دولت به آمریکا، انعقاد برجام، عدم آمادگی اقتصاد ملی و شکست و سرافکندگی در سیاست خارجی است. پس با این حساب ۲۰ درصد باقیمانده ریشه مشکلات هم عملا تقصیر دولت است.

در این الگو، دولت تدبیر و امید دلیل ١٠٠درصد مشکلات پیش آمده قلمداد می‌شود و این یعنی هیچ کارنامه یا عملکرد مثبتی در این ۷ سال نداشته است. این نتیجه‌گیری را می‌توان در سلسله سخنرانی‌های خطیبانی نظیر حجت‌الاسلام پناهیان، حجت‌الاسلام حمید رسایی، دکتر حسن رحیم‌پور ازغدی، علیرضا زاکانی، حاج سعید قاسمی، دکتر حسن عباسی و تا حدی رائفی پور به روشنی مشاهده کرد.
این افراد خطیبانی قدرتمند با حضوری پررنگ و بدون سانسور در فضای حقیقی و مجازی هستند. بدون توقف و گاهی با تندترین روش‌ها به دولت و شخص رئیس‌جمهور حمله می‌کنند و حتی از فحش دادن به رئیس قوه مجریه ابایی ندارند. عموما شکایت کردن از آنها راه به جایی نمی‌برد و به دلیل اینکه خود را مدافعان و صاحبان حقیقی انقلاب می‌دانند از به‌کار‌گیری هیچ روشی برای نیل به مقصود واهمه نمی‌کنند.
با زبان مردم و از تریبون‌های عمومی با افواه ارتباط می‌گیرند و با انواع روش‌ها، خوراکی در خور ذائقه‌های مختلف طبخ می‌کنند تا همان ۲ ادله مذکور را جا بیاندازند که به این نتیجه‌گیری می‌انجامد:
"دولت حسن روحانی مقصر اصلی تمام مشکلات کشور است"

اما در آنطرف میدان یعنی هواداران دولت به هیچ عنوان تحرکی جدی برای خنثی کردن این دروغ بسیار بزرگ وجود ندارد. دولت هنوز نتوانسته بگوید اگر روحانی نبود احتمالا امروز خبری از اینستاگرام هم نبود، اما حتی حضور دولت در این شبکه اجتماعی که به سختی در برابر فیلترینگ آن مقاومت کرد نیز به پای منتقدانش نمی‌رسد و اینستاگرام کاملا در ید قدرت دولت در سایه است.
هرچه مخالفان دولت زبان تند و تیز و حضور متناوب دارند، هواداران دولت به صورت مقطعی و کلی سخن می‌گویند و از فن بیان مناسب نیز برخوردار نیستند.
از اصلی‌ترین هواداران دولت می‌توان به دکتر صادق زیباکلام، دکتر محمود سریع‌القلم، حجت‌الاسلام مسیح مهاجری، دکتر محمدرضا عارف، دکتر محمود صادقی، مصطفی تاجزاده، حجت‌الاسلام ناصر نقویان و بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران نام برد.
اما مشکل اصلی دقیقا همین هواداران هستند. برخلاف منتقدان و مخالفان دولت که از روز نخست انتخاب روحانی تابحال به شکلی منظم بر سر مبانی و اعتراضات خود اصرار می‌ورزند، هواداران روحانی هر روز در حال بدل شدن به مخالفان وی هستند. چهره‌هایی نظیر زیباکلام، صادقی، نقویان و بسیاری از چهره‌های مشهور فرهنگی، ورزشی و اجتماعی که در انتخابات ۹۶ تمام قد پشت روحانی ایستادند به مرور با انواع روش‌ها ازجمله اظهار پشیمانی، انتقادهای زهردار، اعلام برائت و نظایر آن پشت روحانی را خالی کردند.
همین پشیمانی‌ها بود که مخالفان دولت را امیدوارتر کرد و از همین موضوع به عنوان مستمسکی برای افزایش حملات به روحانی سود جست. به جز تاجزاده تقريبا اکثر طرفداران اثرگذار روحانی از وی فاصله گرفته‌اند.

این ناکامی دو دلیل اصلی دارد یکی بی‌اعتنایی دولت به شعارهای عمدتا مدنی و فاصله گرفتن روحانی و نزدیکانش از پشتوانه اجتماعی عظیم سال ۹۶ و دیگری عدم ارتباط ارگانیک و موثر این چهره‌ها با مردم.
مخالفان روحانی عموما برای افواه می‌نویسند و حرف می‌زنند اما موافقان او برای طبقه متوسط به بالا و روشنفکران. در واقع یکی از کاستی‌های اصلی دولت روحانی این است که نتوانست با زبان مردم با ایشان سخن بگوید و همین گنگی همچون گسلی عمیق میان او و جامعه فاصله انداخت.

از طرف دیگر رسانه‌های طرفدار دولت نظیر روزنامه ایران، شرق، روزنامه، جهان صنعت، ابتکار و سایتهای خبری ایرنا، انتخاب، ایسنا و خبرآنلاین تلاش فراوانی برای اثرگذاری در فضای مجازی داشته‌اند اما بی‌توجهی دولت به اهمیت و جایگاه رسانه موجب دلسردی کسانی شد که فکر می‌کردند از طرف قوه مجریه حمایت لجستیکی خواهند شد. در واقع دولت روحانی از همه توقع دارد بدون حمایت مالی و معنوی از موفقیت‌های دولت حرف بزنند درحالیکه در همه جای جهان اطلاع‌رسانی و تحلیل رسانه‌ای نیازمند اعتباری جدی و حمایتی همه‌جانبه است.
شما نمی‌توانید در شرایط دشوار اقتصادی و سیاسی که همه در حال کوبیدن دولت و داغ کردن رسانه خود هستند، بدون کمترین حمایتی از رسانه‌ها بخواهید از شما بگویند.
روزنامه‌های کیهان، رسالت، جوان، فرهیختگان و خبرگزاری های فارس و تسنیم، به‌علاوه سایتهای خبری مشرق، رجانیوز و در صدر همه این رسانه‌ها‌؛ صداوسیما به ویژه شبکه افق و اخبار ۲۰:٣٠ برنامه‌ریزی مفصلی برای نقد و بعضاً تخریب دولت دارند اما روحانی حتی یک / صدم توجهی که مخالفان دولت به رسانه‌هایشان دارند را صرف هواداران خود نمی‌کند.

بنابراین نباید شوکه شد وقتی در میان مردم جا افتاده که همه مشکلات زیر سر دولت است و تحریم و بدبیاری نقشی در بحران‌های فعلی ندارند. دولت روحانی اگر می‌خواهد در یکسال باقیمانده آنچه کرده را به گوش مردم برساند باید از همین امروز طرحی تازه برای رسانه‌ها بنویسد و همه نهادهای دولتی را ملزم به ارائه گزارش‌های مداوم به رسانه‌ها کند.
اگر این مهم محقق شود می‌توان هرماه به اعتبار دولت افزود و در برابر نقدها ضدحملاتی موثر به کار بست اما اگر قرار به ادامه روند ۷ سال گذشته باشد، شک نکنید روز به روز نه تنها دستاوردهای دولت دیده نخواهد شد، بلکه بر صف مخالفانش افزوده می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

هاشمی
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
تحلیل خوبی بود ولی کلا من متوجه نشدم شما خودتون طرفدار روحانی هستید یا مخالفش یا اصلا بی طرف
پربازدیدترین