امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱:۴۶ AM
اختصاصی عبارت
مازندران رتبه ی سوم کشور در پوسیدگی دندان؛

دندانـی که درد می کنـد بایـد کشـید!

دندان پزشکی+عبارت
    -     کد خبر: 54600
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۱۳|۱۱:۵۳
این تحقیقات و یافته ها یعنی ۷۰ درصد مردم که به گفته ی عضو شورای عالی نظام پزشکی توانایی مالی برای رفتن به دندانپزشکی را ندارند در معرض بیماری های خطرناکی قرار می گیرند که جبرانش بسیار سخت تر از درمان دندان درد می باشد.

عبارت-گروه جامعه: پس از گسترش بیماری کووید 19 در کشور، ترس ابتلا به ویروس کرونا و پرهیز از حضور در اماکن عمومی به شدت گسترش یافت. به طوری که بیماران مبتلا به دندان‌دردهای شدید، عفونت لثه‌ای و حتی بیمارانی که روند درمانشان نیمه‌کاره باقی ‌مانده بود به دلیل هراس از ابتلا به کرونا از مراجعه به دندانپزشکی خودداری می‌کردند. برخی از بیماران نیز با وجود نیاز به درمان اورژانسی همچنان از مراجعه به پزشک سر باز می زدند و این به نوعی مصداق «خودکشی از ترس مرگ» بود!  این ترس باعث بروز مشکلات جدی برای برخی از افراد شده است.

در کنار آن هزینه های بالای دندانپزشکی در طول سال های اخیر گریبان گیر مردم بوده و مطب های خالی دندانپزشکی و گلایه های مردم از هزینه های بالای آن حکایت از مشکلات بزرگی در این حوزه دارد. در حال حاضر سطح درآمد عمومی در کشور پاسخگوی تعرفه های موجود نیست و وزارت بهداشت نیز خدمات دندانپزشکی را در ردیف خدمات لوکس و زیبایی قرار داده است، شاید از یکی از مهمترین دلایل این که بیشتر شهروندان رغبتی به مراجعه برای معاینه و جلوگیری از پوسیدگی دندان های خود نشان نمی دهند نیز همین مسئله باشد.

بهنام عباسیان عضو شورای عالی نظام پزشکی به تازگی گفته است که 70 درصد مردم که اکثریت را تشکیل می‌دهند توان پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی را ندارند و زمانی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که دیگر چاره‌ای جز کشیدن دندان خود ندارند.

این گفته ها حکایت از اوضاع وخیم بهداشت دندان در کشور است. دندان به طور طبیعی حاوی باکتری است، باکتری‌های مضر گاهی از کنترل خارج می‌شوند و به بیماری پریودنتیت – عفونت وخیم بافت‌های اطراف دندانی و لثه‌ها منجر می‌شوند. هنگامی که لثه‌های شما سالم هستند، باکتری‌های دهان شما معمولا وارد جریان خون نمی‌‌شوند. اما بیماری لثه امکان ورود باکتری را به درون جریان خون فراهم می‌کند. پژوهشگران اعتقاد دارند که این باکتری‌ها و التهاب در دهان شما مشکلاتی بهداشتی در بقیه بدن شما ایجاد می‌کنند.

آیا برای کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر به طور منظم ورزش می‌کنید، کتاب می‌خوانید و جدول حل می‌کنید؟ برای کاهش هرچه بیشتر خطر ابتلا به این بیماری ترسناک باید از سلامت دهان و دندان خود نیز به خوبی مراقبت کنید. برخی پژوهش‌ها پیوندی بین بیماری آلزایمر و بیماری لثه را نشان داده‌اند. در واقع، نوعی باکتری به نام Porphyromonas Gingivalis مرتبط با بیماری لثه در مغز بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر نیز مشاهده شده است.

مطالعات متعدد پیوند بین سلامت ضعیف دهان و دندان و خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نشان داده‌اند. بنا بر یکی از این نظریه‌ها، باکتری‌های مضر از طریق جریان خون به قلب سفر کرده و موجب التهاب و تشکیل لخته‌های خون می‌شوند.

مشخص است که سلامت ضعیف دهان و دندان می‌تواند خطر سرطان دهان را افزایش دهد، اما عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است با انواع دیگری از سرطان نیز مرتبط باشد. نتایج یک مطالعه نشان داد بیماری‌هایی که بافت اطراف دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهند در ظهور سرطان پانکراس نقش دارند.

سلامت دهان و دندان می‌تواند بر باروری هم در زنان و هم مردان اثرگذار باشد. طی یک مطالعه که چگونگی تاثیر بیماری لثه بر بارداری را مورد بررسی قرار داد، پژوهشگران دریافتند، زنان مبتلا به بیماری لثه نسبت به زنانی که به این بیماری مبتلا نبودند، دو ماه بیشتر طول می‌کشد تا باردار شوند.

این تحقیقات و یافته ها یعنی 70 درصد مردم که به گفته ی عضو شورای عالی نظام پزشکی توانایی مالی برای رفتن به دندانپزشکی را ندارند در معرض بیماری های خطرناکی قرار می گیرند که جبرانش بسیار سخت تر از درمان دندان درد می باشد.

متاسفانه وضعیت بهداشت دهان در ایران اسف بار است و سالها است نه تنها رشدی در این زمینه شاهد نیستیم بلکه اوضاعمان نسبت به گذشته ی نزدیک بدتر هم شده. از سال ۱۳۶۰ تاکنون پوسیدگی‌های دندانی در ایران افزایش یافته و از عدد ۱.۸ به حدود ۶ در شاخص DMF رسیده است. حال، سوال این است که چرا شاخص DMF (تعداد دندان های پوسیده، کشیده و پرشده) در کشور بهبود نیافته است؟

نبود مدیریت مناسب، کم کاری در آموزش همگانی، تحریم و گرانی دارو ها و امکانات مورد نیاز همه و همه می تواند علت این باشد که امروز می گوییم بسیاری از ایرانی ها توانایی مالی برای رفتن به دندان پزشکی را ندارند و ترجیح می دهند یا با همان دندان درد سر کنند و هر شب با درد از خواب بیدار شوند یا وقتی طاقتشان سر آمد به جایی رفته و بهداشتی یا غیر بهداشتی دندان را بکشند و از شرش خلاص شوند. به همین علت است که بسیاری از مردان و زنان بخصوص در شهر های کوچکتر و روستا ها که آموزش برای نگه داری از دندان هم کمتر بوده با مشکل بی دندانی روبرو باشند!

برای اثبات این ادعا، بهتر است به روایت سعید نمکی اشاره کنیم که گفته است؛ وقتی دو سال پیش در یکی از روستاهای استان کردستان حضور پیدا کرده، در دهان هیچ مرد و زن بالای ۳۰ سال، دندان طبیعی و سالم نبوده و غم انگیزتر اینکه دانشکده دندانپزشکی سنندج، حتی یک بار هم در آن روستا حضور پیدا نکرده بود.

برآوردها نشان می دهد در سال 96 تعداد دندان های پوسیده ی ایرانی ها 200 میلیون بوده که رقم بسیار بالایی است. شاخص پوسیدگی دندان در سنین ۳۵ تا ۴۴سال عدد ۱۳ است به طوری که این افراد سه دندان پر شده، ۶دندان کشیده شده و چهار دندان پوسیده دارند. این وضعیت در سنین پنج تا ۶سال عدد ۵ را نشان می‌دهد. ، اگر بخواهیم فقط برای ترمیم ساده دندان یک میلیون و ۲۰۰هزار دانش‌آموز که ۱.۷دندان پوسیده دارند، اقدام کنیم نیاز به ۲۰۵میلیارد تومان اعتبار است.

این وضعیت برای کودکان پنج تا ۶سال هزار میلیارد تومان و برای افراد میانسال چهار هزار و ۸۰۰میلیارد تومان برآورد می‌شود. در این میان، اگر بخواهیم برای جایگزین دندان‌های کشیده شده افراد میانسال کشور بودجه در نظر بگیریم باید ۸۸هزار میلیارد تومان هزینه کنیم! ین ارقام بهای بی توجهی ما به این موضوع است که باید آن را بپردازیم و اگر این کار را نکنیم هر ساله بر این میزان افزوده می شود تا جایی که بلاخره مجبور به این کار شویم.

خوب یا بد ما در جامعه ای پر استرس زندگی می کنیم و به گفته ی کارشناسان همین استرس از جمله عوامل مهمی است که باعث خرابی دندان خواهد شد پس با این اوصاف ما احتمالا خیلی خوش خیالیم که با نهایتا روزی یک بار مسواک زدن انتظار داریمن که تا سالمندی دندانمان را با خود داشته باشیم!

سلامت دهان و دندان مردم مازندران اما در سال های اخیربهبود یافته به گونه ای كه بر اساس جدیدترین آمارعلوم پزشكی مازندران میزان پوسیدگی دندان مردم این استان 2 دهم كاهش یافته است  که این حركت رو به جلو برای ارتقای سلامت دهان و دندان افراد به شمار می رود .

تا 3 سال قبل میانگین تعداد دندان های پوسیده هر مازنی 3 دندان بود كه اكنون این رقم در سال 97 به 2 و هشت دهم كاهش یافته است .اما با وجود تكان اندك در كم شدن میزان پوسیدگی دندان مردم مازندران اما هنوز هم این استان وضعیت خوبی در این زمینه ندارد . مازندران همانطور كه از نظر چاقی و ابتلا به برخی بیماری ها همچون دیابت و فشار خون جز رتبه اولی های كشور است در زمینه پوسیدگی دندان نیز رتبه دار است  و در جایگاه سوم قرار دارد. عامل این امر را می شود در آب و هوا ، خلق و خو یا حتی رژیم غذایی مردم این منطقه جست اما چه بسیار مناطق در دنیا با همین آب و هوا و رژیم غذایی که دندان هایشان سالم و بدن هایشان سلامت است. این نکته بیانگر این موضوع است که با همگانی کردن خدمان دندان پزشکی می توان جلوی بسیاری از معضلات دیگر را گرفت از بیماری گرفته تا نزاع و فساد!

هرکسی که دندان درد را تجربه کرده باشد تصدیق می کند که به علت نزدیکی دندان با اعصاب و مغز، این درد تاثیر بسزایی در آستانه ی تحمل فرد دارد. مهمترین عامل درگیری های خیابانی نیز از دست دادن کنترل اعصاب و هیجان لحظه ای است. حالا می شود به آمار پزشکی قانونی از رشد نزاع در مازندران با دید دیگری نیز نگاه کرد. این فقط یک مورد کوچک از دلایلی است که می تواند روی افزایش درگیری ها در یک منطقه موثر باشد.

اکنون بر کسی پوشیده نیست که سلامت دهان و دندان تا چه حد می تواند بر زوایای مختلف زندگی یک فرد تاثیر گذار باشد اما با این حال تا زمانی که بیمه ها و نظام پزشکی با همکاری دولت دست بکار نشوند و همچنان 80 تا 90 هزینه های مربوط به این حوزه را مردم پرداخت کنند، بی دندانی در کشور بی داد می کند. توان مردم روز به روز برای این درمان ها کمتر می شود و آمار بیماری های مرتبط نیز به تبع آن رشد می یابد. چاره ای هم ندارند چون پولی برای درمان های گران نیست!

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال