امروز : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۴۶ AM

معایب سوزوکی گرند ویتارا را در اینجا بخوانید

سوزوکی گرند ویتارا+عبارت
    -     کد خبر: 54664
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۱۷|۰۸:۵۶
سرویس : عامه پسند
طراحی ظاهری ویتارا در سال‌های پیش بسیار هم جذاب بود. این خودرو در زمان خودش جزو شاسی بلندهای محبوب در ایران و سایر کشورها به حساب می‌آمد و حرف‌های زیادی برای گفتن داشت.

عبارت: سوزوکی گرند ویتارا از سال 1988 توسط کمپانی ژاپنی سوزوکی تولید شده‌است. شرکت سوزوکی بیشتر بر تولید خودروهای چهار چرخ متحرک و یا به اصلاح آفرود تمرکز دارد. تمرکز بر روی تولید خودروهای شاسی بلند سوزوکی باعث شد که سوزوکی گرند ویتارا مورد استقبال و محبوبیت بازارهای جهانی قرار بگیرد. سوزوکی گرند ویتارا در رده خودروهایsuv کوچک قرارمی‌گیرد. در اواسط دهه 80 زمزمه‌هایی مبنی بر ورود یک خودروی شاسی‌بلند نسبتاً لوکس از کشور ژاپن در بازار ایران به گوش می‌خورد. در فروردین سال 1385 شرکت ایران‌ خودرو تعداد 190 دستگاه سوزوکی ویتارا را وارد بازار کرد. در سال بعد یعنی سال 1386 نیز خط تولید خودروی سوزوکی ویتارا در ایران‌ خودروی خراسان با ظرفیت تولید ماهیانه هزار دستگاه به بهره‌برداری رسید. خودروی سوزوکی گرند ویتارا به‌ تدریج جای شاسی‌بلندهای کوچک را در میان مردم باز کرد و همین نیز دلیلی شد بر حضور خودروهای کره‌ای مانند هیوندای توسان و کیا اسپورتیج که رقبای این خودروی شاسی‌بلند کوچک محسوب می‌شدند.

سوزوکی گرند ویتارا که بیش از یک دهه از حضور آن در ایران می‌گذرد، در سال‌های گذشته خودروی ایده آلی به شمار می‌رفت. اما در سال‌های اخیر دیگر نمی‌توان این خودرو را مناسب بازار امروزی دانست. در این مقاله که با استناد به صفحه سوزوکی گرند ویتارا همراه مکانیک نوشته شده، به معایب این خودرو می‌پردازیم که در گذشته هم جزو معایب آن بوده‌اند اما شاید کمتر به چشم می‌آمده‌اند.

 

میزان مصرف سوخت

سوزوکی گرند ویتارا طراحی بسیار قدیمی دارد. به همین دلیل از خیلی جهات از خودروهای شاسی‌بلندی که امروزه در کشورمان وجود دارند، ضعیف‌تر عمل می‌کند. یکی از این جنبه‌ها، مصرف سوخت است. ایران خودرو که مونتاژ کننده سوزوکی گرند ویتارا در کشورمان بوده است، مدعی است که این خودرو در هر 100 کیلومتر پیمایش‌های درون‌شهری، 12.5 لیتر بنزین مصرف می‌کند. این در حالی است که در عمل میزان مصرف سوخت آن عددی بسیار بیشتر خواهد بود و حتی ممکن است به عدد 14 برسد. بنابراین با نگاه به حجم باک این خودرو که برابر با 66 لیتر است، هر 470 کیلومتر پیمایش شهری شما را ملزم به توقف در جایگاه بنزین خواهد کرد. امروزه شما می توانید خودرو هایی با توان فنی بالاتر و مصرف کمتر به عنوان جایگزین مناسب تر برای خودروی سوزوکی ویتارا بیاید. این در حالی است که قیمت بنزین نیز در حال افزایش است و می تواند بر هزینه های شما تاثیر مستقیمی داشته باشد.

 

قیمت بالا

سوزوکی گرند ویتارا بسته به مدل و میزان کارکرد رنج گسترده‌ای از قیمت‌ها را در برمی‌گیرد. در بازار دست دوم گرند ویتارای مونتاژی را می‌توانید در بازه قیمتی 275 تا 840 میلیون تومان پیدا کنید که در هر صورت زیاد است. قیمت این شاسی بلند در کنار طراحی و آپشن های نسبتا قدیمی اش یکی از دلایلی است که ادعا می‌کنیم به سمت این خودرو نروید. در عوض خودروهای به‌روزتری در بازار موجود هستند که در این رنج قیمت می‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید.

مشخصات فنی سوزوکی گرند ویتارا 2400 اتوماتیک 1386-1399 | خودرو

کابین نامناسب

طراحی داخل کابین گرند ویتارا اصلاً جالب نیست. سادگی زیاد نشان از قدیمی بودن طراحی داخلی این خودرو دارد و تقریباً هیچ المان چشمگیری در زمان حضور در داخل این خودرو جلب توجه نمی‌کند. تقریبا طراحی تمام قسمت های داخلی این خودرو سادگی بسیار زیادی دارند. بخش ی از این سادگی را می توان به نوعی نشان از ژاپنی بودن خودرو دانست اما این خودرو بیشتر نماد سادگی قدیمی و دمده است. این در حالی است که عایق‌بندی نامناسب نیز باعث می‌شود که سروصدای بالای موتور به‌طور کامل به داخل کابین راه پیدا کند. بنابراین در سفرهای طولانی، باید به فکر هدفون یا راه‌های دیگری برای خلاص شدن از سروصدای داخل اتاق خودرو باشید. این در حالی است که صندلی‌ها هم اصلاً راحت نیستند. با آن که در بیشتر خودروهای جدید، با طراحی ارگونومیک برای صندلی‌های مواجه هستیم، اما صندلی‌های ناراحت گرند ویتارا آن را برای سفرهای برون شهری و طولانی مدت نامناسب کرده‌اند. مساله ناراحتی صندلی های سوزوکی ویتارا به خصوص در ردیف عقب خود را بیشتر نشان می دهد و باعث می شود سرنشینان عقب خودرو احساس خوبی نداشته باشند. به مساله راحت نبودن صندلی های عقب، خشک بودن سیستم زیرو بند و تعلیق خودرو را هم که اضاغه کنید متوجه خواهید شد که در سفرهای برون شهری شما را راضی نخواهد کرد.

بررسی مشخصات سوزوکی گراند ویتارا (مونتاژ) 1395 - 1398 | bama

تجربه نامناسب رانندگی

به جز سروصدای بالا، گرند ویتارا در زمینه‌های دیگر هم تجربه ناخوشایندی در رانندگی برای شما در چنته دارد! این خودرو به دلیل آن که از سیستم‌های جدید کمکی راننده و ترمز بی‌بهره است، در مسیرهای لغزنده و پیچ‌های شدید، کمی از کنترل راننده خارج می‌شود. اگر مسیر کمی لغزنده باشد، امکان آن که خودرو دچار لغزش‌های شدید شود، بسیار بالا است.

مورد دیگر، رانندگی خشک است. هنگامی که پشت فرمان این خودرو می‌نشینید، اولین مسئله‌ای که جلب توجه می‌کند، این است که این خودرو خصوصاً در دست اندازها، دچار ضربات متعدد می‌شود که به دلیل نرم نبود سیستم تعلیق خودرو است.

طراحی ظاهری

طراحی ظاهری ویتارا در سال‌های پیش بسیار هم جذاب بود. این خودرو در زمان خودش جزو شاسی بلندهای محبوب در ایران و سایر کشورها به حساب می‌آمد و حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. اما حالا بیش از یک دهه از تولید این خودرو می‌گذرد و کمپانی‌های معروف در سراسر دنیا، زبان طراحی خودروهای خود را تغییر داده‌اند. آن‌ها بیش از پیش به دنبال جلب نظر مخاطب از طریق بصری هستند و همین امر رقابت زیادی را در بین خودروهای جدید ایجاد کرده است. بنابراین طبیعی است که گرند ویتارا با طراحی قدیمی و ساده خود، از کورس رقابت عقب بماند. این خودرو بدنه‌ای مستحکم و قابل اطمینان دارد. اما ظاهر آن منحصر به فرد نیست. طراحی گرند ویتارا از شخصیت درونی این خودرو خبر نمی‌دهد و هیچ حس و حالی را به بیننده منتقل نمی‌کند. بنابراین می‌توان ادعا کرد که ظاهر خودرو تا حد زیادی کسل کننده است.

جمع بندی

خودروی گرند ویتارا برای سال‌ها در جاده‌ها و سفرهای درون‌شهری همقدم بسیاری از ایرانیان بوده است. وجود نقاط ضعف در این خودرو مانند هر خودرو دیگری اجتناب ناپذیر است و با چشم پوشی از آن‌ها، صاحبان این خودرو از امکانات، بدنه محکم و موتور پر قدرتش تا عمق جان استفاده کرده‌اند! با این حال، زمان آن رسیده است که گرند ویتارا تحولات عمده‌ای را تجربه کند تا با نیازهای خریداران امروزی و همچنین سطح بالای رقابت در دنیا، خودش را انطباق دهد. وگرنه، زمان زیادی طول نخواهد کشید که این خودروی محبوب به دست فراموشی سپرده  خواهد شد و حتی بخری از شاسی بلندهای میان رده و نه چندان با کیفیت چینی جای آن را در بازار پر خواهند کرد.

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال