امروز : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۰۱ AM
اختصاصی عبارت
مازندران در انتظار کاهش آمار تلفات جاده ای در پنجمین سال پیاپی؛

پاک شـدن رنـگ خـون از جـاده های مازنـدران

تابلو راهنمایی+عبارت
    -     کد خبر: 54706
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۱۹|۱۰:۰۷
در سال های اخیر با استفاده از تمام توان رسانه ها سعی بر این بود تا فرهنگ ترافیکی مردم ارتقا یابد که تا حدی نیز این اتفاق رخ داد. از سویی نیز شناسایی نقاط حادثه خیز و سعی در برطرف کردن مشکلات این مکان ها باعث شد تا تصادفات کمتری را در جاده های مازندران شاهد باشیم.

عبارت-گروه جامعه: يك ميليون و ۳۰۰ هزار نفر سالانه در سراسر جهان بر اثر حوادث رانندگي كشته و ميليون ها نفر دچار ضايعات جسمي مي شوند.
در كشور ما نيز سالانه ۱۸ تا ۲۰  هزار نفر در حوادث رانندگي كشته مي شوند. با هر تصادف و كشته و مجروح شدن هر فرد، كانون گرم خانواده ها علاوه بر خلاء عاطفي از بعد اقتصادي نيز دچار مشكل  مي شود. براساس  آمارهای  پزشکی  قانونی، ۷۰ درصد  كشته شدگان  سرپرست خانواده  هستند كه با مرگ و از كارافتادگي آنها  پيامدهاي  ناگواري گريبانگير خانواده هاي  آنها مي شود. حدود ۹ هزار نفر زنداني بر اثر تصادف در زندان به سر مي برند و براي آزادي شان به۷۰۰ ميليارد تومان پول نياز است. همچنين ۴۰ درصد از مرگ هاي ناشي از حوادث ترافيكي به گروه سني زير ۲۵ سال اختصاص دارد.
استان مازندران هم با جمعیت ۳ میلیون ۲۰۰ هزار نفری از مناطق گردشگری کشور محسوب می شود که سالانه از حدود ۱۸ میلیون نفر مسافر و گردشگر پذیرایی می کند. این در حالی است که زیرساختهای راه و حمل و نقل کشور و مازندران تناسبی با این آمارها ندارد.
البته در سال های اخیر با استفاده از تمام توان رسانه ها سعی بر این بود تا فرهنگ ترافیکی مردم ارتقا یابد که تا حدی نیز این اتفاق رخ داد. از سویی نیز شناسایی نقاط حادثه خیز و سعی در برطرف کردن مشکلات این مکان ها باعث شد تا تصادفات کمتری را در جاده های مازندران شاهد باشیم. بسیاری از پروژه ها نیز با سرعت بسیار پایینی در حال پیگیری است که شاید کمبود اعتبار، پیمانکار متعهد و متخصص و شرایط جوی از مهمترین دلایل کندی اجرای طرحهای این بخش باشد.
باید به این نکته توجه داشت که جاده‌ها و راه یکی از زیرساخت‌های مهم در حوزه گردشگری و محور توسعه هر کشوری هستند و جاده ایمن باعث سفر ایمن می شود و اگر جاده‌ها از ایمنی و استاندارد لازم برخوردار نباشند باعث کاهش ورود گردشگر به یک منطقه خواهند شد.
با همه ی این تفاسیر اما استان مازندران نه تنها پس از ۳ سال پیاپی در سال 98 نیز کاهش آمار تصادفات فوتی را تجربه کرد و در این زمینه مقام سوم را در کشور بدست آورد بلکه علاوه بر آن طبق آخرین آمار تا تیرماه سال جاری هم ۲۷ درصد کاهش را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.
لازم به ذکر است که آمار تصادفات فوتی در سال 98 در کل کشور، تنها با کاهش 7/1 درصدی  مواجه بوده است و این در حالی است که از مجموع 31 استان، 18 استان با افزایش تصادفات فوتی روبرو بوده اند.
اقداماتی نظیر اجرای طرح های افزایش گشت های راهداری و گشت های نامحسوس جاده ای تلفیقی راهداری و پلیس راه  نصب دوربین های کنترل سرعت، اقدامات مؤثر در خصوص ارتقای ایمنی حریم راهها، هماهنگی بهینه با پلیس راه و سایر دستگاه های اجرایی درگیر در زمینه ارتقای ترددهای جاده ای، آشکارسازی و رفع بسیاری از نقاط حادثه خیز و آموزش و ارتقای ایمنی کاربران آسیب پذیر را از عواملی است که موجب دستیابی به آمار یاد شده گردیده اند.
البته کارشناسان معتقدند رعایت استانداردها می تواند موجب کاهش چشمگیر تر آمار تصادفات و به تبع آن کشته و مصدومین این اتفاق شود. آنان همچنین استانداردهای جاده ها را شامل مواردی از قبیل تابلوهای اطلاع رسانی چند زبانه بین المللی، وضعیت آسفالت راه‌ها، وضعیت شیب جاده از اکس جاده، کانال‌ها، جمع اوری آب، نیوجرسی، گاردریل‌ها، لوپ‌ها، رمپ‌ها و حتی نوع و اندازه پروفیل آسفالت و جاده عنوان می کنند که می تواند تاثیر بسزایی در پایین آوردن آمار مرگ و میر در جاده های استان مازندران داشته باشد.
از سوی دیگر وضعیت دید راننده در محور، روشنایی جاده ها در شب، وضعیت تونل ها، زیر گذر ها و رو گذرها، نصب علایم ایمنی راه و ایمن کردن جاده های کوهستانی در محورهای برف گیر استان مبحث رانش کوه، ریزش سنگ و بهمن از موارد اصلی است که با توجه به گردشگرپذیر بودن استان مازندران باید رعایت شود.
عده ای نیز بر این عقیده اند که " توسعه حمل و نقل ریلی در مازندران می تواند هم در کاهش خطرات جاده ای تاثیرگذار باشد و هم باعث توسعه گردشگری پایدار در مازندران می شود." اما برای توسعه زیرساخت در این بخش نیازمند زمان طولانی هستیم.
با توجه به کاهش آمار در 4 سال گذشته همچنان می توان امیدوار بود تا اقداماتی که تا امروز صورت گرفته از حالا به بعد هم تاثیر گذار باشند تا جاده های مازندران هرسال امن تر از سال قبل شود.
سرپرست اداره ایمنی و ترافیک اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران نیز در این باره اظهار امیدواری کرد و گفت: ضمن بررسی دقیق عوامل وقوع سوانح رانندگی و ریشه یابی آنها و ارائه راهکارهای مؤثر و همچنین رعایت قوانین و مقررات توسط کاربران جاده ای، در سال جاری نیز کمترین آمار سوانح رانندگی را در استان مازندران داشته باشیم.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال