امروز : شنبه ۳ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۳۷ AM
اختصاصی عبارت
با نزدیک شدن به پاییز، فصل کوچ عشایر نیز فرا می رسد؛

نقش پررنـگ چادر نشینـان در تولیـدات دامـی مازندران

چوپان + عشایر + گوسفند + عبارت
    -     کد خبر: 54711
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۱۹|۱۱:۰۴
جمعیت قشلاقی عشایر مازندران ۴ هزار و ۶۴۸ نفر (۱۱۶۲ خانوار) و جمعیت ییلاقی ۱۹ هزار و ۱۴۸ نفر (۴۷۸۷ خانوار) است. شهرهای آمل با یک‌هزار و ۲۹۷ خانوار، سوادکوه با یک‌هزار و ۲۶۵ خانوار و بابل با یک‌هزار و ۷۲ خانوار، بیشترین جمعیت عشایری را در استان دارند.‌

عبارت-گروه اقتصاد: كوچ نشینی كهن ترین شیوه زیست بشر است كه پابرجا بودن آن تا عصر حاضر از بزرگ ترین جاذبه های این شیوه معیشت است و همین شیوه خاص زندگی سبب شده ایلات و عشایر «دیدنی ترین جاذبه عصر تكنولوژی» لقب بگیرند.

ترکیب اجتماعی جمعیت ایران، متشکل از سه جامعه متمایز شهری، روستایی و عشایری است. حیات اجتماعی در این سرزمین از دیرباز متأثر از روابط متقابل و زندگی توأمان جوامع مذکور بوده و در این میان، جامعه عشایری همواره، نقشی بارز و تعیین کننده در سرنوشت سیاسی و زندگی اقتصادی کشور داشته است.

پهنه وسیعی از ایران، قلمرو زیست و فعالیت این جامعه بوده که اکنون نیز کمابیش چنین است. گرچه امروزه عشایر نسبت محدودی از جمعیت کشورند، ولی به اقتضای شییوه زیست، قلمرو وسیعی از کشور، فضاهای زیستی عشایری است.

قلمرو زیستی عشایر نشان می دهد که بخش وسیعی از مناطق غربی، جنوب شرقی و شمال کشور، سرزمینهای عشایری است. وسعت این سرزمینها 936 هزار کیلومتر مربع است که حدود 59% از مساحت را تشکیل می دهد. بخشی از سرزمینهای عشایری، فضای زیستی مشترک با جامعه روستایی و شهری و قسمتی نیز مستقلاً “زیست بوم” عشایری است.

جمعیت عشایری ایران در ابتدای قرن پیش، قریب نیمی از نفوس کشور را در بر می گرفت. در آغاز قرن حاضر حدود 20% تا 25% جمعیت کشور را شامل می شد. با گسترش آبادی نشینی در خلال قرن اخیر سهم جمعیت عشایری به حدود 10% در آغاز دهه چهل و به کمتر از 5% در دهه کنونی رسیده است.

برخلاف تصور عمومی که عشایر و شیوه کوچ نشینی را محدود به غرب کشور و یا نهایتا ایل ترکمن می دانند، استان مازندران نیز به عنوان یکی از سکونت گاه های مهم این جامعه شناخته می شود. جمعیت قشلاقی عشایر این استان 4 هزار و  648 نفر (1162 خانوار) و جمعیت ییلاقی 19 هزار و  148 نفر (4787 خانوار) است. شهرهای آمل با یک‌هزار و ۲۹۷ خانوار، سوادکوه با یک‌هزار و ۲۶۵ خانوار و بابل با یک‌هزار و ۷۲ خانوار، بیشترین جمعیت عشایری را در استان دارند.‌ همچنین گفتنی است عشایر این استان 2 درصد از جمعیت عشایری کشور  را در خود جای داده است و علاوه بر این سالانه 1500 خانوار عشایر هم به عنوان مهمان وارد استان می شوند.

امسال اما با ورود ویروس کرونا به کشور، زندگی و برنامه ریزی این قشر تولیدکننده نیز به کلی به هم ریخت. در مازندران کوچ اول عشایر و دامداران استان از اول تا ۱۵ خرداد با تاخیر یک ماهه آن هم با روش ماشینی و مکانیزه انجام شد.

جامعه ای که ۷۰ درصد دام سبک و ۶۰ درصد دام سنگین در مازندران تحت اختیار آن ها است و 25 درصد تولیدات دامی استان نیز بر عهده آنان است. این یعنی عشایر نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کشاورزی مازندران ایفا می کنند و حمایت از آنان به نوعی حمایت از اقتصاد استان می باشد. این جامعه تولید محور تمام طول عمر خود را مشغول تولید و عرضه محصولات لبنی و دامی است و از طرفی کمترین امکانات را نیز در اختیار دارد. البته این خصلت عشایر است که در سختی ها شکوفا می شوند.

دو هزار و ۹۵ خانوار عشایر استان عضو چهار تعاونی کشاورزی عشایری: صنعت دامپروری سرسبز بابل، تونا دام هزارپی آمل، یاوران جنگل سوادکوه و دام دوشه تنکای شهرستان تنکابن هستند و به توزیع نهاده‌های دامی، کارگزاری بیمه عشایری، توزیع سوخت‌های فسیلی، توزیع پنل‌های خورشیدی و شرکت در نمایشگاه‌های توانمندی در سراسر استان مشغولند.

همچنین تولید صنایع دستی نیز از دیگر فعالیت های این افراد خستگی ناپذیر است که نشان از پتانسیل های سبک زندگی عشایری دارد.

از طرفی عشایر به شیوه ای جذاب و باورنكردنی طی قرن ها وسال های طولانی اقدام به حفظ سنن و آداب و رسوم گذشته خود نموده اند و این اصالت به جاذبه ای برای صنعت گردشگری تبدیل شده است. مسكن عشایر و نوع زندگی آن ها، زبان و موسیقی، غذاهای محلی، صنایع دستی، رقص و لباس های محلی به همراه آیین های به جای آوردن جشن های عروسی و محلی از مهم ترین جاذبه های ایلات و عشایر است و مازندران که خود استانی گردشگر پذیر محسوب می شود می تواند با نگاه به تقویت گردشگری عشایری در استان، منافع زیادی را از قبل آن کسب نماید.

طبق آمارهای رسمی در حال حاضر ۲ میلیون ۴۰۰ هزار واحد دامی سبک و سنگین در استان مازندران درحال پرورش است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

آرشیو