امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۳:۲۶ PM
یادداشت عبارت
تبعیض و تحقیر آشکار نیروهای شرکتی در ادارات ادامه دارد‌؛

از سکوت مرگبار دولت تا کورسوی امید در مجلس / شکاف ۴ میلیونی حقوق و ذبح عدالت

نیروهای قراردادی+عبارت
    -     کد خبر: 54794
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۲۲|۱۰:۳۹
اگرچه دولت کاملا در این زمینه سکوت کرده و بدون سر وصدا در حال بدتر کردن وضعیت کاری نیروهای شرکتی است، اما اخبار دلگرم کننده‌ای از مجلس به گوش می‌رسد که اگر مثل همیشه در حد شعار باقی نماند و الزام آور شود، می‌تواند تغییری چشمگیر در وضعیت بلاتکلیف نیروهای شرکتی ایجاد کند.

عبارت - گروه اقتصادی: هر دو در یک مکان و به یک اندازه کار می‌کنند، اما تفاوتشان از زمین است تا آسمان. مثل قافله‌ای که پیاده و سواره راهی یک مقصدند اما یکی پا در راهوار آبله می‌کند و دیگری رنج سفر را بر پشت اسب هموار.
این است وضعیت و نسبت نیروهای شرکتی و نیروهای قراردادی در نهادهای دولتی.
اغراق‌آمیز نیست اگر بگوییم رفتاری که با نیروهای شرکتی در برخی از ادارات می‌شود به تبعیض آشکار تنه می‌زند و هرزگاهی با تحقیر همراه می‌شود.
نیروهای قراردادی از حضور و ثبوت و ثبات خود مطمئن هستند و این اطمینان را مدام به رخ نیروهای شرکتی می‌کشند و با این کار قند را در دل خودشان و زهره را در دل آنها آب می‌کنند.
البته این تنها مشکل نیروهای شرکتی نیست. آنها عموما برخلاف تخصص و توانایی‌شان نادیده انگاشته می‌شوند، کارهای ابتدایی به آنها سپرده می‌شود، در کلام آنها را تحقیر می‌کنند. تفاوت حقوق بعضا ۴میلیونی کمر آنها را شکسته و امیدشان را ناامید کرده است. عموما ساعات بیشتری از نیروهای قراردادی کار می‌کنند اما حسرت اضافه حقوق در دلشان مانده است.
البته آن دسته از نیروهای شرکتی که از بالا حمایت می‌شوند و پشت‌شان گرم است در این قصه پر غصه نقشی ندارند و همه بار این تراژدی به دوش آنهایی است که تخصص و سابقه کافی دارند اما همیشه پشت در مانده‌اند و به تازه‌گی نیز زمزمه‌های فراوانی در مورد تعدیل چراغ خاموش این نیروها در برخی از ادارات به گوش می‌رسد.
در کنار پدیده‌ی نوظهور حقوق‌های نجومی و هدایای چشم نواز هیأت مدیره‌ها، بی عدالتی در پرداخت حقوق و مزایا به نیروهای شرکتی، نسبت به قراردادی و رسمی موجب نگرانی بخش عمده‌ای از نیروهای شاغل در بخش‌های مختلف دولتی شده است.آنها نگرانند در شرایط دشوار اقتصادی به‌جای آنکه مورد حمایت بیشتری قرار گیرند از کار بیکار شوند.
بدترین سکانس زندگی کاری نیروهای شرکتی امسال اکران شد. آنها در حالی خبر افزایش ۲ برابری حقوق در میان کارمندان را شنیدند که خودشان هیچ سهمی از این سفره نداشتند. حدود ۴ سال است که تغییر چشمگیر و دندان گیری در حقوق نیروهای شرکتی اعمال نشده که این نتیجه‌ای جز شکاف طبقاتی و ناامیدی نخواهد داشت.
اگرچه دولت کاملا در این زمینه سکوت کرده و بدون سر وصدا در حال بدتر کردن وضعیت کاری نیروهای شرکتی است، اما اخبار دلگرم کننده‌ای از مجلس به گوش می‌رسد که اگر مثل همیشه در حد شعار باقی نماند و الزام آور شود، می‌تواند تغییری چشمگیر در وضعیت بلاتکلیف نیروهای شرکتی ایجاد کند.
به تازگی بسیاری از نمایندگان به وضعیت این نیروها اعتراض کرده و نطق‌هایی داشته‌اند. نمایندگان نیشابور و بروجرد اخیرا تذکراتی در این باب داده‌اند.
بسیاری می‌گویند انتظار پرستاران و نیروهای شرکتی حوزه درمان علیرغم وضعیت دشوار کرونا همچنان به سر نيامده چه رسد به نیروهای شاغل در دستگاهای دیگر! بنابراین نباید به حرفها و تذکرات دل بست، چراکه این طرح دارای بار مالی برای دولت است.
اما مخالفان این ادعا می‌گویند: نیروهای شرکتی سالهاست در دستگاه‌های مختلف مشغول به کار هستند و یک نیاز موقت برای آن دستگاه محسوب نمی‌شوند بنابراین طرح تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی به قراردادی بار مالی برای دولت ندارد.
در حال حاضر کار نیروهای شرکتی تنها جیب واسطه‌ها را پر می‌کند که به هزاران طرفند از زیر بار حقوق قانونی این نیروها شانه خالی می‌کنند. با ادامه روند فعلی دیگر نیروها انگیزه خود را برای کار از دست می‌دهند. اما با تصویب طرح تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی، بدون تحمیل هزینه اضافی به دولت و با قطع دست دلال‌ها، می‌توان انگیزه بسیار خوبی برای ارتقای راندمان کاری کارشناسی در کشور ایجاد کرد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین