امروز : پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت : ۸:۵۰ PM
اختصاصی عبارت
استاندار توسعه کشت گلخانه ای را الویت کشاورزی مازندران اعلام کرد؛

گـذر از کشـاورزی سنتـی در مازنـدران

گلخانه+عبارت
    -     کد خبر: 54795
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۲۲|۱۰:۵۰
مازندران به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و اقلیم مطلوبی که دارد از جمله استان‌هایی است که توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را به عنوان یک راهکار مناسب مطرح کرده و در راستای رسیدن به این هدف مهم گام‌های جدی برداشته است.

عبرت - گروه اقتصاد: وقتی برای اولین بار کشت گلخانه ای در قرن سیزده میلادی آغاز شد، شیوه‌ای برای برآورده‌سازی نیازهای غذایی خانواده‌های سلطنتی، کاشت گیاهان استوایی غیربومی برای تحقیق و همچنین پرورش گیاهان دارویی به حساب می‌آمد. دانش اینگونه کاشت که در بین شهروندان ثروتمند رایج بود، در نهایت سر از دانشگاه‌ها در آورد؛ جایی که می‌شد تحقیقات را ادامه داد و سرانجام به چاپ رساند.

امروزه اما، با افزایش طیفی از فناوری‌های نوین و نوآورانه در صنعت کشاورزی، اداره‌ی یک گلخانه فقط محدود به طبقه‌ی مرفه و دانشگاه‌ها نمی‌شود، بلکه هر فردی که علاقه‌مند است کسب‌و‌کارش را بر این مبنا شروع کند نیز می‌تواند وارد این عرصه شود.

مازندران به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و اقلیم مطلوبی که دارد از جمله استان‌هایی است که توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را به عنوان یک راهکار مناسب مطرح کرده و در راستای رسیدن به این هدف مهم گام‌های جدی برداشته است.

این نوع از کشت راهی مطمئن در مدیریت مصرف و صرفه جویی آب و راهی برای تولید محصولات با کیفیت و کاهش ضایعات در بخش کشاورزی است که با افزایش سطح زیرکشت محصولات گلخانه‌ای می‌توان به افزایش صادرات محصولات کشاورزی امیدوار بود.

چندی پیش استاندار مازندران توسعه محصولات گلخانه‌ای را الویت تولیدی استان در بخش کشاورزی اعلام کرد و اشاره نمود که الویت در اعطای تسهیلات بخش کشاورزی نیز به توسعه محصولات گلخانه‌ای است. این یعنی استان مازندران در تلاش است تا کشاورزی سنتی رایج در این سرزمین را دچار تحولی بنیادی سازد و با این کار حداقل 10 درصد به بهره‌وری خود از زمین‌های کشاورزی بیافزاید.

همچنین حسین زادگان ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای و اعطای زمین‌های منابع ملی به مردم برای ایجاد واحد‌های تولید محصولات گلخانه‌ای را دیگر برنامه‌های حمایتی در این حوزه نام برد که با تحقق آنها امکان تولید محصولات گلخانه‌ای بصورت پراکنده در نقاط مختلف استان فراهم خواهد شد.

از طرفی مزایای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را می‌توان گامی در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تعریف کرد چرا که با استفاده از این شیوه نوین کشاورزی و با تکیه بر منابع و ظرفیت‌های داخلی می‌توان به‌طور مستقیم و غیرمستقیم برای کشاورزان و علاقه‌مندان این بخش ایجاد اشتغال و درآمد کرد که امری ضروری به‌ویژه در شرایط فعلی اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

در سال گذشته حدود ۵۰ هکتار به توسعه گلخانه‌های استان که شامل گل و گیاهان زینتی، سبزی و صیفی و محصولات کشاورزی است، اختصاص پیدا کرده است. به طور دقیق‌تر در سطح مازندران ۴۱۴ گلخانه به مساحت ۱۴۴ هزار و ۵۴۲ مترمربع به صورت خوداجرایی در سطوح کوچک و خانه‌سراهای روستایی اجرا شده است و در کنار آن ۱۵۶ گلخانه نیز به مساحت ۳۴۰ هزار و ۱۷۴ مترمربع با تسهیلات بانکی احداث گردید.

آن‌طور که می‌گویند قرار است با برنامه‌ریزی توسعه گلخانه‌ها و بهره‌برداری از مجتمع‌های گلخانه‌ای در آینده نزدیک، سطح کشت‌های گلخانه‌ای استان به ۴۰۰ هکتار خواهد رسید. عددی که در صورت تحقق گامی بزرگ در تحول صنعت کشاورزی در استان مازندران به شمار می‌رود.

البته باید در نظر داشت فعالیت‌ها در زمینه کشت‌های گلخانه‌ای باید به نحوی باشد که متقاضیان این بخش بتوانند محصولات صادرات محور تولید کنند. زیرا تولید محصولات درجه یک صادراتی در محیط‌های گلخانه‌ای به مراتب راحت‌تر از شیوه سنتی آن است و علاوه بر آن مشتری‌های خارجی بیشتری نیز در صف انتظار خرید این اقلام هستند.

از جمله پرسودترین محصولات گلخانه ای می توان به توت فرنگی اشاره کرد. همچنین گیاهان دارویی مانند سرخارگل، به لیمو، آلوئه ورا، کدو پوست کاغذی و به صورت پایلوت نعناء فلفلی و مریم گلی با توجه به اینکه مقاوم به خشکی و کم توقع هستند و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌اند، می توانند بهترین گزینه فعالیت باشند. کاشت خیار نیز یکی از تقاضای مهم در بازار روز است که همواره مشتری خود را دارد.

با توسعه کشت گلخانه‌ای در استان مازندران و از طرف دیگر تکمیل پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در مازندران می‌توان به آینده روشن کشاورزی در استان امیدوار بود تا دیگر شاهد تغییرکاربری های مجاز و غیرمجاز زمین‌های زراعی برای تبدیل شدن به ویلاهای سیمانی نباشیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال