امروز : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ ساعت : ۳:۲۸ AM
اختصاصی عبارت
دست کم ۲۰ درصد نوجوانان و دانش آموزان استان دچار چاقی شکمی هستند؛

تنـها کرونا دشـمن سلامـت دانـش آمـوزان نیست

دانش آموز+عبارت
    -     کد خبر: 54828
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۲۳|۰۹:۳۴
اغلب خانواده ها نیز ورزش را در مسیر مخالف درس می بینند و اگر کودکشان در خانه مشغول بازی و جنب و جوش باشد نه تنها خوشحال نمی شوند بلکه تمام تلاششان را می کنند تا او این رفتار را ترک نماید غافل از اینکه با این کار بزرگترین خیانت را در قبال او انجام می دهند.

عبارت - گروه جامعه:  طبق آخرین آمارهای ارائه شده  ۹۱ درصد از حدود ۵۰۰ هزار دانش آموز استان از فقر حرکتی رنج می برند!

البته این آمار مربوط به دوران پیش از کرونا و تعطیلی مدارس کشور است. به لطف این تعطیلی ها بسیاری از دانش آموزان که فعالیت های بدنی شان در زنگ ورزش و تفریح مدرسه خلاصه می شد اکنون در خانه های خود نشسته اند و بی خبر از خطرات این موضوع، با بی تحرکی مفرط به آن دامن می زنند.

این مسئله می تواند دروازه ی ورود به یک فاجعه در نسل آینده باشد. بیشتر دانش آموزان مازندرانی در حالی شبانه روز خود را با کمترین میزان تحرک بدنی و فعالیت ورزشی سپری می کنند که بر اساس داده های رسمی و شاخص های سلامت وزارت بهداشت ، جز چاق ترین کودکان کشور به شمار می روند .

دانشگاه علوم پزشکی مازندران پیش از این اعلام کرد که دست کم 20 درصد نوجوانان و دانش آموزان استان دچار چاقی شکمی هستند و بیش از حد چربی در ناحیه شکم آنها جمع شده است . فقر حرکتی یا کم تحرکی دانش آموزان مازندرانی یعنی در آینده ای نه چندان دور وضعیت سلامتی در این استان از حالا نیز وحیم تر خواهد شد و آمار دیابت و سرطان و اضافه وزن یا امثالهم از این هم بالا تر خواهد رفت. همین حالا نیز مازندران در تمام این زمینه ها جزو استان های رده بالای کشور محسوب می شود و این که قشر دانش آموزش با این حجم از کم تحرکی مواجه است یعنی حالا حالا ها امیدی به بهبود این روند نیز نباید داشته باشیم.

اغلب خانواده ها نیز ورزش را در مسیر مخالف درس می بینند و اگر کودکشان در خانه مشغول بازی و جنب و جوش باشد نه تنها خوشحال نمی شوند بلکه تمام تلاششان را می کنند تا او این رفتار را ترک نماید غافل از اینکه با این کار بزرگترین خیانت را در قبال او انجام می دهند.

آیا جای خالی پویش ورزش دانش آموزان در میان این همه پویش های عجیب و غریبی که در این دوران به وجود آمد خالی نبود؟ آمار ها با بی رحمی بر این امر صحه می گذارند.

دیر یا زود مدارس در سراسر کشور دوباره به حالت قبل بازمی گردند و زندگی به روال سابق ادامه می دهد اما دانش آموزان چاق تر و کم تحرک تر سوغات کرونا برای مدارس مازندران خواهد بود. پس اولین گام برای داشتن جامعه ای سالم تر پس از کرونا، نگاه ویژه به زنگ ورزش در مدارس استان و همچنین فراهم کردن امکانات سخت افزاری مناسب برای هدف مند کردن ساعت های تربیت بدنی مدارس است.

چیزی که در سال های گذشته با مجوز دادن به مدارس نقلی گاها حتی بدون حیاط تا حد امکان نادیده گرفته شد. مازندران 645 مدرسه غیرانتفاعی دارد که حدود یکصد هزار دانش آموز در آنها مشغول تحصیل هستند . این استان بیشترین تعداد مدارس غیرانتفاعی کشور را نسبت به جمعیت دانش آموزی دارد  و تعداد زیادی از این مدارس در ساختمان های استیجاری و غیر استاندارد دایر هستند که همین امر باعث توجه کمتر به موضوع فعالیت بدنی دانش آموزان این استان شده است.

فعالیت بدنی برای هر فردی در زندگی ضروری است، بنابراین انتظار می‌رود یکی از برنامه‌های ثابت و پرطرفدار در مدارس برنامه تربیت بدنی باشد. برنامه‌ای که نقش آن در شکوفایی استعدادهای مختلف افراد و متعاقب آن تقویت و افزایش ظرفیت‌های اخلاقی، جسمانی و اجتماعی افراد انکار ناپذیر است، موضوعی که اهمیت آن در فرهنگ ملی ایرانیان بر کسی پوشیده نیست.اما در حال حاضر به صراحت می‌توان گفت ورزش یکی از مظلوم‌ترین دروس در مدارس به شمار می‌رود حتی در دوران کرونا.

همانطور که گفته شد کودکان و نوجوانان تا پیش از کرونا بیشترین ساعت عمر خود را در مدارس می‌گذراندند. ولی با این حال علی‌رغم اینکه طی چند سال گذشته برنامه ریزی‌هایی از طرف وزارت ورزش و جوانان و وزارت آموزش و پرورش برای ارتقای سطح تربیت بدنی و ورزش دانش آموزی صورت گرفته به جرات می‌توان گفت هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم. کرونا، اهمیت و ارزش سلامت را به ما یادآوری کرد و ما امیدواریم که توجه به این مهم فقط محدود به دوران همه گیری یک بیماری نباشد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال