امروز : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۱۵ PM
اختصاصی عبارت
خسارت ۶ هزار میلیاردی کرونا به کشاورزی مازندران؛

روزهای دشـوار کشـاورزی در روزگـار کرونا

کشاورزی+عبارت
    -     کد خبر: 54832
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۲۳|۱۰:۲۳
اعداد و ارقام از وضعیت نه‌چندان جالب کشاورزان مازندرانی حکایت دارند. وضعیتی که اگر در میان مدت باقی بماند بدون شک سبب افزایش گرایش به سوی «تغییر کاربری» زمین های کشاورزی خواهد شد. مشکلی که سال‌ها است اراضی مازندران و امنیت غذایی مردم کشور را با هم تهدید می‌نماید و تنها به مذاق بعضی از ویلانشینان و سرمایه داران خوش می‌آید.

عبارت - گروه اقتصاد: بخش «کشاورزی» یکی از بخش‌های مهم اقتصاد هر کشوری است که علاوه بر تامین نیاز‌های داخل درآمدزایی قابل توجهی نیز برای کشور‌ها دارد. مازندران یکی از استان‌های مهم کشور در زمینه تولید و تامین اقلام زراعی و باغی است و این روزها مانند تمام مشاغل و کشب و کارهای دیگر روزگار عجیبی را از سر می‌گذراند.

با شیوع ویروس «کرونا» در کشور مشکلاتی در بخش کشاورزی به وجود آمد که این مشکلات ممکن است این بخش مهم را با رکود مواجه کند.

سالانه درصد قابل توجهی از برخی محصولات کشاورزی در استان برای «صادرات» کنار گذاشته می‌شود که از جمله این محصولات می‌توان به برنج، مرکبات و کیوی اشاره کرد. بنابراین بسته شدن مرز‌های تجاری که یکی از عواقب ویروس کرونا است، کشور‌های صادرکننده محصولات کشاورزی را با خسارت زیادی در این زمینه روبرو نموده و این موضوع درآمد ارزی استان مازندران را با تغییراتی مواجه کرده است.

از سوی دیگر عدم صادرات محصولات کشاورزی علاوه بر اختلال که درآمد‌های ارزی کشورها، مشکلات زیادی برای کشاورزان، صادرکنندگان و عمده فروشان ایجاد می‌نماید. به عنوان مثال بخشی از محصول کشاورزی که برای صادرات کنار گذاشته شده بود، هم اکنون باید در انبار‌ها ذخیره شوند که این اقدام دو مشکل اساسی را به وجود می‌آورد، اول پرداخت هزینه‌های اضافی برای انبار کردن محصول و دوم این که کیفیت محصول در انبار‌ها به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند.

اما یکی دیگر از معضلات کشاورزی مازندران به گفته کارشناسان کم توجهی به ایجاد زیرساخت های نوین و «کشت مکانیزه» است، اگر این استان قصد پیشگیری از زیان‌های اقتصادی ناشی از کرونا و یا امثال آن بر بخش کشاورزی را دارد، باید هر چه بیشتر نسبت به ایجاد زیرساخت‌های مکانیزه مربوط به بخش‌های مختلف کشاورزی از تولید تا عرضه برنامه‌ریزی کند.

البته اقدامات مثبتی در این زمینه صورت گرفته و تنها در سال جاری 300 دستگاه نشاکار برای کشت مکانیزه برنج وارد مازندران شده که سطح زیر کشت و تولید محصول از طریق کشت مکانیزه را از 50 هزار به 100 هزار هکتار یعنی تقریبا 2 برابر افزایش داده است. اما با توجه به ظرفیت استان در زمینه کشاورزی و باغداری، مازندران همچنان راه درازی در رسیدن به شرایط ایده‌ال کشاورزی مدرن در پیش خواهد داشت و هر اقدامی در این زمینه نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده استان محسوب می‌شود.

روز گذشته «احمد حسین زادگان» استاندار مازندران با اشاره به خسارت ناشی از شیوع کرونا به بخش های مختلف از جمله کشاورزی گفت: این حادثه شش هزار میلیارد ریال به بخش های تابعه کشاورزی خسارت زده است.

به گفته او طبق مصوبه دولت فقط پرورش دهندگان ماهی زینتی می توانند از تسهیلات جبران خسارات کرونا برخوردار شوند! این موضوع آن‌قدر عجیب بود که خود استاندار نیز این مصوبه را «ناقص» خواند و ابراز امیدواری کرد تا اصلاحات لازم در آن صورت گیرد.

استاندار همچنین  استقبال بخش کشاورزی برای بهره مندی از «تسهیلات» جبران خسارت کرونا را ناچیز و کم دانست و گفت: تاکنون فقط ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات در این بخش جذب شده است.

اعداد و ارقام از وضعیت نه‌چندان جالب کشاورزان مازندرانی حکایت دارند. وضعیتی که اگر در میان مدت باقی بماند بدون شک سبب افزایش گرایش به سوی «تغییر کاربری» زمین های کشاورزی خواهد شد. مشکلی که سال‌ها است اراضی مازندران و امنیت غذایی مردم کشور را با هم تهدید می‌نماید و تنها به مذاق بعضی از ویلانشینان و سرمایه داران خوش می‌آید.

بی دلیل نیست که کارشناسان معتقدند کرونا با تاثیر بر زنجیره تامین، تقاضا و نقدینگی، بر بنگاه‌ها و با تاثیر بر عرضه نیروی کار، مصارف کالاها و خدمات و به‌ویژه با کاهش درآمد مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در کوتاه‌مدت و بلندمدت بر اقتصاد خانوارها و اقتصاد بخش کشاورزی تاثیرگذار خواهد گذاشت.

همانطور که گفته شد  اولین راهکار برای نجات اقتصاد کشاورزی این است که بخش اعظم کشت به روش مکانیزه انجام شود و بسترهای مکانیزاسیون در مازندران به بالاترین حد ممکن فراهم شود.

همچنین مسئولان، می توانند با پرداخت های مستقیم به تولیدکنندگان و فعالین بازار، ورود مستقیم به منظورخرید، انبارداری و تنظیم بازار، فراهم آوردن اعتبارات بانکی ارزان قیمت، جبران خسارت ازطریق بیمه، امهال تسهیلات و برداشتن موانع صادراتی به منظور جبران بخشی از زیان فعالان بخش کشاورزی از بحران های کرونایی اقتصاد کشاورزی جلوگیری کرده و از آن بکاهد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو