امروز : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۰۲ PM
اختصاصی عبارت
بررسی مشکلات صنایع تبدیلی در یکی از قطب های تولید گیاهان دارویی کشور؛

درمـان اقتصـاد با صنایـع تـبدیلی گیـاهان دارویـی

گیاهان دارویی+عبارت
    -     کد خبر: 54881
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۲۴|۱۰:۰۹
طبق پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی میزان تولید و مصرف گیاهان دارویی در سطح جهان در سال ۲۰۵۰ به ۵ هزار میلیارد دلار خواهد رسید در حالی که فقط ۰.۴ درصد از کل سهم تجارت جهانی در این حوزه به ایران تعلق دارد.

عبارت - گروه اقتصاد: در شرایطی که مشکلات اقتصادی و بیکاری گریبان‌گیر کشور است، ظرفیت‌های بکر کشاورزی مانند گیاهان دارویی در این مناطق در سایه بی‌برنامگی مسئولان و سودجویی دلالان با خام‌فروشی از دست می‌رود.

بر اساس آمار غیرسمی کشت گیاهان دارویی در هر هکتار، 10 شغل ایجاد می‌کند و به همین دلیل این حوزه می‌تواند در ایران با داشتن 11 اقلیم از 13 اقلیم جهان و یکی از بهترین خاستگاه‌های رشد و تکثیر گیاهان دارویی راهی برای توسعه اقتصادی، اشتغال‌زایی و رفع محرومیت باشد.

طبق پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی میزان تولید و مصرف گیاهان دارویی در سطح جهان در سال ۲۰۵۰ به 5 هزار میلیارد دلار خواهد رسید در حالی که فقط ۰.۴ درصد از کل سهم تجارت جهانی در این حوزه به ایران تعلق دارد.

در مازندران نیز ضعف در زیرساخت های صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری گیاهان دارویی ازیک سو و ناقص بودن زنجیره تولید، راهی برای فعالان کشاورزی باقی نگذاشته تا محصولات تولیدی را به صورت خام عرضه کنند و درآمد سرشار ناشی از آن نصیب دلالان و واسطه و دیگر استان ها شود.

کم توجهی به صادرات گیاهان دارویی، سخت گیری در ارائه مجوز سیب سلامت برای گیاهان دارویی، شکل نگرفتن مشاغل خانگی در حوزه اسانس گیری و نبود هلدینگ گیاهان دارویی سبب شده تا تولیدات مازندارن، خام فروشی شود.

عبارت پیش تر در گزارشی به ظرفیت های استان مازندران در تولید گیاهان دارویی پرداخته بود اما این نکته قابل یادآوری است که مازندران با داشتن تنوع ژنتیکی و اقلیمی بسیار زیاد می‌تواند به عنوان اهرمی بسیار بزرگ در زمینه توسعه کشت و پرورش، فرآوری و صنعت گیاهان دارویی در کشور مطرح شود. طبق آمارها بیش از ۸۰۰ نوع گل و گیاه دارویی در استان تولید می‌شود که توسعه کشت این گیاهان می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی به افزایش درآمد خانوار روستایی، پیشگیری از مهاجرت به شهرها و جلوگیری از فرسایش خاک نقش به سزایی ایفا نماید.

در حال حاضر در بیش از هزار هکتار از اراضی مازندران گل و گیاهان دارویی کشت و سالانه ۴۰۰ تن انواع محصولات از آن برداشت می‌شود. از طرفی درصد قابل‌توجهی از اراضی مازندران یعنی بیش از ۳۰۰ هزار هکتار از آن، شیب‌دار هستند و به تأکید کارشناسان توسعه کشت گیاهان دارویی می‌تواند این مزارع را به اراضی مثمر و اقتصادی مبدل کند.

اما تولید کنندگان این نوع گیاهان در استان علاوه بر تسهیل در مراحل دریافت مجوز سیب سلامت خواستار توجه ویژه به صادرات این محصول هستند. به پیشنهاد آنان باید صادرات گیاهان دارویی در ابتدا روی دو تا سه گونه گیاهی صورت گیرد.

همانطور که گفته شد نقطه ضعف این ماجرا اما مانند بسیاری از محصولات دیگر کشاورزی در مازندران، جای خالی «صنایع تبدیلی» در آن است. هر چند مسئولان وعده از مکانیزه شدن و تحول اقتصادی در این صنعت ارز آور می‌دهند، اما همچنان مازندران به علت کمبود صنایع تبدیلی و فرآوری، سهم بسیار کمی در صادرات این محصول سودآور دارد در حالی که تمرکز بر تولید و صادرات این محصولات می‌تواند ارزش افزوده زیادی برای استان ایجاد کند و از طریق درآمد ارزی حاصل از آن، وابستگی کشور به نفت را کاهش دهد.

اهمیت توسعه صنایع تبدیلی در حوزه کشت گیاهان دارویی آنجایی اهمیت بیشتری می‌یابد که سودجویان با استفاده از این کمبود به جان بازار افتاده‌اند و با خرید محصولات‌ خام و خروج فله‌ای آن‌ها از کشور، زمینه محرومیت بیشتر را فراهم می‌کنند و انگیزه فعالیت را از کشاورز و تولیدکننده می‌گیرند. به همین دلیل هم، کارشناسان کوتاه شدن دست واسطه‌ها را در کنار توسعه صنایع تبدیلی به عنوان راهی برای بهبود عملکرد کشت گیاهان دارویی پیشنهاد می‌کنند.

محرومیت مازندران از صنایع تبدیل و اسانس گیری و فعالیت محدود کارخانه های فرآوری در حالی است که این استان، کلکسیونی از گیاهان دارویی است. برای مثال بابونه، آویشن، گل‌گاوزبان، اسطوخودوس، بومادران، گل محمد، نعناع، کاسنی تنها بخشی از گل و گیاهان دارویی است که در استان کشت و تولید می‌شود.

در حال حاضر کارخانه های فرآوری گیاهان دارویی در مازندران با مشکلات عدیده از جمله تسهیلات بانکی مواجه هستند و در حالی که سرمایه گذاری های میلیاردی در این بخش شکل گرفته است، اما کارخانه داران فرآوری گیاهان دارویی نیاز به نقدینگی و تامین سرمایه در گردش دارند.

 کشت گیاهان دارویی و تولید آن‌که می‌تواند در خودکفایی دارویی، اشتغال و توسعه بخش کشاورزی نقش به سزایی داشته باشد نیازمند داشتن برنامه جامع و هدفمند است تا این گونه‌های ارزشمند در طبیعت از بین نرود. وجود انواع گل و گیاهان دارویی و شمار زیادی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان کشاورزی، ضرورت راه‌اندازی کلکسیون گیاهان دارویی را در استان مازندران الزامی می‌سازد.

در روزگاری که جوانان به‌تدریج از کشاورزی روی برگردانده و راهی شهرها شده‌اند، توسعه فعالیت‌هایی چون تولید گیاهان دارویی، برند سازی در این حوزه و جذب مشارکت سرمایه‌گذاران برای ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌تواند گامی مؤثر در افزایش دلگرمی کشاورزان، رونق تولیدات کشاورزی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید باشد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو