امروز : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۲۸ PM
اختصاصی عبارت
۷ هزار کلاس درس استان نیز نیازمند مقاوم سازی هستند؛

گـره بر پیشـانی نـظام آمـوزشی در مازنـدران

مدرسه فرسوده +عبارت
    -     کد خبر: 54882
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۲۴|۱۰:۰۹
البته به طور واضح مشخص نیست که چه معیار هایی برای تشخیص مدارس ایمن و ناایمن در نظر گرفته می شود اما به طور کلی مدارسی که ۳۰ سال یا بیشتر از تاسیس آن ها می گذرد را، تخریبی یا ناایمن می گویند. اما چه بسیار مدارسی که به ۱۵ سال نرسیده زوارشان در می رود و نیازمند بازسازی می شوند.

عبارت - گروه جامعه : مدرسه، جایی که همه ی ما مدتی از زندگی را در آن گذارندیم و با تمام خاطرات خوب و بدش به حافظه ی ما سنجاق شده. جدا از مسئله ی رعایت یا عدم رعایت پروتکل های بهداشتی که این روزها به دایره واژگان بچه مدرسه ای ها هم اضافه شده و یا سطح آموزش و کیفیت معلمان، مقوله ی ساختمان مدرسه در این سال ها همیشه از بحث های داغ آموزش و پرورش بوده است.

در گذشته همین که چهار دیواری با یک سقف در اختیار چند دانش آموز قرار می گرفت و معلمی در آنجا به تدریس می پرداخت برای دانش آموزان و والدینشان نه تنها غنیمت بلکه مایه ی خوشنودی بود. دیگر کسی به این که سیستم گرمایشی مدارس چگونه است یا آیا ساختمانش ضدزلزله ساخته شده یا نه توجهی نمی کرد. اما حالا وضع فرق کرده. واقعیت هم این است که باید به این مسائل توجه ویژه ای شود، وقتی خانوده ها فرزندان دلبندشان را راهی مدارس می کنند نباید دلشان شور چیزی جز پیشرفتشان را بزند.

علاوه بر این مدارس پیشانی و چهره نظام آموزشی کشور هستند و تامین فضای آموزشی درخور شان و مناسب دانش آموزان از جمله حقوق و مطالبات به حق مردمی است. با وجود رشد سنواتی بودجه این امر، مشکلات اعتباری برای تامین و ساخت مدارس اما همواره وجود داشته است به گونه ای حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در آخرین اظهار نظرش اعلام کرد که 30 درصد مدارس کشور در شرایط ناایمن قرار دارند و باید برای ترمیم آنها اقدامی صورت بگیرد.

البته به طور واضح مشخص نیست که چه معیار هایی برای تشخیص مدارس ایمن و ناایمن در نظر گرفته می شود اما به طور کلی مدارسی که 30 سال یا بیشتر از تاسیس آن ها می گذرد را، تخریبی یا ناایمن می گویند. اما چه بسیار مدارسی که به 15 سال نرسیده زوارشان در می رود و نیازمند بازسازی می شوند.

در مازندران نیز به گفته آموزش و پرورش و به نقل از سازمان نوسازی مدارس 37 درصد از چهار هزار و 800 مدرسه استان تخریبی است که تقریبا تمامی آن ها در مناطق شهری قرار دارند.. تقریبا 7 درصد بیشتر از میانگین کشوری. 111 مدرسه هم در سیل ابتدای سال گذشته خسارت دیده اند که با 50 میلیارد ریال هزینه ترمیم آنها انجام شد. همچنین 7 هزار کلاس درس استان نیز نیازمند مقاوم سازی هستند.

ساختمان هایی مثل مدرسه و بیمارستان باید همیشه از امن ترین مکان های موجود در یک شهر یا روستا باشند. در این سالها فجایعی مثل آتش سوزی در مدرسه ی دخترانه ی زاهدان و سوختن مدرسه درودزن از توابع استان فارس از ذهن مردم بیرون نرفته و اهمیت توجه به این موضوع را دوچندان نموده است.

سال گذشته نیز حادثه ی آتش سوزی مدرسه ی ابتدایی در محمود آباد اتفاق افتاد که خوشبختانه قبل از ساعت شروع مدرسه بود و خسارت جانی در پی نداشت اما همیشه قرار نیست شانس یارمان باشد!

خیرین می توانند در بازسازی مدرسه ها نقش مهمی داشته باشند و بجای ساختن مدارس جدید، آنهایی را که رو به تخریب است ترمیم کنند. اگرچه در این سالها این کار هم صورت گرفته و در حال جا افتادن است اما همچنان نیاز به فرهنگ سازی و تبلیغات بیشتر در این زمینه احساس می شود. به گفته ی مسئولین آموزش و پرورش استان در سال 98 کمک خیرین به آموزش و پرورش 81 درصد رشد داشته است.

دولت نیز در سال های اخیر به این موضوع توجه نسبتا خوبی داشته و روند بازسازی و بهسازی مدارس در سراسر کشور سرعت گرفته اما برای اتفاقات ناگوار مانند نمونه هایی که گفته شد نه یک سال و نه یک ماه بلکه فقط یک دقیقه زمان لازم است و این یعنی باید با تمام امکانات موجود در این زمینه به فعالیت پرداخت تا دیگر حداقل در مدارس هیچ خطری جان و سلامت آینده سازان کشور را تهدید نکند.

مازندران بیش از ۴۷۰ هزار دانش‌آموز دارد که قریب به ۱۰۰ هزار نفر در مدارس غیر ایمن درس می‌خوانند و بازسازی آن از مطالبات فرهنگیان و خانواده‌ها از دولت است.

*تصویر این خبر تزئینی است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو