امروز : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۳:۰۲ PM
اختصاصی عبارت
به تازگی ۱۰ شرور معروف از کوچه پس کوچه های مرکز استان جمع آوری شدند؛

ابهت اراذل و اوباش در مازندران شکسته شد

اراذل و اوباش+عبارت
    -     کد خبر: 54903
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۲۷|۰۹:۵۲
متاسفانه استان مازندران در سالهای اخیر به یکی از پایگاه های این اوباش اینستاگرامی تبدیل شده و انتشار ویدئوهایی در فضای مجازی دید عمومی جامعه به مردم دلیر و مهربان این استان را دستخوش تغییراتی کرده است.

عبارت-گروه جامعه: این روزها که وارد اینستاگرام می شوید انگار درست پایتان را در وسط چاله میدان گذاشته اید. از جوان و نوجوان گرفته تا بزرگسال و گاه سالمند یک گوشی جلوی خود گرفته اند و با صورت و بدن خط خطی! عربده کشی می کنند که آهای فلانی اگر مردی و جرات داری به فلان شهر بیا تا به تو نشان دهم دنیا دست کیست! گنده لات‌هایی که صرفا بر سر موضوعات کوچک و بی ارزش برای آرام کردن خود و اینکه نشان دهند حق با آن‌هاست، برای خودنمایی هم که شده به خیابان‌ها آمده و اقدام به معرکه گیری می‌کنند.

در روزگار گذشته این اراذل بر سر کوچه ها می ایستادند و آنقدر با جماعت چشم در چشم می شدند تا به قول معروف بالاخره پرشان به پر کسی بگیرد و در خیال خود کاری کنند تا بقیه از آنان حساب ببرند. اما این روزها خیلی از این اراذل از محله‌های حقیقی به کوچه پس‌کوچه‌های اینستاگرام کوچ کرده‌اند، آنجا هم از سرما و گرمای خیابان در امان‌اند، هم بیشتر دیده می‌شوند، هم فرصت برای کل‌کل و کری‌خوانی برایشان بیشتر است.

البته اوباش گری و مزاحمت خیابانی معضل جدیدی نیست اما آنچه که این روزها خانواده ها و کارشناسان مسائل اجتماعی را بیشتر از گذشته نگران کرده، روی آوردن برخی از جوانان و نوجوانان به کارهای خلاف عرف و قانون است.

پدیده اذیت و آزار، اخاذی، ایجاد مزاحمت های ناموسی و اجتماعی و ایجاد ترس در شهروندان در فضاهای عمومی و این روزها فضای مجازی از نمونه های بارز جرم و کجروی است و برچسبی که به مجرمان این پدیده الصاق می شود اراذل و اوباش است.

فرهنگ معین، واژه «اوباش» را یک واژه عربی و آن را جمع «وَبش» می داند و برای آن مفاهیمی از قبیل فرومایگان، ناکسان، مردمان پست، بی سروپایان، سفله مردم، ولگردان، عامیان بی تربیت، بی باکان و ... ارائه می دهد.

البته اوباش گری در محله های مختلف و یا شهرها با شمایل و تیپ های گوناگون رخ می دهد اما وجه مشترک همه آنها این است که فرد اوباش با انگشت نما شدن در یک محدوده جغرافیایی، بین گروه های نا بهنجار برای خود نامی دست و پا کرده و با عربده کشی و مزاحمت های خیابانی، رعب و وحشت را در دل ساکنان محله های مختلف ایجاد می کند.

متاسفانه استان مازندران در سالهای اخیر به یکی از پایگاه های این اوباش اینستاگرامی تبدیل شده و انتشار ویدئوهایی در فضای مجازی دید عمومی جامعه به مردم دلیر و مهربان این استان را دستخوش تغییراتی کرده است.

در اردیبهشت ماه و تنها پس از 5 روز از معارفه فرمانده جدید نیروی انتظامی مازندران، سردار مرتضی میرزایی با هشدار به هنجارشکنان و اخلال گران نظم و امنیت عمومی، گفت: واکنش پلیس به هرگونه اعمال مجرمانه اراذل و اوباش سخت و پشیمان کننده خواهد بود.

او با بیان اینکه عربده کشی، قدرت نمایی‌ها و ایجاد مزاحمت برای مردم پذیرفتنی نیست، افزود: هرگونه اقدامی در این خصوص از جانب هر فردی با واکنش سخت و پشیمان کننده پلیس مواجه خواهد شد.

فرمانده انتظامی استان مازندران در همان گام اول و با اجرای طرح ضربتی پلیس در برخورد با اراذل و اوباش در ۴۸ ساعت ۲۲ شرور را شناسایی و دستگیر کرد تا خط و نشان محکمی برای قانون شکنان باشد.

این مسیر ادامه داشت و از آن زمان تا کنون در گوشه کنار مازندران از گلوگاه و بهشهر گرفته تا بابل و ساری و رامسر و نوشهر هرروز خبر دستگیری تعدادی از این عربده کش ها به گوش می رسد. آخری اش بازداشت ۱۰ تن از اشرار و اراذل ساری که از آنان بیش از ۲۰ قبضه سلاح سرد، چاقو و قمه نیز کشف شد. کسانی که در شهر می گردند و مخل امنیت و آرامش مردم هستند باید مجازات شوند و راهی جز این برای حفظ امنیت شهرهای مازندران وجود ندارد.  سردار میرزایی نیز به خوبی از این مسئله مطلع است و به همین دلیل خط قرمز نیروی انتظامی را حفظ امنیت مردم مازندران می داند.

اما نقطه مشترک در پرونده این دسته از افراد این است که اکثر آنان پس از دستگیری مدعی هستند که مقصر اصلی ایجاد درگیری نبوده و به دلیل پاسخ دادن به اهانت‌های طرف مقابل اقدام به درگیری کرده تا آن‌ها را سرجای خود بنشانند.

معروف‌ترین پرونده کری خوانی در فضای مجازی که سرانجام منجر به دستگیری گنده لات تهران شد، پرونده وحید مرادی بود که وی به دلیل رجز خوانی و به کار بردن الفاظ رکیک با انجام نزاعی دسته جمعی در یک مهمانی اقدام به کشتن یکی دیگر از اراذل و اوباش تهران کرده و پس از ارتکاب جرم خود سعی در فرار از کشور را داشت و سرانجام در نزدیکی مرز کشور ترکیه توسط ماموران انتظامی دستگیر شد.

علل انجام این کار توسط عده ای در جامعه بدون شک نیاز به بررسی های دقیق و انجام تحقیقات جامعی دارد اما عواملی همچون مهاجرت و اختلاف فرهنگی، فقر و بیکاری، تاثیر جنسیت، اختلالات روانی و اختلالات خلقی از علل تاثیر گذار در این زمینه برشمرده می شوند.

به هر روی چیزی که مشخص است اینکه پلیس امنیت به شدت در حال برخورد با این افراد است و با رصد اطلاعاتی دقیق و شبانه روزی در حال شناسایی آخرین تحرکات این افراد در فضای مجازی است و به محض مشاهده چنین موضوعاتی سریعا به پرونده‌ها ورود کرده و اقدام به دستگیری اوباش کری رجز خوان در فضای مجازی خواهد کرد.

امید است با ادامه این روند پای این افراد برای همیشه از فضای حقیقی و مجازی تمام کشور و بخصوص استان مازندران برای همیشه قطع شود تا بیش از این شاهد نزاع های خونین همراه با ایجاد رعب و وحشت در جامعه و از آن مهمتر انحراف نوجوانان و جوانان و تشویق آنان برای انجام اعمال شرورانه نباشیم.

اخبار مرتبط
دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای با ۱۳۰ شاکی در محمودآباد / سارق منازل نوشهر بازداشت شد / چهار نفر از حریق خودرو در ساری نجات یافتند / بازداشت گسترده شکارچیان غیرمجاز در مازندران مالک خودروی ۴ میلیارد تومانی توسط مشتری قلابی کشته شد انتقال مواد مخدر از جنوب کشور به محمودآباد ناکام ماند / جویندگان گنج سر از زندان درآوردند / دستگیری ۹ شرور عربده کش در تنکابن / محموله قاچاق سوخت در سوادکوه شمالی لو رفت اتهامات آقای کارگردان قاتل علیه مقتول/ اخلاقش نامناسب بود/دختران جوان را استخدام می کرد/ معتادها را داخل ساختمان می آورد دستگیری ۱۰ تن از اراذل و اوباش ساری / مرگ جوان مشهدی در آب‌های ساحلی فریدونکنار / بازداشت سارق موتورسیکلت در نکا / شناسایی ۳ سارق حرفه‌ای منزل در کلاردشت آخرین جزییات انفجار عجیب تهران / توضیحات معاون استاندار کشف جسد دو دختر در شمال کشور کارگردان سینما و شوهر سابق خانم بازیگر با سلاح گرم همسایه اش را به قتل رساند دستگیری سارق خطرناک ساری در عملیات ضربتی پلیس آگاهی / ۲ شرور معروف جویباری در چنگال پلیس / ۶ کشته و زخمی در حوادث رانندگی مازندران / سارق سابقه دار بابل به دام افتاد

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال