امروز : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۰۲ AM
اختصاصی عبارت
نگاهی به آخرین وضعیت بزرگترین پارک موزه شمال کشور در آستانه هفته دفاع مقدس؛

امیـد دوبـاره به طرحـی فرامـوش شـده

پارک موزه دفاع مقدس+عبارت
    -     کد خبر: 54904
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۲۷|۱۰:۱۱
سرویس : جامعه >> شهری
در حالی که همه از اهمیت این مجموعه و تاثیر آن بر گردشگرپذیری مازندران و ساری سخن می گویند، مسئله آزادسازی زمین های اطراف مجموعه در تمام این سالها بزرگترین مانع بر راه ایجاد این مرکز فرهنگی در مازندران بوده.

عبارت-گروه فرهنگ: خرداد ماه سال 87 بود که بعد از چندین سال کشمکش بر سر تامین زمین مورد نیاز برای ساخت پارک موزه دفاع مقدس مازندران در ساری، بالاخره کلنگ ساخت این مجموعه به زمین خورد.

پس از 9 سال و در چهارمین روز از دهه فجر سال 96 فاز نخست مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران در قالب 24 طرح بهره‌برداری رسید و اعلام شد تا آن روز حدود 20 میلیارد تومان برای اجرای فاز نخست این طرح ملی و دفاع مقدسی هزینه شده است.

طراحی معماری و طراحی محوطه و منظر فاز اول پروژه باغ موزه دفاع مقدس استان مازندران در زمینی به مساحت تقریبی ۱۵ هکتار شامل بخشی از رودخانه تجن و نوار ساحلی پیرامون آن در شهر ساری به عنوان مرکزی برای گسترش ارزش‌های دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفت.

بر مبنای طرح راهبردی اولیه، این باغ‌موزه متشکل از هشت عرصه و بر گرفته از هشت سال دفاع مقدس است و مراحل عملیات والفجر ۸ و فتح فاو را روایت می‌کند. بر مبنای برنامه تعریف شده، فاز نخست پروژه ، عرصه ۸ تا ۸ آن را دربر می‌گیرد و با رویکردی نمادین، کناره اروند رود (سایت عملیات)، عبور از اروندرود (ویژگی‌ اصلی عملیات)، ورود به شهر فاو (به عنوان یک بندر استراتژیک) و پاکسازی آن را در طراحی محوطه و منظر به تصویر می‌کشد.

سال گذشته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران نیز با اشاره به تعویق اتمام این طرح به مدت ۱۲ سال گفت: این طرح به طور کلی با برنامه ای اشتباه آغاز شده و نیازمند نسخه جدیدی است.

حسین حسن نژاد به دستگاه های مختلف توصیه کرد: اگر منابع مالی برای حمایت ندارید از امکانات خود جهت پیشبرد این پروژه استفاده کنید.

مدیرکل بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس مازندران نیز گفت : با وجود اینکه این طرح قبلا در مورد برآورد هزینه و تقسیم آن بین ۲۲ دستگاه در استان تعیین تکلیف شده ، اما دستگاه ها مقاومت کرده و مانع از پیشبرد طرح شده اند.

سردار عبدالله ملکی هزینه لازم برای پایان طرح را ۵۶ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: شهرداری ساری برای اتمام این طرح باید محوریت کار قرار گیرد.

رئیس وقت شورای شهر ساری نیز گفت: شهرداری برای اتمام این طرح برنامه هایی در دست اجرا و بررسی دارد،‌اما در این مسیر با مشکلاتی مواجه است از جمله اینکه سازمان بازرسی استان با تغییر کابری برخی اراضی مورد نیاز برای اجرای طرح مخالفت می کند.

این نخسین بار نبود که مشکل مالی و نبود هماهنگی مهم ترین مشکل تکمیل پارک موزه دفاع مقدس مازندران مطرح و بررسی می شود و هر بار نیز در حد حرف باقی مانده است.

چند ماه بعد و در آذرماه سال 98 معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران از اختصاص بودجه ملی برای تسریع ساخت پارک موزه دفاع مقدس در ساری خبر داد.

رازجویان گفته بود: کمبود مالی و نقدینگی از جمله مشکلات طولانی شدن ساخت مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس است و  باید نسبت به تغییر کاربری اراضی محدوده حاشیه پارک موزه که مورد استفاده نیست اقدام شود تا مردم از سرگردانی خارج شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همچنبن اشاره کرد که پارک موزه دفاع مقدس برای تغییر کاربری اراضی محدوده حاشیه نیازمند استعلام شهرداری ندارد و می‌تواند نسبت به خرید اراضی حریم نیز اقدام کند.

این کشمکش ها همچنان ادامه داشت تا در 8 اردیبهشت ماه سال جاری و پس از 13 سال از کلنگ زنی پارک موزه مازندران، سردار عبدالله ملکی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با حضور در شهرداری ساری با عباس رجبی شهردار ساری درباره مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران ملاقات کرد.

در این جلسه که علیجان شمشیربند رئیس شورای اسلامی شهرستان ساری نیز حضور داشت پیرامون حضور شهرداری در ساخت و تکمیل مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران بحث و تبادل نظر شد. همچنین در این جلسه مقرر شد، در اجرای مصوبات قبلی شورای اسلامی و شهرداری ساری، سازمان عمرانی شهرداری اقدامات مربوط به تکمیل پروژه محوطه‌سازی فاو نمادین در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس را هر چه زودتر آغاز شود.

سپس آیت الله لایینی نماینده ولی فقیه در مازندران به بازدید پارک موزه دفاع مقدس در ساری رفت و این مکان را نماد مقاومت، ایثار و حماسه مردم دیار علویان در هشت سال دفاع مقدس بیان کرد و هدف از بازدید را مشاهده اقدامات صورت گرفته و حل مشکلات پیش‌رو برشمرد و با اشاره به برگزاری اولین جلسه شورای هماهنگی حفظ آثار دفاع مقدس در سال جاری گفت: برای پیشرفت بیشتر این مرکز باید برنامه ریزی‌های منسجم‌تری صورت پذیرد.  این مکان، نمای کوچکی از دفاع مقدس است و تکمیل آن نیازمند اعتبارات زیاد است.

وی با بیان اینکه همچنین بخشی از زمین‌های اطراف نیز باید آزادسازی شود، گفت: با تکمیل اینجا، شاهد حضور خیل عظیمی از گردشگران استانی خواهیم بود.

در حالی که همه از اهمیت این مجموعه و تاثیر آن بر گردشگرپذیری مازندران و ساری سخن می گویند، مسئله آزادسازی زمین های اطراف مجموعه در تمام این سالها بزرگترین مانع بر راه ایجاد این مرکز فرهنگی در مازندران بوده.

اما بالاخره در ماه گذشته سازمان عمران شهرداری آستین هایش را برای تکمیل این پروژه ماندگار بالا زد. طبق گزارشات به دست آمده نیرو‌های عملیاتی این سازمان در راستای تسریع روند اجرایی پارک موزه دفاع مقدس، عملیات بسترسازی را آغاز کرده و مراحل احداث ۳۳ سکوی نگهدارنده ادوات و تجهیزات نظامی در چندین فاز اجرایی می‌شود.

در ۱۵ شهریور بود که خبر آمد علاوه بر سفر نوبخت و قول دولت و شهرداری، یک خیر ساروی نیز در جان گرفتن دوباره این پروژه نقش دارد و مجموعا با تزریق ۲۱۳ میلیارد ریال چرخ دنده های این پروژه قدیمی دوباره شروع به حرکت نموده است و آن طور که مسئولان می گویند با این روند تا ۲ سال آینده شاهد بهره‌برداری بزرگترین مرکز فرهنگی دفاع مقدس کشور در ساری خواهیم بود. اتفاقی که نه تنها در گردشگری اثرگذار است بلکه یادمانی خواهد شد برای ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید مازندرانی که برای خاک کشور از جان مایه گذاشتند.

پارک موزه استان مازندران در واقع بازسازی و نمایش عملیات والفجر ۸ دوران دفاع مقدس در حاشیه رودخانه تجن ساری است. یکی از مشخصات این پارک موزه احداث ساختمان‌های " تانک فارم "است که با الگوگیری از مخازن نفتی در شهر فاو با کاربری فرهنگی طراحی شده است.احداث مسجد فاطمه الزهرا (س)، یادمان فاو با بنای یکهزارمترمربع در ضلع غربی، از دیگر ویژگی‌های این پارک است.
دهکده یادمان هفت تپه هم با شبیه سازی اردوگاه هفت تپه در این محل طراحی و اجرایی شده که شامل سنگرهای بتنی، چادر، ایستگاه صلواتی، میدان، تپه ماهورها، المان‌ها و تندیس شهداست.
مرکز بهداری و طرح ساماندهی، احداث دیوار ساحلی رودخانه تجن و احداث سد لاستیکی به منظور شبیه سازی عملیات والفجر ۸ و عبور رزمندگان اسلام از اروندرود در حد فاصل سدانحرافی تا پل کمربندی جدید هم از دیگر بخش‌های این مرکز فرهنگی است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال