امروز : دوشنبه ۵ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۵۳ AM
اختصاصی عبارت
مدیرکل نوسازی مدارس مازندران از راه اندازی پویشی مردمی برای ساخت مدرسه در استان خبرداد؛

«آجر به آجر» تا ساخت و تکمیل تمام مدارس مازندران

مدرسه+عبارت
    -     کد خبر: 54994
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۳۱|۰۹:۰۷
میزان تعهدات خیرین مدرسه ساز استان در طول ۲۰ جشنواره خیرین استان از سال ۷۷ تا سال ۹۷ تعداد ۸۲۷ پروژه مشارکتی در قالب ۴۴۴۷ کلاس درس و اهدای ۵۶۰ قطعه زمین با مساحت یک میلیون و ۶۹۰ هزار مترمربع و نیز میزان تعهدات آنها به لحاظ ریالی بالغ بر ۳۸۲ میلیارد تومان در طول ۲۰ دوره جشنواره بوده است.

عبارت - گروه جامعه: در دنیای امروز، هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند بدون توسعه علمی به توسعه پایدار که تضمین کننده سربلندی، اقتدار، عزت، رفاه و سعادت آن جامعه هست، دست پیدا کند و برای رسیدن به این توسعه علمی نیازمند است که فرزندان هر کشور در محیط‌های علمی مناسب و مدارس مجهز و پیشرفته رشد و تحصیل کنند. مدرسه سازی یکی از راه‌هایی است که کودکان این مرز و بوم را به سوی تعلم و نیکی رهنمون می‌سازد و با نگاهی به آینده پیشرفت و ارتقای کشور را در همه حوزه‌ها به ارمغان می‌آورد. خیرین مدرسه‌ساز، در واقع جمعی از نیکوکارانی هستند که با ساختن مدرسه‌های جدید و نیز بازسازی، بهسازی و تجهیز مدارس فرسوده موجود باری سنگین را بر دوش می‌کشند و حرکتی سازنده و پویا را به‌عنوان نهادی مردمی و دلسوز سامان داده‌اند.

خیرین مدرسه ساز به کمک خیریه‌ها، نقش بسیار مهمی در رفع مشکل فضای آموزشی در کشور داشته‌اند و بی‌شک اگر کمک‌های بدون چشم‌داشت آنان نبود چه بسا همچنان بسیاری از مدارس کشور هنوز هم چند نوبته بود و شاید هم در بعضی مناطق از کشور هیچ مدرسه‌ای ساخته نمی‌شد. هم‌اکنون در کشور ما بار اصلی مدرسه سازی بر عهده این خیریه‌ها است و تعهدات آنان حتی از دولت نیز فراتر رفته است. مدرسه سازی «باقیات‌الصالحاتی» است که هم در این دنیا و هم در آخرت نتایج بزرگی برای افراد دارد. خیرین مدرسه ساز با ایثار مال خود در پیشرفت کودکان و نوجوانان ایرانی و ساخت ایران نوین در آینده سهم بسزایی داشته و دارند.

با نگاهی گذرا به آمار می‌توان دریافت که وضعیت مدارس در کشور ما چندان مناسب به نظر نمی‌رسد؛ براساس اعلام معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی مدارس، از کل تعداد مدارس فرسوده کشور، ۱۲ درصد تخریبی هستند و ۱۸ درصد نیز باید مقاوم‌سازی شوند. مازندران نیز با ۱۸ درصد مدارس تخریبی و ۱۲ درصد مدارس نیازمند بازسازی از این قاعده مستثنا نیست و مدارس فرسوده و حتی در برخی از مناطق نبود حتی همین مدارس فرسوده، کیفیت تحصیل آینده سازان این سرزمین را تحت الشعاع قرار داده است. بنابراین ساخت و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی استاندارد، مقاوم و تأمین فضاها و تجهیزات مناسب به منظور ایجاد فرصت‌های آموزشی برای همگان یک نیاز اساسی برای توسعه علمی کشور است که چنین مهمی علاوه بر کمک دولت و نهادهای قانون‌گذار، بیش از همه به مشارکت‌های مردمی و خیرین نیازمند است.

در حال حاضر استان مازندران بیش از 540 هزار دانش آموز را در خود جای داده و تقریبا بیش از 6 هزار مدرسه در حال ارائه خدمات به این دانش آموزان هستند اما هرکس که ارتباط مستقیمی با سیستم آموزشی کشور و به تبع آن مازندران داشته باشد به این موضوع واقف است که همچنان ضعف های سخت افزاری در برخی مدارس و مناطق استان پررنگ هستند و برای بهبود این وضعیت باید از امروز چاره ای اندیشید. استفاده از کمک خیرین در کنار خدمات دولت در همه جای دنیا یک امر معمول است و فقط مختص به کشور ما نیست. در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز ما شاهد ان جی اوها و سازمان‌های مردم نهاد بسیاری هستیم که با یاری مردم و در کنار کمک‌های دولتی مشکلات جامعه را رسیدگی و سامان می‌بخشند.

میزان تعهدات خیرین مدرسه ساز استان در طول ۲۰ جشنواره خیرین استان از سال ۷۷ تا سال 97 تعداد ۸۲۷ پروژه مشارکتی در قالب ۴۴۴۷ کلاس درس و اهدای ۵۶۰ قطعه زمین با مساحت یک میلیون و ۶۹۰ هزار مترمربع و نیز میزان تعهدات آنها به لحاظ ریالی بالغ بر ۳۸۲ میلیارد تومان در طول ۲۰ دوره جشنواره بوده است.

طبق آخرین آمارها 1800 خیر مدرسه ساز در مازندران فعال هستند که به گفته مسئولان این تعداد جوابگوی نیازهای آموزشی استان نیست زیرا در سال‌های گذشته ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت سازمان نوسازی مدارس صرف تکمیل طرح‌های نیمه کاره شده و مجالی برای پروژه های جدید باقی نمانده است.

در همین راستا مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس اجرای پویش «آجر به آجر» در مازندران را در دستور کار خود قرار داد. این پویش در راستای ضربات اقتصادی کرونا به جامعه شکل گرفت و هدف آن این است که در شرایطی که شاید به علت ویروس کرونا بسیاری از خیرین با مشکل مواجه شده باشند، کمک هر مازندرانی حتی به اندازه یک آجر نیز می تواند مدرسه سازی در مازندران و تامین فضای آموزشی دانش آموزان استان را به پیش ببرد و آینده درخشان تری برای فرزندان این سرزمین رقم بزند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

آرشیو