امروز : دوشنبه ۵ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۸:۱۵ AM
اختصاصی عبارت
روز گذشته ۵۰ هکتار از منطقه کوهستانی رستمکلا به خاکستر تبدیل شد؛

آتش سوزی های پیاپی در مازندران نفس محیط زیست را به شماره انداخت

آتش سوزی+عبارت
    -     کد خبر: 54995
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۳۱|۰۹:۳۹
در حریق روز گذشته در رستمکلا، بیش از ۲۰۰۰ اصله درخت انار، گلابی، آلوچه، خرمالو، گردو، ازگیل وحشی، درختان جنگلی و بسیاری دیگر از درختان و نهال‌های وحشی و غیر وحشی از بین رفتند و ضربه دیگری به بدنه حالا دیگر ضعیف اکوسیستم منطقه وارد آمد.

عبارت- گروه جامعه: هواشناسی مازندران چند روز قبل با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به ورود جریان هوای گرم در استان هشدار داد و پیش بینی کرد که دمای هوا در این روزها برای بیشتر مناطق مازندران افزایش محسوسی داشته باشد و این موج گرمایی احتمالا همراه با وزش بادهای گرم نیز خواهد بود.

این گفته ها نشان از چند روز گرم در مازندران داشت و این، درحالی بود که مراتع و جنگل‌های استان پس از گذراندن فصل کم بارش تابستان به دلیل خشک شدن علوفه ها و درختان در آسیب‌پذیرترین حالت خود قرار دارند و با کوچک ترین آتش افکنی خسارات شدیدی خواهند دید.

مازندران در طی 20 سال گذشته (به غیر از تابستان 98) همواره در لیست سیاه آتش سوزی جنگلها در کشور قرار داشت. هرچند که عمده دلیل این اتفاق بی توجهی گردشگران طبیعت به این موضوع و روشن کردن آتش در مناطق پرخطر است اما هرساله گرمای هوا نیز نقش بسزایی در این امر دارد به طوریکه در تابستان خنک و پربارش سال گذشته 8 درصد کاهش آتش سوزی در جنگلهای طبیعی را شاهد بودیم.

به هر روی با وجود این هشدارها فقط در یک نمونه روز گذشته درختان و پوشش گیاهی ۵۰ هکتار از منطقه کوهستانی جنوب شهر رستمکلا در آتش سوخت و به تلی از خاکستر تبدیل شد. آتش سوزی های سریالی میانکاله نیز که در سال جدید بیش از 10 بار اتفاق افتاد از یاد دوست داران طبیعت مازندران پاک نخواهد شد. اتفاقی عجیب که هربار دلیل رخ دادنش را انسانی و عمدی عنوان کردند اما تاکنون خبر چندانی از برخورد با مصوبین این رویداد تلخ به گوش نرسیده است.

در حریق روز گذشته در رستمکلا، بیش از ۲۰۰۰ اصله درخت انار، گلابی، آلوچه، خرمالو، گردو، ازگیل وحشی، درختان جنگلی و بسیاری دیگر از درختان و نهال‌های وحشی و غیر وحشی از بین رفتند و ضربه دیگری به بدنه حالا دیگر ضعیف اکوسیستم منطقه وارد آمد.

این درحالی بود که در همان روز گذشته آتش سوزی دیگری که در منطقه رزان لشکنار کجور از توابع شهرستان نوشهر به وقوع پیوست مهار شد و از آسیب بیشتر به طبیعت مازندران جلوگیری به عمل آمد. اما این سوختن های گاه و بیگاه نشان از این دارد که مازندران برای حفظ گونه های طبیعی خود بخصوص در منطقه بکر و کم نظیر میانکاله نیاز به امکانات بسیار بیشتری دارد. امکاناتی که شاید از لحاظ مالی هزینه زیادی در بر داشته باشند اما نجات دهنده چیزی هستند که به هیچ عنوان قابل به قیمت گذاری نیست و آن محیط زیست استان است. چیزی که اگر آسیب بیشتری ببیند بدون شک دود آن در وهله اول در چشم خودمان می رود.

در ایران تا سال ۹۷ حدود ۱۴.۲ میلیون هکتار پوشش جنگلی وجود داشت که با این روند هرساله شاهد کاهش این آمار هستیم و متاسفانه مساحت جنگل های دست کاشت نیز پاسخگوی این مقدار تخریب نیست. دلایل مختلفی در آتش سوزی جنگل ها نقش دارند. از عوامل انسانی مثل بی احتیاطی و آتش روشن کردن در جنگل ها، آتش‌زدن جنگل و مرتع به دلیل افزایش اراضی زراعی و آتش زدن بقایای گیاهان زراعی در اراضی مجاور جنگل و مرتع گرفته تا عوامل غیر انسانی مانند رعد و برق و خشکسالی.

یکی از آثار منفی آتش سوزی جنگل ها  تاثیرات منفی این مهم بر خاک است به عبارت ساده تر آتش سوزی جنگل ها از سه بعد فیزیکی، شیمیایی و یا بیولوژیک می تواند اثرات منفی را بر خاک بگذارد تا جایی  حتی آتش میتواند سبب تغییر در پوشش و فعالیتهای گیاهی شود.

بدیهی است جنگل نقش تاثیر گذاری را در طبیعت ،زندگی افراد و یا زیبایی مناظر بر جای می گذارد  چرا که همان گونه که می دانیم جنگل مهم ترین مانع فرسایش خاک است زیرا از شسته شدن خاک بویژه در دامنه‌های تند جلوگیری می‌کند، همچنین با توجه به گسترش گرد و غبار می توان به این مهم نیز اشاره کرد که وجود جنگل ها مانع اصلی بروز گرد وغبار محسوب می شود به گونه ای که طبق آمار موجود هرهکتار جنگل می‌تواند معادل ۶۸ تن گرد و غبار را جذب کند. به عبارت ساده تر در واقع ۶۰ درصد اکسیژن مورد نیاز کره زمین به‌وسیله درختان جنگلی تأمین می‌شود. صاحبنظران معتقدند در صورتی كه روند تخریب جنگلها به شكل فعلی ادامه یابد، تا ۵۰ سال دیگر، نقطه سبزی در ایران نخواهد ماند.

مازندران ۹۰۰ هزار هکتار جنگل و مرتع دارد و هر هکتار سالانه اکسیژن ۱۰ نفر را تامین می‌کند، آتش سوزی جنگل‌ها نه تنها حیات گونه‌های گیاهی، بلکه حیات انسان‌ها را هم در این استان به خطر می‌اندازد.

همانطور که گفته شد در کنار فعالیت های فرهنگی و توجیهی برای گردشگران و مردم استان، فراهم کردن امکانات به روز آتش نشانی و اطفاء حریق می تواند نقش مهمی در جلوگیری از به هدر رفتن این گنجینه ملی داشته باشد. امکاناتی که منابع طبیعی و همچنین جنگلداری مازندران سال ها از کمبود آن گلایه می کنند و اتفاقی در این زمینه رخ نمی دهد.

استان مازندران کمتر از ۲۴ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که حدود ۴۵ درصد ان معادل یک میلیون و ۱۰۷هزار هکتار ان جنگل است . این جنگلها از درختان پهن برگ تشکیل شده و گونه های مهم ان عبارت از بلند مازو، ممرز، آزاد ، افرا، نارون (ملج و اوجا)، زبان گنجشک، راش، نمدار و انجیلی می باشند. ضمنا مهمترین گونه های حفاظتی آن شامل شمشاد، سفید پلت و سرخدار است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

آرشیو