امروز : یکشنبه ۴ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۰۳ AM

لاشه یک قلاده فک خزری در ساحل مازندران پیدا شد

فک خزری+عبارت
    -     کد خبر: 55009
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۳۱|۱۱:۵۷
لاشه یک قلاده فک خزری روز دوشنبه در ساحل دریای خزر در شهر سرخرود از توابع شهرستان محمودآباد مازندران پیدا شد.

عبارت: رییس مرکز حفاظت از فک خزری ایران به خبرنگار ایرنا گفت که علت مرگ این فک خزری مشخص نیست و کارشناسان دامپزشکی این مرکز حفاظت در حال بررسی آن هستند.

امیر صیادشیرازی افزود : بیشتر تلفات فک های خرزی در ساحل خزر در استان های شمالی به خصوص گیلان در سال های اخیر به دلیل گرفتار شدن در تور ماهیگیری بوده است و کمتر سایر مسایل از جمله آسیب فیزیکی در این تلفات دخیل بود.
وی گفت : پیش بینی اولیه ما احتمال گرفتار شدن این فک خزری در تور ماهیگران غیر مجاز در ساحل محمود آباد است ، ولی بررسی دقیق از طریق پاتولوژی در آزمایشگاه مرکز حفاظت مشخص می شود.
رییس مرکز حفاظت از فک خزری ایران  اظهار داشت : در سال های اخیر با آموزش های میدانی که به صیادان مازندرانی و گلستانی داده شد ، آمار تلفات فک خزری به خاطر گرفتار شدن در تور ماهیگران در این مناطق کاهش چشمگیری داشت ، ولی در استان گیلان به دلیل ممانعت محیط زیست وقفه در آموزش ایجاد شد و تلفات فک در ساحل این استان بالاست.
روزهای خوش فک خزری 
صیادشیرازی گفت : در سال های اخیر با تصویب منع شکار فک خزری در ساحل خزر در روسیه ، وضعیت خوبی برای این آبزی پیش بینی می شود، چرا که حداقل سالانه از شکار بیش از پنج هزار فک خزری جلوگیری شد.
وی دلیل این شکار از سوی صیادان روسی را بهره گیری از پوست و چربی این حیوان اعلام کرد و افزود : در مجموع دریای خزر به دلیل بالا بودن آلودگی نفتی ناشی از حفاری در سواحل پنج کشور همسایه ایران در حال افزایش است و این آلودگی خطرات را برای تلفات تمام آبزیان از جمله فک خزری افزایش داده است.
رییس مرکز حفاظت از فک خزری ایران یادآور شد : باید با افزایش سطح آگاهی مردم سواحل حاشیه خزر از جمله کشورهای همسایه برای کاهش آلودگی ، از انقراض این گونه نادر دریای خزر جلوگیری کرد.
پیش از این نیز در خردادماه سال جاری  لاشه یک قلاده فک خزری در ساحل بابلسر در استان مازندران پیدا و علت مرگ آن پس از بررسی در آزمایشگاه ، عفونت اعلام شد.

فک خزری یک گونه پستاندار دریایی کمیاب است که تنها در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن مانند ولگا و اورال در روسیه زندگی می‌کند. این‌گونه تنها پستاندار دریای خزر به‌شمار می‌آید و به دلیل صید بی‌رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند به حمایت بین‌المللی است.

ساحل‌نشینان شمال به این جانور سگ آبی می‌گویند. فک ها به دمای آب بسیار وابسته هستند و به همین خاطر وقتی دمای آب افزایش می‌یابد، آن‌ها به بخش‌هایی که آب عمیق‌تر و قاعدتاً سردتر است، مهاجرت می‌کنند. فک‌ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب‌های نیمه جنوبی خزر از جمله ایران زندگی می‌کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر می روند.

نخستین و تنها مرکز حفاظت از گونه در معرض خطر فک خزری در ایران و در سال ۲۰۱۰ رسماً آغاز به کار کرد. این مرکز به همت لنی هارت مؤسس مرکز بازتوانی و تحقیقاتی فک هلند، محمد مصطفی شاهی فردوس و امیر صیاد شیرازی در جزیره آشوراده، در نزدیکی سواحل بندر ترکمن احداث شد. هدف این مرکز نجات فک‌های آسیب دیده، آموزش ماهیگیران، ارتقاء سطح فرهنگ محیط زیستی جامعه، تحقیقات و گسترش فعالیت‌های حفاظتی به سایر کشورهای حوزۀ خزر بوده‌است. مرکز حفاظت از فک خزری ایران تا ابتدای سال ۲۰۱۸ توانست ۸۳ قلاده فک را از مرگ نجات داده و پس از انجام درمان به طبیعت بازگرداند./فک خزری

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

آرشیو